Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ!


riniw 1980

Recommended Posts

Καλημέρα...σας ευχαριστώ για την ευχάριστη παρέα..ήθελα απλώς να το μοιραστώ μαζί σας....όπως προανέφερα θέλω να φύγω απο το πατρικό μου!!!!!Κουράστηκα!!!

Είμαι 31 αρραβωνιασμένη κι ακόμα ζω με τον μπαμπα και 2 αδέλφια (αγόρια).Άνεργη εδω κι ένα χρόνο (ψάχνω αλλά μάταια) και πολύ ανυπόμονη να ζήσω επιτέλους με τον άντρα μου..Βρισκόμαστε βέβαια και 2-3 φορές την εβδομάδα κοιμάμαι σπίτι του,ζει με τους γονείς του κι εκείνος...Ίσως μερικές να έχετε διαβάσει πάνω-κάτω για μένα σε άλλα θέματα.Με τον μπαμπά μου δεν έχω και την τέλεια σχέση με κουράζει πολύ ψυχολογικά έχω κι εγω τα δικά μου...κάνω υπομονή να βρω δουλειά να μαζέψουμε κάνα φράγκο να βρούμε το δρόμο μας αλλά κι αυτή εξαντλείται κάποια στιγμή...

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε!Δεκτές όποιες γνώμες και παρατηρήσεις απο ομοιοπαθούντες και μή!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα

Κάλα τα λές και θες να μείνεις με τον ανθρώπο σου.Εαν είσαι άνεργη όπως λες πως θα νοικιασεται σπιτι?

Εμεις για 2 χρόνια πριν το γάμο μεναμε σε ενα στουντιο με τα απαραιτητα και τα άλλα πραγματα στις κουτες. Και φυσικα δεν πληρώναμε ενοικιο (ηταν των γονιών μου) για να μαζεψουμε λεφτά.Διαφορετικά θα μέναμε χωριστά και δεν θα λέγαμε τίποτα. Είναι πολλά τα 'εξοδα να φτίαξεις ένα σπίτι και να κάνεις γάμο.

Τώρα που είσαστε ελεύθεροι να πηγαίνεται καμία εκδρομή το Σ/Κ η σε κανένα εξοχικό. Να κάνετε υπομονή .

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Erma κι εγω γι'αυτό κάνω υπομονή..επειδή δεν υπάρχουν λεφτά!!

Thaumataki εκείνος έχει σταθερή δουλειά και καλό μισθό...εγω δεν θέλω να εξαρτάμαι απο κανένα!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Erma κι εγω γι'αυτό κάνω υπομονή..επειδή δεν υπάρχουν λεφτά!!

Thaumataki εκείνος έχει σταθερή δουλειά και καλό μισθό...εγω δεν θέλω να εξαρτάμαι απο κανένα!!

Καταλαβαίνω πως νιώθεις κι έχεις δίκιο. Κάποιο εισόδημα ή έστω κάποια χρήματα στην άκρη για το νέο ξεκίνημα δεν έχεις;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επίδομα ανεργίας τελειώνει τον άλλο μήνα..ό,τι είχα στην άκρη φαγώθηκε αφ'ενος μεν γιατί έκανα κακή διαχείρηση αφ'ετέρου γιατι περάσαμε δύσκολο χειμώνα σπίτι λόγω κρίσης (οχι οτι τώρα βελτιώθηκε αλλά κάπως μετριάστηκε προς το παρόν) και έφευγε και το επίδομα να βοηθάω οικονομικα.Δε βλέπω φως στο τούνελ για δουλειά και με πιάνει πανικός!!Πως να διαχειριστώ τον πανικό;Ο άντρας μου μου λέει να μην ανυσηχώ κι οτι αν χρειαστώ κάτι είναι εδω.Δε θέλω να επωμιστεί όλο το βάρος των εξόδων τον λυπάμαι να ξυπνάει απ'τα χαράματα...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρηνιώ μου η άποψή μου είναι να μη δεχτείς να σε ''συντηρεί'' κανείς (και δε το λέω υποτιμητικά :P ). Ψάξε για δουλίτσα, πάλεψέ το και όλα θα βρούν το δρόμο τους. Έτσι όπως γίναμε, δύσκολη η δημιουργία οικογένειας πιά!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

δυσκολοι καιροι δυστυχως....σε νιωθω πολυ και γω ειδικα που ζω μονη απο τα 19 οταν επρεπε να ξαναγυρισω στο πατρικο μου-παντρεμενη και εγκυος μεχρι να γινει το σπιτι μας περασα μαρτυρικα.αλλα δεν μπορεις να κανεις αλλιως συμβιβαζεσαι.ευτυχως που υπαρχουν και οι γονεις και μας βοηθανε.οποτε κανεις υπομονη μεχρι να βρεις μια δουλιτσα και μετα φευγεις απο το σπιτι να ζησετε μονοι με τον αρραβωνιαστικο σου.με το καλο ολα κοπελα μου

