Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ?


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια...θέμα πάλι:

Δε ξέρω αν είναι που είμαι πολύ λίγων εβδομάδων αλλά με πιάνουν συνεχώς κάτι απορίες του τύπου:θα γίνω καλή μανούλα?Και τώρα εγώ είμαι έγκυος?Και που είναι το μωρό μου?Είναι καλά? Και εγώ θα είμαι τόσο καλή μαμά και θα το αγαπάω όσο πρέπει?

Και από την άλλη προσπαθώ να του μιλάω συχνά, αλλά με την δουλειά ξεχνιέμαι και μόλις χαϊδεύω την κοιλίτσα μου νοιώθω ενοχές....

 

Please help οι παλαιότερες :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κοριτσάκι μην βάζεις τέτοια με το νου σου...φταίνε βέβαια και οι ορμόνες! Εδώ εγώ τα περνάω τώρα, μετά απο 10 χρόνια και που απέκτησα τον τίτλο! Άστα...Πιστεύω οτι τις τύψεις τις αποκτάμε απο την πλύση εγκεφάλου που έχουμε φάει με τις διαφημίσεις κλπ. Δεν είναι όλα τόσο "αυτόματα" ας μου επιτραπεί η έκφραση...ειδικά στο 1ο παιδί. Να φανταστείς όταν γέννησα τον γιό μου το μόνο που μου βγήκε "αυτόματα" ήταν η φροντίδα του...λες και χρόνια τάιζα και άλλαζα μωρά! Κι ήταν και μια σταλίτσα γιατί γεννήθηκε πρόωρο. Κατά τα άλλα τον κοίταζα και ένοιωθα αμηχανία...δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν αυτό το μωρό που είχα μέσα μου όλους αυτούς τους μήνες, ότι τον είχα γεννήσει εγώ κλπ. :) Κι αναρωτιόμουν...τώρα εγώ το αγαπάω αυτό το παιδί; Γιατί περίμενα οτι θα με πιάσει δεν ξέρω κι εγώ τι με το μωρό, και ένοιωθα ενοχές που ένοιωθα πιο ήπια συναισθήματα...Αλλά μετά απο λίγο καιρό κατάλαβα πόσο πολύ τον αγαπούσα...και με τα χρόνια ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ! Σε βαθμό που τώρα να αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να αγαπήσω το ίδιο το δεύτερο μωράκι...Σκέφτομαι πόσο καλό μωρό και παιδί είναι ο Ραφαήλ και φοβάμαι οτι λίγο να γκρινιάζει το άλλο (που στο φουλαρισμένο στη ντόπα μυαλό μου θα είναι το μωρό της Ρόζμαρι...:) ) δεν θα το θέλω, θα είναι στριμένο κλπ. Και μετά νοιώθω ενοχές...Πλάκα έχουμε πάντως...

Μην ανησυχείς...ακόμα κι αν στην αρχή δεν σου βγει αυτόματα, θα δεις οτι πολύ σύντομα θα υπερισχύσει η φύση...:) Το ίδιο λεω κι εγώ στον εαυτό μου.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσα έχουμε τόση αγάπη να δώσουμε στα αγγελούδια μας που σίγουρα θα γίνουμε χαζομαμάδες. :)

 

συμφωνώ αν και το ιδιο αγχος εχω και εγώ αν θα είμαι καλά, αν θα τα κάνω σωστα, αλλά χρυσή συνταγή δεν υπάρχει...

Πολύ πολύ αγαπη, φροντίδα και νομίζω ότι θα πάνε όλα καλά....

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

think positive :wink::wink::D:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω ετσι νιωθω....Δεν εχω καμια σχεση με μωρα και παιδια. Δεν μου εκαναν ποτε καμια αισθηση. Σκεφτομαι τωρα τι θα κανω αμα δεν εχω μητρικο ενστικτο :( Ολοι μιλανε με ενθουσιασμο για το μωρο αλλα εγω - και προς Θεου δεν θελω να ακουστω αχαρηστη - αισθανομαι απλα μια αμηχανια.

