Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα τα καταφερω???


Πατατομαμά

Recommended Posts

Αχ θες να μου κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα για να τα κάνω και εγώ αυτά:lol::lol::lol:;Πολύ καλά σε βρίσκω!Εγώ είμαι το αντίθετο από σένα:oops:...

Και εγώ βρε παιδιά. ΄Πληρώνω όσο - όσο.

Καλά να πάθω. Τόσα χρόνια πριν κάνουμε παιδιά, δεν΄με ένοιαζε, μη πω δεν ήθελα κιόλας, καθότι ιδιότροπη. Τώρα? Που ήρθαν τα δύσκολα? Πως ξεμαθαίνει? Μετά από 20 χρόνια?

 

Μιλάμε Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ.

 

Οι άντρες μετά τον στρατό το χρειάζονται κάτι τέτοιο αλλιώς νιώθουν δυστυχείς.

Νιώθουν ευχαριστημένοι μόνο με αυστηρή πειθαρχία και επίβλεψη από λοχαγό και άνω.

 

Συνταγή δοκιμασμένη και επιτυχημένη.

Βρε λές? Θα το δοκιμάσω.....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ας πω κι εγώ τα δικά μου:rolleyes:.Όταν παντρευτήκαμε δούλευα σπαστό ωράριο και γύρναγα σπίτι το βράδυ:|.Εκείνος έκανε το μεταπτυχιακό του και δούλευε κάποιες ωρούλες σε ένα φροντιστήριο.Για να μην τα πολυλογώ έκανε δουλειές όταν πήρε σκύλο παρά την θέληση μου:mad:.Ποτέ άλλοτε δεν μοσχοβόλαγε τόσο πολύ το σπίτι μας :lol:.Έκανα όμως το λάθος από την αρχή να ''φορτώνομαι'' τις αποφάσεις του.Δεν άφηνα να "πληρώνει" τις "πατάτες του και την πάτησα:rolleyes:.Έχει πάρει φόρα και άντε μάζεψε τον:?.Βάλε από την αρχή σειρά ''πατατομαμα'':wink:...

Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι τυχερή γιατί εκτός του ότι είναι πολύ τακτικός και καθαρός διαθέτει και 200 Ευρώ το μήνα για να έρχεται γυναίκα στο σπίτι μια φορά την εβδομάδα να καθαρίζει και να σιδερώνει. Παρολ'αυτά.....

 

:lol:τι πολυτελειες ειναι αυτες εν μεσω κρισης....και εχεις και παραπονα;

 

 

Ο δικός μου μου έβαλε φωνή γιατί αφήνω το πατζούρι ανοιχτό στο δωμάτιο της μικρής και κλείνω μόνο το τζάμι (διπλό) επειδή μπορεί ο γείτονας να έχει μπλεξίματα με υπόκοσμο και να του βάλουν βόμβα και να σπάσουν όλα τα τζάμια στο δικό μας σπίτι από το ωστικό κύμα και να πεταχτούν στην μικρή (ουφ κουράστηκα..).

 

Μηπως...μηπως λεω...εχει δει πολλες κινηματογραφικες ταινιες και αστυνομικα σηριαλ;:lol:

 

Δεν είχε πρόβλημα όμως να δώσει στην μικρή πιπίλα ενώ φώναζε γιατί ήθελε να φάει, γιατί εγώ έπρεπε να πάω να ψωνίσω πρώτα και όχι να ταϊσω την μικρή για να πάει αυτός 10 λεπτά νωρίτερα στο γυμναστήριο. Αυτός ήταν και ο λόγος για την παραπάνω "συζήτηση" με τα πολλά τα ντεσιμπέλ.

 

καλααα....με οικογενεια, δουλεια και παιδι και τρεχει και γυμναστηριο...:shock: μαλλον δεν τον κουραζεις πολυ

 

Εμεις...

δεν εχουμε την πολυτελεια να απασχολουμε αλλη γυναικα να μας ξεσκονιζει αλλη να μας σιδερωνει κτλ κτλ

ολα μονοι μας τα κανουμε και προπαντως μαζι. Το μονο που εχω αποκλειστικα ειναι το σιδερο αλλα αυτος τα τακτοποιει μετα στις ντουλαπες.

Στα μωρα, οσο ητανε βρεφη μαζι ξενυχτουσαμε και τωρα που ξεπεταχτηκαν λιγο, οταν ερχεται απτην δουλεια τα αναλαμβανει αυτος.

Αλλα ενταξει σιγουρα θα γκρινιαξω πχ γιατι δεν κατεβασε τα σκουπιδια ή και αυτος γιατι δεν του σιδερωσα εκεινο το πουκαμισο (ασχετως αν εχει αλλα δεκα στο ντουλαπι...)

Αυτα συμβαινουν...