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ momitsi!!Τhaumataki πραγματικά δύσκολη η δημιουργία οικογένειας!!!Απλώς είναι που είμαι λίγο ανυπόμονη λίγο που θέλω να είμαστε οι δυο μας λίγο που θέλω κι εκείνος να βρεθεί προ των ευθυνών του όσον αφορά τις υποχρεώσεις...λίγο απο όλα

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ momitsi!!Τhaumataki πραγματικά δύσκολη η δημιουργία οικογένειας!!!Απλώς είναι που είμαι λίγο ανυπόμονη λίγο που θέλω να είμαστε οι δυο μας λίγο που θέλω κι εκείνος να βρεθεί προ των ευθυνών του όσον αφορά τις υποχρεώσεις...λίγο απο όλα

Κοίτα να χαρείς τον ερωτά σου και μην στενοχωριέσαι.

ολες τα έχουμε περάσει αυτά.

κάνε υπομονή και θα βρείς δούλίτσα.μην το βάζεις κάτω.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι ειμαι της αλλης αποψης...οτι μονο αν μπεις στο χορο θα χορεψεις. το να κανεις το 'επομενο βημα' μπορει να σε ενεργοποιησει κ για να διαχειριζεσαι πιο καλα τα οικονομικα κ να ψαξεις πιο εντατικα για δουλεια.

στο κατω κατω, το ζευγαρι εχει κοινο ταμειο...αν δεν εχεις εσυ τωρα, εχει ο αντρας σου...ε και; αν θελεις να εισαι ανεξαρτητη, σιγουρα αυτο δεν το πετυχαινεις μενοντας στο πατρικο, σωστα;

οποτε εγω θα ελεγα προχωρα το........:wink:

Link to comment
Share on other sites

τα 2 πρωτα χρονια της γνωριμιας μας με τον αντρα μου με ναμε στο σπιτι με τα πεθερικα μου

μετα βρηκαμε δουλια και πηγαμε στο πατρικο μου οπου απο κατω μενει η μητερα μου και τωρα με το παιδι επειδη ζοριζομαστε με τα οικονομικα μενουμε παλι στους γονεις του αντρα μου που μας οηθανε και στην δουλεια καποιες φορες

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις το βημα ....δεν μπορω να φανταστω πως ζεισ ακομα με γονεις και αδερφια στο ιδιο σπιτι ...εισι 31 αν δεν κανω λαθος .

τα ζευγαρια ειναι για να στηριζονται ο ενας στον αλλον οκ τωρα δεν εχεις δουλεια εσυ και εχει εκεινος αλλα αν περιμενεις ποτε θα βρεις δεν θα προχωρησεις στην ζωη σου .αργοτερα μπορει να σταματησεις λογο παιδιων η απολυσης....τοτε δεν θα εξαρτασε ?

δεν εχει σημασια ποιος φερνει το χρημα στο σπιτι οταν η σχεση ειναι ισοτιμη και εσυ θα προσφερεις μεσα στο σπιτι ...αλλα ναι αυτο φυσικα δεν θεωρειτε δουλεια ουτε πληρωνετε ...πρεπει να τα κανει μια γυναικα ....

μενω 10 χρονια μαζι με τον αντρα μου και οχι παντρεμενοι ολλα αυτα τα χρονια και ουτε δουλευα ολλα αυτα τα χρονια συνεχεια (λογο μεγαλης ανεργειας) .

επειτα πρεπει να μεινεισ μαζι του πριν παντρευτητε να δεις αν τεριαζετε αν τα πατε καλα ...τα 2-3 βραδια δεν λενε κατι η καθημερινοτητα θα σας δειξει αν μπορειτε να ειστε μαζι η χανετε τον χρονο σας ....σορι που αυτο το τελευταιο που γραφω ειναι "απαισιοδοξο"αλλα ειναι και μια μεγαλη αληθεια .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστεύω ότι τωρα εσυ είσαι στα δύσκολα και για αυτό υπάρχουν τα ζευγάρια για να βοηθούν . Θα συμφωνήσω κάποια πράγματα με την Αφροδίτη . Εσυ προσπάθησε παρόλα αυτα να βρεις δουλειά αλλά αν βρείτε κατι με χαμηλό ενοικιο θα είναι η καλύτερη λύση γιατι τότε θα είστε πραγματικά μαζι !

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!

 

Συμφωνώ και εγώ με την Αφροδίτη!

Δοκιμάστε να μείνετε σε ενα μικρό διαμέρισμα. Στην αρχή μπορεί να δυσκολευτείτε αλλά έτσι είναι τα πράγματα...

