Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραχανάς σε μωρό που θηλάζει


maira07

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι σχετικό με το θηλασμό, αλλά επειδή μέχρι σήμερα ο μικρός πίνει μόνο μητρικό και η γιατρός μου είπε να του δώσω τραχανά σκέφτηκα πως θα έπρεπε να ρωτήσω τους ειδικούς. Τους πρώτους 6 μήνες είχε μάλιστα πρόβλημα με τη λακτόζη και έτσι είχα κόψει τελειώς το γάλα. Τώρα βέβαια εγώ πίνω και τρώω απ' όλα, αλλά φοβάμαι να του δώσω τραχανά γιατί έχει μέσα γάλα, προφανώς αγελαδινό αλλά δεν το διευκρινίζει στο σακουλάκι. Εσείς δώσατε τραχανά σε αυτή την ηλικία; Και κάτι άσχετο. Τον τραχανά τον αλέθουμε ή το δίνουμε σαν σούπα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,εγω δινω τραχανα στην μικρη απο 6μηνων,αλλα φανταζομαι οτι το παιδι δεν θα το φαει εαν ειναι σκετος ο τραχανας,βαλε τουλαχιστον λιγο ντοματα,εγω το αλεθα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

προφανώς απο τη τιγμή που έχει γάλα δεν πρέπει να το δώσουμε αν δε θέλουμε να δώσουμε αγελαδινό στο μωρό,όπως δε δίνουμε και κρέμες εμπορίου που έχουν ξένο γάλα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα τον απέφευγα τόσο νωρίς δεδομένου ότι έχει πρόβλημα...

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις πρώτα εσύ το γάλα, αφού βέβαια έχεις κάνει για ικανοποιητικό καιρό δίαιτα από αυτό, και μετά να δώσεις τραχανά...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

tery εγω στα προηγουμενα παιδια μου εδινα τραχανα σε αυτη την ηλικια χωρις να το αλεθω αλλα τον εβραζα καλα και γινοταν χυλος. τον τραχανα τον φτιαχναμε μονοι μας με προβειο γαλα ( η πεθερα μου δηλαδη) αυτο εξαρτατε και απο το πως θα το δεχτει και το καθε παιδι δοκιμαζεις και βλεπεις :P:P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά βρήκα νηστίσιμο τραχανά μόνο με λαχανικά. Του άρεσε αρκετά οπότε θα συνεχίσω με αυτόν. Η γιατρός επιμένει να δώσω ξένο γάλα αλλά της εξήγησα ότι αποκλείεται και συνεχίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό. Ευτυχώς τις κρέμες τις τρώει σκέτες μόνο με νερό οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σε οποιοδήποτε κατάστημα βιολογικών προιόντων και αν μπεις θα βρεις νηστίσιμο τραχανά προσοχή όμως ο ένας είναι καυτερός έχει μέσα μπούκοβο!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τις κρέμες τις τρώει σκέτες μόνο με νερό οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Oι κρέμες έχουν μέσα γάλα σε σκόνη (ρυζάλευρο, φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμα, φρουτόκρεμα). Εκτός αν δίνεις κάποιο ειδική φυτική.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιολογικές κρέμες τρώει. Δεν έχουν μέσα ούτε ζάχαρη ούτε γάλα. Από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα αγοράζω και τον τραχανά και τις κρέμες. Είναι φιλικές προς τον θηλασμό και μπορείς να προσθέσεις αν θέλεις δικό σου γάλα, ή όπως εγώ που δεν τα καταφέρνω με το θήλαστρο, τις φτιάχνω με νερό και φρούτα

Link to comment
Share on other sites

tery μηπως μπορεις να γραψεις την μαρκα απο τις βιολογικες κρεμες για να μπορεσω να τις παραγγειλω και εγω απο ενα καταστημα με βιολογικα και την μαρκα του τραχανα αν μπορεις σε ευχαριστω προκαταβολικα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Τελικά βρήκα νηστίσιμο τραχανά μόνο με λαχανικά. Του άρεσε αρκετά οπότε θα συνεχίσω με αυτόν. Η γιατρός επιμένει να δώσω ξένο γάλα αλλά της εξήγησα ότι αποκλείεται και συνεχίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό. Ευτυχώς τις κρέμες τις τρώει σκέτες μόνο με νερό οπότε δεν έχω πρόβλημα.

 

Μπορείς να μου στείλεις με πμ τι μάρκα είναι ο τραχανάς.Θέλω να κάνω μία προσπάθεια γιατί δεν τρώει καθόλου φαγητό μήπως και του αρέσει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικές κρέμες τρώει. Δεν έχουν μέσα ούτε ζάχαρη ούτε γάλα. Από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα αγοράζω και τον τραχανά και τις κρέμες. Είναι φιλικές προς τον θηλασμό και μπορείς να προσθέσεις αν θέλεις δικό σου γάλα, ή όπως εγώ που δεν τα καταφέρνω με το θήλαστρο, τις φτιάχνω με νερό και φρούτα

 

Μπράβο έτσι κάνω κι εγώ. Αγοράζω ρυζάλευρο απο ρύζι καστανό, και κρέμες από βρώμη και κεχρί, το οποίο είναι πολύ θρεπτικό. Εγώ αντλούσα και λίγο, και της τις έφτιαχνα με μητρικό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός επιμένει να δώσω ξένο γάλα αλλά της εξήγησα ότι αποκλείεται και συνεχίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό.

 

 

Και πολύ καλά της είπες! :cool:

Γιατί επιμένει τόσο;;;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια η μικρη μου ειναι 7.5 μηνων, της εδωσα τραχανα χθες γυρω στα 160 γρ εφαγε. αλλα εκανα βλακεια-ο τραχανας ειχε αυγο μεσα, οχι πολλα αλλα ειχε, τον εχει φτιξει η μαμα μου. τον εφαγε, δεν τρελαθηκε κιολας βεβαια, αλλα τωρα που το εμαθα, αγχωθηκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι χθες κατα τις 4-5 το απογευμα περιπου. δεν ειδα κατι διαφορετικο στο σωμα και στο προσωπακι της σαν σπυρακι ή εξανθημα. πωπω!!!αγχωθηκα πολυ με την βλακεια μου. αλλα δεν το σκεφτηκα καθολου οτι μπορει να εχει αυγα, αν και η μαμα μου μου ειπε τωρα οτι ειναι λιγα σε αναλογια με τα υπολοιπα υλικα, αλλα δεν με καθησυχασε αυτο, ομολογω!!!εχει τυχει σε καμμια να κανει αλλεργια??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...