Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!


vatraxaki

Recommended Posts

καλησπερα ξερω θα μου πειτε οτι η Σαντορινη δεν ειναι προορισμος για οικογενειακες διακοπες αλλα ειπαμε φετος να παμε εκει ολοι μαζι ,

ξερετε κανενα καλο ξενοδοχειο με αυλη κουνιες για τα παιδια;

οποια κοπελα εχει να μου προτεινει κατι για το που να παμε με τα μικρα σε παραλιες και μερη θα της ημουν υποχρεη!

ευχαριστω!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8α με ενδιεφερε και εμενα το 8εμα μιας και εχουμε φετος κατι φιλους εκει κ το ψιλοσκεφτομαστε για διακοπες,πηγα σαντορινη με το συζυγο οταν ημασταν αρραβωνιασμενοι πολυ ομορφα...αλλα τωρα με παιδια?εχει ενναλακτικες?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ego eixa paei propersi santorini me ton antra mou kai tin trixroni tote kori mas...gia 4 meres logo mias vaftisis...peritto na sas po oti mas evgale tin psixi...apo tin proti mera pathame otitida apo tin thalassa kai trexame na vroume giatro kai farmaka kai to paidi na klaiei sinexeia...tin epomeni mera tin kinigagame mesa sto sokakia..ena magazi me tin isixia moy den boresa na do....eksafanizotan mesa sto plithos....tin triti mera itan i vaftisi kai oli tin imera asxoliomastan me ayto kai tin tetarti mera to proi figame.....:(

 

Kata ta alla poly oraia i santorini alla an eixa epilogi tha afina tin megali stin giagia opos eixa kanei me to moro.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βατραχάκι!

Εμεινα 5 χρόνια στη Σαντορίνη λόγω δουλειάς και μπορώ να σου δώσω ότι πληροφορίες θέλεις.

Η γνώμη μου θα ήταν να αποφύγετε τη διαμονή στα Φηρά γιατί: χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να πας οπουδήποτε, το πάρκινγκ είναι λαχείο (και σπάνια σου κάθεται!), εχει ανηφοροκατηφόρες οπότε αν έχεις καρότσι ή μικρά παιδιά είναι κουραστικό ως εξουθενωτικό και τέλος κανει πολλή ζέστη και φασαρία λόγω του κόσμου και των κέντρων.

Καλύτερες επιλογές θα ήταν το Καμάρι γιατί είναι σχετικά ίσιο, έχει πεζόδρομο δίπλα στη θάλασσα και κάνεις άνετη βόλτα, έχει τα πάντα (ΑΤΜ, σούπερ μάρκετ, φαγάδικα)&είναι κοντά στα Φηρά και η παραλία του Περίβολου - Αγίου Γεωργίου - Περίσσας που και κει εχει τα πάντα και κάνεις άνετη βόλτα (παντως είναι λίγο πληκτικά, καταθλιπτικά να το πω κι θα δεις κυρίως ξένους). Η Οία είναι υπέροχη αλλά μακριά από οτιδήποτε άλλο κι ο δρόμος που έχει πολλές στροφές και το γκρεμό από κάτω δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικά το βράδυ.

Ο, τι θες στη διάθεσή σου!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βατραχάκι, έχω φίλους με ξενοδοχεία και διαμερισματα στη Σαντορίνη, αν θες μπορώ να σου στείλω πμ.

Κατερινα μου τι κανετε;

η μικρη σου;σου εστειλα πμ!

φιλακια!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βατραχάκι!

Εμεινα 5 χρόνια στη Σαντορίνη λόγω δουλειάς και μπορώ να σου δώσω ότι πληροφορίες θέλεις.

Η γνώμη μου θα ήταν να αποφύγετε τη διαμονή στα Φηρά γιατί: χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να πας οπουδήποτε, το πάρκινγκ είναι λαχείο (και σπάνια σου κάθεται!), εχει ανηφοροκατηφόρες οπότε αν έχεις καρότσι ή μικρά παιδιά είναι κουραστικό ως εξουθενωτικό και τέλος κανει πολλή ζέστη και φασαρία λόγω του κόσμου και των κέντρων.

