Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Με το καλό το μωράκι σου. Είναι αρκετά θα έλεγα. Θα σου γραψω ό,τι μου έρχεται και θα συμπληρωσουν και οι άλλες κοπέλες.

 

Σελτεδάκια

Σεντόνια

Κουβερτούλα

Πάνες αγκαλιάς

Πετσέτες/Μπουρνούζια

Πανάκια για το ρέψιμο

Σαλιάρες

Ψαλιδάκι / Χτενούλα

ρουχαλάκια

Ζιπουνάκια

Καθισματάκι αυτοκινήτου

Βρεφικό σαμπουαν/αφρόλουτρον

Κρεμα για το σύγκαμα

 

Αν δεν θηλάσεις Μπιμπερό/Αποστειρωτή/θερμαντήρα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εκτοσ απο τα βασικα οπως κουνια, καροτσι κτλ...τι αλλο απο τα καθημερινα ''αξεσουαρ''του μωρου πιστευετε οτι πρεπει να αγορασω?

 

Καλησπέρα!!

Κοίτα τα βασικά είναι:

1. Καρεκλάκι αυτοκινήτου για νεογέννητα

2. Κούνια (αν θες στην αρχή μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλαθούνα, λίκνο ή port bebe για να κοιμήζεις το μωρό και στο σπίτι και αν πας κάπου αλλού)

3. Καρότσι

4. Μπανιερό (καλό είναι με βάση μέσα για να στηρίζεται το μωράκι και να μην γλιστράει)

 

Επιπλέον ανάλογα με το τι θες μπορείς να πάρεις:

5. Μάρσιπο (είναι ωραίοι οι καινούριοιπου είναι υφασμάτινοι - sling λέγονται και κάνουν και για νεογέννητο)

6. Αλλαξιέρα (Εμένα με βοήθησε για να μην σκύβω όταν τον αλλάζω)

7. Ενδοεπικοινωνία (εγώ π.χ. δεν χρησιμοποίησα γιατί τον κοιμίζω στο δωμάτιό μου)

8. Ριλάξ (κάποιο που η πλάτη του να πέφτει τελείως)

 

Αν δεν θηλάσεις θα χρειαστείς και άλλα πραγματάκια (μπιμπερό, αποστειρωτές κλπ)

 

Γενικά, όμως, τα μωρούλια δεν χρειάζονται πολλά...

Το καθισματάκι του αυτοκινητου, ένα μέρος για να κοιμάται και το καρότσι είναι αρκετά... Σιγά σιγά από τους 3 μήνες θα αντιλαμβάνεται περισσότερα και τότε μπορείς να του πάρεις ένα γυμναστήριο, κάποια παιχνιδάκια, αυτά που παίζουν μουσικούλα κλπ

 

Προσωπικά χρησιμοποίησα πολύ το port bebe (στην κούνια δεν κοιμόταν, ενω εκεί μάλλον ένιωθε πιο "ζεστά"), μια κούνια στυλ ριλάξ που πηγαίνει πέρα δώθε μόνη της (του αρέσει να κάθεται εκεί) και το γυμναστήριο για να παίζει.. Επίσης ο μάρσιπος που σου λέω βοηθάει πολύ αν θηλάζεις για να το έχεις εκεί και να μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο ταυτόχρονα....

 

Ότι άλλο θέλεις πες μας... και εγώ νέα μαμά και από τα λίγα που ξέρω σου λέω!!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια [άσχετη εγώ, απλώς πετάγομαι]. Το πορτ μπεμπέ το αφήνεις κάτω όσο κοιμάται το μωρό ή το βάζεις πάνω σε κρεβάτι ή καναπέ ή κάπου τέλως πάντων?:rolleyes:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια [άσχετη εγώ, απλώς πετάγομαι]. Το πορτ μπεμπέ το αφήνεις κάτω όσο κοιμάται το μωρό ή το βάζεις πάνω σε κρεβάτι ή καναπέ ή κάπου τέλως πάντων?:rolleyes:

