Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΡΟΦΕΣ


Stellinula

Recommended Posts

Κοριτσια ΣΟΣ, βοηθηστε με....Πήγα σήμερα ΙΚΑ για το εμβόλιο του μπέμπη, θα μιλούσαμε και για τις τροφές του, μιας και κλείσαμε 5 μηνων προχθές.....Ακουστε εδώ....

 

Μου είπαν έναν ολοκληρο μήνα να δίνω ρυζαλευρο και μετα να ξεκινησω βανίλια κρέμα και μετα φρούτα...

Με φόρτωσαν στις ΝΟΥΝΟΥ ετοιματζίδικες κρέμες ρυζαλευρα και βανιλιες...Όταν τους είπα ότι δεν θέλω να τα δώσω αυτα μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....

 

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ετοιματζιδικες κρέμες ούτεν καν ρυζαλευρο και βανίλια, τι να κάνω??? Νιώθω αβοηθητη ρε γαμωτο.....

Η παιδιατρος μου επειδη ειναι του ΙΚΑ (μεγάλη γιατρός με ονομα έτσι?? Απο εδώ την εμαθα τρομάρα της) δεν με συμβούλεψε μου είπε θα σου πουν στο ΙΚΑ το ζώο.....ΕΧΩ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ....

 

επίσης να κόψω αποστειρωση μπουκαλιών? Ποιος ο λόγος να συνεχίσω αφου τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα του....Βρασιμο νερού να συνεχίσω? Μου είπαν να του δίνω και νερό πλέον, τι νερό βρύσης ή αποστειρωμένο??? Τα νευρα μου με το κωλοσυστημα μας....ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

υπάρχουν πολλά θεματάκια για την εισαγωγή στις στερεες στο φότουμ όπως θα δεις.Ψαχούλεψε τα λίγο και θα βρεις ενδιαφέρουσες απόψεις.

Εμείς ξεκινήσαμε την εισαγωγή στις στερεες οταν συμπληρώσαμε τον 6ο.(θηλάζαμε ως τότε βέβαια,αλλά δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο)

Η παιδίατρος μας ξεκίνηε με φρουτάκια (και μάλιστα πορτοκάλι) που απ'οτι έχω δει δεν είναι και πολύ συνηθισμένο, αλλά εμάς μας "βόλεψε" αφού δεν ήθελα κι εγώ να δώσω ρυζάλευρα.

Αν πάλι πιστευεις οτι θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο,αλλά δεν θές εμπορίου, μπορείς να φτιάξεις μόνη σου με ρυζάκι και το γάλα που χρησιμοποιείς.Δες εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=79960&highlight=%F3%F5%ED%F4%E1%E3%DE+%F1%F5%E6%DC%EB%E5%F5%F1%EF

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ΣΟΣ, βοηθηστε με....Πήγα σήμερα ΙΚΑ για το εμβόλιο του μπέμπη, θα μιλούσαμε και για τις τροφές του, μιας και κλείσαμε 5 μηνων προχθές.....Ακουστε εδώ....

 

Μου είπαν έναν ολοκληρο μήνα να δίνω ρυζαλευρο και μετα να ξεκινησω βανίλια κρέμα και μετα φρούτα...

Με φόρτωσαν στις ΝΟΥΝΟΥ ετοιματζίδικες κρέμες ρυζαλευρα και βανιλιες...Όταν τους είπα ότι δεν θέλω να τα δώσω αυτα μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....

 

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ετοιματζιδικες κρέμες ούτεν καν ρυζαλευρο και βανίλια, τι να κάνω??? Νιώθω αβοηθητη ρε γαμωτο.....

Η παιδιατρος μου επειδη ειναι του ΙΚΑ (μεγάλη γιατρός με ονομα έτσι?? Απο εδώ την εμαθα τρομάρα της) δεν με συμβούλεψε μου είπε θα σου πουν στο ΙΚΑ το ζώο.....ΕΧΩ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ....

 

επίσης να κόψω αποστειρωση μπουκαλιών? Ποιος ο λόγος να συνεχίσω αφου τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα του....Βρασιμο νερού να συνεχίσω? Μου είπαν να του δίνω και νερό πλέον, τι νερό βρύσης ή αποστειρωμένο??? Τα νευρα μου με το κωλοσυστημα μας....ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!

