Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογνική Ακμή??? (σπυρακια με σμιγμα)


Recommended Posts

Καλημέρα...Εδώ και 1 1/2 εβδομάδα το μικράκι μου έχει βγάλει σπυράκια στα μαγουλάκια του και λίγα στο πιγούνι του, τα οποία έχουν και σμίγμα μέσα!Μιλώντας με τον παιδιάτρο με παρεπεμψε σε δερματολόγο ο οποίος χωρίς να το δει μου είπε να του βάλω μία αλοιφή η οποία έχει κορτιζόνη και να μη τη φοβηθώ.Δεν έχω βάλει βέβαια την αλοιφή αλλα προσπαθώ με λίγη bepanthol μπλέ.Από την άλλη με μία φίλη δερματολόγο που επικοινώνησα,μου είπε να μην ανησυχώ γιατί πρόκειται για νεογνική ακμή και θα φυγει μόνη της,χωρίς θεραπεία.Είχε καμία σας παρόμοιο περιστατικό?Εάν ναι πως το αντιμετωπίσατε?Σε πόσο καιρό έφυγαν τα σπυράκια?Περιμένω απαντήσεις σας...please!!! :roll::?::idea:

.png

 

ttbd8fd.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oταν ο μικρος μου ηταν 3 εβδομαδων εβγαλε αυτα τα σπυρακια που λες

ο παιδιατρος μου ειπε για ατοπικη δερματιτιδα και μου ειχε γραψει μια αλοιφη να του βαζω οταν ειναι σε εξαρση. οταν το παιδι πηγε 4 μηνων και εξακολουθουσε να τα εχει πηγα σε δερματολογο και μου ειπε για νεογνικη ακμη με γεμισε αλοιφες και ενυδατικες και αφρολουτρα και σαμπουαν 70 ευρω πληρωσα για αυτα και μου ειπε να του βαλω 10 μερες μια κορτιζονουχα αλοιφη και μετα μια αλλη η οποια δεν εχει κορτιζονη και οτι θα φυγουν

το αποτελεσμα οσο καιρο βαζαμε την κορτιζονι καλα ειμασταν μετα που σταματησαμε ξανα τα ιδια οχι καθε μερα ειναι μερες που ειναι πολυ αργια και αλλες που δεν φαινονται σχεδον καθολου. :roll:

ο παιδιατρος επιμενει οτι εναι αλλεργεια στο γαλα και πινουμε υποαλεργικο οπως και κρεμες το ιδιο.

 

συμπερασμα δεν εχω βγαλει ακομα και απο οτι φαινεται θα δυσκολευτω πολυ :? υπομονη πιστευω να περασει!!

Link to comment
Share on other sites

''Acne neonatorum" oνομάζεται αυτό που περιγράφεις και είναι η νεογνική ακμή. Ένα καλόηθες εξάνθημα που παρουσιάζουν τα νεογέννητα (2-4 εβδομάδων) σε ποσοστό 50%. Οφείλεται σε υπερλειτουργία των σμηγματογόνων αδένων. Παρουσιάζεται στο προσωπάκι, το στήθος, την πλατούλα και τη μηροβουβωνική περιοχή. Ίσως να επιμείνει μέχρι την ηλικία των 8 μηνών, πάντως ειδική θεραπεία δεν συνιστάται παρά μόνο σε επιπλεγμένες περιπτώσεις. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ και θα φύγουν όπως ήρθαν. Υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και από εμένα,

Όταν η κόρη μου ήταν περίπου 2,5 μηνών έβγαλε στο πρόσωπο (κυρίως στο μέτωπο και γύρω από το στόμα) αυτά τα σπυράκια που περιγράφεις. Ταυτόχρονα έβγαλε και στα μαλλάκια της νινίδα (πάρα πάρα πολύ έντονη).

Δεν φαινόταν ότι την ενοχλούσε τίποτα από τα δύο αλλά η εικόνα της σίγουρα δεν ταίριαζε με την εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας του μωρού με τα ροζ μαγουλάκια κλπ. Η παιδίατρος μου από την αρχή μου είχε πει ότι και τα δύο είναι ενδείξεις ατοπικής δερματίτιδας και ότι θα φύγουν μόνα τους αλλά το πιθανότερο είναι μέχρι τα 5 έτη η κόρη μου να έχει κάποια δερματολογικά προβληματάκια εξαιτίας του ευαίσθητου δέρματος.