Σιγά σιγά θα μεγαλώσετε το σπιτικό σας!

Επίσης πιστεύω και εγώ ότι τα ζευγάρια πρέπει να έχουν κοινό ταμείο!

Συζήτησε το με τον αρραβωνιαστικό σου και αν συμφωνεί κάντε το μεγάλο βήμα!!

 

Η ζωή είναι ρίσκα, περιπέτειες καλές αλλά και δύσκολες στιγμές!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!

-Daf θέλω το κοινό ταμείο αλλά δε θέλω να νιώθω εξαρτημένη...

-Μαριρένα στην Κρήτη συνηθίζεται αυτό (είμαι απο κει και ξέρω) απλώς θα ήθελα να το αποφύγω

-AFRODITH δεν το είχα σκεφτεί απο αυτή την σκοπιά...οτι ενδεχομένως αύριο-μεθαύριο ίσως χρειαστεί να σταματήσω τη δουλειά

-PEPI1979...μετά σίγουρα θα έρθουν τα πιο δύσκολα....

-Mylove όταν λέω προ των ευθυνών του εννοώ να περάσει απο το λούκι των εξόδων γιατί καλώς ή κακώς όσο είμαστε στους γονείς επι της ουσίας "τρώμε" το μισθό όπου και όσο γουστάρουμε χωρίς να συνεισφέρουμε στις οικογενειακές υποχρεώσεις ούτε και στις οικιακές..

Για την ιστορία να σας πω οτι εγω πριν το Νίκο ήμουν ξανά αρραβωνιασμένη μάλιστα είχα φύγει απο το σπίτι για 6 μήνες με τον τότε αρραβωνιαστικό...πραγματικά άνοιξαν τα μάτια μου!!ο άνθρωπος ήταν τεμπέλης ήθελε να με αποκόψει απο την οικογένειά μου και το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν οτι εγω σαν ζώον τον πίστευα τυφλά.Επειδή έχω ξαναπεράσει τις δυσκολίες του εγχειρήματος γι'αυτό θέλω τώρα να είμαι σε πιο σωστές βάσεις...Χωρίς να συγκρίνω την τότε κατάσταση με την τωρινή (μιας και δεν τίθεται μέτρο σύγκρισης αφού μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες) δεν θέλω να βρεθώ πάλι με κλάμματα για το πως θα βγεί το νοίκι...θέλω να προστατέψω τη σχέση όσο γίνεται καλύτερα γι'αυτό και θέλω να έχω τη δουλειά μου πριν κάνω το τοιδήποτε....Όχι πως δεν θα φθαρθούμε απο την καθημερινή φθορά σε βάθος χρόνου...απλά το τρενάρω!!!

Επίσης επειδή θα ανακαινιστεί το πατρικό του κι εκεί θα μείνουμε εμείς (εν τάχει υπάρχει μια γκαρσονιέρα κάτω απο το σπίτι στην οποία μένει ο αδερφός του ο οποίος θα χτίσει πάνω απο το πατρικό,το πατρικό θα μείνει σε εμάς και τα πεθερικά μου θα κατέβουν κάτω στην γκαρσονιέρα) θα ήθελα να μην έχουμε αυξημένα έξοδα όταν θα ξεκινήσει η ανακαίνηση και μέχρι να ολοκληρωθεί...απλώς καθυστερεί ο αδερφός του να ξεκινήσει το πανωσήκωμα οπότε καθυστερούν όλα αλυσιδωτά...Είναι κακό που σκέφτομαι οτι θα φάω τα λυσσακά μου για λίγο καιρό ακόμα ώσπου να ξεκινήσει η ανακίνηση και μέχρι να ολοκληρωθεί και να πάμε μια και καλή στο δικό μας σπίτι;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ακόμα μια σκέψη και σήμερα....κατά πάσα ππιθανότητα θα φύγω όπως και να έχει...αχ την υγειά μου όπως λέει κι η Stella7778 και για να την έχω πρέπει να έχω ήρεμα νεύρα....πάμε γι άλλα κορίτσια μου!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα....

Αν εισαι συγουρη και ευτυχισμενη με τον νικο φυγε και ανοιξε το σπιτακι σου γιατι ποτε θα γινεις μανούλα Ρινιώ ?

Περνανε τα χρονακια....:wink:

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα....

Αν εισαι συγουρη και ευτυχισμενη με τον νικο φυγε και ανοιξε το σπιτακι σου γιατι ποτε θα γινεις μανούλα Ρινιώ ?

