Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειλικρινά.Είχα άδικο;( τσιγάρο)


DALIA

Recommended Posts

Πήγαμε με το μικρό σε goodies όπου πάμε και το χειμώνα,εχουν έξω ένα παιδοτοπο και εγώ κάθομαι στα τραπεζάκι.Φετος έβαλαν γύρω γύρω άνα τζαμί περίπου 1,5 m και τεντα για τους καπνίζοντες.Μπαινει μέσα μια και απαιτεί να σβήσουμε το τσιγάρο.Εγώ δεν το έσβησα και μου λεέ με υφακι κοπελια δεν ακουσες; Θα κάνω καταγγελίαΕγω απαθεστατη της λέω ήρεμα ότι δεν μπορεί να μου κάνει τίποτα διότι είμαι σε εξωτερικό χώρο και ότι δεν με ξέρει από χθες και να με άποκαλει κοπελια.Της είπα θα μπορούσες να κάτσεις μέσα όπου δεν καπνίζει κανείς αλλά είπε ότι δεν έχει καλή οπτική επαφή με το παιδί της.Είχα άδικο ρε παιδιά που δεν της έκανα τη χάρη;

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 338
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εκει που καπνιζες επιτρεποταν? επειδη ειπες οτι εκλεισαν γυρω γυρω το χωρο.. και σε κλειστους χωρους απ οσο ξερω απαγορευτηκε το καπνισμα

οποτε και αυτη ισως γι αυτο φωναζε για καταγγελια

 

και εγω αντικαπνιστρια ειμαι αλλα εξαρταται απο τις συνθηκες σε καθε μερος για το αν θα μιλησω

φανταζομαι οτι ουτε μεσα στα μουτρα της καπνιζες ουτε μεσα στα μουτρα των παιδιων

οποτε ηταν μαλλον υπερβολικη η κυρια

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο θα έκανα.... δεν υπήρχε περίπτωση να το σβήσω, ιδικά με τέτοιο υφάκι που λες ότι είχε!!!!! Μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα υγείας και να μην έπρεπε να είναι σε καπνό, αλλά θα μπορούσε να το πει ευγενικά (άκου εκεί ‘’κοπελιά’’)…. !!!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και 'συ βρε κοπέλα μου στον παιδότοπο βρήκες να πας να καπνίσεις?

Και εγώ στην θεση της ετσι θα αντιδρουσα!

Πρεπει δηλαδη να ντουμανιασει με τον καπνο σου για να μπορει να βλεπει το παιδι της στον... παιδοτοπο?

Ολα εχουν καποιο όριο

Και εγω βγαινω εξω απο τα ρουχα μου καθε φορα που βλεπω γονεις να καπνιζουν σε χωρους για παιδια (παιδότοποι, παιδικες χαρες, πάρκα, κλπ)

Ασε που καποιοι, πανε εκει το παιδι τους για να καπνισουν και οχι με κυριο σκοπο την ψυχαγωγια του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ανοιχτός χώρος είναι….. αν δεν μπορούμε να καπνίσουμε και σε ανοιχτό χώρο που θα καπνίσουμε??????

 

Απ΄ότι καταλαβα, η αλλη μητερα εαν ήθελε να εχει οπτικη επαφη με το παιδι της, επρεπε να καθήσει εξω, σωστα? Αρα και να υποστει τον καπνο των άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να μην καπνίζουμε σε κλειστούς χώρους…. Να μην καπνίζουμε και σε ανοιχτούς???? Δεν νομίζω να ήταν και τόσο μικρός ο χώρος με τα τραπεζάκια ας πήγαινε λίγο πιο μακριά από τον καπνό όχι να λέει για καταγγελία επειδή κάποιος άναψε τσιγάρο σε ανοιχτό χώρο!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να μην καπνίζουμε σε κλειστούς χώρους…. Να μην καπνίζουμε και σε ανοιχτούς???? Δεν νομίζω να ήταν και τόσο μικρός ο χώρος με τα τραπεζάκια ας πήγαινε λίγο πιο μακριά από τον καπνό όχι να λέει για καταγγελία επειδή κάποιος άναψε τσιγάρο σε ανοιχτό χώρο!!