Καλύτερες επιλογές θα ήταν το Καμάρι γιατί είναι σχετικά ίσιο, έχει πεζόδρομο δίπλα στη θάλασσα και κάνεις άνετη βόλτα, έχει τα πάντα (ΑΤΜ, σούπερ μάρκετ, φαγάδικα)&είναι κοντά στα Φηρά και η παραλία του Περίβολου - Αγίου Γεωργίου - Περίσσας που και κει εχει τα πάντα και κάνεις άνετη βόλτα (παντως είναι λίγο πληκτικά, καταθλιπτικά να το πω κι θα δεις κυρίως ξένους). Η Οία είναι υπέροχη αλλά μακριά από οτιδήποτε άλλο κι ο δρόμος που έχει πολλές στροφές και το γκρεμό από κάτω δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικά το βράδυ.

Ο, τι θες στη διάθεσή σου!

Ελινακι σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

για ημεροβιγλι τι λες;

στο καμαρι ειδα αυτο το ξενοδοχειο που εχει και παιδικη χαρα http://www.makarios-hotel.gr/

το ξερει καμια σας;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Μακάριος το ξέρω εξ' οψεως μόνο. Είναι στο τέρμα της παραλίας του Καμαριού, σε ήσυχο σημείο, είναι μεγάλο και ανακαινίστηκε πριν 2-3 χρόνια. Εχει όλα όσα δείχνει στις φωτο, τέννις, παιδότοπο, γενικά μου είχε κάνει ωραία εντύπωση.

Το Ημεροβίγλι ειναι μαγικό μέρος, νομίζω ότι έχει πιο εντυπωσιακό ηλιοβασίλεμα από την Οία. Αν πήγαινες μονο με τον άνδρα σου θα σου έλεγα ότι είναι σούπερ επιλογή, όμως μια και θα έχεις τα παιδιά δύσκολα θα σε βολέψει από πρακτικής άποψης γιατί:1) τα ξενοδοχεία είναι πάνω στην καλδέρα, άρα σε υπόσκαφα, οπότε δεν έχουν παιδότοπο, 2) για να πας σε οποιοδήποτε τέτοιο ξενοδοχείο αφήνεις το αυτοκίνητο στο δρόμο (δύσκολο το πάρκινγκ) και αρχίζει η κατάβαση προς την καλδέρα από το καλντερίμι που άντε να χωράει δυο ανθρώπους μετά βίας. Σκέψου να κουβαλάς και τα παιδιά, καρότσι, τσάντες...κομματάκι δύσκολο γιατί ότι κατέβεις πρέπει και να το ανέβεις;)

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Μακάριος το ξέρω εξ' οψεως μόνο. Είναι στο τέρμα της παραλίας του Καμαριού, σε ήσυχο σημείο, είναι μεγάλο και ανακαινίστηκε πριν 2-3 χρόνια. Εχει όλα όσα δείχνει στις φωτο, τέννις, παιδότοπο, γενικά μου είχε κάνει ωραία εντύπωση.

Το Ημεροβίγλι ειναι μαγικό μέρος, νομίζω ότι έχει πιο εντυπωσιακό ηλιοβασίλεμα από την Οία. Αν πήγαινες μονο με τον άνδρα σου θα σου έλεγα ότι είναι σούπερ επιλογή, όμως μια και θα έχεις τα παιδιά δύσκολα θα σε βολέψει από πρακτικής άποψης γιατί:1) τα ξενοδοχεία είναι πάνω στην καλδέρα, άρα σε υπόσκαφα, οπότε δεν έχουν παιδότοπο, 2) για να πας σε οποιοδήποτε τέτοιο ξενοδοχείο αφήνεις το αυτοκίνητο στο δρόμο (δύσκολο το πάρκινγκ) και αρχίζει η κατάβαση προς την καλδέρα από το καλντερίμι που άντε να χωράει δυο ανθρώπους μετά βίας. Σκέψου να κουβαλάς και τα παιδιά, καρότσι, τσάντες...κομματάκι δύσκολο γιατί ότι κατέβεις πρέπει και να το ανέβεις;)

elinaki μου στον ουρανο σ'εψαχνα στη γη σε βρηκα να 'σαι καλα κοπελα μου για τις πληροφοριες εστειλα μειλ στο μακαριος και περιμενω προσφορα τους αν ειναι καλη το εκλεισα αφου το ειδες και σου φανηκε καλο και απο τις φωτο ωραιο φαινετε

