Evang

Μονοκλινο στο Λητω και extra κρεβατι

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι και εχουμε αρχισει να οργανωνουμε τα εξοδα της γεννας.Καταληξαμε στο Λητω και για μενα ηταν δελεαστικη η τιμη του οικονομικου πακετου..Ο αντρας μου ομως προτεινει μονοκλινο για να ειμαι πιο ανετη και να μενει κι εκεινος μαζι μου και την νυχτα.Αναρωτιεμαι ομως που θα κοιμαται.Εαν τελικα το επιλεξουμε (γιατι η διαφορα στην τιμη ειναι μεγαλη και το σκεφτομαι να δωσουμε τοσα χρηματα γι αυτο ενω μπορουν να πανε πχ σε διακοπες) μπορουμε να ζητησουμε extra κρεβατι με extra χρεωση; Γινεται κατι τετοιο;Ξερετε κατι;

Διαφημίσεις

Εγω που εμεινα σε μονοκλινο ειχε μια μεγαλη πολυθρονα με ανακλιση πλατης (και ρυθμιση για τα ποδια) για τον συνοδο. Χωρις extra χρεωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

νομιζω πως ολα τα μονοκλινα εχουν καναπεδακια που γινονται κρεβατια... αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο για 3 νυχτες να πληρωσεις τοσα πολλα χρηματα... εγω θα προτειμουσα τις διακοπες.....

Nα ξερε τε ανάλογα το δωμάτιο που διαλέγεις αλλάζουν και οι τιμές σε όλα τα αλλά ,αμοιβή γιατρού, φαγητού, φάρμακα .Το λέω γιατί αυτά τα μαθαίνεις συνήθως με το λογαριασμό στο τέλος.

Καλημερα! Η τιμη στο μονοκλινο ειναι 6000 για Κ.Τ. και 5500 για Φ.Τ. Εγω μαλλον παω και καισαρικη λογω προηγειθησας εκτος κι αν τελικα συμφωνησουμε με το γιατρο και προσπαθησουμε για Φ.Τ. Η αμοιβη του γιατρου ειναι ανεξαρτητη του δωματιου.Ηδη μας εκμεταλλευονται στα ιδιωτικα μαιευτηρια,το να σου λεει κι ο γιατρος οτι θελει οσα το δωματιο λες και θα κανει κατι παραπανω η λιγοτερο,ε παει πολυ..! Απο οτι εχω δει η τιμη αυτη περιλαμβανει ναρκωση,νοσηλεια,φαγητο ,εξετασεις μωρου κλπ..Ξερω οτι η χρεωση για τα φαρμακα ειναι extra σε ολα τα δωματια,αλλα δεν νομιζω οτι αυτο θα κοστισει πολυ παραπανω..Και την αλλα φορα ειχα παρει ελαχιστα.Τωρα τι θα κανω,δεν ξερω.Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα παρα πολυ να εχω τον αντρα μου συνεχεια μαζι μου,και για βοηθεια τις πρωτες 2 μερες αλλα κυριως για ψυχολογικους λογους.Την προηγουμενη φορα που γεννησα δεν ημουν και πολυ καλα..

Η αμοιβη του γιατρου ειναι ανεξαρτητη του δωματίου ? Aυτο πίστευα και εγώ γιατί είναι και το λογικό αλλά ο λογαριασμός αλλά λέει στο τέλος και μετά δεν μπορείς να κανείς τίποτα απλώς πληρώνεις. Αυτα θα πρέπει να είναι ξεκάθαρα από την αρχή και όχι να μένουμε προεκπληξεων στο τέλος και να νιώθουμε διπλά μαλ....ες.

Η αμοιβη του γιατρου ειναι ανεξαρτητη του δωματίου ? Aυτο πίστευα και εγώ γιατί είναι και το λογικό αλλά ο λογαριασμός αλλά λέει στο τέλος και μετά δεν μπορείς να κανείς τίποτα απλώς πληρώνεις. Αυτα θα πρέπει να είναι ξεκάθαρα από την αρχή και όχι να μένουμε προεκπληξεων στο τέλος και να νιώθουμε διπλά μαλ....ες.

Ετσι ακριβως! Επειδη κι εγω το ειχα ακουσει απο πολλους γνωστους αυτο το συστημα δωματιο/αμοιβη, στο πρωτο παιδι ειχα ρωτησει εξαρχης το γιατρο.Το θεμα δεν ειναι το μονοκλινο η το τετρακλινο αλλα το οτι δεν μου αρεσει να με κοροιδευουν με αυτο τον τροπο.Αρκετα κανουμε τους χαζους..Ο γιατρος μου ειναι απο τους ακριβους αλλα εχει στανταρ τιμη,ανεξαρτητως δωματιου.Ξερετε θα εκτιμουσα πολυ περισσοτερο ενα γιατρο ο οποιος μπορει να πει εγω θελω 6000,τοσα παιρνω,αλλα οχι απειδη θα παρεις μονοκλινο θελω κι εγω αλλα τοσα. Τι εννοουσες για το λογαριασμο στο τελος; Ο λογαριασμος του μαιευτηριου δεν περιλαμβανει την αμοιβη του γιατρου,τον γιατρο εμεις τον πληρωσαμε μετα τη γεννα.Ετσι δεν γινατει συνηθως;