 

Μπορείς αν θες να το έχεις πάνω σε κρεββάτι ή καναπέ. Αλλιώς έχει "ποδαράκια" και το αφήνεις κάτω.. Μου είχανε πει ότι καλύτερα πάνω γιατι ο αέρας πιο χαμηλά είναι και πιο κρύος. Εμένα όμως (ειδικά με τόση ζέστη που έχω σπίτι) μου φάνηκε υπερβολή και το άφηνα κάτω.. Με βόλεψε επίσης επειδή το κρεββάτι μου είναι πολύ χαμηλό και το είχα ουσιαστικά δίπλα μου.

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

απο μαρσιπο δηλαδη ποιον μου προτεινεις?εχω δει μερικουσ υφασματινουσ στο ιντερνετ

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια ενώ τον θέλω γιατί θηλάζω και θηλάζω και εκτός σπιτιού δεν έχω καταφέρει να αγοράσω.. Το έχουν συζητήσει νομίζω άλλες κοπέλες εδώ στο forum.. Θα βρω τη συζήτηση να δεις ποιους προτείνουν

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;; Το σελτεδάκι δεν είναι το ίδιο με τη πάνα απλά έχει σκληρό πάτο;;; ή λέω βλακείες;

 

Επίσης εγώ έχω ΠΗΤ 15/7. Αν υποθέσουμε ότι γεννάω τότε περίπο για πόσο καιρό θα του φοράω μακρυμάνικα; Και καλτσάκια νομίζω αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα. εγω την αλλη εβδομαδα μπαινω στην 24η εβδομαδα, αλλα εχω εμπειρια απο τον γιο μου. Λοιπον για μένα το ποιο χρησιμο αξεσουάρ αποδέικτικε το relax. Eκει τον τάιζα, εκει κοιμόταν κτλ.φιλη skybeam εγω το μετέφερα μαζι μου απο δωμάτιο σε δωμάτιο , για τον προσεχω, και συνηθως το εβαζα ψηλά. σε κρεβάτι- καναπέ, και οταν μαγειρευα, ακομα και πανω στο τραπεζι. για το μπεμπε που περιμένουμε τον Αυγουστο, ηταν το πρωτο που αγορασα. φιλια))

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;; Το σελτεδάκι δεν είναι το ίδιο με τη πάνα απλά έχει σκληρό πάτο;;; ή λέω βλακείες;

 

Επίσης εγώ έχω ΠΗΤ 15/7. Αν υποθέσουμε ότι γεννάω τότε περίπο για πόσο καιρό θα του φοράω μακρυμάνικα; Και καλτσάκια νομίζω αρκετά;

 

δεν θα βάλεις στο μωρό μακρυμάνικα και καλτσάκια μέσα Ιουλίου! είναι πολύ δυσάρεστη η ζέστη για τα νεογέννητα γιατί δεν ιδρώνουν και ταλαιπωρούνται πολύ. Θα του φοράς φορμάκια κοντομάνικα και με τα μπουτάκια έξω, απλά θα το σκεπάζεις με ένα σεντονάκι ή μια κουβερτούλα πικεδένια αν βλέπεις ότι δεν ζεσταίνεται αρκετά. Εγώ γέννησα 1 Μαϊου και από 10 Μαϊου που άρχισε καύσωνας έκανα αυτό που σου περιγράφω. Κινδυνεύει από θερμοπληξία το μωρό αν ζεσταθεί πάρα πολύ.

 

Επίσης το σελτεδάκι είναι σαν πετσετένιο από τη μια πλευρά και πλαστικό αδιάβροχο από την άλλη, για να το αλλάζεις και να μην λερώνεται η αλλαξιέρα ή ο καναπές σου αν κάνει τσίσα πριν του βάλεις την πάνα.