Πήγαμε και στο δερματολογικό του Παίδων Πεντέλης για δεύτερη γνώμη και η δερματολόγος εκεί με γέμισε με όλη την σειρά της Avent (για μωρά) και μου είπε ότι αν συνέχιζε μετά τους έξι μήνες θα αρχίζαμε τις κρέμες κορτιζόνης. H σειρά της Avent σε εμάς δεν έκανε τίποτα απολύτως (βέβαια για να πω την αλήθεια την χρησιμοποίησα μόνο 1 εβδομάδα) και μετά από περίπου 2 μήνες καθάρισε από μόνη της και η νινίδα και η ακμή.

Η κόρη μου βέβαια έχει ακόμα πολύ ευαίσθητο δέρμα και κατά καιρους χρησιμοποιώ την κρέμα Exomega της Aderma (γενικά πιστεύω ότι είναι η καλύτερη εταιρία για σαπούνια κλπ για μωρά με ευαίσθητο δέρμα).

Μου φαίνεται υπερβολική η κορτιζονούχα κρέμα σε τόσο μωράκι. Στην θέση σου ή θα έδινα κάποιο χρόνο στα σπυράκια να φύγουν από μόνα τους ή αν θες καλύτερα πάρε και μια δεύτερη γνώμη πριν αρχίσεις την κορτιζόνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες!

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γιατί διαβάζω όλα τα θέματα με τα σπυράκια.

Ο μπέμπης μου είναι 50 ημερών και εδώ και 2 βδομάδες περίπου έχει βγάλει σπυράκια στα μαγουλάκια και στο σαγονάκι, τα οποία δεν είναι κόκκινα μοιάζουν να έχουν υγρό και κανα δυο έχουν πύον.Έχει βγάλει και κάποια άλλα σαν κοκκινίλες στο πλάι στο λαιμουδάκι του, στο σβέρκο, λίγο στα αυτάκια και ελάχιστα στο στήθος του.

Ο γιατρός από το τηλέφωνο μου έδωσε μια κρέμα, αντιβίωση.Όταν τον είδε από κοντά μου είπε ότι είναι ακμή και μου έδωσε μια κρέμα για ενήλικες για ακμή.Δεν του την έχω βάλει, το παλεύω με χαμομηλάκι.

Μήπως ξέρετε τι μπορεί να είναι?Και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και εδώ, αν δε το έχεις ήδη διαβάσει

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9154

 

Αυτά που λες ότι είναι σα να έχουν πύον θεωρώ ότι είναι νεογνική ακμή. Τα άλλα, (τα κόκκινα που γράφεις), ίσως από ζέστη, επειδή ο λαιμάκος τους δεν αερίζεται καλά, ή επειδή μένει υγρασία. Αυτά, με καλό καθάρισμα και στέγνωμα της περιοχής, και με υγρή πούδρα θα είναι εντάξει.

 

Γνώμη μου:

να μην ακολουθείς τηλεφωνικές οδηγίες για κάτι, εκτός, αν έχει ήδη εκτιμηθεί από τον γιατρό,

να δεις πώς πάτε χωρίς φαρμακευτικά σκευάσματα, και αν απογοητευτείς, ένας παιδοδερματολόγος θα σου έδινε καλύτερες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το χαμομήλι μπορεί να ερεθίσει περαιτέρω το πρόβλημα, δεν είναι καταπραϋντικό για όλους τους οργανισμούς.

 

Προσπάθησε να περιορίσεις ερεθιστικούς παράγοντες στο περιβάλλον (ξέβγαλε δυο φορές απορρυπαντικό στα ρούχα/σεντόνια, άλλαξε απορρυπαντικό, πρόσεξε τα ρούχα που φοράτε όταν τον αγκαλιάζετε κτλ) και δες αν βελτιωθεί.