καλημερα! εχουν ιδια ηλικια τα μωρα μας. λοιπον εγω θα σου πω τι μου ειπε η δικη μου παιδιατρος. 4,5 μηνων του εδωσα για μια βδομαδα ρυζαλευρο-βανιλια της nestle χωρις προσθηκη ζαχαρης. μετα απο 1 βδομαδα το σταματησαμε αυτο κ ξεκινησαμε φρουτα τα οποια αλεθω μονη. οσο για την αποστειρωση την ιδια απορια ειχα κ εγω. μου ειπε ομως οτι αποστειρωση θα κανω μεχρι το ετος διοτι τα μπουκαλια κατι κρατανε μεσα απο το γαλα που μπορει να του δημιουργησουν προβλημα. γι αυτο καλυτερα αποστειρωση εως το ετος κ ας βαζει τα παντα στο στομα του.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κάνει ζέστη καλύτερα να μην κόψεις την αποστείρωση. Να την συνεχίσεις μέχρι και το Σεπτέμβρη. Εμένα θυμάμαι έτσι μου είχε πει ο γιατρός μου. Ή την κόβεις πριν το καλοκαίρι (πράγμα που δεν μπορούσες να κάνεις αφού ήταν αρκετά μικρό), ή θα την συνεχίσεις και θα την κόψεις το φθινόπωρο.

Εμείς ξεκινήσαμε την κρεμούλα όταν έγινε 6 μηνών και μετά φρουτόκρεμα με φρέσκα φρούτα. Εγώ δεν έδωσα ποτέ ρυζάλευρο. Δεν μου το πρότεινε.

Κρεμούλα δεν έδωσα του εμπορίου. Την έφτιαχνα μόνη μου. Το ίδιο και τη φρουτόκρεμα. Πάντα με φρούτα εποχής. Να το προσέξεις αυτό.

Τώρα για το νερό, εγώ μέχρι το 1 έτος του έβραζα εμφιαλωμένο και του έδινα.

Μετά το χρόνο και ακόμα και σήμερα του δίνω μόνο εμφιαλωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πάρα πολύ κορίτσια μου!!! Θα ξαναμιλησω με αυτη την παιδιατρο αλλιως με βλέπω να αλλάζω πάνω στην αλλαγή τροφής του γιού μου ρε γμτ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stellinula, ξέχασα να σου πω για την αποστείρωση.

Οντως μετά το 6μηνο -και απο την στιγμή που αρχίζουν οι στερεες τροφές- δεν έχει κανένα νόημα.Οπως μου είχε πει και η γιατρός ούτε πιατάκια-κουταλάκια μπορείς να αποστειρώνεις, ούτε τα χεράκια του μωρού που πιάνει διάφορα και τα βάζει στο στόμα.

Εχει νόημα μόνο αν αντλούσες δικό σου γάλα και το αποθήκευες γιατί έχει να κάνει με τα μικρόβια που θα αναπτυσσόντουσαν στο αποθηκευμένο γάλα.

Το νερό όμως μπορείς να συνεχίσεις να το βράζεις λίγο ακόμα.

Για το εμφιαλωμένο που γράφει μια κοπέλα πιο πάνω δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι -εκτός αν της περιοχής σου είναι ακατάλληλο- γιατί νομίζω οτι είναι πιο βαρύ από το τρεχούμενο.Εχει ξανασυζητηθει εδώ αλλά δεν το θυμάμαι...οπότε με κάθε επιφύλαξη!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σου πω τι καναμε εμεις αλλα περίμενε να σου απαντησουν κ πιο εμπειρες μανουλες:

 

επειδή θηλάζουμε, ο παιδίατρος μας ξεκίνησε αφού κλείσαμε τον 6ο μήνα τις τροφες. Μαλιστα μας ξεκίνησε με χορτοσουπα (καροτο,πατατα,κολοκυθι βρασμενα, λιγο σπανάκι ή κανα δυο φασολάκια, αλεσμένα με το ζουμάκι ώσπου να γίνουν κρεμούλα, και 1 κ.γ. ελαιολαδο), μετα απο μια βδομάδα μας έβαλε τα φρούτα και τελευταία μας έβαλε ρυζάλευρο -ασχετα που δεν του το δινα τακτικά και πλεον δε του το δινω σχεδον καθόλου γιατι θεωρω οτι 2 γευματα ειναι αρκετα για την ηλικια του και λογω του οτι θηλάζουμε-και θελουμε να συνεχισουμε να θηλαζουμε- θα του το καθυστερησω το τριτο γευμα λιγο ακομα.