Nαι τον γιατρό τον πληρώνεις μετά την γέννα αλλά η τιμή είναι διαφορετική ανάλογα το δωμάτιό που επιλέγεις και όχι μόνο του γυναικολόγο αλλά π.χ εάν κάνεις καισαρική η τιμή του αναισθησιολόγου είναι ανάλογη του δωματίου που επιλέγεις αυτό είναι σίγουρο γιαυτό είναι βασικό όταν ρωτάμε για την αμοιβή του γιατρού να μας λέει άσχετα από το δωμάτιο που επιλέγουμε . ΠΡΏΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΒΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ. Δυστυχώς έτσι λειτουργούν . Έτσι όταν επιλέγουμε το δωμάτιο να τα λαμβάνουμε όλα υπόψιν γιατί δυστυχώς δεν μας ενημερώνουν από την αρχή.

Παντως κοριτσια και εδω που οι τιμες ειναι ΠΟΛΥ διαφορετικες απο οτι στην Ελλαδα η αμοιβη των γιατρων (γυναικολογου, παιδιατρου, αναισθησιολογου) τριπλασιαζεται της βασικης στο μονοκλινο δωματιο.

wQjhp2.png f6fAp2.png

Διαφημίσεις

Λογικο ειναι η τιμη στο μονοκλινο να ειναι τριπλασια.Η αμοιβη του γιατρου ειναι παραλογο να ειναι τριπλασια.Εγω προσωπικα ειχα ξεκαθαρισει το θεμα αμοιβη απο την αρχη με το γιατρο και στο πρωτο μου παιδι και τωρα και δεν τεθηκε θεμα δωματιου ουτε καποια αλλαγη στην αμοιβη του η του αναισθησιολογου οταν τελικα προεκυψε η καισαρικη. Στο Λητω πχ τα 6000 του μονοκλινου περιλαμβανουν και την αμοιβη του αναισθησιολογου.Δεν περιλαμβανουν αμοιβη γιατρου,φαρμακα,τηλεφωνα που μπορει να κανει κανεις απο το δωματιο.Αυτα απο οτι ξερω.Ετσι κι αλλιως θα παμε να τα δουμε απο κοντα.

Και κατι αλλο βρε κοριτσια.Ολες εχετε γιατρο που λειτουργει με αυτο το συστημα; Εμας ο γιατρος μας ανακοινωσε ο ιδιος την αμοιβη του απο νωρις και μας ξεκαθαρισε οτι δεν αλλαζει με το δωματιο.Θυμαμαι τα λογια του,μας λεει αν παρετε οικονομικο πακετο εγω θα παρω 1500 και αν πατε σε σουιτα 12000; Το εκτιμησα πολυ και παρολο που η αμοιβη του ειναι αρκετα τσιμπημενη ειναι σεβαστη.

Το τονιζω γιατι δεν ειναι νομος αυτο το παραλογο συστημα,ειναι εκμεταλλευση και δεν το ακολουθουν ολοι οι γιατροι.Μην περναμε λαθος μηνυματα σε οσους διαβαζουν!

Oτι έγραψα το έγραψα από την εμπειρία μου και τα ιδία συνέβησαν και σε μια φίλη μου .Δεν έχω σκοπό να περάσω λάθος μηνύματα. Για να αποδείξω αυτά που λέω θα επρεπε να ειχα μια απόδειξη απο μια με μονόκλινο και μια απο τρίκλινο να δούμε ποια είναι η αμοιβή πχ της αναισθησιολόγο στην μια περίπτωση και στην άλλη, πόσο κοστίζει το παυσίπονο στην μια και στην άλλη περίπτωση. Κάτι άλλο σε δημόσιο νοσοκομείο αν δώσεις στον γιατρό 6000? θα μπορούσες στο δωμάτιο να έχεις τον άντρα σου και την πεθερά σου αν γουστάρεις.

Ναι,καταλαβα τι εννοεις και σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Τα ξερω ολα αυτα.Εγω αυτο που ειπα ηταν για την αμοιβη του δικου μου γιατρου,ο οποιος δεν χρεωνει οσο και το δωματιο.Ολα τα αλλα ναι,ετσι ειναι,δυστυχως! Και τα παυσιπονα και το σαπουνι και η σερβιετα και τα εσωρουχα μιας χρησης αν παρεις απο το μαιευτηριο εχουν αλλη χρεωση στο μονοκλινο και αλλη στο τετρακλινο. Αλλα και ο γιατρος; Το ξερω οτι ετσι λειτουργουν οι περισσοτεροι,δεν το αμφισβητω,αλλοι οχι ολοι.Το εχω διαβασει και απο αλλες εδω στο φορουμ οταν γραφουν για τους γιατρους τους.Και παλι σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να τα γραψεις,ο,τι ξερουμε να το λεμε να βοηθαει η μια την αλλη.