Αν θηλάζεις, μπορείς να αλείψεις λίγο γάλα σου πάνω στα σπυράκια και να δεις αν υπάρξει βελτίωση.

Αν τα σπυράκια δεν ενοχλούν το μωρό (φαγούρα, αιμορραγία), πιστεύω ότι μπορείς να περιμένεις να περάσουν μόνα τους, εφόσον δεν θες να ακολουθήσεις τη θεραπεία που έδωσε ο γιατρός. Ή μπορείς να πάρεις δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλο γιατρό, πιο "εναλλακτικό".

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για νεογνική ακμή μου μίλησε και ο γιατρός, απλά εγώ δεν θέλω να βάλω στο μωρό κρέμες για ενήλικες και ειδικά κορτιζονούχες,θεωρώ πως είναι πολύ μωρό ακόμα.

Θα δοκιμάσω αλλαγή απορρυπαντικού,χρησιμοποιώ Proderm, πολλοί όμως μου είπαν να χρησιμοποιώ Αρκάδι για τα πρώτα 2 του χρόνια.

Διάβασα και την παραπομπή στο forum και σε κάποιες περιπτώσεις φεύγουν από μόνα τους.Θα δούμε!!!

Κορίτσια,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κι εμενα η μικρη μου εχει βγαλει εδω και δυο μερες 4-5 μεγαλα σπυρακια στο προσωπακι της.Ειναι κοκκινα και εχουν μυτη, πρωτα εβγαλε ενα στον κροταφο της, νομιζα οτι ειναι κουνουπι, αλλα την επομενη μερα εβγαλε αλλα 3 στο μετωπο της και απο 1 στην παλαμη του δεξιου και την ραχη του αριστερου χεριου.Πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε να της βαλω fucidine και οτι δεν ειναι τιποτα, αλλα ανησυχω.

Πριν μια ευδομαδα αρχισαμε το ριζαλευρο υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργια??Η οψη τους δεν μου αρεσει καθολου...

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μικρη μας (30 ημερων) εδω και τρεις εβδομαδες παρουσιαζει στο προσωπο κυριως οπου ειχε ξεκινησει απο το μετωπο και μετα επεκταθηκε στην περιοχη γυρω απο τη μυτη, ψηλα στα μαγουλα, στα βλεφαρα και στο πηγουνι μικρα κοκκινα εξανθηματα τα οποια στο κεντρο τους ειναι ασπρα εμενα προσωπικα μου θυμιζει την ελαφρυα ακμη μου..

χθες ειδα οτι εχει βγαλει λιγα και στο λαιμο και στο στηθος μπροστα..

η παιδιατρος πρωτου επεκταθουν στο λαιμο και στο στηθος μου χε πει οτι ειναι συνηθως απο τη ζεστη και μου χε συστησει fucicort μια φορα την ημερα οπου βεβαια δεν ειδα να γινεται τιποτε..

επειδη θηλαζω αποκλειστικα μηπως ειναι απο τις ορμονες μου? κατι εχω διαβασει για την βρεφικη ακμη..ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρεφικη ακμη ειναι απο τις ορμονες της μαμας που περασαν στο μωρο.......το παθαινουν πολλα μωρα λιγο η πολυ...το ειχαμε σε καποιο βαθμο κι εμεις.......

 

Περναει μην ανησυχεις......μπορεις να βαζεις και λιγο χαμομηλακι.

 

Κι εμας ειχε συστησει καποια αλοιφη τετοιου ειδους ...φουσιντιν νομιζω......δεν θυμαμαι πια.........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται αλοιφές, περνούν μόνα τους, όταν έρθει ο καιρός τους. Απλά πρόσεξε μήπως δεν είναι νεογνική ακμή και είναι σημάδι αλλεργίας σε κάτι που τρως εσύ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται αλοιφές, περνούν μόνα τους, όταν έρθει ο καιρός τους. Απλά πρόσεξε μήπως δεν είναι νεογνική ακμή και είναι σημάδι αλλεργίας σε κάτι που τρως εσύ.

