Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΙΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ


Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ: το γάλα Advance της ΔΕΛΤΑ, καθώς και τα εβαπορέ Νουνού kid και Noulac περιέχουν ΗΛΙΕΛΑΙΟ!!!!

 

Η εταιρεία ΦΑΓΕ που βγάζει το ΑΒΓ γάλα για παιδιά από ενός έτους και άνω και περιέχει και αυτό ηλιέλαιο, υποχρεώθηκε σε απόσυρση του προϊόντος.

 

Μου φαίνεται θα πάρω αγελάδα στο μπαλκόνι μου... :roll::roll:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου φαίνεται θα πάρω αγελάδα στο μπαλκόνι μου... :roll::roll:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

μια κατσικούλα ίσως πιάνει λιγότερο χώρο...

 

εμείς πίνουμε "Πρώτο" Αχαϊκη εταιρεία φρεσκότατο και με απίθανη γευση ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι κυκλοφορεί μία λίστα με τα τρόφιμα που περιέχουν

το επικίνδυνο ηλιέλαιο κυκλοφορεί στα αγγλικά μήπως γνωρίζετε κάτι?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία το ανακάλυψα και εγώ ότι το Advance έχει ηλιέλαιο και έγινα έξαλη

γιατί υποτίθεται πως τα παιδικά γάλατα είναι πιο υγιεινά και ελεγμένα :?:

Τί δίνουμε στα παιδιά μας. Πιστεύουμε ότι δίνουμε το καλύτερο και τελικά

οι εταιρείες μπροστά στο κέρδος και στο χρήμα δεν βάζουν τίποτα. :evil:

Άκουσα και για παιδικά γιαούρτια και κρέμες. Τι μας έμεινε να δίνουμε???

Τίποτα όλα είναι νοθευμένα και άκρως επικίνδυνα....

Τώρα πιά κατόπιν εορτής δίνω μόνο φρέσκο γάλα αλλά ποιός ξέρει τι μπορεί να περιέχει και αυτό :?::?::?:

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όποια ξέρει γι΄αυτή τη λίστα ας μας πει.

Εγώ δίνω στο μικρό την Μπισκοτόκρεμα της Νουνου.Δεν γράφει στα συστατικά της για φυτικά λιπαρά.Ολες οι άλλες μάρκες γράφουν οτι περιέχουν φυτικά λιπαρά. Είναι δυνατόν στις κρέμες της Νουνού να μην

βάζουν καθόλου? 'Η μήπως μας κοροιδεύουν?

Επίσης φυτικά λιπαρά περιέχουν και τα γάλατα σε σκόνη,όπως επίσης και τα παιδικά μπισκότα.

Όποια γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας πει.

_____________________________

b1b12d4c11.pnge723c56eac.pnghttp://www.tickerclub.com/cache/b1b12d4c11.png[/img][/url]

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια πριν αγοράσουμε κάτι πρέπει να ελέγχουμε τα συστατικά του προιόντος αν περιέχει φυτικά έλαια. Δεν διευκρινίζεται ποιο χρησιμοποιηθηκε π.χ.ηλιέλαιο, καλαμποκέλαιο κτλ. οπότε καλό είναι να αποφεύγονται οι τροφές αυτές.Γιατί κατά τη γνώμη μου πολλά προιοντα ακόμα θα θεωρηθούν επικίνδυνα άρα καλό είναι να μειώνουμε τις πιθανότητες.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια πριν αγοράσουμε κάτι πρέπει να ελέγχουμε τα συστατικά του προιόντος αν περιέχει φυτικά έλαια. Δεν διευκρινίζεται ποιο χρησιμοποιηθηκε π.χ.ηλιέλαιο, καλαμποκέλαιο κτλ. οπότε καλό είναι να αποφεύγονται οι τροφές αυτές.Γιατί κατά τη γνώμη μου πολλά προιοντα ακόμα θα θεωρηθούν επικίνδυνα άρα καλό είναι να μειώνουμε τις πιθανότητες.

 

To nounou kid και το νουλακ γράφουν "φυτικά λιπαρά" ... με ένα τηλ στην εταιρεία σου λένε ότι αυτά είναι: φοινικέλαιο, πυρηνέλαιο (αυτό που βάζουμε στο καντήλι δηλαδή...) και ΗΛΙΕΛΑΙΟ... :evil::evil::evil::evil:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια πριν αγοράσουμε κάτι πρέπει να ελέγχουμε τα συστατικά του προιόντος αν περιέχει φυτικά έλαια. Δεν διευκρινίζεται ποιο χρησιμοποιηθηκε π.χ.ηλιέλαιο, καλαμποκέλαιο κτλ. οπότε καλό είναι να αποφεύγονται οι τροφές αυτές.Γιατί κατά τη γνώμη μου πολλά προιοντα ακόμα θα θεωρηθούν επικίνδυνα άρα καλό είναι να μειώνουμε τις πιθανότητες.

 

To nounou kid και το νουλακ γράφουν "φυτικά λιπαρά" ... με ένα τηλ στην εταιρεία σου λένε ότι αυτά είναι: φοινικέλαιο, πυρηνέλαιο (αυτό που βάζουμε στο καντήλι δηλαδή...) και ΗΛΙΕΛΑΙΟ... :evil::evil::evil::evil:

 

 

ναι σωστά σημαντική παράλειψη να γράψω...φυτικά έλαια και λιπαρά.

 

Είναι λίγο δύσκολο όμως να πάρεις τηλ στις εταιρίες για ένα σωρό προιόντα που πιθανόν μέχρι τώρα αγοράζαμε από super market.

Οπότε εδώ κολλάει η παροιμία:Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά. :D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και αν πάρεις τις εταιρίες θα σου πουν την αλήθεια?

Μάλλον θυσιαζόμαστε στον βωμό του κέρδους.

 

Όμως φταίμε κι εμείς γιατί ενώ το ξέρουμε συνεχίζουμε

να αγοράζουμε.Τα καλάθια στα S/M είναι γεμάτα από μαγιονέζες

μαργαρίνες μπισκότα σοκολάτεςκ.τ.λ.Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος.

 

__________________________

b1b12d4c11.pnge723c56eac.pnghttp://www.tickerclub.com/cache/b1b12d4c11.png[/img][/url]

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

και γω το αβγ δινω και μολις σημερα το εμαθα

 

υπαρχει τελικα κανα γαλα που δεν περιεχει ηλιελαιο

 

κοριτσια νιωθω τοση αγανακτηση δεν βρεθηκε ενασς υπευθυνος να ενημερωσει τον κοσμο τουλαχιστον για τις παιδικες τροφες....

 

χασαμε εντελως την συνειδηση μας

αισχος στην φαγε και σε καθε εταιρεια που γνωριζει και κρυβεται για να κερδισει 1 ευρω παραπανω ντροπη

 

δεν προκειται να ξαναβαλω στο ψυγειο μου την φαγε :evil::evil:

 

ειμαι εξαλλη

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

eleana δοκιμασε το γαλα της γεωργικης σχολης εχω ακουσει οτι προσεχουν ,ειναι σε γυαλινα μπουκαλια που τα ανακυκλωνουν κιολας,δεν ξερω αν υπαρχουν σε αλλες πολεις εκτος απο την θεσ/νικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleana δοκιμασε το γαλα της γεωργικης σχολης εχω ακουσει οτι προσεχουν ,ειναι σε γυαλινα μπουκαλια που τα ανακυκλωνουν κιολας,δεν ξερω αν υπαρχουν σε αλλες πολεις εκτος απο την θεσ/νικη.

 

Και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτό το γάλα!!!!!!!!

Σίγουρα το έχει ο Βασιλόπουλος στην Αθήνα, θα το ψάξω και στην επαρχία....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχισα στον μικρο μου να δινω το νουνου κιντ αλλα μολις διαβασα οτι εχει ηλιελαιο (τι δουλεια εχει το ηλιελαιο σε γαλα????) αρχισα το φρεσκο οπως πινει και ο μεγαλος. Κατα βαση τους δινω της αμερικανικης γεωργικης σχολης, που φημιζεται για τους αυστηρους ελεγχους, και αν δεν βρω ολυμπος βιολογικο ή κουκακη. Για το τελευταιο πιστευω οτι επειδη προερχεται απο μικρη φαρμα θα ειναι και πιο "φυσικο". :roll:

Link to comment
Share on other sites

το ηλιέλαιο στό γάλα τι δουλειά έχει??? :roll:

 

Τυχαία το ανακάλυψα και εγώ ότι το Advance έχει ηλιέλαιο και έγινα έξαλη

γιατί υποτίθεται πως τα παιδικά γάλατα είναι πιο υγιεινά και ελεγμένα :?:

Τί δίνουμε στα παιδιά μας. Πιστεύουμε ότι δίνουμε το καλύτερο και τελικά

οι εταιρείες μπροστά στο κέρδος και στο χρήμα δεν βάζουν τίποτα. :evil:

Άκουσα και για παιδικά γιαούρτια και κρέμες.

 

(τι δουλεια εχει το ηλιελαιο σε γαλα????)

 

Τα εμπλουτισμένα γάλατα (βρεφικά σε σκόνη, εβαπορέ και φρέσκα) περιέχουν ηλιέλαιο και άλλα φυτικά έλαια γιατί έχει φανεί ότι τα πολλά ζωικά λιπαρά που παίρνουν τα παιδιά από το γάλα που πίνουν καθημερινά, δεν είναι κατάλληλα για την ηλικία τους. Χρειάζονται πολυακόρεστα λιπαρά οξέα για την ανάπτυξη του εγκεφάλου τους αλλά και για να μην υπόκεινται στις μακροχρόνιες επιδράσεις των κορεσμένων λιπαρών οξέων στα αγγεία τους.

 

Τα λιπαρά αυτά οξέα περιέχονται στο μητρικό γάλα αλλά όχι στο αγελαδινό. Αφαιρούν λοιπόν τα ζωικά λιπαρά που περιέχονται στο αγελαδινό γάλα και προσθέτουν φυτικά.... Σε αυτά μπορεί να περιέχεται και ορυκτέλαιο (όταν δεν γίνεται σωστά η διακίνηση του λαδιού) αλλά και διάφορα άλλα προϊόντα που χρησιμοποιούνται νόμιμα στην επεξεργασία του λαδιού (διαλύτες άκρως επικίνδυνους των οποίων οι μικρές συγκεντρώσεις είναι αποδεκτές...).

 

Τα βελτιωμένα φρέσκα γάλατα άρχισαν να παράγονται όταν η έρευνα για το μητρικό γάλα προχώρησε και φάνηκε ότι είναι απαραίτητο για τα παιδιά και πολύ μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής τους. Προσπάθησαν λοιπόν να παράγουν ένα γάλα που μπορεί να μην περιέχει αντισώματα αλλά περιέχει κάποια προβιοτικά που βοηθούν την πέψη του και φυτικά λιπαρά με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αυτά για όσους αναρωτιούνται γιατί περιέχονται φυτικά έλαια στα γάλατα για παιδιά.

 

Η προσθήκη φυτικών ελαίων στα παιδικά γάλατα βασίζεται σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις κι έγινε με τις καλύτερες προθέσεις από τις εταιρείες (όχι για λόγους κέρδους) για να προσφέρουν ένα γάλα καταλληλότερο για τα παιδιά που οι μητέρες τους δεν θέλουν ή δεν μπορούν να θηλάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες εταιρείες (ΦΑΓΕ ΔΕΛΤΑ κτλ) έχουν σύστημα ιχνηλασιμότητας των προϊόντων που χρησιμοποιούν και αν υπήρξε ορυκτέλαιο στο γάλα που παρήγαγαν την ευθύνη τη φέρει αποκλειστικά η κυβέρνηση που με την ολιγωρία και την αφασία που τη διακρίνει ήταν η τελευταία Ευρωπαϊκή χώρα που κινητοποιήθηκε παρά τις επανειλλημένες ειδοποιήσεις από τις άλλες χώρες... Οι μεγάλες εταιρείες πρώτες επέσυραν τα ακατάλληλα λάδια. Το πρόβλημα είναι με τις μικρές που λόγω έλλειψης ινχηλασιμότητας εξακολουθούν να παράγουν προϊόντα με ορυκτέλαιο γιατί έχουμε ένα ανίκανο και ανεύθυνο κράτος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια , δεν ειναι μονο τα γαλατα , διαβασα οτι αφορα και τις βρεφικες κρεμες , γενικως οπου λεει φυτικα ελαια .Λεω εγω τωρα αμα ολα αυτα τα προιοντα ητανε υποπτα για τετοιες ουσιες μεσα δεν θα επρεπε οι εταιριες να τα αποσυρουν ως προβληματικη παρτιδα ή κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...