Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κεραμικές εστίες και γραντζουνιές


Recommended Posts

Οι νέου τύπου κεραμικές κουζίνες είναι πιο ευαίσθητες σε γραντζουνιές ? δηλ. μόνο που τις κοιτάς.... γραντζουνίζονται! Την προηγούμενη κεραμική που είχα την έκανα συνεχώς με την ξύστρα για κεραμικά και δεν είχα εντοπίσει γραντζουνιά, βέβαια ήταν λίγο σαν πικεδένια από πάνω, ελαφρώς σαγρέ, αλλά δεν είχα δει κάτι. Η καινούρια είναι εντελώς λεία και μαύρη, οπότε φαίνονται όλα. Η ξύστρα μόνο που ακουμπάει αφήνει γραντζουνιά! Να μην την χρησιμοποιώ πια στη νέα κουζίνα? Είναι πιο ευαίσθητες οι επιφάνειες αυτές ? Μπορεί να δημιουργηθεί τελικά κάποιο πρόβλημα αν υπάρχουν γραντζουνιές πάνω στην κεραμική πλάκα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Οχι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, αλλά σας το λέω με σιγουριά δεν αποτελούν πρόβλημα οι γραντζουνιές (εκτός από το οπτικό θέμα βεβαίως).Ναι όλα αυτά τα προιόντα που υποτίθεται ότι είναι ειδικά για κεραμικές εστίες δεν καθαρίζουν(τα έχω δοκιμάσει).Την λύση την βρήκα (δεν θα πω όνομα αλλά θα καταλάβετε σίγουρα).Παλιό προιόν καθαρισμού ,σε κρέμα ,στο γνωστό κίτρινο μπουκάλι.Είμαι πολύ ευχαριστημένη και το χρησιμοποιώ 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ έχω πρόβλημα..χρησιμοποιούσα το vitro clean κάτι έκανε αλλά άμα δεν έβαζες ξύστρα δεν γινόταν τίποτα.Τώρα μου τελείωσε και ψάχνω για κάτι διαφορετικό. Νομίζω πως κατάλαβα πιο καθαριστικό χρησιμοποίησες future (πολύ γενικής χρήσεως..προσωπικά το έβαζα στα μπάνια αλλά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη γιατί ήθελε πολύ ξέβγαλμα..άφθονο νερό) αλλά επειδή φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω στην εστία μήπως κάποια άλλη κοπέλα έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο καθαριστικό ειδικά για κεραμικές εστίες

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πρόβλημα..χρησιμοποιούσα το vitro clean κάτι έκανε αλλά άμα δεν έβαζες ξύστρα δεν γινόταν τίποτα.Τώρα μου τελείωσε και ψάχνω για κάτι διαφορετικό. Νομίζω πως κατάλαβα πιο καθαριστικό χρησιμοποίησες future (πολύ γενικής χρήσεως..προσωπικά το έβαζα στα μπάνια αλλά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη γιατί ήθελε πολύ ξέβγαλμα..άφθονο νερό) αλλά επειδή φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω στην εστία μήπως κάποια άλλη κοπέλα έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο καθαριστικό ειδικά για κεραμικές εστίες

Εγώ πάντως που το χρησιμοποιώ 4 χρόνια τώρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα πραγματικά.Πολύ αφρό;Επειδή είναι σε κρέμα βάζεις λίγο.Εγώ ρίχνω λίγο στις εστίες ενώ είναι στεγνές και με ένα βρεγμένο αλλά καλά στυμμένο σφουγγάρι το απλώνω απαλά και όπου χρειάζεται τρίβω λίγο παραπάνω.Ξεπλένω,σκουπίζω με στεγνό πανί και πραγματικά αν το δείς γυαλίζει και επιπλέον δεν χαράζει τις επιφάνειες.Πάντως από ότι άλλο δοκίμασα, δεν έμεινα ευχαριστημένη.Όλα στο ίδιο μοτίβο είναι.Τώρα τι να σου πω;Δοκίμασε τα και δες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το χρησιμοποιώ 4 χρόνια τώρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα πραγματικά.Πολύ αφρό;Επειδή είναι σε κρέμα βάζεις λίγο.Εγώ ρίχνω λίγο στις εστίες ενώ είναι στεγνές και με ένα βρεγμένο αλλά καλά στυμμένο σφουγγάρι το απλώνω απαλά και όπου χρειάζεται τρίβω λίγο παραπάνω.Ξεπλένω,σκουπίζω με στεγνό πανί και πραγματικά αν το δείς γυαλίζει και επιπλέον δεν χαράζει τις επιφάνειες.Πάντως από ότι άλλο δοκίμασα, δεν έμεινα ευχαριστημένη.Όλα στο ίδιο μοτίβο είναι.Τώρα τι να σου πω;Δοκίμασε τα και δες.