Link to comment
Share on other sites

παντα η επαφη που ειχα με τα μωρα ηταν "απο μακρια". δεν ειχα αλλαξει ποτε πανα, δεν ειχα ταϊσει ποτε μωρο, δεν ειχα θηλασει ποτε, δεν ειχα νανουρισει ποτε, δεν ειχα παρηγορησει ποτε, δεν ειχα διακοψει ποτε τον υπνο μου για να δω αν το μωρο ειναι καλα, δεν είχα κάνει μπανιο ενα μωρο, δεν.. δεν.. δεν..

ολα λειτουργησαν απο μονα τους, με λιιιγη βοηθεια απο μαμα, αδελφη κτλ αλλα περισσοτερο θεωρια παρα πραξη..

στην αρχη φυσικα ειχα τις δυσκολιες μου αλλα πιστεψε με απο τις πρωτες κιολας μερες ειχα καταφερει να τα κανω ολα τα παραπανω και με ανεση..

μην αγχωνεσαι.. ολα καλα θα πανε και θα τα καταφερεις και με το παραπανω!! :D:D:D:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι νιωθω....Δεν εχω καμια σχεση με μωρα και παιδια. Δεν μου εκαναν ποτε καμια αισθηση. Σκεφτομαι τωρα τι θα κανω αμα δεν εχω μητρικο ενστικτο :( Ολοι μιλανε με ενθουσιασμο για το μωρο αλλα εγω - και προς Θεου δεν θελω να ακουστω αχαρηστη - αισθανομαι απλα μια αμηχανια.

 

Σαν ν' ακούω τον εαυτό μου... και χειρότερα ίσως :oops:

Ούτε σαν παιδάκι δε θυμάμαι τον εαυτό μου να παριστάνει τη μαμά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ Lilly μου δεν είσαι αχάριστη.........ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ είσαι... :D

 

Τα έχουμε ξαναπει αυτά...μην με κάνεις να επαναλαμβάνομαι.... :wink::wink::wink:

 

Καλά λοιπόν... Τότε δε θέλω να γίνουμε συμπεθέρες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω έμαθα χτες ότι μάλλον έχουμε αγοράκι και έμεινα σύξηλη. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα γίνω αγορομάνα μιας και απο μικρή δεν τα πήγαινα καθόλου καλά με τα αγοράκια ενώ νιώθω ότι με μια κόρη θα ήμουν σουπερ μαμα. Τώρα έχω μπλοκάρει συναισθηματικά και νιώθω τύψεις, το αγαπαω το μωράκι μου αλλά θα ήθελα τοσο πολύ να είναι κοριτσάκι που νιώθω άσχημα :(

Δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω τα αγόρια γιατί ειμαι και άνθρωπος που δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ υπομονή με τη φασαρία, τις ζημιές και τις φωνές...θα γίνω υστέρωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Εγω έμαθα χτες ότι μάλλον έχουμε αγοράκι και έμεινα σύξηλη. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα γίνω αγορομάνα μιας και απο μικρή δεν τα πήγαινα καθόλου καλά με τα αγοράκια ενώ νιώθω ότι με μια κόρη θα ήμουν σουπερ μαμα. Τώρα έχω μπλοκάρει συναισθηματικά και νιώθω τύψεις, το αγαπαω το μωράκι μου αλλά θα ήθελα τοσο πολύ να είναι κοριτσάκι που νιώθω άσχημα :(

Δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω τα αγόρια γιατί ειμαι και άνθρωπος που δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ υπομονή με τη φασαρία, τις ζημιές και τις φωνές...θα γίνω υστέρωωωωωωωωωωωωωωωω

και ποιος σου είπε ότι όλα τα κοριτσάκια είναι ύσηχα, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και κορίτσια που είναι χειρότερα από τα αγόρια σε θέματα φασαρίς και αταξίας!!!! το παιδί είναι όπως το μάθεις, άλλωστε να ξέρεις ότι το μωρό σου νιώθει αυτό που αισθάνεσαι! γι αυτό άσε τις χαζομάρες και σκέψου να είναι πάνω από όλα υγειές και το φύλλο είναι το τελευταίο που έχει σημασία!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνεις καλή μανούλα γιατι το επιθυμείς και το αγαπάς το μωρούλι!!!