 

Εγω μπροστα δεν ήμουν ωστε να δω τον χώρο.... Από τα λεγομενα της Dalia εκρινα...

Χαρακτηριστικά είπε" Της είπα θα μπορούσες να κάτσεις μέσα όπου δεν καπνίζει κανείς αλλά είπε ότι δεν έχει καλή οπτική επαφή με το παιδί της."

 

Εξάλλου, παιδότοπος είναι βρε παιδια... Καντε λίγο "κρατει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα εμείς οι καπνιστές ενοχλούμε με το κάπνισμά μας τους γύρω μας, ιδιαίτερα σε κλειστούς χώρους και γι' αυτό άλλωστε ψηφίστηκε και η απαγόρευση.

Αυτό όμως δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να γίνεται αγενής και εριστικός με τους καπνιστές όταν μάλιστα βρίσκονται σε ανοιχτό χώρο:evil:

 

Εγώ δεν θα το έσβηνα και θα της τα έψελνα κανονικότατα...υπήρχε άλλωστε ταμπέλα εκεί που καθόσουν ότι απαγορεύεται το κάπνισμα?

Link to comment
Share on other sites

αν θελει να κατσει σε ανοιχτο χωρο, ναι δεν μπορει να εχει απαιτησεις...

 

Σωστα... Παράλογα πραγματα!

Μωρε πρεπει να το απαγορευσουν τελειως σε μερη που είναι για παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπροστα δεν ήμουν ωστε να δω τον χώρο.... Από τα λεγομενα της Dalia εκρινα...

Χαρακτηριστικά είπε" Της είπα θα μπορούσες να κάτσεις μέσα όπου δεν καπνίζει κανείς αλλά είπε ότι δεν έχει καλή οπτική επαφή με το παιδί της."

 

Εξάλλου, παιδότοπος είναι βρε παιδια... Καντε λίγο "κρατει"

 

Αχ Lisa και σου δίνω ένα απλό παράδειγμα γλυκιά μου…. βγάζω τα πιτσιρίκια στον κήπο ή στο μπαλκόνι, δεν θα καπνίσω? Άντε και έχουμε παρέα και άλλα πιτσιρίκια (σαν ανοιχτός παιδότοπος δεν είναι και η αυλή μου?) δεν θα καπνίσω? Για το ‘’κράτει’’ άστο… θα κρατηθείς 1 ώρα, 1 ½ μετά εμένα προσωπικά με πιάνει η στέρηση ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι παιδοτοπος δε σημαινει κατι ωστε να μη καπνιζουμε. εννοω σε χωρο που επιτρεπετε. καιγω καποτε που πηγαινα ειχα εναν κλειστοχωρο διπλα στην εισοδο για τους καπνιζοντες. ο χωρος αυτος ηταν στην ουσια η εισοδος του παιδοτοπου και το μπαλκονι του ας πουμε και το χειμωνα το εκλειναν με αυτα τα ναιλον. δεν ειχε σχεση με τον παιδοτοπο και εννοητε οχι με το χωρο που ηταν τα παιδακια. Το λεω αυτο για καποιες που λενε πως δε χρειαζετε να καπνιζουμε η να κρατιομαστε. εγω στην παρουσα φαση λογω εγκυμοσυνης δε καπνιζω αλλα καπνιζα πρινκαι ισως και μετα παλι. στο κατω κατω στον παιδοτοπο παμε γιανα παιξουν τα μικρα αλλα και να ξεσκασουμε και μεις! και οσο παραξενο καινα φαινετε σε καποιες το ξεσκασμα μεταφραζετε για καποιους σε καφεδακι και τσιγαρο..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα λίγο από τις φίλες καπνιστριες μία αληθινή απάντηση...

Σε παιδότοπους (εσωτερικούς και εξωτερικούς), είναι ή δεν είναι συνηθες το φαινομενο να βλεπουμε παιδάκια στα τραπέζια των μεγαλων? Πάνε ειτε επειδή κουράστηκαν και θελουν να ξεκουραστουν λίγο, είτε επειδή ντρεπονται να συμμετεχουν, είτε επειδη θελουν απλώς να κάνουν ενα διαλλειμμα απο το παιχνιδι...