στο ημεροβιγλι βρηκα πολυ καλη προσφορα για διαμερισμα σ'αυτο http://www.agia-irini.gr/ αλλα μου φαινετε λιγο απομερο μηπως ξερεις κατα που πεφτει;δηλαδη για να παω βολτα θα πρεπει παντα να παιρνουμε αυτοκινητο;

στο μακαριος με τα ποδια μπορεις να πας καπου βολτα ειναι κοντα το κεντρο;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βατραχάκι!

Λοιπόν το Αγία Ειρήνη δεν το ξέρω αλλά από τις φωτό του κατάλαβα που περίπου βρίσκεται. Φαίνεται πολύ ωραίο και αυτό στα συν. Αυτό βρίσκεται στην πίσω πλευρά του νησιού που βλέπει προς Ανάφη και πράγματι εχει η ανατολή είναι μαγεία(την έβλεπα το πρωί απ΄το σπίτι μου!). Είναι ήσυχη περιοχή,πράγματι είναι απόμερα, οι παραλίες που γράφει (Πορί, Μπαξέδες κλπ) είναι πολύ ωραίες όμως δεν είναι οργανωμένες (ίσως υπάρχουν μερικές ομπρέλες και ξαπλώστρες, δεν είμαι σίγουρη) αλλά όπως όλες οι ανατολικές παραλίες του νησιού έχουν θέμα με τον αέρα, αν φυσάει, είναι εκτεθειμένες και τα παιδιά σίγουρα δεν θα μπορέσεις να τα κάνεις μπάνιο, δεν είναι δηλαδή από τις παραλίες που πηγαίνουν με μικρά. Βέβαια, μπορείς να μείνεις εκεί και να πηγαίνεις αλλού για μπάνιο, αν φυσάει.

Το Μακάριος είναι 5' με τα πόδια από το κέντρο του Καμαρίου και 20 μέτρα από την παραλία. Αν ζητούσες τη γνώμη μου, πιστεύω ότι πιο πολύ θα ευχαριστιόσασταν τη διαμονή στο Μακάριος γιατί είσαι χωρίς να είσαι μέσα στη βαβούρα τα έχεις όλα δίπλα και δεν είναι απόμερο σαν το άλλο. Καφέ, βόλτα κλπ. σαφώς ευκολότερα στο Καμάρι, το άλλο δεν έχει τίποτα γύρω γύρω...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο αγία ειρήνη για οτιδήποτε παίρνεις αυτοκίνητο, γύρω γύρω ερημιά! Κι ο δρόμος που περνάει μπροστά δεν έχει πεζοδρόμιο ή χώρο ούτε για πεζούς, πόσο μάλλον για καρότσι!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Ελινακι μου σ'ευχαριστω πραγματικα για τις πληροφοριες να 'σαι καλα και παλι ευχαριστω.

Μολις κλεισω θα σας ενημερωσω ακομη περιμενω τιμη για να δουμε!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκλεισα στο μακαριος μου εδωσε πολυ καλη τιμη για all inclusive σε τρικλινο + κουνια!

θα σας πω εντυπωσεις οταν με το καλο παμε κι επιστρεψουμε!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλές διακοπές να έχετε! Περιμένουμε εντυπώσεις. Αν θες πληροφορίες για εστιατόρια, μπαράκια, παραλίες κλπ. επειδή υπάρχουν πολλές μούφες και οι κατεψυγμένες μερίδες στις ταβέρνες πάνε σύννεφο, πες μου να σου πω ;) Α, οπωσδήποτε ζακέτες ή αντιανεμικά για όλη την οικογένεια, ο αέρας δεν αστειεύεται:lol:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ'ευχαριστω Ελινακι μου!!!