Τόσο καιρό που τα έχουμε μέσα μας δενόμαστε μαζί τους πριν καν τα δούμε και ετσι όταν γεννιούνται βάζουμε τα δυνατά μας για να τα φροντίσουμε όπως πρέπει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όποια προβληματίζεται για το αν θα γίνει καλή μαμά για το μικρό πλασματάκι, είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ πως θα γίνει η καλύτερη!! Αλίμονο αν είχαμε τον αέρα "έλα μωρέ, δε θα'μαι εγώ καλή μάνα? Η καλύτερη θα είμαι!!" Η απορία σου σημαίνει πως ήδη νιώθεις γι'αυτό το μωράκι τόσα που φοβάσαι μήπως δε φτάνει η αγάπη σου!

 

Με συγκινείτε, είστε ήδη υπέροχες μαμάδες αλλά δεν το ξέρετε ακόμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω έμαθα χτες ότι μάλλον έχουμε αγοράκι και έμεινα σύξηλη. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα γίνω αγορομάνα μιας και απο μικρή δεν τα πήγαινα καθόλου καλά με τα αγοράκια ενώ νιώθω ότι με μια κόρη θα ήμουν σουπερ μαμα. Τώρα έχω μπλοκάρει συναισθηματικά και νιώθω τύψεις, το αγαπαω το μωράκι μου αλλά θα ήθελα τοσο πολύ να είναι κοριτσάκι που νιώθω άσχημα :(

Δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω τα αγόρια γιατί ειμαι και άνθρωπος που δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ υπομονή με τη φασαρία, τις ζημιές και τις φωνές...θα γίνω υστέρωωωωωωωωωωωωωωωω

 

Θα δεις ότι σε 1 μήνα από σήμερα (και σημείωσε την ημερομηνία) θα λες τα ακριβώς αντίθετα. Τα αγοράκια είναι πιο τρυφερά και ειδικά με τη μαμά τους :) Εμένα δεν μου περνούσε από το μυαλό ότι μπορεί να γίνω αγορομάνα, και λίγο πριν μείνω έγκυος κάθησα και το σκέφτηκα πολύ το θέμα και αποφάσισα μέσα μου ότι μου ταιριάζει καλύτερα να έχω αγόρι και ότι αυτό θέλω τελικά. Τώρα μάλιστα που ξέρω ότι έχω και γιο πετάω από τη χαρά μου. Κι από όλες τις φίλες μου πάντως που ήθελαν κόρες έχω δει ότι οι μανούλες των αγοριών είναι πολύ δεμένες και ευτυχισμένες με τους γιους τους! Όσο για τη φασαρία, τις φωνές και τις ζημιές, έχω ήδη ξεκινήσει να διαβάζω βιβλία διαπαιδαγώγησης παιδιών και βλέπω ότι πολλές από αυτές τις συμπεριφορές είτε τις δημιουργούν οι γονείς αλλά σε κάθε περίπτωση μπορούν με κατάλληλους τρόπους σίγουρα να τις μετριάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την ενθάρρυνση :)

Ήδη έχω αρχίσει να σκέφτομαι νέα διακόσμηση για το δωμάτιο και τρόπους διαπαιδαγώγησης για να μην μου γίνει χουλιγκαν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την ενθάρρυνση :)

Ήδη έχω αρχίσει να σκέφτομαι νέα διακόσμηση για το δωμάτιο και τρόπους διαπαιδαγώγησης για να μην μου γίνει χουλιγκαν!!!!!

 

Τα καλύτερα αγορίστικα σχέδια για δωμάτια τα έχω δει στο http://www.babysupermall.com Έχουν κάτι μπορντούρες μούρλια! εμείς από κει θα ψωνίσουμε γιατί στα μαγαζιά που έχω πάει βρίσκω όλο τα ίδια και τα ίδια... Άντε με το καλό το μωράκι σου! θα ανοίξουμε τόπικ μόνο για αγορομάνες!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο το site αλλά λες να θέλει μια περιουσία να έρθει απο το Σικάγο; Σε ποιο μέρος ειναι οι μπορντούρες γιατί δεν ξέρω πως λέγονται στα Αγγλικά;

 

