Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΧΑΡΤΙΑ?


Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν από λίγο μιλουσα με τον αντρά μου και μου είπε κατι που εγω προσωπικα θεωρώ Απαράδεκτο!!! Ταξιδευει προς Αθήνα. Στο πλοίο είναι ένα δημοτικό σχολείο που πηγαίνει εκδρομη. Και άκουσον άκουσον μικρα παιδια ηλικίας μέχρι 9-11 το πολύ παιζουν χαρτία με χρήματα (τα παιρνω, τα ρεστα μου... κι όλη η σχετικη ορολογία). Στο πλαϊνο τραπέζι είναι οι δασκαλοι τους που προφανως το βρισκουν εντελως φυσιολογικο.... ή απλα αδιαφορούν όταν καποιοι από μας τους εμπιστευονται. Τα ποσα είναι ψιλα αλλα νομιζω ότι αυτο είναι το λιγότερο σημαντικό. Προσωπικά το θεώρω όλο αυτό οπώς ξαναπα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και πολυ θα θελα αν ήμουν εκεί να πω δύο κουβέντες (ο αντρας μου είναι άλλος χαρακτήρας). Με βρίσκετε υπερβολικη?

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καιγω νομιζα θα πεις κατι πιο γενικο και θα σου ελεγα πως καιγω το καλοκαιρι επαιζα με τα μικρα ξερη απλη. δεν ειμαστε της τραπουλας απλα ετυχε. μαρεσε μαλισταστην αρχη γιατι το βρηκα τροπο να μαθουν να παρατηρουν κτλ..

παρολα αυτα το σταματησαμε γιατι δε μου αρεσε η ιδεα της ΄΄οικιοτητας'' με τη σιγκεκριμενη τραπουλα. ειμασταν στο εξωχικο ομως και δεν ειχαμε πολλα να κανουμε.

παντως εννοητε ηταν απαραδεχτο αυτο πουλες..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι έγω έχω παιξει ως παιδι αλλα αυτό πού με ενοχλει δεν είναι το παιχνιδι για να διασκεδασουμε αλλά η λογικη του τζόγου.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η λογική του τζόγου θα με χάλαγε, αλλά από την άλλη, σε ένα παιχνίδι πρέπει κάτι και να κερδίζεις, αρκεί να είναι συμβολικό. Μερικά παιχνίδια με χαρτιά έχουν πολύ ενδιαφέρον, εξασκούν τη μνήμη και τη στρατηγική. Άλλωστε χειρότερα παίζουν στους υπολογιστές, οπότε στα χαρτιά υπάρχει και η ομαδικότητα. Όχι, τελικά δεν θα ανησυχούσα στο επίπεδο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε το βρίσκω τόσο τραγικό, κι εμείς μικρά παίζαμε, τώρα δε θυμάμαι ούτε τους κανόνες για την ξερή :cool:΄

η ορολογία εντάξει, μιμητισμός είναι, ότι η γλώσσα αυτή περιλαμβάνεται σε ένα "κανονικό" παιχνίδι των μεγάλων και δεν παίζουν πια σαν μωρά

το πιο βασικό είναι τα λεφτά, αλλά αν είναι για λίγα χρήματα οκ, μπορεί να είναι τους δώσει και κάνα μάθημα για το μέλλον, που ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρίσκω απαράδεκτο. Κι εγώ σαν παιδί έπαιζα και μάλιστα σαν "λεφτά" βάζαμε φασόλια. Το δικό μου μυαλό δεν πάει στη λογική του τζόγου (άσχετα αν στην προκειμενη χρησιμοποιουσαν ψιλά)πάει μόνο στη λογική του "επάθλου".

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

καλα οι δασκαλοι γιατι να επεμβουν?

να τους σταματησουν το παιχνιδι? προφανως δεν εμαθαν εκεινη τη στιγμη να παιζουν χαρτια απ το σπιτι τους και μεταξυ τους τα μαθαινουν

 

καθολου τραγικο δεν μου φαινεται.. σιγα το πραγμα

ισα ισα ηταν και φρονιμα

ουτε ειναι κατι φοβερο, στο μυαλο των παιδιων, το οτι επαιζαν με κερματα

 

εμεις παιζαμε με αυτες τις μικρες μπαλιτσες που δεν θυμαμαι πως τις λενε κανονικα

20742_280746429511_280018819511_3243033_6607677_n.jpg..