εσυ τωρα δεν εισαι στο νησι ε;να πιναμε κανενα καφεδακι ;)

οτι πληροφορια εχει ς θα μου ηταν χρησιμη που να παμε βολτα με παιδια σε ποιες παραλιες να παμε κι οτι αλλο νομιζεις.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

:P:pποτε πας σαντορινι?ωραιο ξενοδοχειο απο τις φωτο!περιμενουμε νεα σου καλα να περασετε!!

1 ιουνιου με ιουνιου θα ειμαστε εκει νωρις φετος θα διακοπαρουμε θα σας πω εντυπωσεις κι οταν θα ειμαστε εκει θα εχω λαπτοπ κι εχει δωρεαν ιντερνετ παντως ο υπαλληλος στην ρεσεψιον ειναι παρα πολυ ευγενικος κι εξυπηρετικος να φανταστειτε δεν μου εκανε κρατηση μεχρι να επιβεβαιωσει οτι το τρικλινο που θα μας εκλεινε θα ηταν ανετο και δεν θα ειμαστε παστομενοι ο ενας πανω στον αλλον οπως συμβαινει σε πολλα ξενοδοχεια που τα δωματια ειναι μια πορδη!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω Ελινακι μου!!!

εσυ τωρα δεν εισαι στο νησι ε;να πιναμε κανενα καφεδακι ;)

οτι πληροφορια εχει ς θα μου ηταν χρησιμη που να παμε βολτα με παιδια σε ποιες παραλιες να παμε κι οτι αλλο νομιζεις.

 

γύρισα στο πίσω το Σεπτέμβριο του '09. Ωραίο νησί, αλλά αβάσταχτο το χειμώνα και με λίγο μυστήριους ανθρώπους. Λοιπόν, για τα παιδιά η μόνη αμμουδερή παραλία είναι ο Μονόλιθος, 5΄λεπτά από το Μακάριο (με το αυτοκίνητο). Μόνο μειονέκτημα ότι τον πιάνει ο βοριάς και αν φυσάει λίγο, σηκώνει μεγάλο κύμα. Αν φυσάει να πηγαίνετε νότια προς Περίσσα κι εκεί έχει λίγο αμμουδιά, προς το βράχο (όταν πας θα τον δεις και θα καταλάβεις που εννοώ). Καμάρι βέβαια, μπροστά στο ξενοδοχείο σας και προς τα δεξιά, είναι παραλία που μαζεύει πολύ κόσμο, είναι κι οργανωμένη. Μια άλλη που επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε να πάτε, είναι η Βλυχάδα, με βοτσαλάκι, βαθαίνει απότομα αλλά το τοπίο είναι μοναδικό, σα να είσαι στη σελήνη.