 

Με το καλό σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.εγω ειμαι στην 32 εβδομαδα και θα γεννησω περιπου σ ενα μηνα μπορει και λιγοτερο λογο προβληματος ποτε πρεπει να ετοιμασω δωματιο και να ψωνισω ρουχαλακια?τη γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.εγω ειμαι στην 32 εβδομαδα και θα γεννησω περιπου σ ενα μηνα μπορει και λιγοτερο λογο προβληματος ποτε πρεπει να ετοιμασω δωματιο και να ψωνισω ρουχαλακια?τη γνωμη σας.

 

Ρουχαλάκια καλό θα ήταν να αρχίζει να ψωνίζεις σιγά σιγά, για να τα πλύνεις και να τα σιδερώσεις και να είναι έτοιμα. Θα σε συμβούλευα να μην αγοράσεις πολλά, γιατί θα σου κάνουν και δώρα αρκετά και μετά θα πρεπει να τα αλλάζεις. Τώρα για το δωμάτιο εξαρτάται. Εμείς το είχαμε φτιαξει 2 μηνες νωρίτερα, αλλά ο μικρος αρχισε να κοιμάται εκεί όταν έγινα 4 μηνών. Αν λοιπόν θα το έχεις στο δψμάτιο σου, μπορείς να το κάνεις και μετά. Πάντως καλό είναι να παραγγείλεις κούνια, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, γιατί μπορεί να μην είναι ετοιμοπαράδοτη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;; Το σελτεδάκι δεν είναι το ίδιο με τη πάνα απλά έχει σκληρό πάτο;;; ή λέω βλακείες;

 

Επίσης εγώ έχω ΠΗΤ 15/7. Αν υποθέσουμε ότι γεννάω τότε περίπο για πόσο καιρό θα του φοράω μακρυμάνικα; Και καλτσάκια νομίζω αρκετά;

 

Σκέψου ότι το μωράκι νιώθει ότι νιώθεις κι εσύ.

Θα σε βόλευε Ιούλιο μήνα να κοιμηθείς με μακρυμάνικο και κάλτσες?? ;)

Δεν χρειάζονται υπερβολές, όταν το βγάλεις βόλτα, αν είναι βράδυ και έχιε ψυχρούλα βάλτου καλτσάκια και κανα σεντονάκι από πάνω.

 

Επίσης καταστήματα όπως το mothercare ή το ΗΡΑ έχουν βιβλιαράκια με τα "απαραίτητα" που χρειάζονται για το νινί, σαν οδηγό για νέες μαμάδες, αλλά και στο νετ μπορείτε να βρειτε πληροφορίες.

 

Πχ, εδώ τα έχει συγκεντρωμένα:

http://www.myclubcarrefour.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=166&Itemid=44

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής, πήγα μια μέρα στα jumbo, έκατσα 2 ώρες και ό,τι έβρισκα μπροστά μου που πίστευα οτι θα χρειαζόταν το έβαζα στο καλάθι. ^^

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είπα για τα μακρυμάνικα γιατί και η ξαδερφή μου που γέννησε το καλοκαίρι και η αδερφή μου τα 2 από τα 3 παιδιά της που τα έκανε και αυτά καλοκαίρι τις πρώτες μέρες τους είχαν πει από τη κλινική, ή το νοσοκομείο και τους φόραγαν μακρυμάνικα φορμάκια αλλά λεπτά... Εγώ πάντως στη βαλίτσα έχω βάλει και μακρυμάνικα και κοντομάνικα και ότι μου πουν...

 

 

xristinio με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έχω τελική 29/6 σκέφτομαι αντί για μακρυμάνικα να πάρω ένα ζακετάκι και καλτσάκια. Θα εχει ζέστη....

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ανθα πρέπει να έχουμε σεντονάκια και στο μαιευτήριο. Επίσης πόσα σελτεδάκια να πάρω;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έχω τελική 29/6 σκέφτομαι αντί για μακρυμάνικα να πάρω ένα ζακετάκι και καλτσάκια. Θα εχει ζέστη....

