Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γάλα ή Φαγητό, το κρατάμε ή το πετάμε.

Recommended Posts

Η μπέμπα μου πολύ συχνά μας κάνει τερτίπια με το φαγητό ή το γάλα και πλέον έχω κουραστεί να τα πετάω. Όταν ήταν μωρό η παιδίατρος ήταν κάθετη δεν κρατάμε γάλα….πάνω από μισή ώρα και μετά όταν ξεκίνησε το μαμ, μου είχε πει αν δεν το φάει το πετάμε και ξανά καινούργιο γιατί έχει ακουμπήσει το κουταλάκι από τα σάλια. Εσείς τι κάνετε για το γάλα, την φρουτόκρεμα την σπιτική ή το φαγητό (αλεσμένο και μη);;Τώρα η μπουμπούκα θα γίνει 2 ετών το Ιούνιο.

Διαφημίσεις

λιγο υπερβολικη η γιατρος! Εγώ προσωπικα, το φρέσκο γαλα, αν δεν το πιει, το βάζω στο ψυγειο και το δίνω το βραδυ. Δηλ μια φορα μονο το συντηρω. Το φαγακι, το δίνω και το απογευμα. Δηλ, αν δεν φάει το μεσημερι, το απογευμα του δίνω απο το ίδιο. Μονο τα φρούτα δεν τα κραταω. Αν δεν τα φαει, τα πετάω.

5Nstp3.png

vgDUp3.png

Γάλα δεν μπορείς να κρατήσεις, γιατί αφού έχει θερμανθεί αρχίζουν και αναπτύσσονται βακτήρια και υπάρχει ο κίνδυνος γαστρεντερίτιδας.

Και στην φρουτόκρεμα το ίδιο, συν του ότι καταστρέφονται εντελώς οι βιταμίνες.

Στο αλεσμένο φαγητό το ίδιο, καθώς με το μέταλλο του multi οξειδώνονται τα συστατικά.

Το μόνο που μπορείς να κρατήσεις και να ξανασερβίρεις (μια φορά) είναι το φαγητό που δεν έχει αλεστεί. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Αν ρωτάς εμένα, απο το γάλα σκόνη πήγαμε κατευθείαν στο φρέσκο...

Το εβαπορέ νομίζω ότι περιέχει συντηρητικά και κρατάει παραπάνω...αλλά δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα....:rolleyes:

Διαφημίσεις

Εγώ πάντως φαγητο-δεν το αλέθω- το δίνω. Και γάλα, αλλα όχι το γάλα σε σκονη. Το advance για παραδειγμα. Ισως δεν κάνω καλα, δεν ξέρω, αλλα λυπαμαι να πετάξω 200ml γαλα επειδη ο μικρος δεν το πινει εκκεινη τη στιγμη.

Και σίγουρα για τη φρουτοκρεμα, δεν το συζητω.Την πετάω

5Nstp3.png

vgDUp3.png

Εδώ και μείνες πετάω κάθε μέρα την φρουτόκρεμα ώστε το πήρα απόφαση και δεν κάνει άλλες. Το γάλα ευτυχώς το πίνει καλύτερα από παλιότερα αλλά μπορεί να το φτιάξω και να πιεί πχ 60 μλ και μετά το άλλο γεία σας. Το αλεσμένο πάλι δεν το κράταγα αλλά νοίωθω σαν σκλάβος να βάζω 2 ή 3 φορες να μαγειρέψω και πάλι να αλέθω. Δεν είναι ιδαίτερα φαγανή. Την πάω από πίσω παρακαλώντας.

Τώρα αγόρασα και έτοιμη σε βάζο φρουτόκρεμα (όχι την σκόνη, αυτή πλέον δεν την θέλει), αν την δοκιμάσει και φάει λίγη η υπόλοιπη κρατιέται για την ίδια ημέρα;;

κοιτα. Το γάλα σκονη και εγώ το πέταγα. Ακομα και 25 ml...Και τη φρουτοκρεμα..Επιπλέον ναι, το αλεσμένοτι να το κρατησεις μωρε; Εκτος εαν της βάζεις λιγι λιγο και το αλεθεις. Ετσι το μη αλεσμένο δεν πειράζει να το κρατας. 20 μηνων νομιζω πρεπει να της δίνεις να τρώει κανονικα. Οχι αλεσμένο!