Η καλυτερη συνταγη ειναι ΜΑΖΙ αλλιως σε παιρνει η κουτρουβαλα και δεν ξερεις προς τα που να τρεχεις...ιδιως αν αρχισει το μωρο να μπουσουλαει, να περπαταει κτλ

Απτην αλλη συμφωνω με μια συμφορουμιτισσα που ειπε λιγο πιο πανω, πως αν κανετε το 2ο δεν θα εχετε τετοιες "λεπτες" ανησυχιες

Link to comment
Share on other sites

Φαίη2010 όντως το θεωρώ στις εποχές που ζούμε πολυτέλεια και γι'αυτό λέω ότι είμαι τυχερή που αυτά τα 200 Ευρώ που περισσεύουν θέλει να τα δώσει σε μια γυναίκα να κάνει τις δουλειές και να μην τα φάμε αλλού. Από την άλλη όταν και οι 2 φεύγουμε 8 το πρωί από το σπίτι και μαζευόμαστε στις 8.00 το βράδυ και πολλές φορές δουλεύουμε και ΣΚ τότε η παραπάνω επιλογή είναι μονόδρομος για να μην βρωμίσουμε...

 

Δεν βλέπει πολλές ταινίες απλά τα τζάμια στα γραφεία τους σπάσανε με τη βόμβα που είχαν βάλει στο Πρωτοδικείο (αν έχεις τύχη διάβαινε που λένε,ήταν ιδιαίτερα αυστηρός σε θέματα ασφάλειας έγινε κι αυτό...)

 

Όσο για το γυμναστήριο...Έχει μόνο τη δουλειά! Οικογένεια και παιδί είναι δική μου αποκλειστικότητα. Αυτά είναι τα λάθη...

 

Για να μην παρεξηγηθώ όμως θα ήθελα να πω ότι το μόνο μου παράπονο στα θέματα του σπιτιού είναι το ότι όταν ήμουν λεχώνα δεν με βοηθούσε ούτε στο παιδί αλλά ούτε και στις ψιλοδουλειές που μου έμεναν να κάνω. Τώρα τα πράγματα έχουν μπει σε μια σειρά και τα κάνω πιο άνετα. Εξακολουθεί βέβαια να είναι πιο χαλαρός από 'μένα. Το άλλο είναι αυτό που ανέφερε και η StellaTD:Επειδή είμαι σπίτι δεν σημαίνει ότι κάθομαι όλη μέρα. Σε ένα μήνα γυρνάω στη δουλειά και μάλλον εκεί θα γίνει το πανηγύρι! Γι'αυτό λέω...ό,τι κάνεις από την αρχή αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα δικια σου και εσυ. Αν εζησε και κατι τετοιο με βομβα...και εγω ετσι θα σκεφτομουν ισως και λιγο πιο υστερικια.

Παντως οντως ειναι πιο χαλαροι οι αντρες γενικως σε θεματα του σπιτιου. Τους το χουν μαθει οι μανουλες τους. Αλλοι βοηθανε περισσοτερο αλλοι λιγοτερο, αλλοι καθολου...αλλα γενικως...χαλλλαρα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσια να σας πω την δικη μου εμπειρια...

Με τον άντρα μου ημασταν στην ιδια πολη σε ξεχωριστα σπιτια εγω φοιτητρια κ αυτος εργαζοταν...κ του έκανα τα παντα...για να σας δειξω ποσο ζωον ειμαι οταν ο αντρουλης μου πηγαινε στους γονεις του σε άλλη πολη ΔΙΑΚΟΠΕΣ, εγω έπαιρνα το αστικό με τον κουβα παραμασχαλα κ πηγαινα να του καθαρισω το σπιτι για οταν γυρισει να το βρει καθαρο...ω ναι μουντζωστε ελευθερα!!!!

 

Δεν άλλαξε ποτε συνηθειες, δεν ζητησα ποτε να καθαρισει αλλα να μην λερωνει τον τόπο. Οταν έμεινα έγκυος ημουν 9 μηνες στο κρεβατι, ουτε τουαλετα καλα καλα δεν μπορουσα να παω. Εμαθε κ τα έκανε όλα, πλυντηριο, απλωμα, σιδερωμα (εως κ τα βρακακια μου), φαγητο κλπ. Οταν γέννησα επανήλθε στην αρχικη του κατασταση οσον αφορα το σπιτι....ΟΜΩΣ Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου...του έμαθα να κάνει τα πάντα μα τα παντα στα παιδια...τα ταιζει, τα αλλαζει, με αφηνει να κοιμηθω κ τα βραδυα σηκώνεται εκεινος αν κλάψουν, δουλευω κ οταν δεν δουλευει τα κρατάει κανονικοτατα, παω για καφε κ τα κρατάει. Ολες τις φορες που θα σηκωθουν τα μωρα την νυχτα θα τρέξει να τα κάνει αγκαλιτσες, ξυπνάω κ εγω εννοειται κ πιεζω τον εαυτο μου να παραμεινω ξαπλωμένη (εκτος βεβαια αν δεν ειναι απλο κλαμα που θελει παρηγορια), το κανω αυτο γιατι ξέρω οτι ειμαι πολυ συγκεντρωτικο ατομο κ αν πάω θα τα αναλάβω πάλι εγω κ αυτος θα πέσει again σε ληθαργο.

 

Οποτε το πορισμα είναι οτι ειναι να μην κάνεις την πατατα απο την αρχη (ακους πατατομαμα...!). Ολοι μαθαινουν! Δηλ. δεν μπορει να μην θελει-ξερει να κάνει τπτ στο σπιτι κ στα μωρα έγινε η καλυτερη νταντα του κοσμου. Ισως φταιει που ειναι διδυμα κ χρειαζομουν οπωσδηποτε κ άλλα χέρια, αμα ηταν ένα μπορει να μην ειχε μαθει να κάνει τόσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω πως ειναι ,καθαρα,στον ανθρωπο.Και εντελως ασχετος να ειναι καποιος,αν σε αγαπαει,σε καταλαβαινει κι εχει θεληση...και πιατα θα πλυνει και σκουπα θα βαλει...ολα!

 

Εμενα ο αντρας μου δεν ηξερε ουτε το ποτηρι να βαλει στο νεροχυτη,οχι να το πλυνει....εργενης που ζουσε μεχρι τα 29 στη μανα του.Απο οταν αρχισε η συγκετοικηση μας,ειδα εναν αλλο ανθρωπο,σηκωνοταν τη κυριακη το πρωι,εκανε καφε κ για τους δυο κ επλυνε κ τα πιατα του σαββατου,συνηθως εκανα κατι ξεχωριστο το σαββατο η ερχοντουσαν οι φιλοι του κ τους μαγειρευα.Οποτε το εκτημουσε κι το εδειχνε.

 

Να μη πω για οταν γενησα...ηταν εκει...ταιζε το μωρο,μου εκανε μπανιο(δε μπορουσα να περπατησω καν),το πρωι στη δουλεια το βραδυ αγρηπνος να φυλαει το μωρο.

 

Γι αυτο πιστευω πως αν υπαρχει θεληση κ αγαπη και τη δυναμη βρησκουνε κ ολα τα κανουνε...ολα τα αλλα,ειδικα τα περι ανδρισμους... ειναι απλα δικαιολογιες!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχει μεγαλη σημασια να τον ενταξεις στην καθημερινοτητα του μωρου κατεξοχην...Να αναλαβει και καποια διαδικαστικα...ας πουμε την αποστειρωση ή το πλυσιμο των μπουκαλιων ή το πλυσιμο των πιατων....

 

Στην εγκυμοσυνη μου ημουν ανημπορη...7 μηνες δεν μαγειρεψα ουτε αυγο.Δεν διαμαρτυρηθηκε ποτε...σαμπως δεν εβλεπε???Ας ειναι καλα η πεθερουλα που ειχε αναλαβει εργολαβια τον γιοκα της και οποτε μπορουσα εστελνε και σε εμενα.7 μηνες εβαζα μονο πλυντηρια,απλωνα ρουχα αλλα δεν σιδερωσα ποτε.Τα σιδερωνε οσα επρεπε η πεθερα μου και τα αλλα τα φοραγε ετσι...

Οταν γεννησα ημουν πολυ αδυναμη...

Ο αντρας μου ανελαβε να αποστειρωνει,να πλενει τα μπουκαλια και επλενε και τα πιατα συχνα-πυκνα.Αλλαζε το παιδι και αυτος,μπανιαριζε το παιδι και αυτος,ταιζε το παιδι και αυτος,οποτε ενιωσα να θελω να βγω για εναν καφε ανελαβε το παιδι αυτος....

Το μονο που δεν αφησα να κανει...ειναι να ξενυχτησει για τι μωρο.Αυτο το ανελαβα εξολοκληρου εγω μιας και δεν δουλευα...Δεν μετανιωσα γι αυτο διοτι εκανε αρκετα και επειδη δουλευε κιολας δεν ηθελα να χανει τον υπνο του μιας και η μικρουλα μας ξυπναγε συχνα για φαγακι...

Μπορω να πω ομως...οτι πολλες φορες πρεπει να του θυμιζω εγω ποσα και ποια πρεπει να κανει...

Πως ειπε η christianna παραπανω??

Τααααααααααααααααασσσσσσσσσσσσσσσοοοοοοοοοοο!!!

Ε...στη θεση του βαλτε οποιο αλλο ονομα σας βολευει:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτός ο Τάσος, λόξυγγα που θα έχει!:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εξι χρονια σερι,εοιμο για το ρεκορ Γκινες τον εχω :cool:.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...