Φυσικά ειναι απολυτα υγιης και δεν εχει κανενα θεμα με το βαρος του, ωστε να συντρεχει λογος ανησυχίας και να χρειαζεται καποιο επιλεον γευμα ετοιμης κρεμας (π.χ. βανιλια, φαριν λακτε κλπ)

Ισως θα μπορούσες κ συ να το καθυστερήσεις λίγο ή ισως θα μπορούσες να πάρεις καποια πιο 'φυσική' κρέμα (βλ. βιολογικές κρέμες, κεχρι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

υπάρχουν πολλά θεματάκια για την εισαγωγή στις στερεες στο φότουμ όπως θα δεις.Ψαχούλεψε τα λίγο και θα βρεις ενδιαφέρουσες απόψεις.

Εμείς ξεκινήσαμε την εισαγωγή στις στερεες οταν συμπληρώσαμε τον 6ο.(θηλάζαμε ως τότε βέβαια,αλλά δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο)

Η παιδίατρος μας ξεκίνηε με φρουτάκια (και μάλιστα πορτοκάλι) που απ'οτι έχω δει δεν είναι και πολύ συνηθισμένο, αλλά εμάς μας "βόλεψε" αφού δεν ήθελα κι εγώ να δώσω ρυζάλευρα.

 

τα ιδια ακριβως καναμε κι εμεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει νόημα μόνο αν αντλούσες δικό σου γάλα και το αποθήκευες γιατί έχει να κάνει με τα μικρόβια που θα αναπτυσσόντουσαν στο αποθηκευμένο γάλα.

κι εγω ετσι εκανα.. να συμπληρωσω μονο οτι βαλαμε φιλτρο στο νερο και πινουμε ολοι απο εκει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σου πω τι καναμε εμεις αλλα περίμενε να σου απαντησουν κ πιο εμπειρες μανουλες:

 

επειδή θηλάζουμε, ο παιδίατρος μας ξεκίνησε αφού κλείσαμε τον 6ο μήνα τις τροφες. Μαλιστα μας ξεκίνησε με χορτοσουπα (καροτο,πατατα,κολοκυθι βρασμενα, λιγο σπανάκι ή κανα δυο φασολάκια, αλεσμένα με το ζουμάκι ώσπου να γίνουν κρεμούλα, και 1 κ.γ. ελαιολαδο), μετα απο μια βδομάδα μας έβαλε τα φρούτα και τελευταία μας έβαλε ρυζάλευρο -ασχετα που δεν του το δινα τακτικά και πλεον δε του το δινω σχεδον καθόλου γιατι θεωρω οτι 2 γευματα ειναι αρκετα για την ηλικια του και λογω του οτι θηλάζουμε-και θελουμε να συνεχισουμε να θηλαζουμε- θα του το καθυστερησω το τριτο γευμα λιγο ακομα.

Φυσικά ειναι απολυτα υγιης και δεν εχει κανενα θεμα με το βαρος του, ωστε να συντρεχει λογος ανησυχίας και να χρειαζεται καποιο επιλεον γευμα ετοιμης κρεμας (π.χ. βανιλια, φαριν λακτε κλπ)

Ισως θα μπορούσες κ συ να το καθυστερήσεις λίγο ή ισως θα μπορούσες να πάρεις καποια πιο 'φυσική' κρέμα (βλ. βιολογικές κρέμες, κεχρι κλπ)

 

ΚΡΈΜΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ ΕΤΟΙΜΕΣ....

 

Με κατατοπίζει το πλάνο σου...

 

ερωτήσεις...

1) λες ξεκινησατε με χορτοσουπα (καροτο,πατατα,κολοκυθι βρασμενα, λιγο σπανάκι ή κανα δυο φασολάκια, αλεσμένα με το ζουμάκι ώσπου να γίνουν κρεμούλα, και 1 κ.γ. ελαιολαδο)

απο την πρώτη μέρα του τα έβαζες όλα μαζί ή ένα ένα και κάθε 2 μέρες εβαζες και άλλο???? και τι ποσοτητες το κάθε λαχανικό (μισό, ολόκληρο, 1 τέταρτο?) και σε ποιο σημείο της μέρας τα έδινες?? Δηλαδή πρωι γάλα δεκατιανό αυτο? ή πάλι γαλά και μεσημεριανο αυτο και όλα τα υπολοιπα γευματα γάλα?