Τώρα για τη φρουτοκρεμα την ετοιμη...χμ τι να σου πω. Λογικά μπορεις να ην κρατησεις στο βαζάκι. Οι οδηγιες τι λένε???

5Nstp3.png

vgDUp3.png

Άπειρα έχω πετάξει κι εγώ, δεν το συζητώ...

Στο φαγητό, μπορείς να μαγειρεύεις παραπάνω ποσότητα και να το συντηρείς στο ψυγείο. Οπότε, την ώρα του φαγητού, ζεσταίνεις, αλέθεις και ταίζεις.

Η έτοιμη φρουτόκρεμα στο βαζάκι, σίγουρα θα γράφει στη συσκευασία, πόσο αντέχει αφού ανοιχθεί. Δεν ξέρω, δεν έχω πάρει ποτέ. Γνώμη μου είναι ότι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στο παιδί απο άποψη βιταμινών. Για μια φορά στη βόλτα οκ, αλλά σε καθημερινή βάση, μάλλον είναι άχρηστη...

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα, να δοκιμάσεις να δώσεις φρούτα πατημένα με πηρουνάκι. Ξεκίνα με τα γλυκά πρώτα...Μπανάνα, αχλαδάκι, μήλο....Ίσως σε εκπλήξει.

Το ίδιο και με το φαγητό. Δώσε κανένα κεφτεδάκι, κριθαράκι, ρυζάκι, πατάτες φούρνου πατημένες με το πηρούνι, τραχανά, κοτόπουλο κομμένο και μαδημένο... Εγώ έτσι έκανα στον 2ο μου, απο 9 μηνών.

Μόλις πρόσεξα ότι είστε μεγάλα παιδάκια καλέ!! Γιατί δίνεις ακόμα αλεσμένα????:confused: Το παιδί θα έπρεπε ήδη να τρώει ότι και εσεις. :wink:

Διαφημίσεις

Συμφωνω απόλυτα με τη Mom. !!! Οι φρουτοκρεμες σε βαζακι δεν ειναι και οτι καλυτερο. Μια μπανανα πατημένη ειναι καλυτερα!!!!

Ναι αυτο ειπα και εγω. Οχι αλεσμενο πλέον!

5Nstp3.png

vgDUp3.png

Μόλις πρόσεξα ότι είστε μεγάλα παιδάκια καλέ!! Γιατί δίνεις ακόμα αλεσμένα????:confused: Το παιδί θα έπρεπε ήδη να τρώει ότι και εσεις. :wink:

Κοίτα δεν τα τρώει.....μήπως αγχώνομαι πολύ...με την ποσότητα;;; δηλαδή πόσο πρέπει να φάει αν της το δώσω μη αλεσμένο. Ειδικά με το μοσχάρι έχω άγχος, αποκλείεται να το φάει εάν δεν το αλέσω.

Πχ. η μικρή σήμερα είχε τραχανά με κοτόπουλο, δεν το αλέσαμε, δεν έφαγε καθόλου, ζήτησε γάλα...!

Εμείς όμως φάγαμε μπριάμ φούρνο, θα έτρωγε το παιδάκι μπριάμ, και πόσο να έδινα;;

Θα αρχισεις σιγα σιγα. 2-3 κουταλιες, για να γνωρισει τη γευση. Μπιφτεκακι ειναι ο,τι καλυτερο και αρεσει στα παιδια πολυ.Ετσι και κρεας τρώει και εκεινη μαθαινει να μασαει. Να ξέρεις οτι ισως βαρέθηλε και το αλεσμένο. Δώσε τραχανα σκετο. Δεν της αρεσει;;;Ας μια φάει μια μερα κρεας!