 

το μονο που τρωω σχεδον καθημερινα (πολυ κακως βεβαια αλλα μου τα χουν μπροστα μου και δεν κρατιεμαι) ειναι σοκολατακια..δεν ξερω αν αυτο φταιει..κατα τ αλλα εχω ενα φτωχο (πολυ πολυ κακως κακιστα) διατροφολογιο επειδη φοβαμαι ολα αυτα που κατα καιρους διαβαζω οτι προκαλουν κολλικους..και ετσι τρωω συνηθως κοκκινο η λευκο κρεας, αμυλοειδη (πατατες, μακαρονια,ρυζι), καμια φορα καμια σαλατα, καμια φορα κανα φρουτο και καμια φορα μικρη ποσοτητα σε οσπρια η πρασινα λαχανικα..και οταν λεω καμια φορα μιλαω για μια το πολυ δυο φορες την εβδομαδα..αρα λοιπον η εινια η βρεφικη ακμη η ειναι η σοκολατα..λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειάζονται αλοιφές, περνούν μόνα τους, όταν έρθει ο καιρός τους. Απλά πρόσεξε μήπως δεν είναι νεογνική ακμή και είναι σημάδι αλλεργίας σε κάτι που τρως εσύ.

 

το μονο που τρωω σχεδον καθημερινα (πολυ κακως βεβαια αλλα μου τα χουν μπροστα μου και δεν κρατιεμαι) ειναι σοκολατακια..δεν ξερω αν αυτο φταιει..κατα τ αλλα εχω ενα φτωχο (πολυ πολυ κακως κακιστα) διατροφολογιο επειδη φοβαμαι ολα αυτα που κατα καιρους διαβαζω οτι προκαλουν κολλικους..και ετσι τρωω συνηθως κοκκινο η λευκο κρεας, αμυλοειδη (πατατες, μακαρονια,ρυζι), καμια φορα καμια σαλατα, καμια φορα κανα φρουτο και καμια φορα μικρη ποσοτητα σε οσπρια η πρασινα λαχανικα..και οταν λεω καμια φορα μιλαω για μια το πολυ δυο φορες την εβδομαδα..αρα λοιπον η εινια η βρεφικη ακμη η ειναι η σοκολατα..λεω εγω.

 

Το ίδιο πραγμα ακριβως εχει και η μικρή μου.. Εμένα η παιδιατρος μου είπε να βαζω χαμομηλάκι και όντως βοηθάει πολύ. Και εγω δεν τρωω σοκολατακια τσακίζω μιλφειγ!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται αλοιφές, περνούν μόνα τους, όταν έρθει ο καιρός τους. Απλά πρόσεξε μήπως δεν είναι νεογνική ακμή και είναι σημάδι αλλεργίας σε κάτι που τρως εσύ.

 

το μονο που τρωω σχεδον καθημερινα (πολυ κακως βεβαια αλλα μου τα χουν μπροστα μου και δεν κρατιεμαι) ειναι σοκολατακια..δεν ξερω αν αυτο φταιει..κατα τ αλλα εχω ενα φτωχο (πολυ πολυ κακως κακιστα) διατροφολογιο επειδη φοβαμαι ολα αυτα που κατα καιρους διαβαζω οτι προκαλουν κολλικους..και ετσι τρωω συνηθως κοκκινο η λευκο κρεας, αμυλοειδη (πατατες, μακαρονια,ρυζι), καμια φορα καμια σαλατα, καμια φορα κανα φρουτο και καμια φορα μικρη ποσοτητα σε οσπρια η πρασινα λαχανικα..και οταν λεω καμια φορα μιλαω για μια το πολυ δυο φορες την εβδομαδα..αρα λοιπον η εινια η βρεφικη ακμη η ειναι η σοκολατα..λεω εγω.