 

2)μετα απο μια βδομάδα σας έβαλε τα φρούτα...τι ποσοτητα μιλάμε σε κάθε γεύμα?...τι φρούτα να διαλέγω? (πάλι ΌΛΑ μαζί απο την αρχή αλεσμένα ή ένα ένα και κάθε 2 μέρες βάζω άλλο?)και πως διαμορφωνόταν πλέον το πρόγραμμα? Πότε έδινες την φρουτόκρεμα και πότε την λαχανοσουπα και πότε τα γάλατα?

 

3) μετά σας εδωσε ρυζαλευρο ...εγώ αν δεν του δώσω ΚΑΘΟΛΟΥ πειράζει??

 

Επίσης γενικώς έχω ένα θέμα με το πρόγραμμα..Δεν ξέρω πως πρέπει να το διαμορφώσω....

 

Ο μπεμπης τρώει κάθε 3 ωρες 180ml γάλα...Το πρώτο γεύμα 7-8 το πρωί και το τελαυταίο 10-11 το βράδυ γιατι μετα κοιμάτε σερί μέχρι το πρωί!!!

 

ου αγχωθηκα ειναι πολλά!!!:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα με βοήθησε πολύ αυτό το πλανο (μιας και η δική μας παιδίατρος ήταν λίγο της παλιάς σχολής) http://pediatros-thes.gr/?page_id=218

διάβασε επίσης και κάποια πράγματα εδω για το ξεκίνημα των στερέων http://pediatros-thes.gr/?page_id=216

Στην αρχή να βάζεις νέο τρόφιμο αν 3-4 μέρες για να τσεκάρεις τυχόν αλλεργίες

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

`

ΚΡΈΜΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ ΕΤΟΙΜΕΣ....

 

ερωτήσεις...

1) λες ξεκινησατε με χορτοσουπα (καροτο,πατατα,κολοκυθι βρασμενα, λιγο σπανάκι ή κανα δυο φασολάκια, αλεσμένα με το ζουμάκι ώσπου να γίνουν κρεμούλα, και 1 κ.γ. ελαιολαδο)

απο την πρώτη μέρα του τα έβαζες όλα μαζί ή ένα ένα και κάθε 2 μέρες εβαζες και άλλο???? και τι ποσοτητες το κάθε λαχανικό (μισό, ολόκληρο, 1 τέταρτο?) και σε ποιο σημείο της μέρας τα έδινες?? Δηλαδή πρωι γάλα δεκατιανό αυτο? ή πάλι γαλά και μεσημεριανο αυτο και όλα τα υπολοιπα γευματα γάλα?

 

2)μετα απο μια βδομάδα σας έβαλε τα φρούτα...τι ποσοτητα μιλάμε σε κάθε γεύμα?...τι φρούτα να διαλέγω? (πάλι ΌΛΑ μαζί απο την αρχή αλεσμένα ή ένα ένα και κάθε 2 μέρες βάζω άλλο?)και πως διαμορφωνόταν πλέον το πρόγραμμα? Πότε έδινες την φρουτόκρεμα και πότε την λαχανοσουπα και πότε τα γάλατα?

 

3) μετά σας εδωσε ρυζαλευρο ...εγώ αν δεν του δώσω ΚΑΘΟΛΟΥ πειράζει??

 

Επίσης γενικώς έχω ένα θέμα με το πρόγραμμα..Δεν ξέρω πως πρέπει να το διαμορφώσω....

 

Ο μπεμπης τρώει κάθε 3 ωρες 180ml γάλα...Το πρώτο γεύμα 7-8 το πρωί και το τελαυταίο 10-11 το βράδυ γιατι μετα κοιμάτε σερί μέχρι το πρωί!!!

 

ου αγχωθηκα ειναι πολλά!!!:-(:-(:-(

 

Μην αγχωνεσαι!! Καθε αρχη και δυσκολη αλλα συντομα θα προσαρμοστεις!

Εμεις ειχαμε ξεκινησει με φρουτο, μονο μηλο αλεσμενο με λιγο νερακι, στην αρχη το κανεις αρκετα νερουλο και σιγα σιγα συνηθιζει το μωρακι και το κανεις πιο πηχτο. Τις πρωτες φορες δινεις λιγες κουταλιτσες και καθε μερα τις αυξανεις και λιγο. Ανα 2-3 μερες τουλαχιστον θα προσθετεις αν θες κατι καινουργιο γιατι μπορει να κανει αλλεργια σε κατι οποτε να εχει ενα περιθωριο να εκδηλωθει.

