Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνολικές εξετάσεις για δεύτερο τρίμηνο


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

σε μια νορμάλ εγκυμοσύνη στο δεύτερο τρίμηνο ποιες εξετάσεις απαιτούνται και πότε γίνονται; Εγώ είμαι στη 18η εβδομάδα και προς το παρόν έχω κάνει μόνο το Τριπλό τεστ ( Α τεστ) που το ήθελε ο γιατρός συμπληρωματικά της αυχενικής. Στη συνέχεια ξέρω ότι έχουμε την Β επιπέδου, τι άλλο απαιτείται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα φιλη .Λοιπόν στο β τρίμηνο η σημαντικότερη εξέταση ειναι ο υπέρηχος του β΄επιπέδου, που ειναι λεπτομερείς. Απο κει και πέρα μεχρι την 24η εβδομαδα που τελειωνεις το δευτερο τρίμηνο, πρεπει να κανεις μια γενική αίματος, να δεις και ο αιματοκρίτης σου που βρισκεται, μια ουρων επισης, και τέλος να θυμισεις στον γιατρό σου να σου αυξήσει το μαγνησιο πριν αρχισουν οι κραμπες(καταραμένες).αυτα ειναι .δεν νομιζω να ξεχασα κατι. καλη συνεχεις

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να σε ρωτήσω smara εσύ μαγνήσιο, ασβεστιο, σίδηρο από ποιο μήνα άρχισες να τα παίρνεις και πόσα χαπάκια ημερησίως? Έμενα ο γυναικολόγος μου, μου είπε 2 την ημέρα να παίρνω από το καθένα. Το θεωρώ υπερβολή 2 χάπια γιατί όποιες φίλες μου που έχω ρωτήσει οι περισσότερες σε όλη την εγκυμοσύνη έπαιρναν από 1 μαγνήσιο, 1 ασβέστιο εκτός του σιδήρου που ήταν 2 . Δεν ξέρω τι να κάνω! Μπήκα στον 4ο και τώρα τα ξεκινάω όλα μαγνήσιο, σίδηρο, ασβέστιο. Άπλα με προβληματίζει λίγο η δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Βένερα,κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.

Αν πχ έχεις χαμηλό αιματοκρίτη λογικό είναι να παίρνεις κ 2 χαπάκια σίδηρο την ημέρα.Οπως επίσης κ αν έχεις συσπάσεις,παίρνεις 2 μαγνήσιο.Κ παραπάνω να πάρεις δεν είναι κακό,το παίρνεις προληπτικά.

Το ασβέστιο μου φαίνεται λίγο υπερβολικό 2 την ημέρα αλλά για να το είπε ο γιατρός σου που ξέρει,τι να πεις,κάθε γιατρός είναι διαφορετικός,αυτό κατάλαβα εγώ!

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω smara εσύ μαγνήσιο, ασβεστιο, σίδηρο από ποιο μήνα άρχισες να τα παίρνεις και πόσα χαπάκια ημερησίως? Έμενα ο γυναικολόγος μου, μου είπε 2 την ημέρα να παίρνω από το καθένα. Το θεωρώ υπερβολή 2 χάπια γιατί όποιες φίλες μου που έχω ρωτήσει οι περισσότερες σε όλη την εγκυμοσύνη έπαιρναν από 1 μαγνήσιο, 1 ασβέστιο εκτός του σιδήρου που ήταν 2 . Δεν ξέρω τι να κάνω! Μπήκα στον 4ο και τώρα τα ξεκινάω όλα μαγνήσιο, σίδηρο, ασβέστιο. Άπλα με προβληματίζει λίγο η δοσολογία.

 

 

Βένερα εγω στον 4 που ξεκίνησα το μαγνήσιο έπαιρνα 2 πρωί,2 μεσημέρι,2βράδυ λόγω συσπάσεων (τώρα περιοριστήκαμε στο 1 το πρωι ,1μεσημέρι ,1βράδυ) 2 μπουκαλάκια σιδήρου (1 πρωί ,1 βραδυ) και από το ασβέστιο 1 κάθε μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμενα απο τα μέσα του 3ου μου έδωσε να παιρνω φυλικό οξύ και σίδηρο, ένα πρωί και ένα βράδυ και απο αρχές του 4ου ασβέστιο, ένα κάθε απόγευμα γιατι το γάλα το ξερνάω ακόμα και γενικα δεν ειμαι φίλος των λοιπών γαλακτοκομικών. Το μαγνησιο τι κανει; και εγώ γιατό δεν το παίρνω;;;

 

Πάντως εξετάσεις θα κανω μια σουμα απο ούρων και αίματος τόσο γενική όσο και ασβεστιο, σιδηρο και φεριτινη για να δουμε που βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο το πρωτο τριμηνο μου εδωσε φυλικο οξυ και σιδηρο (2 χαπακια) , απο τον 4ο σταματησα φυλικο οξυ αλλα ξεκινησα και μαγνησιο (3 φακελακια την ημερα που τα διαλυω σε νερο). Ασβεστιο ακομα δεν παιρνω..

απο εξετασεις κι εγω την β΄επιπεδου ξερω αλλα μου ειπε να κανω και ενα υπερηχογραημα καρδιας εμβρυου την ιδια περιοδο.. φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο εξετάσεις μέχρι στιγμής έχουμε και λέμε:

Κάθε μήνα γενική αίματος,γενική ούρων και τοξολασμα και υπερηχογραφημα στον γιατρό μου.