 

Prosperous, πρόσπαθησε να κόψεις τα σοκολατάκια γιατί κατά πάσα πιθανότητα αν είναι αλλεργία προκαλείται από την σοκολάτα. Το είχε πάθει και ο μικρούλης όταν θήλαζε και εγώ έτρωγα σοκολάτες. Μόλις τις εκόψα μετά από 1 μέρα έφυγαν και τα εξανθήματα. Μου το είπε η παιδίατρος τότε, και μάλιστα σοκολάτα με ξηρούς καρπούς είναι ότι χειρότερο για το νεογέννητο

Link to comment
Share on other sites

 

Μου το είπε η παιδίατρος τότε, και μάλιστα σοκολάτα με ξηρούς καρπούς είναι ότι χειρότερο για το νεογέννητο

 

ΠΟΛΥ αλλεργιογονα.......ειχε βγαλει εκζεμετα ο δικος μου και με τα δυι.......κανε μια προσπαθεια να τα κοψεις για τους πρωτους μηνες.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το κεφαλάκι της είναι καθαρό απο νινίδα; Εμάς ο μπέμπης όσο είχε νινίδα είχε τέτοια εξανθηματάκια στο προσωπάκι του. Μόλις καθάρισε απο την νινίδα καθάρισαν και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

η νινιδα εμφανιζεται σαν πιτυριδα στο κεφαλακι τους ε?..οχι δεν εχει ακομη κατι τετοιο..μονο πολλα μικρα εξανθηματα ερυθρα με ασπρο στο κεντρο (σαν την ακμη δηλαδη) στο προσωπο, πισω απο τα αυτια, στο λαιμο και ψηλα στο θωρακα..αλλες μερες ειναι καλυτερα αλλες δεν βλεπεται..εντωμεταξυ εχει και νυχακια και καμια φορα απροσεχτα πληγωνει τα σπυρακια..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που δεν θήλασαν πάντως είχε ο μπέμπης στην αρχή και έφυγαν χωρίς να βάλω τίποτα. Έλεγξε και τυχόν αλλεργίες σε απορρυπαντικό - μαλακτικό και σεντονάκι που ακουμπάει. Μην βάζεις πολύ εύκολα φαρμακευτικές κρέμες ακόμα. Φυσικά ρωτάς και παιδίατρο......

Link to comment
Share on other sites

Τα σπυρακια δεν εχουν σχεση με θηλασμο.........η βρεφικη ακμη οφειλεται σε ορμονες της μαμας που περασαν στο παιδι οταν ηταν στην κοιλια ακομα......απλα χρειαζονται λιγο χρονο για να φυγουν απο τον οργανισμο.....

 

 

Οπως θα δειτε σε μερικα μωρακα, ακομα και αγορακια να χουν πρησμενα στηθακια.......κι αυτο οφειλεται στις ορμονες της μαμας.....φευγει σιγα σιγα...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

απο οσο διαβασα στο google ειναι βρεφικη ακμη..αλλα η μικρη μου εχει βγαλει πολλα απο αυτα τα σπυρακια με σμηγμα και στο λαιμο, πισω απο τα αυτια, ψηλα στο στηθος και εχθες ανακαλυψα παρα πολλα στο κεφαλι..κατω απο το τρχωτο..(καμια σχεση με νινιδα)..

αλοιφη προφανως δεν μπορω να βαλω παντου..στα εμφανη σημεια βαζω χαμομηλι αλλα στο κεφαλι δεν ξερω τι να κανω..και δεν ξερω αν το σαμπουαν την ενοχλει (βαζω johnsons για νεογεννητα).. η παιδιατρος θα τη δει την Πεμπτη αλλα τηλεφωνικα και αυτη βρεφικη ακμη υποπετευεται και μαλλον σε εξαρση απο κατι που χω φαει και προφανως απο τις σοκολατες..(τριτη ημερα αποχης σημερα..θα δουμε)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ετυχε τα μωράκια σας να έχουν σπυράκια στα μαγουλάκια τους?

 

Εμάς εδώ και μέρες έχει βγάλει λευκά στίγματα στα μαγουλάκια του και δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να ενοχλήσω την παιδίατρο για αυτό...ίσως είναι κάτι απλό ίσως όχι...έχετε παρόμοια εμπειρία?

 

είναι μικρά σαν να έχουν λευκό πύον μέσα και στο τσακ είμαι να τα ζουπήξω να τα καθαρίσω αλλα κρατιέμαι γιατί νομίζω ότι θα τα κάνω χειρότερα...δεν είναι πολλά...3-4 σε κάθε μάγουλο αλλά κάθε μέρα αλλάζουν...

:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...