Ξέρω ειναι δυσκολο αν το παιδι δεν τρώει. Αλλα ψάξε να βρεις τροπο. Πχ, να της διαβαζεις ενα παραμυθι και να την ταιζεις. πρεέπι να γνωρισει και άλλες γέυσεις..

Ποσα κιλα ειναι?

5Nstp3.png

vgDUp3.png

beba09, κόψε τα αλεσμένα γιατί μπορεί να αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2027628#post2027628

Άσε που μπορεί να σε εκπλήξει... Δώσε κεφτέ στο χέρι, πατάτες απλά κομμένες, μη πατάς τίποτα. Το παιδί ίσως βαρέθηκε τα "νιανιά".:P

Τώρα το αν θα φάει μπριάμ, φασολάκια, πράσο κλπ είναι λίγο και στο παιδί... Άλλα τρώνε κι άλλα όχι. Αλλά θα μπορούσε να φάει πολλά άλλα φαγητά ενηλίκων. Όλα τα κρέατα σε διάφορες μορφές, κοκκινιστά, λεμονάτα, με σάλτσα ή χωρίς, κιμά, με ρύζι, πατάτες, κριθαράκι, πουρέ, μακαρόνια. Ψάρι με πατατούλες στην κατσαρόλα, ψάρι ψητό ή τηγανητό (τόσα είδη υπάρχουν). Γιουβαρλάκια, φασόλια, φακές, ρεβύθια, παστίτσιο, αρακά κλπ (επίσης θυμήθηκα κριθαράκι με κιμά στο φούρνο :-P)

Ξεκινάς με τα πιο εύκολα και συνεχίζεις μόλις εξοικειωθεί.

Διαφημίσεις

Θα αρχισεις σιγα σιγα. 2-3 κουταλιες, για να γνωρισει τη γευση. Μπιφτεκακι ειναι ο,τι καλυτερο και αρεσει στα παιδια πολυ.Ετσι και κρεας τρώει και εκεινη μαθαινει να μασαει. Να ξέρεις οτι ισως βαρέθηλε και το αλεσμένο. Δώσε τραχανα σκετο. Δεν της αρεσει;;;Ας μια φάει μια μερα κρεας!

Ξέρω ειναι δυσκολο αν το παιδι δεν τρώει. Αλλα ψάξε να βρεις τροπο. Πχ, να της διαβαζεις ενα παραμυθι και να την ταιζεις. πρεέπι να γνωρισει και άλλες γέυσεις..

Ποσα κιλα ειναι?

Τώρα την ζυγίσαμε 9740 ....!! άσε που με κάθε εμβόλιο κλείνουμε το στόμα μας ερμητικά...και είναι πολλά τα ρημάδια.

Αν φάει λίγο μπιφτεκάκι λέμε...μετά τι να της δώσω δεν θα πεινάει....να έχω και αλεσμένο παραδίπλα...

Τον τραχανά τον τρώει.

beba09, κόψε τα αλεσμένα γιατί μπορεί να αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2027628#post2027628

Άσε που μπορεί να σε εκπλήξει... Δώσε κεφτέ στο χέρι, πατάτες απλά κομμένες, μη πατάς τίποτα. Το παιδί ίσως βαρέθηκε τα "νιανιά".:P

Τώρα το αν θα φάει μπριάμ, φασολάκια, πράσο κλπ είναι λίγο και στο παιδί... Άλλα τρώνε κι άλλα όχι. Αλλά θα μπορούσε να φάει πολλά άλλα φαγητά ενηλίκων. Όλα τα κρέατα σε διάφορες μορφές, κοκκινιστά, λεμονάτα, με σάλτσα ή χωρίς, κιμά, με ρύζι, πατάτες, κριθαράκι, πουρέ, μακαρόνια. Ψάρι με πατατούλες στην κατσαρόλα, ψάρι ψητό ή τηγανητό (τόσα είδη υπάρχουν). Γιουβαρλάκια, φασόλια, φακές, ρεβύθια, παστίτσιο, αρακά κλπ (επίσης θυμήθηκα κριθαράκι με κιμά στο φούρνο :-P)

Ξεκινάς με τα πιο εύκολα και συνεχίζεις μόλις εξοικειωθεί.

