Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα φώτα σας!!!


Recommended Posts

Χαιρετώ!!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!Το μωράκι μου είναι 3 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά!Η παιδίατρός μας πρότεινε να του δώσω συμπλήρωμα σιδήρου εφόσον θηλάζω αλλά μου είπε ότι σε αυτό δεν συμφωνούν όλοι οι παιδίατροι γιατί ναι μεν το μητρικό γάλα έχει λίγο σίδηρο αλλά απορροφάται πολύ εύκολα από τον οργανισμό.Πάντως με παρότρυνε να του δίνω που και που...Από έρευνες που έκανα μέσω ίντερνετ,δεν έβγαλα άκρη...Μπερδεύτηκα γιατί άλλοι λένε ότι μέχρι 6 μηνών το μωράκι δεν έχει ανάγκη από επιπλέον σίδηρο ενώ άλλοι λένε ότι τα θηλάζουσα μωρά πρέπει να παίρνουν σίδηρο και είναι απαραίτητο για την σωστή ανάπτυξή του!!Να συμπληρώσω ότι εγώ 6.5 χρόνια δεν τρώω κρέας,δεν έτρωγα ούτε στην εγκυμοσύνη. Συμπλήρωμα σιδήρου έπαιρνα σε όλη την εγκυμοσύνη και στις 40 μέρες που είχα αιμορραγία,τώρα παίρνω κάποιες μέρες,και κάποιες όχι λόγο έντονης δυσκοιλιότητας!Και θέλω τα φώτα σας!!Να του δώσω τελικά σίδηρο του μικρούλη μου ή όχι???Δεν θέλω να κάνω κάτι που θα μετανιώσω μετά...:?:-?:?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαιρετώ!!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!Το μωράκι μου είναι 3 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά!Η παιδίατρός μας πρότεινε να του δώσω συμπλήρωμα σιδήρου εφόσον θηλάζω αλλά μου είπε ότι σε αυτό δεν συμφωνούν όλοι οι παιδίατροι γιατί ναι μεν το μητρικό γάλα έχει λίγο σίδηρο αλλά απορροφάται πολύ εύκολα από τον οργανισμό.Πάντως με παρότρυνε να του δίνω που και που...Από έρευνες που έκανα μέσω ίντερνετ,δεν έβγαλα άκρη...Μπερδεύτηκα γιατί άλλοι λένε ότι μέχρι 6 μηνών το μωράκι δεν έχει ανάγκη από επιπλέον σίδηρο ενώ άλλοι λένε ότι τα θηλάζουσα μωρά πρέπει να παίρνουν σίδηρο και είναι απαραίτητο για την σωστή ανάπτυξή του!!Να συμπληρώσω ότι εγώ 6.5 χρόνια δεν τρώω κρέας,δεν έτρωγα ούτε στην εγκυμοσύνη. Συμπλήρωμα σιδήρου έπαιρνα σε όλη την εγκυμοσύνη και στις 40 μέρες που είχα αιμορραγία,τώρα παίρνω κάποιες μέρες,και κάποιες όχι λόγο έντονης δυσκοιλιότητας!Και θέλω τα φώτα σας!!Να του δώσω τελικά σίδηρο του μικρούλη μου ή όχι???Δεν θέλω να κάνω κάτι που θα μετανιώσω μετά...:?:-?:?

 

καλημέρα και να σου ζήσει

 

θέλεις να διαβάσεις αυτό εδώ

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

Link to comment
Share on other sites

Annoula μου γειάααα;)!Και μένα ο μικρός μου παρουσίασε ελλειψη σίδηρου αλλά αυτό το έιδαμε μετά από εξέταση αίματος και αφού είχε ξεκινήσει τις στερεές τροφές:rolleyes:.Το γάλα μας είναι καλή πηγη σιδήρου όπως θα διάβασες παραπάνω.Η συγκεκριμένη παιδίατρος μου είχε πεί και εμένα όταν την φώναξα κάποια στιγμή ότι το γάλα μου μετά τους 6μήνες δεν δίνει στο παιδί τίποτα σπουδαίο...Από ότι φαίνεται είναι λίγο άσχετη.Παρουσίασε κάτι ο μικρός και σου είπε να του δώσεις σίδηρο;

Link to comment
Share on other sites

Annoula μου γειάααα;)!Και μένα ο μικρός μου παρουσίασε ελλειψη σίδηρου αλλά αυτό το έιδαμε μετά από εξέταση αίματος και αφού είχε ξεκινήσει τις στερεές τροφές:rolleyes:.Το γάλα μας είναι καλή πηγη σιδήρου όπως θα διάβασες παραπάνω.Η συγκεκριμένη παιδίατρος μου είχε πεί και εμένα όταν την φώναξα κάποια στιγμή ότι το γάλα μου μετά τους 6μήνες δεν δίνει στο παιδί τίποτα σπουδαίο...Από ότι φαίνεται είναι λίγο άσχετη.Παρουσίασε κάτι ο μικρός και σου είπε να του δώσεις σίδηρο;

 

Όχι δεν παρουσίασε κάτι απλά λέει να του δώσουμε προληπτικά μιας και εγώ δεν τρώω κρέας...:rolleyes: Τι να πω...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν παρουσίασε κάτι απλά λέει να του δώσουμε προληπτικά μιας και εγώ δεν τρώω κρέας...:rolleyes: Τι να πω...

