Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πηγα σημερα το μεσημερι να παρω τη μικρη απο το παιδικο.

μαζι με τη μικρη μου φερνει και το παγουρακι της γιατι λεει πλεον πινει απο ποτηρι.

λεω στη δασκαλα να την παει να κανει τσισα γιατι θα καναμε μετα μια αποσταση 20 χιλ.και να μην μου ζηταει στο δρομοτην παιρνει μεσα και εγω αφηρημενα ανοιγω το παγουρακι.και τι να δω.το πλαστικο καλαμακι εσωτερικα ειχε σαν μουχλα ο δε πατος ολο μαυρακια. βγαινει η δασκαλα και αρχιζω κανονικα...πλενεται μερα παρα μερα μου λεει.δεν υπαρχει περπτωση της απαντω μπορει να εχει να πλυθει το καλαμακι με καυτο νερο τουλαχιστον ενα χρονο

και μου λεει η εξυπνη,να το παρει να το πλυνει μπα της λεω θα ερθω παλι αυριο να το δει και η διευθυντρια.

ωρες-ωρες σκεφτμαι ποσα γινονται στους σταθμους κ δεν μαθαινονται.

γενικα δεν εχω παραπονα ειαι απο τους σταθμους που επικεντρωνονται αρκετα στη προσωπικοτητα του καθε παιδιου αλλα ουδεν κρυπτον απο τον ηλιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ειχα συνεχεια στο σχολειο αλλα τωρα μου το εδωσαν πισω(πισως δεν μπορουσαν να το καθαρισουν?)

απλα θεωρω οτι οπως προσεχει μια μαμα τα παιδια της ειναι υποχρεωμενοι και αυτοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας μας το εδιναν καθε μερα πισω αλλα ειχαν κι αλλα παιδακια ιδιο και μας εδιναν οποιο εβρισκαν εγω επαιρνα καθε 20 μερες καινουριο και ξαφνικα ερχοταν το παιδι με ενα ξεσκισμενο καλαμακι, ενα βρωμικο, ενα με ιχνη μαρκαδορου απο αλλο ονομα.....μεσα στα τοσα εκτροπα ουτε καν το σχολιασα....αλλαζουμε παιδικο του χρονου και πηρα παγουρινο απ το αμαζον ενα σπανιοτατο να ειμαι σιγουρη οτι δεν το εχουν αλλοι 10..... τι να πεις

εδω μας εδιναν χαρτακι οτι το παιδι εφαγε ΚΑΛΑ πριν σερβιρουν το μεσημεριανο και τις πιασαμε....αιντε .....

Link to comment
Share on other sites

μουχλα μαζευουνε οταν μενουν συνεχεια κλειστα και δεν αεριζονται. ειτε οταν ειναι γεματα με νερο ειτε οταν απλα στεγνωνουν κλειστα. δεν παιζει τοσο ρολο στο να πλενονται καλα οσο στο να στεγνωνουν σωστα. και γω το παθαινα με τα μπιμπερο, παγουρινια κλπ στην αρχη.

μα πραγματικα, τα ποτηρακια τους τα αφηνετε στο σχολειο?δεν το ηξερα οτι γινεται ετσι. εχω να μαθω πολλα απο σεπτεμβριο μου φαινεται....

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το αφήνουμε στο σχολείο αλλά υπήρχε ρητή εντολή να μην στείλουμε παγουρίνο αλλά ποτηράκι χωρίς σχεδία κτλ.για να μπορέι να πλένεται καθημερινά στο πλυντήριο πιάτων.Ετσί τουλάχιστον μας είπαν και ελπίζω οτι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια βρηκα στο τελος λυση το μπουκαλακι του νερου που εχει απο πανω το πωμα και μοιαζει με παγουρινο.....καταλαβατε....τον εστελνα με τετοιο και παιρναμε αλλο καθε μερα...ετσι κι αλλιως το ποσιμο νερο μονο για παιδια δεν ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δε μου κάνει εντύπωση αυτό που βρήκες, μου κάνει εντύπωση που αφήνατε το μπουκάλι!!!

Κι εμάς μας ζητήσαν να αφήνουμε το μπουκαλι και ότι το πλένουν στο πλυντήριο πιάτων κλπ., αλλά κάθε μεσημέρι το ζητάει ο άντρας μου.