Φαγητό τώρα: στο 5άλεπτο από το Μακάριο, προς Μονόλιθο έχει τη Γαλήνη για ψαρικά και λίγο πιο πέρα τη Μαριώ που έχει ότι φανταστείς, πολύ ωραίο φαγητό. Στο Καμάρι πάτε οπωσδήποτε στην ταβέρνα Alexander, πριν τη στροφή για αρχαία Θήρα έχει ένα στενό δεξιά, είναι κάπως χωμένη, ρώτησε και θα τη βρείς, εξαιρετικό φαγητό με διαλεγμένα υλικά, πήγαινε και θα με θυμηθείς. Στα Φηρά το Διόνυσος in Atlantis είναι καλό, δε μου έρχεται άλλο τώρα... Στην Περίσσα η Λάβα, πάνω στον παραλιακό δρόμο και μια άλλη πιο πέρα που έχει ένα πηγάδι στην αυλή, δε θυμάμαι όνομα. Για φρέσκο ψάρι, στο Γιώργαρος, πριν μπεις στο Ακρωτήρι, κάνεις δεξιά και στο τέρμα που είναι ο φάρος είναι η ταβέρνα, έχουν δικά τους καίκια και ό, τι τρως είναι φρέσκο. Α, μην ξεχάσω, το Μεταξύ μας, μεζεδοπωλείο στην Εξω Γωνιά, πίσω από τον Αγιο Χαράλαμπο, ΤΟ ΦΑΙ! Φιλική συμβουλή: οσο κι αν πεινάτε, μην ψωνίζετε από τα σουβλατζίδικα της κεντρικής πλατείας των Φηρών, οι γατούλες εκεί γύρω είναι σε εξαφάνιση και δεν αναρωτιέται κανείς γιατί:lol:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Το παράκανα με τις ταβέρνες και μετά θυμήθηκα ότι είναι all inclusive... Βόλτα Καμάρι, Οία φυσικά (πηγαίνετε λίγο νωρίτερα από το ηλιοβασίλεμα γιατί ξαφνικά πλακώνουν οι σανσετάκηδες (sunset:lol:) κι οι Γιαπωνέζοι και γίνεται της μουρλής), Φηρά βέβαια, Περίσσα. Για να θαυμάσετε τη θέα από ψηλά ανεβείτε ως την αρχαία Θήρα. Ψωνίστε κρασιά από όποια κάναβα (=ποτοποιείο) θέλετε (ενδεικτικά Αργυρού, Ρούσσου, Κουτσογιαννόπουλου, Ενωσης Θηραικών Προιόντων) και στο Καρφούρ στη Μεσσαριά θα βρεις τοπική φάβα, νοστιμότατη. Να δοκιμάσετε άσπρη μελιτζάνα, είναι η εποχή τους τον Ιούνιο, είναι λουκούμι!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

καλα Ελινακι μου τι να πω ενα ευχαριστω ειναι λιγο!

θα τα εκτυπωσω για να τα εχω μαζι γιατι ειναι πολλα για να τα θυμαμαι κι εχω κι ενα θεμα με την μνημη χρυσοψαρου που εχω :lol:

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να μη κάνετε το μέγα λάθος να πάτε στη Καμμένη!!

 

Και για καλό γλυκάκι θα πάτε στον Μελένιο στην Οία! (έχει και μια καλή ταβέρνα δίπλα απο την εκκλησιά στην κεντρική οδό της Οίας, δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα)

 

Καλά να περάσετε Βατραχάκι!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η ΚατερίναΒ, ωραία εμπειρία αλλά ΟΧΙ με μικρά παιδιά, πολύς ποδαρόδρομος, ο ήλιος βαράει κατακούτελα και λόγω ηφαιστείου νοιώθεις σα να είσαι στη Σαχάρα:lol:. Νομίζω ότι το εστιατόριο που λέει η Κατερίνα στην Οία είναι ο Πελεκάνος δίπλα από την Παναγία την Πλατσανή... Εχει πολλά εκεί, διαλέγεις και κάθεσαι! Να περάσετε όμορφααααα!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Ελινάκι έχω λιώσει με τους σανσετάκηδες!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Προσωπικά, το καλύτερο ηλιοβασίλεμα το έχω δει στην Πάρο.

Και ναι νομίζω πελεκάνος λέγεται η ταβέρνα του παπούλη, δίπλα στην Παναγιά.

Α! Βατραχάκι, αν θες να αγοράσεις Βινσάντο για δωράκια, να πάρεις απο το σουπερμάρκετ (δεν θυμάμαι όνομα, απο Α αρχίζει, θα σου πω το βράδυ ποιο σουπερμάρκετ), ειναι πιο οικονομικό απ'οτι θα το βρεις στις καβες!

 

Και να μη ξεχάσεις να μαζέψεις ελαφρόπετρες απο τη Βλυχάδα!

Α! και να μη πας στη κόκκινη παραλία, αμαρτία είναι να τραβιέστε με τα παιδιά!

Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...