Οταν λοιπόν το τραπεζάκι των γονιων τους είναι διπλα στο τραπεζακι του καπνιστη γονέα, τους ερχεται ή οχι ο καπνος? Αρα πρεπει ή δεν πρεπει χωροι κατέξοχήν παιδικοι να είναι "καθαροί"

Link to comment
Share on other sites

και για να απαντησω και στην Νταλια.. εννοητε πως ΔΕΝ ειχες αδικο. οχι τοσοπερι καπνισματος αλλα στον τροπο που μιλησε! θα μουφτανε ο τροπος της να αναβα και πουρο εκεινη τη στιγμη! λιγη ευγενια δε βλαπτει..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι παιδοτοπος δε σημαινει κατι ωστε να μη καπνιζουμε. εννοω σε χωρο που επιτρεπετε. καιγω καποτε που πηγαινα ειχα εναν κλειστοχωρο διπλα στην εισοδο για τους καπνιζοντες. ο χωρος αυτος ηταν στην ουσια η εισοδος του παιδοτοπου και το μπαλκονι του ας πουμε και το χειμωνα το εκλειναν με αυτα τα ναιλον. δεν ειχε σχεση με τον παιδοτοπο και εννοητε οχι με το χωρο που ηταν τα παιδακια. Το λεω αυτο για καποιες που λενε πως δε χρειαζετε να καπνιζουμε η να κρατιομαστε. εγω στην παρουσα φαση λογω εγκυμοσυνης δε καπνιζω αλλα καπνιζα πρινκαι ισως και μετα παλι. στο κατω κατω στον παιδοτοπο παμε γιανα παιξουν τα μικρα αλλα και να ξεσκασουμε και μεις! και οσο παραξενο καινα φαινετε σε καποιες το ξεσκασμα μεταφραζετε για καποιους σε καφεδακι και τσιγαρο..

 

Ναι, οπως περιγραφεις τον χώρο, και βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγο από τις φίλες καπνιστριες μία αληθινή απάντηση...

Σε παιδότοπους (εσωτερικούς και εξωτερικούς), είναι ή δεν είναι συνηθες το φαινομενο να βλεπουμε παιδάκια στα τραπέζια των μεγαλων? Πάνε ειτε επειδή κουράστηκαν και θελουν να ξεκουραστουν λίγο, είτε επειδή ντρεπονται να συμμετεχουν, είτε επειδη θελουν απλώς να κάνουν ενα διαλλειμμα απο το παιχνιδι...

Οταν λοιπόν το τραπεζάκι των γονιων τους είναι διπλα στο τραπεζακι του καπνιστη γονέα, τους ερχεται ή οχι ο καπνος? Αρα πρεπει ή δεν πρεπει χωροι κατέξοχήν παιδικοι να είναι "καθαροί"

πριν γραψεις αυτο απορησα που ως τωρα δε σχολιαστηκε.. θα απαντησω τελειως υποκειμενικα βεβαια.. Ναι ερχοντε τα παιδακια στο τραπεζι αν και εγω πχ τοβλεπα οποτε το προλαβαινα πριν ερθει και καμια φορα το γυριζα πισω. 2ον αν ειναι για λιγο τοτε σιγουρα θα υπαρχει ενα μερος στον παιδοτοπο να κατσει 5 λεπτα με τη μαμα μαζι. αυτα τα λεω σαν λυσεις απλα. 3ον Ο γονιος εχει γνωση αυτου οποτε καθετε συνειδητα εκει διπλα στους καπνιζοντες. και τελος να πω πως αν δε θελεικαποιος να κατσει τοπαιδακι του διπλα σε καπνιζοντες τοτε ας κατσει πιο περα και ο ιδιος.και γιανα προλαβω προφανες απαντησεις, αν δεν εχει τραπεζια πχ και αναγκαστει να κατσει εκει μια φορα ε τοτε ας δεχτει την κατασταση. Και κατι ακομα εχω παει σε παιδοτοπο που ειχε τοσο καλο εξαερισμο που ουτε απτο στομα δε προλαβαινες να βγαλεις καπνο και εξαφανιζοταν..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Lisa και σου δίνω ένα απλό παράδειγμα γλυκιά μου…. βγάζω τα πιτσιρίκια στον κήπο ή στο μπαλκόνι, δεν θα καπνίσω? Άντε και έχουμε παρέα και άλλα πιτσιρίκια (σαν ανοιχτός παιδότοπος δεν είναι και η αυλή μου?) δεν θα καπνίσω? Για το ʽʼκράτειʼʼ άστο… θα κρατηθείς 1 ώρα, 1 ½ μετά εμένα προσωπικά με πιάνει η στέρηση ;)