Αναλογα την τροφη που θα ξεκινησεις θα διαλλεγεις και την ωρα. Πχ φρουτο κατα τις 10 (κανα διωρο μετα το πρωινο γαλα δηλαδη), αν δωσεις σουπα σαν μεσημεριανο δωσε κατα τη 1, αν δωσεις καποια κρεμα ή γιαουρτακι γυρω στις 4-5.

Το νερο βραζε το για λιγο ακομα, δεν χανεις τιποτα, ναι μεν ερχεται σε επαφη με μικροβια αλλα και το νερο της Αθηνας ειναι ψιλοαισχος οποτε καλυτερα μεχρι να στρωσει το στομαχακι του με τις τροφες να το αποστηρωνεις.

Στην αρχη θα συμπληρωνεις το γευμα του και με γαλα μεχρι να προσαρμοστει και να τρωει ολο το φαγακι του. Αν θυμαμαι καλα στην αρχη του εβαζα μισο φρουτο. Πχ μισο μηλο και λιγο νερακι, μετα μισο μηλο μισο αχλαδι κτλ. Αν αρχισεις απο σουπα μια πατατα και ενα καροτακι λιγο σελινο για γευση και σιγα σιγα προσθετεις και αλλα.

 

Πολυ σημαντικο!! Αν θηλαζεις και θες να συνεχισεις για καιρο να θηλαζεις μην ξεχνας οτι τον πρωτο χρονο οι στερεες ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ στο θηλασμο οχι το αντιθετο! Εγω δεν το ηξερα και θηλαζα μονο πρωι βραδυ με αποτελεσμα να μου κοπει πια στους 11 μηνες..

Link to comment
Share on other sites

ρυζαλευρο μπορεις ανετα να μην δωσεις καθολου.

επισης αν δεν υπαρχει προβλημα με το βαρος,δεν υπαρχει λογος να ξεκινησεις στερεες πρν τους 6 μηνες.

εμεις ξεκινησαμε με φρουτα-ενα ενα καθε 4 μερες,οταν εφτασε να τρωει μια καλη ποσοτητα τον αρχισα και τα λαχανικα το μεσημερι-παλι ενα ενα καθε 4 μερες,το ελαιολαδο μονο ωμο στο τελος χωρις καθολου αλατι,οταν ειδα οτι αρχισε να πειναει και το απογευμα (γυρω στους 8 μηνες αν θυμαμαι καλα) του εδινα και το απογευμα μια φρουτα μια λαχανικα.

το κρεας του το εβαλα στα λαχανικα στους 7,5 μηνες,και αν του εδινα και το απογευμα λαχανικα φροντιζα να μην ειχε παλι κρεας,για να μην του πεφτει βαρυ.

μετα ολα παιρνουν το δρομο τους...

κατ'εμε η αποστειρωση δεν εχει πια κανενα νοημα.θα αποστειρωνεις και ολα τα σκευη του φαγητου του οταν του ετοιμαζεις φρουτα-λαχανικα;θα του αποστειρωνεις και κουταλια-πιατακια;οχι βεβαια.

επισης επειδη εμεις θηλαζαμε μεν,αλλα καναμε κι εμεις συχνα γευματα-στο διωρο-,φροντιζε πχ να εχει περασει τουλαχιστον 1,5 ωρα απο τοτε που ηπιε το γαλα του,ουτως ωστε να πειναει μεν αλλα να μην ειναι και τελειως πεινασμενος,γιατι θα ζηταει το γαλα του και μπορει να μην θελησει καν να δοκιμασει.

μετα,να του δωσεις γαλα οταν θα καταλαβεις παλι οτι πειναει.

γενικως αφησε τον οσο γινεται να διαμορφωσει εκεινος το προγραμμα του φαγητου του,ωστε να μην εχετε γκρινιες....καλυτερα να τρωει οποτε θελει εκεινος,παρα με προγραμμα στανταρ.(δεν λεω να τον αφησεις και 5 ωρες νηστικο,απλα να τον αφησεις να σου δειξει εκεινος ποτε θελει να φαει)

αυτα απο μενα,καλη αρχη!:)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φόρτωσαν στις ΝΟΥΝΟΥ ετοιματζίδικες κρέμες ρυζαλευρα και βανιλιες...Όταν τους είπα ότι δεν θέλω να τα δώσω αυτα μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....

!