Εάν βάλεις ότι βρίσκεσαι στην Ελλάδα σου υπολογίζουν τα έξοδα μεταφοράς. Οι μπορντούρες δεν βρίσκονται κάπου μόνες τους, είναι μέρος του baby bedding. Κάθε σύνολο έχει παπλωματάκι, μπορντούρα, φωτιστικό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω έμαθα χτες ότι μάλλον έχουμε αγοράκι και έμεινα σύξηλη. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα γίνω αγορομάνα μιας και απο μικρή δεν τα πήγαινα καθόλου καλά με τα αγοράκια ενώ νιώθω ότι με μια κόρη θα ήμουν σουπερ μαμα. Τώρα έχω μπλοκάρει συναισθηματικά και νιώθω τύψεις, το αγαπαω το μωράκι μου αλλά θα ήθελα τοσο πολύ να είναι κοριτσάκι που νιώθω άσχημα :(

Δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω τα αγόρια γιατί ειμαι και άνθρωπος που δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ υπομονή με τη φασαρία, τις ζημιές και τις φωνές...θα γίνω υστέρωωωωωωωωωωωωωωωω

 

yogini, εγώ το ξέρω οτι μάλλον είναι αγοράκι εδώ και ένα μήνα περίπου. Έπαθα ακριβώς το ίδιο σοκ! Δεν μπορώ να πω οτι το έχω ξεπεράσει τελείως αλλά σίγουρα πλέον έχω συνηθίσει στην ιδέα. Προχθές συγκεκριμένα σε μια συζήτηση είπα ο γιος μου και όλοι με κοροίδευαν (δεν το περίμεναν αυτό από εμένα!!). Πιστεύω όμως οτι παρ'όλα αυτά ακόμα και αν το δεύτερο είναι κοριστάκι σε αυτόν θα έχω αδυναμία!(βέβαια τότε θα έχω πιο πολύ άγχος για το φύλο!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω έμαθα χτες ότι μάλλον έχουμε αγοράκι και έμεινα σύξηλη. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα γίνω αγορομάνα μιας και απο μικρή δεν τα πήγαινα καθόλου καλά με τα αγοράκια ενώ νιώθω ότι με μια κόρη θα ήμουν σουπερ μαμα. Τώρα έχω μπλοκάρει συναισθηματικά και νιώθω τύψεις, το αγαπαω το μωράκι μου αλλά θα ήθελα τοσο πολύ να είναι κοριτσάκι που νιώθω άσχημα :(

Δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω τα αγόρια γιατί ειμαι και άνθρωπος που δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ υπομονή με τη φασαρία, τις ζημιές και τις φωνές...θα γίνω υστέρωωωωωωωωωωωωωωωω

 

Θα δεις ότι σε 1 μήνα από σήμερα (και σημείωσε την ημερομηνία) θα λες τα ακριβώς αντίθετα. Τα αγοράκια είναι πιο τρυφερά και ειδικά με τη μαμά τους :) Εμένα δεν μου περνούσε από το μυαλό ότι μπορεί να γίνω αγορομάνα, και λίγο πριν μείνω έγκυος κάθησα και το σκέφτηκα πολύ το θέμα και αποφάσισα μέσα μου ότι μου ταιριάζει καλύτερα να έχω αγόρι και ότι αυτό θέλω τελικά. Τώρα μάλιστα που ξέρω ότι έχω και γιο πετάω από τη χαρά μου. Κι από όλες τις φίλες μου πάντως που ήθελαν κόρες έχω δει ότι οι μανούλες των αγοριών είναι πολύ δεμένες και ευτυχισμένες με τους γιους τους! Όσο για τη φασαρία, τις φωνές και τις ζημιές, έχω ήδη ξεκινήσει να διαβάζω βιβλία διαπαιδαγώγησης παιδιών και βλέπω ότι πολλές από αυτές τις συμπεριφορές είτε τις δημιουργούν οι γονείς αλλά σε κάθε περίπτωση μπορούν με κατάλληλους τρόπους σίγουρα να τις μετριάσουν!

Εχεις δικιο naina.Εγω δεν εχω ακομα μωρακι και δεν ξερω το φυλο του(σε κανα μηνα θα ξερω,λογικα)ομως ολες οι μανουλες που εχουν αγορακια εχουν μεγαλο δεσιμο μεταξυ τους. :D
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...