Εξτρα υπέρηχος β επιπεδου στο Μητερα ( την Τετάρτη 5/10).

Απο φάρμακα ανα ημέρα :

2 σίδηρο

2 φιλισιν

2 ασβεστιο

2 μαγνησιο

1 Ω3

1σαλοσπιρ

Πολλά δεν είναι;

Ααααα και μεχρι τωρα επαιρνα 4 μαγνησιο την ημερα ....

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια την πέμπτη έχω συνάντηση με τον γιατρό μόλις μπήκα στον 6ο μήνα(και 2 ημερών συγκεκριμένα....Αύριο πρέπει να κάνω αιματολογικές εξετάσεις(τις κλασσικές που μου δείνει κάθε φορά να κάνω) και ούρων...Λογικά τώρα θα κάνω τον υπέρηχο β' επιπέδου? και τι βλέπεις στην β' επιπέδου?

Link to comment
Share on other sites

βλέπεις την πλήρη ανατομία του μωρού (χέρια-πόδια-κεφάλι-σπονδυλική στήλη), το στομάχι-νεφρά-καρδιά-πάγκρεας κλπ, κατά πόσο αιματώνεται καλά ο πλακούντας και πόσο καλά δουλεύουν οι αρτηρίες της μήτρας, την ποσότητα του αμνιακού υγρού και αν γίνει και τρισδιάστατος έχεις μια εικόνα από το προσωπάκι του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βλέπεις την πλήρη ανατομία του μωρού (χέρια-πόδια-κεφάλι-σπονδυλική στήλη), το στομάχι-νεφρά-καρδιά-πάγκρεας κλπ, κατά πόσο αιματώνεται καλά ο πλακούντας και πόσο καλά δουλεύουν οι αρτηρίες της μήτρας, την ποσότητα του αμνιακού υγρού και αν γίνει και τρισδιάστατος έχεις μια εικόνα από το προσωπάκι του

 

πέρα από το τρισδιάστατο που είπες, τα υπόλοιπα κάθε φορά αυτά κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ο β' επιπεδου ειανι πιο αναλυτικος υπερηχος απο καθε αλλον.. Μπορει να σε κρατησουν και 1 ωρα μεσα, εξεταζουν ολα τα μελη του μωρου με λεπτομερεια.. και ξου ξου περιπτωση γενετικων ανωμαλιων.. φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι?? αν κανω δυο φορες την Β επιπεδου κανει κακο στο μωρακι μου? θελω και εναν δευτερο γιατρο να την κανει ετσι για να ειμαι ησυχη,κανει κακο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να ρωτησω κατι?? αν κανω δυο φορες την Β επιπεδου κανει κακο στο μωρακι μου? θελω και εναν δευτερο γιατρο να την κανει ετσι για να ειμαι ησυχη,κανει κακο?

απο δω μεσα εχω διαβασει απο κοπελες οτι εχουν ξανακανει επαναληπτικα την β επιπεδου.οποτε δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιο προβλημα,χωρις να ειμαι 100% σιγουρη!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου είπε εξετάσεις αίματος και ούρων επίσης επαναληπτική για μυκόπλασμα και κυταρομεγαλοιο. Εχω ραντεβού με τον γυναικολογο μου στις 20 του μηνα.

 

Σχετικά με τα χάπια:

gynotartiferon 2-3 χάπια την ημέρα (έχω και στίγμα)

μαγνησιο 2 πρωι 2 βράδυ

pregnacare βιταμίνες + Ω3 1+1 τη μερα

ασβέστιο 1 την μερα

 

Και να φάνταστείτε ότι δεν έχω καποιο προβλημα υγείας απλα του ειχα πει οτι επειδη δουλευω μεχρι αργα το απογευμα ειναι αδυνατο να τρεφομαι σωστα και ισως τον τρομαξα λιγο!

 

Η Β επιπέδου γίνεται στο ιατρείο σαν κανονικό ραντεβού?

Link to comment
Share on other sites

εγω την β επιπεδου την εκανα σε προγεννεσις οπως κ την αυχενικη. οι γιατροι που κανουν αυτες τις εξετασεις πρεπει να εχουν καποια αδεια η' κατι τετοιο εχω διαβασει απο εδω!!! τωρα οσο για τα χαπια εγω πινω¨ μαγνησιο 1 πρωι 1 βραδυ..ασβεστιο 1 χαπι το μεσημερι.. σιδηρο 1 πρωι 1 βραδυ κ επισης το πρωι 1 felicine...αυταααα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε οι γενικες εξετάσεις αίματος τι περιλαμβάνουν?

Αιμοσφαιρίνη, αιματοκρίτη,λευκά αιμοσφαίρια, σίδηρο? Τα λέω καλά ή είναι και κάτι αλλο?

 

RBC Αριθμός ερυθρών

HGB Αιμοσφαιρίνη

HCT Αιματοκρίτης

MCV Μέσος όγκος ερυθρών

MCH Μέση περιεκτικότητα HB

MCHC Μέση πυκνότητα HB

PLT Αριθμός αιμοπεταλίων

WBC Λευκά αιμοσφαίρια

Πολυμορφοπύρηνα Ουδετερόφιλα

Πολυμορφοπύρηνα Ηωσινόφιλα

Λεμφοκύτταρα

Μονοπύρηνα

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...