δεν θα εμπιστεύεσαι ποτέ γιατρούς που έχουν εμμονή με συγκεκριμένες μάρκες, είτε πρόκειται για γάλα, είτε για κρέμα, είτε για οδοντόβουρτσα, καλλυντικά, ο,τιδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

amande 10000000 ευχαριστωωω υπερ κατατοπιστικά ξεκινάω τις συμβουλές του...ουφ αρχισα λίγο να ηρεμώ...

Δεν είναι τίποτα, θα πηγαίνεις με αργά βήματα και σταθερά:wink:

Και οι κοπέλες σου έχουν δώσει αρκετές πληροφορίες...δυστυχως δεν έχω το χρόνο να σου τα πω τόσο αναλυτικά.

 

δεν θα εμπιστεύεσαι ποτέ γιατρούς που έχουν εμμονή με συγκεκριμένες μάρκες, είτε πρόκειται για γάλα, είτε για κρέμα, είτε για οδοντόβουρτσα, καλλυντικά, ο,τιδήποτε!

Συμφωνώ!!

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω ετσι ημουν μπερδεμενη με το μικρο μου κ τελικα με λιγη βοηθεια απο εδω κ το ενστικτο βγαλαμε ακρη!

Αυτα που γραφουν τα κοριτσια ειναι κατατοπιστικα αλλα πρεπει να λαβεις κ υποψιν σου οτι το μωρακι σου μπορει να μην θελει να φαει τα φρουτα που θα του δωσεις εσυ για αρχη ,οπως εγινε με εμας!

Εγω πηρα ενα ρυζαλευρο βιολογικο χωρις γαλα κ το εφτιαχνα με το γαλα που επινε,του το εδωσα για μια βδομαδα ωστε να μαθει κ να συνηθισει την στερεα τροφη κ το κουταλι με μια γνωριμη γευση για το μωρο (του γαλακτος!!!)Κ μετα σιγα σιγα εβαλα τα φρουτα κ υστερα τα λαχανικα (μονο πατατα,καροτο κ κολοκυθι).

Το μωρακι σου θα σε οδηγησει στον τροπο που αυτο θελει να εισαγει τις στερεες...δεν ειναι κ το ποιο ευκολο πραγμα!Υπαρχουν βεβαια κ τα συνεργασιμα μωρα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ? Μην με λιθοβολήσετε ε? Δεν ξέρω γιαυτο ρωτώ....Τωρα σε 3 εβδομάδες περιπου πρέπει να προχωρήσουμε στο γάλα δευτερης βρεφικής αναπτυξης....

 

Ακούω απο πολλές κοπέλες ότι δεν συνέχησαν το Νο 2 του αντιστοιχου γάλατος που έδιναν αλλά ξεκίνησαν με νουλάκ ή νεσλάκ (αν τα λέω σωστά ) τα οποία αραίωναν με νεράκι και αντικατέστησαν τα γευματα γαλατος με αυτα....Είναι σωστή κίνηση κάτι τέτοιο??

 

Να το προχωρήσω αυτο και εγώ?? Η να του δώσω το αντιστοιχο Νοβαλάκ (που πίνει τώρα) σε Νο2?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει καμιά γνωστή μου από τον 6ο μήνα να δώσει νεσλακ κτλ. Όλες όσες ξέρω έχουν συνεχίσει με το γάλα της δεύτερης βρεφικής ηλικίας. Η δικιά μου που έπινε πχ το φριζολακ συνέχισε με το φριζομελ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ? Μην με λιθοβολήσετε ε? Δεν ξέρω γιαυτο ρωτώ....Τωρα σε 3 εβδομάδες περιπου πρέπει να προχωρήσουμε στο γάλα δευτερης βρεφικής αναπτυξης....

 

Ακούω απο πολλές κοπέλες ότι δεν συνέχησαν το Νο 2 του αντιστοιχου γάλατος που έδιναν αλλά ξεκίνησαν με νουλάκ ή νεσλάκ (αν τα λέω σωστά ) τα οποία αραίωναν με νεράκι και αντικατέστησαν τα γευματα γαλατος με αυτα....Είναι σωστή κίνηση κάτι τέτοιο??

 

Να το προχωρήσω αυτο και εγώ?? Η να του δώσω το αντιστοιχο Νοβαλάκ (που πίνει τώρα) σε Νο2?

 

(το επαναφέρω το ερωτημα μήπως ξέρει κάποια κοπέλα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω ειναι καλυτερα να συνεχισεις με αυτο που πινει, το εχει συνηθισει σε γευση και στο στομαχακι του, δεν τον εχει ενοχλησει οποτε δε χρειαζεται να το αλλαξεις. Εγω συνεχισα στο νο 2 και τωρα ακομα στο νο 3, μετα τα δυο μου ειπε η γιατρος να δινω φρεσκο. Αυτα τα νουλακ και νεσλακ δεν ειναι κουτια? Αν ναι καλυτερα να μην δωσεις, η γιατρος μου μου ειχε πει μακρια απο κουτια..

Δεν εχω καταλαβει τι γινεται με την παιδιατρο που εχεις, δεν σου απανταει σε τετοιες ερωτησεις? Δεν σε καθοδηγει για την διατροφη του κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Στελλινουλα,

καταρχην μην πανικοβαλλεσαι...!Ολα καλα θα πανε...δεν ειναι τιποτε το τρομερο η εισαγωγη στις στερεες αρκει να σκεφτεσαι λογικα,να ακους τα θελω σου και επειτα τις συμβουλες των γιατρων.

Οι παιδιατροι δεν σπουδασαν διατροφολογοι...εχουν ειδικευτει στο να αντιμετωπιζουν ασθενειες και προβληματα του οργανισμου,το οτι εχουν λογο για το πως θα τραφουν τα παιδια μας στηριζεται περισσοτερ στο θεμα των αλλεργιων και πιθανων αλλων προβληματων που ενδεχεται να δημιουργηθουν παρα στο οτι ξερουν επακριβως τι ειναι καλυτερο διατροφικα.Στην τελικη ακολουθουν εναν μπουσουλα που αλλες μαμαδες τον δεχονται κι αλλες οχι...στο χερι μας ειναι να ρωταμε,να συζηταμε,να αμφισβητουμε και να προτεινουμε κι εμεις γιατι οχι???

 

Προσωπικα μιλωντας εχω ιδως αναφερει ξανα οτι επειδη δεν καταφερα να θηλασω ειπα οτι μολις το παιδι μου μπει σε στερεες δεν θα του δωσω τιποτε ετοιματζιδικο επειδη εγω ενιωθα οτι ετσι ειναι καλυτερα για εμενα και το παιδι μου.Και πραγματι ετσι εγινε.

Εγω λοιπον εδωσα και δημητριακα(ρυζαλευρο,βρωμη,κριθαρι,μειγμα) που τα εφτιαχνα μονη μου και φρουτα εννοειται φρεσκα και γιαουρτι σχετικα γρηγορα και στο ετος σταματησα το γαλα σκονη 2ης βρεφικης και μπηκα στο φρεσκο.Επισης αποστειρωση εκοψα αμεσως μολις μπηκαμε στις στερεες δηλαδη 5 μηνων και 20 ημερων και το νερο σταματησα επισης να το αποστειρωνω τοτε.Εδωσα νερο βρυσης και οχι εμφιαλωμενο διοτι στην περιοχη μας δεν εχουμε κανενα προβλημα και γενικα αν δεν υπαρχει λογος ποιοτητας δεν ειναι καλο να πινουν εμφιαλωμενο τα παιδακια μας.

 

Ολα τα παραπανω εγιναν με την συμφωνη γνωμη της παιδιατρου μας ΑΦΟΥ ομως εγω ειχα ηδη μιλησει και εκφρασει τις προτιμησεις μου.Αν δεν αναρωτιομουν απλα η παιδιατρος δεν θα μου τα προτεινε απο μονη της οχι γιατι τα παιρνει απο καποια εταιρεια αλλα γιατι θα θεωρουσε δεδομενο οτι δεν εχω αλλες εναλλακτικες.

 

Οποτε

δωσε κανονικα στο παιδακι σου φυσικες τροφες,αν θες να δωσεις και δημητριακα να κοιταξεις να ειναι βιολογικα και ανεπεξεργαστα για να ειναι πραγματι ωφελιμα,τα φρουτα σου και τα λαχανικα να ειναι ΕΠΟΧΗΣ(δηλαδη..μην ξεκινησεις με μηλο-αχλαδι μεσα στο καλοκαιρι οταν υπαρχει το ροδακινο,το βερυκοκο...δωσε ντοματουλα,φασολακια,κολοκυθακι που ειναι καλοκαιρινα και οχι μπροκολο),το γιαουρτακι να προσπαθησεις να ειναι προβειο η αγελαδινο και οχι επιδορπιο κι απο εκει και περα εννοειται οτι θα εισαγεις το κρεατακι και τα υπολοιπα σιγα-σιγα ωστε οταν χρονισει ο μπομπιρας να τρωει τα παντα.