Εγώ προφανώς είμαι από τις τυχερές που ο γιατρός μου ΔΕΝ παίρνει όσο και το δωμάτιο. Βέβαια δεν είναι μόνο θέμα τύχης, γιατι όπως έγραψα και παραπάνω αυτά τα ξεκαθαρίζουμε από την αρχή. Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις πληροφορίες.

Διαφημίσεις

Κι εγω γεννησα στο Λητω και ειχα ενα απλο μονοκλινο ,το μονο που ειχε ηταν ενα καναπεδακι μικρο αλλα δεν εμεινε κανεις μαζι μου το βραδυ για υπνο οποτε δεν χρειαστηκα κατι εξτρα.Παντως σιγουρα δεν πληρωσα τον γιατρο μου οσο και το δωματιο.Η αμοιβη του ηταν 1000 ευρω.Γυρω στα 5.500 μας κοστισε ολη η φαση(χωρις τον γιατρο) και εμεινα γενικα πολυ ευχαριστημενη απο φαγητο,μαιες κτλ.Μακαρι να ξαναεχω τα χρηματα να τα διαθεσω για μονοκλινο και στο δευτερο καποια στιγμη.

DlkKp2.png

aoJjp3.png

δηλαδή ελίνα διέθεσες τα χρήματα σου 5500 για το νοσοκομείο και έδωσες 1000 στο γιατρό;εγώ προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να δίνουμε στο γιατρό γιατί φέρνει στο κόσμο το μωρό μας για μια ζωή και του οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους γιατρούς γιατί προσπαθούν και είναι δίπλα μας ,οπότε είναι λογικό να δίνουμε στους γιατρους παρά 5000 στις παροχές των νοσοκομείων.εγώ μπήκα σε τρίκλινο και έδωσα 1500 και 1100 στο γιατρό,αλλά αν έμπαινα σε μονοκλινο θα έδινα περισσότερα από 1000 στο γιατρό γιατί ο γιατρός φέρνει στο κόσμο το παιδί μας και πρέπει να εκτιμούμε την δουλειά τους.η δουλειά τους δεν είναι απλή αντιθέτως έχει πολύ πίεση και αγχος και η μαιευτική είναι μια ειδικότητα που έχει πολλές επιπλοκές.

Ναι δεν αντιλεγω αλλα ο δικος μου γιατρος επεμενε και δεν ηθελε να παρει παραπανω μαλιστα τον παρακαλαγαμε να τον πληρωσουμε.Ισως γιατι απο οσο εμαθα αργοτερα ειναι παρα πολυ ευκαταστατος απο την οικογενεια του και γενικα παιρνει μικρες αμοιβες και αγαπαει παρα πολυ τη δουλεια του.Παρολο που θεωρειται ενας απο τους καλυτερους γιατρους δεν βαραει στο ψαχνο που λενε.Επισης εγω ο μονος λογος που διαλεξα μονοκλινο ειναι για να εχω rooming in. Μετα απο πιεση λοιπον μας ειπε αυτα τα λεφτα και με πολυ ζορι.Εαν επαιρνε παραπανω δεν θα μας πειραζε αλλα αυτα δεχτηκε,αυτα δωσαμε.

DlkKp2.png

aoJjp3.png

δηλαδή ελίνα διέθεσες τα χρήματα σου 5500 για το νοσοκομείο και έδωσες 1000 στο γιατρό;εγώ προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να δίνουμε στο γιατρό γιατί φέρνει στο κόσμο το μωρό μας για μια ζωή και του οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους γιατρούς γιατί προσπαθούν και είναι δίπλα μας ,οπότε είναι λογικό να δίνουμε στους γιατρους παρά 5000 στις παροχές των νοσοκομείων.εγώ μπήκα σε τρίκλινο και έδωσα 1500 και 1100 στο γιατρό,αλλά αν έμπαινα σε μονοκλινο θα έδινα περισσότερα από 1000 στο γιατρό γιατί ο γιατρός φέρνει στο κόσμο το παιδί μας και πρέπει να εκτιμούμε την δουλειά τους.η δουλειά τους δεν είναι απλή αντιθέτως έχει πολύ πίεση και αγχος και η μαιευτική είναι μια ειδικότητα που έχει πολλές επιπλοκές.

διπλο

DlkKp2.png

aoJjp3.png

στο λητω μπορουμε να εχουμε τα μωρακια στο θαλαμο μαζι μας?

εγω απο οσο ηξερα το 2009 δεν γινοταν να τα χεις συνεχεια εκτος και αν εχεις μονοκλινο.

DlkKp2.png

aoJjp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα