Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΕΡΑΝΤΑ Στρογγυλή ή Τετραγωνισμένη;


Recommended Posts

Φτιάχνουμε το εξοχικό μας και είμαστε στη φάση που θα καλουπώσουν για μπετά. Όμως δε μπορώ να αποφασίσω άν θα κάνω το μπαλκόνι στρογγυλό ή τετράγωνο; Έχετε κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εχω στρογγυλο μπαλκονι δηλ σα μισοφεγγαρο ειναι στην ουσια,θα προτιμουσα τετραγωνο.

οταν βρεχει επειδη δεν υπαρχουν τεντες για στρογγυλα μπαλκονια απο τα πλαινα γινεται μουσκεμα και ας εχουμε και στο πλαι τεντα .υπαρχει καποιο κενο που δε μπορει να καλυφθει.

νομιζω οτι μπορεις να κατσεις ποιο ανετα γιατι μπορεις να οργανωσεις και τις ζαρτινιερες σου,τις γλαστρες σου πιο ωραια.

δε ξερω αν βοηθησα απλα το στρογγυλο ισως αισθητικα να αρεσει περισσοτερο και εμενα στην αρχη με ειχε κερδισει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη γνωμη, δεν μου αρεσουν τα στρογγυλα. προσωπικη εκτιμηση, νομιζω οτι δεν βολευουν πρακτικα. δηλ το τραπεζι ειναι συνηθως ορθογωνιο παραλληλογραμμο και το κολλας στο οριο του μπαλκονιου, αν εχεις μια καμπυλη στο οριο χανεις χωρο χωρις λογο. ακομα και στρογγυλο να ειναι το τραπεζι δεν θα ερχεται ιδια η καμπυλη με του μπαλκονιου...

αλλά περι ορεξεως...

Link to comment
Share on other sites

ειναι καθαρα θεμα αισθητικης και γουστου.

 

Το σχημα του μπαλκονιου πρεπει να ακολουθει το "πνευμα" του υπολοιπου σπιτιου. Δε μπορει να ειναι ξεκαρφωτο απο την υπολοιπη φιλοσοφια του

 

εμενα προσωπικα δε μου αρεσουν οι κυκλικες γραμμες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τίποτα κυκλικό, εμείς έχουμε κυκλικό και τώρα που θέλω να βάλω deck πρέπει να πληρώσουμε ένα σωρό λεφτά για ειδική κατασκευή. Επίσης δεν ταιριάζουν εύκολα γλάστρες, υπάρχει το κενό με τις τέντες, όπως και να βάλεις τα επίπλα χάνεις χώρο. Φτιάξε το σε ίσιες γραμμές και βάλε deck από πάνω θα γίνει τέλειο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα και εγω να προτιμισεις την τετραγωνη βεραντα.

ειναι σιγουρα πιο βολικη.

 

και εμενα μου αρεσουν οι κυκλικες αλλα ειναι πιο δυσκολες στην διαμορφωση του χωρου.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχτισα σπίτι ο μηχανικός μου είπε από την αρχή ότι καλό είναι να αποφύγω τις καμπύλες.Τα στρογγυλά μπαλκόνια είναι αυτά που οι σοβάδες τους από έξω σκάνε πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

τα στρογγυλα μπαλκονια συνηθως τα κανουν οταν εχεις ενα μεγαλο τετραγωνισμενο και κανεις και ενα μικρο στρογγυλεμενο σε ενα δωματιο πχ. αν ειναι το κυριο μπαλκονι τοτε τετραγωνισμενο το συζητας? ειναι πρακτικο για πολλα θεματα! και οντως το στρογγυλο πρεπει να ταιριαζει με κατι αλλο. ναχει και καπου αλλου καμπυλη.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα στρογγυλά μπαλκόνια είναι πολύ όμορφα να τα βλεπεις οταν εισαι στον δρόμο, εξω από το σπίτι...

Ομως, δεν είναι καθολου πρακτικά. Κλεβουν πολύ χώρο, και ο χωρος όσος και αν ειναι, είναι καλό να τον εχεις ολοκληρο... Γλάστρες, τραπεζι, καρεκλες, χωρος για παιχνιδι, πάρτυ, κλπ. Ηδη για όλα αυτά δεν θα σου φτανει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν έχτισα σπίτι ο μηχανικός μου είπε από την αρχή ότι καλό είναι να αποφύγω τις καμπύλες.Τα στρογγυλά μπαλκόνια είναι αυτά που οι σοβάδες τους από έξω σκάνε πιο εύκολα.

 

Χωρίς να είμαι ειδική, μάλλον σε κακοτεχνια, και σε απειρια των μαστορων μου ακουγεται... Απλώς πιστευω οτι είναι πιο δυσκολο και το αποφευγουν να το φτιαξουν...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχτισα σπίτι ο μηχανικός μου είπε από την αρχή ότι καλό είναι να αποφύγω τις καμπύλες.Τα στρογγυλά μπαλκόνια είναι αυτά που οι σοβάδες τους από έξω σκάνε πιο εύκολα.

 

 

Ο,τι να ναι....

 

Χωρίς να είμαι ειδική, μάλλον σε κακοτεχνια, και σε απειρια των μαστορων μου ακουγεται... Απλώς πιστευω οτι είναι πιο δυσκολο και το αποφευγουν να το φτιαξουν...

 

Ακριβως αυτο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για τετράγωνη σκέφτομαι, γιατί μου είπαν ότι και τα πλακάκια θα θέλουν κόψιμο ειδικό για να τοποθετηθούν σε στρογγυλή και όλα αυτά που είπατε..οπότε ενημερώνω το μηχανικό μου σήμερα κιόλας!

Ευχαριστώ :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...