και με αυτα τα αυτοκολλητα και τις ταπες.. διαφορα παιχνιδια και οποιος εχανε εδινε στον αλλο που τον κερδισε, οποτε με αυτη τη λογικη ολοι τζογο παιζαμε

ε γιναμε τζογαδοροι μετα?!

μην κανουμε τη τριχα τριχια πια

Link to comment
Share on other sites

Μπίλιες, εμείς τις λέγαμε μπίλιες ή κύλες οι πιο μεγάλοι. Έχω ακόμα δεκάδες από δάφτες. Ολόκληρο τραπεζικό σύστημα είχαμε στήσει με αυτές.

Τώρα, επειδή όλοι συμφωνούμε και δεν μου αρέσει,:wink::wink: πρέπει να πω ότι ίσως θα έπρεπε να βρουν και μία ευκαιρία οι δάσκαλοι να κάνουν μία αναφορά στο τζόγο (όχι εκείνη τη στιγμή, στο σχολείο), ώστε να ξεκαθαρίσουν τα παιδιά την έννοια του παιχνιδιού, από το τζόγο.....

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι το σκεφτείτε καθαρά παιδαγωγικά....εξασκείται η μνήμη, απαιτείται στρατηγική, γίνεται συγκριση και ταύτιση, κάνουν πρόσθεση και αφαίρεση κτλ . Στα παιδιά δεν μπαίνει η λογική του τζόγου...είναι ένα απλό παιγνίδι με κανόνες...στο οποίο τους ενδιαφέρει να κερδίσουν. Αντίστοιχης λογικής ήταν και τα χαρτάκια με τα αυτοκίνητα ή τους ποδοσφαιριστές..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πάλι το σκεφτείτε καθαρά παιδαγωγικά....εξασκείται η μνήμη, απαιτείται στρατηγική, γίνεται συγκριση και ταύτιση, κάνουν πρόσθεση και αφαίρεση κτλ . Στα παιδιά δεν μπαίνει η λογική του τζόγου...είναι ένα απλό παιγνίδι με κανόνες...στο οποίο τους ενδιαφέρει να κερδίσουν. Αντίστοιχης λογικής ήταν και τα χαρτάκια με τα αυτοκίνητα ή τους ποδοσφαιριστές..

 

συμφωνώ μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι το σκεφτείτε καθαρά παιδαγωγικά....εξασκείται η μνήμη, απαιτείται στρατηγική, γίνεται συγκριση και ταύτιση, κάνουν πρόσθεση και αφαίρεση κτλ . Στα παιδιά δεν μπαίνει η λογική του τζόγου...είναι ένα απλό παιγνίδι με κανόνες...στο οποίο τους ενδιαφέρει να κερδίσουν. Αντίστοιχης λογικής ήταν και τα χαρτάκια με τα αυτοκίνητα ή τους ποδοσφαιριστές..

Ετσι, συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Εντω μεταξυ εδω και δυο χρονια περιπου, τα παιδια μου παιζουν με την θεια τους μουτζουρη και πολυ το ευχαριστιουνται. Δεν μπηκα ποτε στην διαδικασια να το θεωρησω κακο. Και εγω οταν ημουν μικρη επαιζα διαφορα παιχνιδια με τα χαρτια αλλα ουτε τσογαδορος εγινα και ουτε ποτε μου εχω παει σε καζινο ή οτιδηποτε αλλο. Δεν παιζω καν Λοττο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι το σκεφτείτε καθαρά παιδαγωγικά....εξασκείται η μνήμη, απαιτείται στρατηγική, γίνεται συγκριση και ταύτιση, κάνουν πρόσθεση και αφαίρεση κτλ . Στα παιδιά δεν μπαίνει η λογική του τζόγου...είναι ένα απλό παιγνίδι με κανόνες...στο οποίο τους ενδιαφέρει να κερδίσουν. Αντίστοιχης λογικής ήταν και τα χαρτάκια με τα αυτοκίνητα ή τους ποδοσφαιριστές..