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ανθα πρέπει να έχουμε σεντονάκια και στο μαιευτήριο. Επίσης πόσα σελτεδάκια να πάρω;

 

Κορίτσια εγώ γέννησα χειμώνα οπότε για τα ρουχαλάκια δεν ξέρω... Αυτό που μου είπαν την 1η ημέρα να το ντύσω ζεστά γιατί μέσα στην κοιλια είναι αρκετά ζεστά... Μετά πιο ελαφρύ ντύσιμο...

 

Σελτεδάκια εγώ χρησιμοποίησα αρκετά (4-5)

Για το τι θα πάρεις μαζί εξαρτάται από το νοσοκομείο... Στο Αλεξάνδρα π.χ. δεν δίνουν τίποτα παρά μόνο πάμπερς.. Οπότε είχα πάρει τα πάντα.. Στα ιδιωτικά απόσο ξέρω δεν χρειάζεσαι σεντονάκια, πετσετούλες κλπ μόνο ρουχαλάκια εξόδου

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια εγώ γέννησα χειμώνα οπότε για τα ρουχαλάκια δεν ξέρω... Αυτό που μου είπαν την 1η ημέρα να το ντύσω ζεστά γιατί μέσα στην κοιλια είναι αρκετά ζεστά... Μετά πιο ελαφρύ ντύσιμο...

 

Σελτεδάκια εγώ χρησιμοποίησα αρκετά (4-5)

Για το τι θα πάρεις μαζί εξαρτάται από το νοσοκομείο... Στο Αλεξάνδρα π.χ. δεν δίνουν τίποτα παρά μόνο πάμπερς.. Οπότε είχα πάρει τα πάντα.. Στα ιδιωτικά απόσο ξέρω δεν χρειάζεσαι σεντονάκια, πετσετούλες κλπ μόνο ρουχαλάκια εξόδου

 

Εγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Δηλαδή να πάρω και σελτεδάκια, και σεντονάκια και κουβερτούλες μαζί μου;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχετε ετοιμάσει τα πράγματα για το μαιευτήριο?(οσεσ μπηκατε στον 9ο)

Εγω τα δικα μου τα εχω ετοιμάσει ,της μπεμπας όχι ακόμα..

Τι άλλο ψωνισατε?Πηρατε απο τωρα κ καροτσάκι ,μαρσιπο ρηλαξ κ τετοια πράγματα ή μονο τα ρουχαλάκια του?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Δηλαδή να πάρω και σελτεδάκια, και σεντονάκια και κουβερτούλες μαζί μου;

 

στο αρεταίειο θα γεννήσω κι εγώ...

μου έδωσαν μια λίστα τι να έχω μαζί μου, για το μωρό το λέει ξεκάθαρα ότι παρέχονται όλα, αλλά αν θέλω να έχω μαζί μου 5-6 σελτεδάκια και 5-6 φορμάκια.. θα σου πρότεινα να πάρεις και πάνες αγκαλιάς, για να δίνεις στους συγγενείς που θα θέλουν να κρατησουν το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχετε ετοιμάσει τα πράγματα για το μαιευτήριο?(οσεσ μπηκατε στον 9ο)

Εγω τα δικα μου τα εχω ετοιμάσει ,της μπεμπας όχι ακόμα..

Τι άλλο ψωνισατε?Πηρατε απο τωρα κ καροτσάκι ,μαρσιπο ρηλαξ κ τετοια πράγματα ή μονο τα ρουχαλάκια του?

 

μάρσιπο δεν έχω αγοράσει, και δεν ξέρω αν θα αγοράσω...

όσο για καρότσι, αγόρασα μέσω νετ ένα σετ της chicco, πορτ μπεμπε-καρότσι-ριλάξ-καθισμα αυτοκινήτου, σε πολύ καλή τιμή, οπότε είμαι καλύφθηκα σε αυτό τον τομέα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...