 

Εγω προσωπικά (πρωην καπνιστρια), δεν θα κάπνιζα στο μπαλκονι μπροστα τους... Αλλά αυτό θα ήταν δική μου προσωπική απόφαση... Δεν θα κατηγορουσα καποιον που το κάνει...

Αλλο όμως στο μπαλκονι του σπιτιου σου, και άλλο στον παιδοτοπο που στο διπλανο ακριβως τραπεζι καθεται ενα παιδακι με τους γονεις του (και υπενθιμίζω:όχι σε μια απλη καφετερια αλλά σε ενα χωρο φτιαγμενο για παιδια). Το παιδάκι αυτο, αλλα και οι γονεις του θα πρεπει να υπομεινουν τον καπνο σου...

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν ειχες αδικο!

Εφοσον ησουν σε ανοιχτο χωρο,χωρις πινακιδα απαγορευσης και τα παιδια ηταν σχετικα μακρυα δεν ειχες υποχρεωση να το σβησεις.

Η κυρια μιλησε πολυ αυταρχικα και απαιτητικα...θεωρω οτι αν ειχε καλυτερο υφος μπορει και να της εκανες το χατιρι.

 

Εγω ειμαι φανατικη αντικαπνιστρια αλλα θεωρω οτι το δικαιωμα μου στο να μην εισπνεω την τσιγαριλα δεν θα με κανει να μην βλεπω και το δικαιωμα του αλλου να απολαυσει το τσιγαρο του ιδιως απο την στιγμη που γινεται σε ανοιχτο χωρο!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καπνιστρια αλλα την αλήθεια θα την πω...σε χωρο που υπάρχουν παιδιά (παιδοτοπους) κλειστο η μη απαγορεύεται καθε ίχνος καπνού. εχω δει τους ειδικα διαμορφωμένους (εξωτερικους οπως τον περιγραφεις) χώρους σε παιδότοπους και εγω προσωπικα αν και το ξαναλέω καπνίστρια το θεωρω απαράδεκτο.

τωρα για το θεμα των παιδιών. μεχρι τωρα δεν μ εχει δει να καπνιζω. δικο μου κολλημα καθαρά και ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο. ευχομαι σύντομα να το κόψω. οπως και να χει ο τρόπος που σε αντιμετώπισε ηταν αγενέστατος.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω θα το έσβηνα.

 

εχεις ολα το δικιο με το μερος σου.

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο χωρός δεν είχε σχέση με τον παιδοτοπο.Ο παιδοτοπος ήταν ανοιχτός εκεί που καθόταν οι γονείς είχε ένα τζαμί ύψους 1,5m περίπου.

 

Ο χώρος που περιγραφεις, είναι για τους καπνίζοντες μόνο? Δηλαδη, υπαρχει παραλληλα αλλος χωρος εξωτερικος οπου μπορουν οι γονεις να καθισουν και να βλεπουν το παιδι τους? Γιατι, εαν είναι ετσι, τοτε εχεις καποιο δικιο...

Διοτι, εαν ο γονιος πρεπει να κατσει μεσα, να βλεπει το παιδι του με... κυαλια και να σκασει και απο την ζεστη (διοτι ο παιδοτοπος ειναι εξω), τοτε δεν συμφωνω...

Εννοειται οτι για τους εσωτερικους παιδοτοπους, το να υπαρχουν καποια τραπεζακια εξω, για τους καπνιζοντες, ειναι επιθυμητο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...