Πολύ σημαντικό ευχαριστώ.

Να'σαι καλά. Ξεκίνα και μην αγχώνεσαι .... Δεν θα φάει ολόκληρο γεύμα το μεσημέρι? Δεν πειράζει, θα ξαναδώσεις το απόγευμα... Ή θα δώσεις κι άλλο φρούτο, γιαούρτι, τοστ, ψωμάκι με τυράκι, κέικ κλπ....δεν θα μείνει νηστική. :D

Σημασία έχει να αρχίσει να τρώει όλα τα φαγητά και να μασάει. ;) το πόσο, είναι δευτερεύον....

Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί και ο πρώτος μου έτσι ήταν και εξακολουθεί να είναι. (είναι 8.5 χρονών κι αν δεν του βάλω εγώ δεκατιανό και απογευματινό, δεν θα ζητήσει... Είναι αδυνατούλης μεν, αλλά υγιέστατος και "duracell". :D)

ψησε ενα μπιφτεκακι μεγαλουτσικο και πατα το με το πηρουνι,τριψε στον τριφτη λιγη ντοματουλα και λιγη φετουλα,ανακατεψε τα και μετα δινε της μπουκιες-μπουκιες με το χερι σου...

Το ιδιο κανε με πατατουλα και καροτακια βραστα...πατησε τα και δινε με το χερι σου..

φακες εννοειται οχι αλεσμενες απλα βραστες καλα να μαλακωσουν...

Το πολυ-πολυ αν θες να της δωσεις μοσχαρι αλεσε το μονο του και απλα ανακατεψε το σε κατι πιο συμπαγες...

Καλυτερα οχι αλεσμενο...

Μπορει η ποσοτητα να σου φαινεται λιγοτερη αλλα ειναι υπεραρκετη...

το παιδι σου εχει δοντια,ειναι 2 ετων...πρεπει να τα χρησιμοποιησει..

και στο λεω εγω που η μικρη μου 12 μηνων εχει μονο 6 δοντακια και μολις αρχισε να βαριεται τα αλεσμενα σταναχωρηθηκα γιατι φοβηθηκα μην δεν τρωει πολυ...

Μια χαρα τρωει και καλυτερα...

δωσε της μια μπανανα στο χερακι να την γλυψει και που θα παει θα φαει και κανενα κομματακι!!λιγο αχλαδι πατημενο με το πιρουνακι ισως???

apHGp3.png

Καλημέρα! Εμάς ενώ τρώει τα πάντα κανονικά, τα φρούτα τα θέλει ακόμα αλεσμένα:oops:... Και επειδή τρώει πολλά φρούτα (για να καταλάβετε κάθε μέρα η φρουτόκρεμα έχει 1μήλο,1αχλάδι,1μπανάνα,1πορτοκάλι) και τώρα και πεπόνι. Μας είπε η παιδίατρος να το συνεχίσουμε για να παίρνει τις βιταμίνες... Όλα τα άλλα όμως κανονικά... Πάντως και εμείς καταλάβαμε ότι βαρέθηκε τα αλεσμένα (πέρυσι τέτοιο καιρό) γιατί δεν έτρωγε... Σιγά σιγά, θα μπει σε σειρά:lol:

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

καλησπερα το παιδακι ειναι μεγαλο για αλεσμενα εμενα η γνωμη μου και η εμπειρια μου λεει εμπειρια μετα απο παιδια λεει λοιπον οτι αν το παιδι πεινασει θα φαει εμενα ο μικροσ γιοσ μου ειναι 2 χρ και τρωει σουβλακι καλαμακι! οσο για το γαλα για δοκιμασε να φτιαξεισ ποιο λιγο.....και ασ την λιγακι να πεινασει να δεισ......πιστευω θα το πιει!