 

Με προβλημάτισες. Θα το δοκιμάσω σήμερα μετά το μαγείρεμα...δεν έχω να χάσω κάτι..τόσα έχω βάλει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

future αν μπορείς μου λές σε ποιό αναφέρεσαι γαιτί με ενδιαφέρει?

 

Το CIF σε κρέμα εννοώ, είναι ένα κίτρινο μπουκάλι πλαστικό.Είναι παλιό απορρυπαντικό και το χρησιμοποιώ και γενικά για το καθάρισμα.Είναι πολύ απαλό με τις επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγω για καλή μου τύχη είχα βρεί τυχαία σε γερμανικό super market σγουγγάρια ειδικα για κεραμικες εστίες και αγόρασα μόνο μία συσκευασία των τριών για δοκιμή... τα εχω γυρω στους 4-5 μηνες και εχω χρησιμοποιησει μονο το ενα και ακομα αντεχει!!! ειναι τέλεια και δεν χαράζουν.... δεν ξαναχρησιμοποιησα ξύστρα... επισης δεν ξερω αν κανει αλλα εχω χρησιμοποιησει και απλο σαπουνι πιατων με το σφουγγαρι αυτο και καθαρισε μια χαρα.... όμως η αλήθεια είναι πως δυστυχώς δεν τα ξαναβρήκα... ίσως ξαναφέρουν ή μπορεί να μην έχει το κατάστημα στην περιοχή μου... οποια θελει να μου στειλει π.μ. να σασ γράψω πληροφορίες απο την συσκευασια μηπως και το βρειτε....

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε χρησιμοποιώ καν καθαριστικό. Ανάβω για λιγα δευτερόλεπτα όλα τα μάτια της κουζίνας ίσα που να ζεσταθουν λίγο. Σε βρεγμένο και στιμμένο καλά σφουγγαρι βάζω σοδα μαγειρικής και τρίβω απαλά. Όπου χρειάζεται επιμένω πιο πολύ. Απορροφάει όλα τα λάδια(αν υπάρχουν) και την κάνει σαν καινούρια. Μόλις κρυώσουν τα μάτια θα μείνει μια ασπρίλα. Απλά την ξαναπερνάτε με βρεγμένο σφουγγάρι,στεγνώνετε με πανί και είναι σαν καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφερω το θεμα για να ρωτησω που θα βρω ανταλλακτικα για την ξυστρα. πηραμε μια ξυστρα που ηταν γνωστης μαρκας την οποια την ειχε δωρο το καθαριστικο. ανταλλακτικα που θα βρω; στο μαρκετ δεν ειδα αλλα δεν εψαξα και πολυ σχολαστικα.

πηραμε και μια ξυστρα απο καταστημα με σιδερικα αλλα δεν εινια καλη. νομιζω οτι μου κανει γρατσουνιες. γι' αυτο θελω ανταλλακτικα για την αλλη.

 

θα δοκιμασω και εγω αυτο με τη σοδα και με το απορρυπαντικο γενικης χρησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βρηκα στα media markt ενα καθαριστικο της miele το απλωνεις και το καθαριζεις με χαρτι κουζινας και τελος η ξυστρα και το τριψιμο και εφυγαν και κατι λςκεδες που ειχαν τα ματια

Link to comment
Share on other sites

εινια πολυ ακριο αυτο το καθαριστικο;

 

παρολα αυτα εσεις απο που παιρνετε ανταλλακτικα για τις ξυστρες σας; αλλαζετε ξυστρες; εχει το μαρκετ και εγω δεν τα βρηκα;

Link to comment
Share on other sites

εινια πολυ ακριο αυτο το καθαριστικο;

 

παρολα αυτα εσεις απο που παιρνετε ανταλλακτικα για τις ξυστρες σας; αλλαζετε ξυστρες; εχει το μαρκετ και εγω δεν τα βρηκα;

 

εχει 10? αλλα κανει δουλεια, το δοκιμασα μια μερα και στο φουρνο και φαντασου τον καθαρισα σε 5 λεπτα με χαρτι κουζινας. Εγω προσωπικα εχω μεινει ευχαριστημενη και αλλοι 2 που τους το συστησα

Link to comment
Share on other sites

δεν εινια ιδιαιτερα ακριβο. βεβαια εξαρταται και απο το μεγεθος του. μυριζει εντονα;

 

ευχαριστω για την απαντηση σου. αν παμε μιντια μαρκτ θα το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

δεν εινια ιδιαιτερα ακριβο. βεβαια εξαρταται και απο το μεγεθος του. μυριζει εντονα;

 

ευχαριστω για την απαντηση σου. αν παμε μιντια μαρκτ θα το ψαξω.

 

οχι σχεδον καθολου δεν μυριζει, εχτες εκανα το φουρνο που ειχαν πεσει αρκετα λαδια και τον εκανα με χαρτι κουζινας σε 5 λεπτα. Τι να πω εχω μεινει ικανοποιημενη(τα λαδια δεν ηταν φρεσκα κατω απο αλλες συνθηκες θα ετριβα κανα μισαωρο)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...