και εγω συμφωνώ μαζί σου. και για να είμαι ειλικρινής περιμενω πως και πως να μεγαλώσουν τα δικά μου για να παιζουμε μαζί χαρτιά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με βγαλατε εκτος θεματος. Ουτε διαφωνω οτι καποια παιχνιδια μπορει να οξυνουν το νου, ουτε ποτε είπα οτι οποιος παιζει θα καταληξει τζογαδορος, ουτε θεωρω ότι το «επαθλο» και κατ΄επεκταση ή χαρα της νικης εμπεριεχει καποιον κινδυνο, αντιθετως. Παρόλα αυτά ακομα κι αν συμφωνω και με καποιες θεσεις (που για μενα ουτως η αλλως δεν ειχαν σχεση μ΄αυτο που εγω ειχα στο μυαλο μου), το παιχνιδι με το χρημα δεν μου αρεσει . Το κερδιζω και σου παιρνω το ευρώ και εχω δυο μεσα απο αυτο τον τροπο απλα δε με βρισκει συμφωνη. Δε λεω οτι τα παιδια το συνειδητοποιουν σ΄αυτη την ηλικια αλλα μαλλον θα εκανα αλλη δουλεια αν ημουν τοσο καλη στο να ξερω ακριβως ποτε και πως γραφουν καποια πραγματα στην καθε προσωπικοτητα. Δεν μου αρεσουν λοιπον οι κακοτοπιες. Εν πασει περιπτωση επιτρεψτε μου να εχω την αποψη μου.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν ημουν μικρη επαιζα με λεφτα 31 με την οικογενεια μου κ συγγενεις αλλα δεν επαιξα ποτε με λεφτα εξω απο το σπιτι...οχι γιατι μου ειχαν πει οτι ειναι κακο η κατι τετοιο αλλα γιατι το πεχνιδι με λεφτα κανει ακομα κ τα πιτσιρικια απληστα και με τασεις εκνευρισμου..οποτε μεχρι ενα βαθμο συμφωνω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια με βγαλατε εκτος θεματος. Ουτε διαφωνω οτι καποια παιχνιδια μπορει να οξυνουν το νου, ουτε ποτε είπα οτι οποιος παιζει θα καταληξει τζογαδορος, ουτε θεωρω ότι το «επαθλο» και κατ΄επεκταση ή χαρα της νικης εμπεριεχει καποιον κινδυνο, αντιθετως. Παρόλα αυτά ακομα κι αν συμφωνω και με καποιες θεσεις (που για μενα ουτως η αλλως δεν ειχαν σχεση μ΄αυτο που εγω ειχα στο μυαλο μου), το παιχνιδι με το χρημα δεν μου αρεσει . Το κερδιζω και σου παιρνω το ευρώ και εχω δυο μεσα απο αυτο τον τροπο απλα δε με βρισκει συμφωνη. Δε λεω οτι τα παιδια το συνειδητοποιουν σ΄αυτη την ηλικια αλλα μαλλον θα εκανα αλλη δουλεια αν ημουν τοσο καλη στο να ξερω ακριβως ποτε και πως γραφουν καποια πραγματα στην καθε προσωπικοτητα. Δεν μου αρεσουν λοιπον οι κακοτοπιες. Εν πασει περιπτωση επιτρεψτε μου να εχω την αποψη μου.