 

Συνηθως ξεκιναμε αντικαθιστωντας το απογευματινο γαλα δινοντας εκεινη την ωρα η κρεμα δημητριακων η φρουτακια και μετα σιγα σιγα παμε στο μεσημεριανο(συνηθως κρεατοχορτοσουπες) και επειτα στο δεκατιανο ετσι ωστε το παιδι να πινει γαλα μονο το πρωι και το βραδυ πριν κοιμηθει.

 

Στο φορουμ εχει παρα πολλα θεματα...οσο μεγαλωνει ο μικρος σου τοσο πιο πολλα θα τρωει και θα εχεις επιλογες.Κι εννοειται..οτι και μια μικρη παρασπονδια να γινει δεν θα νιωθεις τυψεις...κι εγω μια μερα που ξεμεινα απο προβειο γιαουρτακι εδωσα Vitaline...δεν επαθε κατι η μικρη μου...ουτε εκατσα να σκασω...η ουσια ειναι εφοσον σε ενδιαφερει οι τροφες να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο επιβεβαρυμενες το να ξεφυγεις να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας!

 

Φιλακια και καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ΣΟΣ, βοηθηστε με....Πήγα σήμερα ΙΚΑ για το εμβόλιο του μπέμπη, θα μιλούσαμε και για τις τροφές του, μιας και κλείσαμε 5 μηνων προχθές.....Ακουστε εδώ....

 

Μου είπαν έναν ολοκληρο μήνα να δίνω ρυζαλευρο και μετα να ξεκινησω βανίλια κρέμα και μετα φρούτα...

Με φόρτωσαν στις ΝΟΥΝΟΥ ετοιματζίδικες κρέμες ρυζαλευρα και βανιλιες...Όταν τους είπα ότι δεν θέλω να τα δώσω αυτα μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....

 

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ετοιματζιδικες κρέμες ούτεν καν ρυζαλευρο και βανίλια, τι να κάνω??? Νιώθω αβοηθητη ρε γαμωτο.....

Η παιδιατρος μου επειδη ειναι του ΙΚΑ (μεγάλη γιατρός με ονομα έτσι?? Απο εδώ την εμαθα τρομάρα της) δεν με συμβούλεψε μου είπε θα σου πουν στο ΙΚΑ το ζώο.....ΕΧΩ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ....

 

επίσης να κόψω αποστειρωση μπουκαλιών? Ποιος ο λόγος να συνεχίσω αφου τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα του....Βρασιμο νερού να συνεχίσω? Μου είπαν να του δίνω και νερό πλέον, τι νερό βρύσης ή αποστειρωμένο??? Τα νευρα μου με το κωλοσυστημα μας....ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!

 

 

Stellinula κι εμείς μία από τα ίδια..

Εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο βανίλια (αν το γράφω σωστά) για 3 εβδομάδες!!

50 γραμμάρια για αρχή και κάθε 7 ημέρες να προσθέτω άλλα 50.. μέχρι να φτάσει να τρώει 150 γραμμάρια. Όταν φτάσει να τρώει 150γρ κρέμας τότε να δώσουμε και βρασμένο νερό.

Για την αποστείρωση μας είπε, λόγω ζέστης να την συνεχίσουμε..

 

Ok, εμπειρία δεν έχω, μιας και είναι το πρώτο μου παιδί, αλλά κάτι δεν μου άρεσε σε όλο αυτό, έχω διαβάσει και στο forum πολλά.. προβληματίστηκα.

Όταν όμως μου είπε το ρυζάλευρο να είναι ή Nestle ή Nutricia (μου τα έγραψε κιόλας μην μπερδευτώ και πάρω άλλης εταιρείας :mad:) τότε κατάλαβα πως πάλι θα αλλάξουμε παιδίατρο!!!!!!!!!!!!!!

Έχουμε ήδη αλλάξει τρεις και το μωρό είναι μόλις 5 μηνών!! Έλεος πια..

Μεγαλύτερες πιθανότητες να βρούμε τα νούμερα του τζόκερ, παρά σωστό παιδίατρο.. :twisted::twisted::twisted:

 

Τελικά δεν της δίνω τίποτα μέχρι να κλείσει και τον 6ο και μέχρι τότε θα ψάξουμε να βρούμε έναν σωστό επαγγελματία..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...