Καταρχήν τα πλαστικά στο πλυντήριο πιάτων φθείρονται και εκλείουν κάποιες χημικές ενώσεις βλαβερές για την υγεία, αλλά δεν είχα εμπιστοσύνη ότι θα καθαρίσει καλά. Εμάς είχε αυτά με το καλαμάκι (και πολλά άλλα παιδάκια). Εγώ το κάνω φύλλο και φτερό σε κάθε πλύσιμο. Γιατί ΟΚ δε λερώνει από το νερό, αλλά ξεβγάζεται καλά;

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα το μεσημερι να παρω τη μικρη απο το παιδικο.

μαζι με τη μικρη μου φερνει και το παγουρακι της γιατι λεει πλεον πινει απο ποτηρι.

λεω στη δασκαλα να την παει να κανει τσισα γιατι θα καναμε μετα μια αποσταση 20 χιλ.και να μην μου ζηταει στο δρομοτην παιρνει μεσα και εγω αφηρημενα ανοιγω το παγουρακι.και τι να δω.το πλαστικο καλαμακι εσωτερικα ειχε σαν μουχλα ο δε πατος ολο μαυρακια. βγαινει η δασκαλα και αρχιζω κανονικα...πλενεται μερα παρα μερα μου λεει.δεν υπαρχει περπτωση της απαντω μπορει να εχει να πλυθει το καλαμακι με καυτο νερο τουλαχιστον ενα χρονο

και μου λεει η εξυπνη,να το παρει να το πλυνει μπα της λεω θα ερθω παλι αυριο να το δει και η διευθυντρια.

ωρες-ωρες σκεφτμαι ποσα γινονται στους σταθμους κ δεν μαθαινονται.

γενικα δεν εχω παραπονα ειαι απο τους σταθμους που επικεντρωνονται αρκετα στη προσωπικοτητα του καθε παιδιου αλλα ουδεν κρυπτον απο τον ηλιο

 

εμεις το παγουρακι καθε μερα το παιρνουμε σπιτι κ εγω καθε μερα το γεμιζω με φρεσκο νερο...ειναι καλυτερα ετσι επειδη ετσι το προσεχω η ιδια κ ξερω τι γινεται με το νερο που πινει...αφηστε που το σπαει η μικρη καθε εβδομαδα μια επεσε μια το εριξε αλλο παιδακι,,οποτε μουχλα δεν προλαβαινει να παρει με μας...ετσι κ αλλιως

Link to comment
Share on other sites

για εμένα η καλύτερη λύση είναι ένα μπουκαλάκι -κανονικό- νερό , με ένα καλαμάκι που το βάζεις εσύ από το σπίτι σου και ζητάς κάθε μέρα να το παίρνεις πίσω και maximum κάθε 2 ημέρες θα το αλλάζετε,,,,

το παγουρίνο δεν είναι ότι πιο υγιεινό, είναι όμορφο, αλλά ούτε το ενσωματωμένο καλαμάκι καθαρίζετε σωστά και η μη σωστή χρήση είναι επίσης επιβλαβή, όπως είπατε παραπάνω αφού το θέμα δεν είναι μόνο να πλυθεί αλλά και να στέγνωση σωστά, πχ χρησιμοποιείστε εσείς στην δουλειά σας ένα μπουκαλάκι νερό για πάνω από μία εβδομάδα, όπου θα πίνετε το νερό και θα το ξαναγεμίζετε, μετά από λίγες ημέρες θα δείτε ότι θα βρωμοκοπάει....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτές μπορεί να το έπλεναν, αλλά μετά για να μην μπερδέψουν τα καπάκια, να το έκλειναν πριν προλάβει να στεγνώσει. Αν κλείνεις το καπάκι και είναι βρεγμένο, φυσικό είναι να μουχλιάζει.

Εμείς πάντα το παίρναμε στο σπίτι. Ήθελα να το πλένω και να το γεμίζω εγώ με νερό.

Δεν είχα εμπιστοσύνη. Αλλά και στο ντουλάπι που φυλάω τα παγουρίνο του, δεν βάζω το καπάκι, τα έχω ανοικτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς και τις δύο χρονιές που πήγε ο μικρός στο σταθμό, προ-προνήπιο και προνήπιο μας ζήτησαν πλαστικό ποτηράκι και όχι παγούρι. Προφανώς για να πλένεται εύκολα.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...