 

καλά σου επιτρεπουμε :P

για την μονόπολη τι νομίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με βγαλατε εκτος θεματος. Ουτε διαφωνω οτι καποια παιχνιδια μπορει να οξυνουν το νου, ουτε ποτε είπα οτι οποιος παιζει θα καταληξει τζογαδορος, ουτε θεωρω ότι το «επαθλο» και κατ΄επεκταση ή χαρα της νικης εμπεριεχει καποιον κινδυνο, αντιθετως. Παρόλα αυτά ακομα κι αν συμφωνω και με καποιες θεσεις (που για μενα ουτως η αλλως δεν ειχαν σχεση μ΄αυτο που εγω ειχα στο μυαλο μου), το παιχνιδι με το χρημα δεν μου αρεσει . Το κερδιζω και σου παιρνω το ευρώ και εχω δυο μεσα απο αυτο τον τροπο απλα δε με βρισκει συμφωνη. Δε λεω οτι τα παιδια το συνειδητοποιουν σ΄αυτη την ηλικια αλλα μαλλον θα εκανα αλλη δουλεια αν ημουν τοσο καλη στο να ξερω ακριβως ποτε και πως γραφουν καποια πραγματα στην καθε προσωπικοτητα. Δεν μου αρεσουν λοιπον οι κακοτοπιες. Εν πασει περιπτωση επιτρεψτε μου να εχω την αποψη μου.

Εγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου. Και επειδή και εμένα δεν μου αρέσουν οι κακοτοπιές, θα το απεύφευγα. Δεν μιλάω βέβαια γα τα χαρτιά που μπορείς να παίξεις και παιχνίδια όπως η ξερή. Για τα χαρτιά με λεφτά μιλάω.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν από λίγο μιλουσα με τον αντρά μου και μου είπε κατι που εγω προσωπικα θεωρώ Απαράδεκτο!!! Ταξιδευει προς Αθήνα. Στο πλοίο είναι ένα δημοτικό σχολείο που πηγαίνει εκδρομη. Και άκουσον άκουσον μικρα παιδια ηλικίας μέχρι 9-11 το πολύ παιζουν χαρτία με χρήματα (τα παιρνω, τα ρεστα μου... κι όλη η σχετικη ορολογία). Στο πλαϊνο τραπέζι είναι οι δασκαλοι τους που προφανως το βρισκουν εντελως φυσιολογικο.... ή απλα αδιαφορούν όταν καποιοι από μας τους εμπιστευονται. Τα ποσα είναι ψιλα αλλα νομιζω ότι αυτο είναι το λιγότερο σημαντικό. Προσωπικά το θεώρω όλο αυτό οπώς ξαναπα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και πολυ θα θελα αν ήμουν εκεί να πω δύο κουβέντες (ο αντρας μου είναι άλλος χαρακτήρας). Με βρίσκετε υπερβολικη?

 

Εγω παλι τον βλεπω ως εναν πολυ ωραιο τροπο να μαθουν μαθηματικα :lol::lol:

Δεν με πειραζει καθολου. Ισως επειδη ποτε δεν το ειχα δει ως κατι που μπορει να εθιστει δεν ξερω αλλα δεν με ενοχλει καθολου η θεα του.

Ειδικα ενα που λες 6+4 =10 τα παιρνω με 10αρι μια χαρουλα για προσθεση μου κανει :-D

 

Ξερη παντως εχω παιξει με τον γιο μου και γενικα μου αρεσει να παιζω παιχνιδια που δεν περιλαμβανουν την τηλεοραση (γκρινιαρη, uno ,σκακι, νταμα κλπ ) μαζι του .:cool:

 

Την Πρωτοχρονια μια χαρα παιξαμε 21 με τα φασολακια μας παντως :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν ήμουν παιδί έπαιζα χαρτιά, ξερή, μουτζούρη,αγωνία, τάβλι και το διασκέδαζα. Πολλές φορές και με κάτι ψιλά που είχα. Και να φανταστείς τώρα ουτε τζόκερ δεν παίζω, ουτε καν λαχεία δεν αγοράζω. Δε νομίζω να είχα πρόβλημα, αν ο μεγάλος μου που πάει τρίτη δημοτικού έπαιζε με τους φίλους του για πλάκα με τα χαρτιά. Μάλιστα καμιά φορά παίζουν από ότι μου λέει κάρτες και τις ανταλλάσουν μεταξύ τους. Δεν πολυδίνω σημασία. Δε θεωρώ ότι είναι τόσο τραγικό. :-P

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...