 

Να πεις ότι τα επίπεδα σιδήρου στο μητρικό γάλα δεν σχετίζονται με τα επίπεδα σιδήρου της μαμάς (η παραγωγή όμως σχετίζεται )

Γενικά αν η μαμά έχει αναιμία θα "κουράζεται"γενικά σε όλα τα επίπεδα ο οργανισμός της.

Ούτε το ότι δεν τρως κρεας δεν λεει κάτι.

Προληπτικά δεν δίνουμε συμπλήρωμα!!! Μόνο όταν υπάρχουν ενδείξεις - κάνουμε εξετάσεις και κατόπιν τούτου δίνουμε συμπλήρωμα σε ανάλογη δοσολογία

Link to comment
Share on other sites

Να πεις ότι τα επίπεδα σιδήρου στο μητρικό γάλα δεν σχετίζονται με τα επίπεδα σιδήρου της μαμάς (η παραγωγή όμως σχετίζεται )

Γενικά αν η μαμά έχει αναιμία θα "κουράζεται"γενικά σε όλα τα επίπεδα ο οργανισμός της.

Ούτε το ότι δεν τρως κρεας δεν λεει κάτι.

Προληπτικά δεν δίνουμε συμπλήρωμα!!! Μόνο όταν υπάρχουν ενδείξεις - κάνουμε εξετάσεις και κατόπιν τούτου δίνουμε συμπλήρωμα σε ανάλογη δοσολογία

 

Της είπα να κάνουμε εξετάσεις αίματος αλλά λέει ότι είναι κρίμα να το τρυπάμε...:rolleyes:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά πόσο εύκολο το έχουν να χαπακώνουν με συνθετικές ουσίες βρεφάκια. Δε λέω, αν υπάρχει πρόβλημα ναι, αλλα ΑΝ.

Και γιατί η παιδίατρος δεν κάνει μια εξέταση αίματος στο μωρό να δει αν έχει έλλειψη σιδήρου, τόσο δύσκολο είναι;:confused:

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Της είπα να κάνουμε εξετάσεις αίματος αλλά λέει ότι είναι κρίμα να το τρυπάμε...:rolleyes:

 

:P ε ναι είναι κρίμα να τρυπάτε ένα παιδί που δεν έχει ενδείξεις έλιψης μόνο και μόνο βασιζόμενη σε θεωρίες που δεν στέκουν.........(δεν το λεω για σένα :D αλλά για την παιδίατρο)

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να μην δινεις φαρμακα και συμπληρωματα στο μωρο!!!!η μανα μου στην εγκυμοσυνη της σε εμενα σιχαινοταν το κρεας και δεν ετρωγε επισης μετα,οπου με θηλασε 10μηνες(!) κι εγω μωρο μεχρι 2ετων δεν ετρωγα κρεας!η μανα μου ειχε αιματοκριτη 44 και φουλ σιδηρο στον οργανισμο της και δεν επαιρνε συμπληρωμα!!!!οι γιαγιαδες μας επαιρναν συμπληρωματα?κι εγω συμφωνω να μην τρυπησεις το μωρο!!μακαρι να μην χρειαστει ποτε να το τρυπησεις!!!εγω προτεινω να θηλαζεις το παιδι σου!να προσεχεις τη διατροφη σου!!!και να χαιρεσαι το παιδακι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!Κι εγώ έχω αποφασίσει να μην του δώσω τελικά αλλά με τόσα που διαβάζω αγχώθηκα!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!Κι εγώ έχω αποφασίσει να μην του δώσω τελικά αλλά με τόσα που διαβάζω αγχώθηκα!

 

μην αγχώνεσαι η φύση είναι σοφή.......;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα ρωτήσει τον παιδίατρό μας για τον σίδηρο γιατί είχα και εγώ και ο μπόμπιρας χαμηλό σίδηρο μου είπε πως δεν παίζει ρόλο ο δικός μου σίδηρός και ότι το μωρό παίρνει από μένα ,μέσα από το γάλα μου ,το καλύτερο.Απλά έγω θα είμαι πιο κουρασμένη με τον πεσμένο σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...