Περνανε τα χρονακια....:wink:

 

 

 

αυτό κυρίως είναι που σκέφτομαι...η ζωή βέβαια είναι δύσκολη για όλους αλλά αν οεριμένω να κάνω λεφτά για να ανολιξω σπίτι...χ.....καμε!!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

riniw1980 εφόσον δεν είσαι στην καλύτερη οικονομική φάση μπορείτε να ενοικιάσετε κάτι οικονομικό και να πάρετε τα τελείως απαραίτητα...σιγά σιγά θα το φτιάξετε...θα ετοιμαστεί.

Προκειμένου να μπορέσετε να μείνετε μαζί αρκεστείτε σε κάτι λιγότερο και μικρότερο, δεν είναι κακό!!!!και εμείς αυτό κάναμε....είχαμε τα τελείως απαραίτητα και σιγά σιγά τακτοποιηθήκαμε.

ο αρραβωνιαστικός σου τι άποψη έχει??

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

riniw1980 εφόσον δεν είσαι στην καλύτερη οικονομική φάση μπορείτε να ενοικιάσετε κάτι οικονομικό και να πάρετε τα τελείως απαραίτητα...σιγά σιγά θα το φτιάξετε...θα ετοιμαστεί.

Προκειμένου να μπορέσετε να μείνετε μαζί αρκεστείτε σε κάτι λιγότερο και μικρότερο, δεν είναι κακό!!!!και εμείς αυτό κάναμε....είχαμε τα τελείως απαραίτητα και σιγά σιγά τακτοποιηθήκαμε.

ο αρραβωνιαστικός σου τι άποψη έχει??

 

τη δικιά σου!!!!!κι εγω επειδή αρκετά το καθυστέρησα ψάχνω για δουλειά και σιγά-σιγά να φύγω...θα πάμε και σ'ενα γνωστό του Νίκου μπας και μας κάνει τίποτα καλό για έπιπλα και βουρρρρρ!!!!για να φανταστείς μετανιώνω που τόσο καιρό εγω το τρέναρα αλλά όλα ήρθαν τελείως ανάποδα...αλλιώς τα υπολογίζαμε κι εμείς,εγω δηλαδή,υπέθετα οτι θα είχε τελειώσει κι ο κουνιάδος μου το σπίτι και σιγά-σιγά θα φτιάχναμε το πατρικό του αλλά τελικά βλέπω οτι καλύτερα είναι να νοικιάσουμε και μετά σιγά-σιγά να γίνουν όλα.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοιτα η αλήθεια ειναι πως αν δεν βαρέσεις τον πωπω σου κάτω.....προκοπη δεν γινεται....θα σου πω εν τάχει την δικη μου ιστορία...αρραβωνιασμενη με τον άντρα μου αποφασιζουμε να μεινουμε μαζι(εγω ζουσα και εργαζόμουν σε άλλη πολη και μόλις αρραβωνιαστήκαμε ειπαμε να μην ζούμε χώρια).....κάνουν οι γονεις του άντρα μου την προταση στον άντρα μου....να μεινουμε σπιτι τους.....εκεινος το δεχεται......με την διαφορά πως θα κοιμόμασταν πάνω στο δωμα σε ενα μικρο δωμάτιο που ειχε μια μικρη τουαλετα με ενα νιπτηρα και μια λεκάνη για αρχή.....εγω στην αρχή αντεδρασα...ειπα όχι θα γινουμε κωλος....και δεν θα αισθάνομαι άνετα.....τελικά....με πηθει λέγοντας μου πως θα ειναι για λιγο μεχρι να μαζεψουμε χρηματα.....

τελικά μετακομισα αθηνα αφου βρηκα δουλεια....αντιμετώπισα τα χειρότερα απο την οικογενεια του...μονο π.....να που δεν με ειπαν.....μας έκαναν πολεμο νευρων......εν το μεταξυ ο άντρας μου οπως και οι αδερφές του εχουν απο ενα σπιτι φυσικά οι κορες τα καινουργια και ο άντρας μου το παλιο πατρικο το οποιο το νοικιάζανε....και του θέσανε και βετο....δεν παντρευσαι....μας χρειάζεται το ενοικιο....δεν θα μεινεις στο σπιτι σου γιατι εισπράτουμε...ε...ήταν και η μια αδερφη του μεγαλοκοπελα χωρισμενη.....κοινος ειχαμε σπίτι να μεινουμε και δεν μας το έδιναν....

τελικά σφαχτηκαμε διότι ξαφνικά τους φταιγαμε εμεις που η κορη τους δεν έβρισκε γαμπρο....πληρώναμε παρακαλω...ψωνια ρευμα με αποτελεσμα να μην μας μενει φραγκο....εδω πληρωνα τηλεφωνο που δεν χρησιμοποιουσα....μας έφεραν και μεταξυ μας σε κατασταση να ειμαστε συνεχεια στα μαχαιρια...

τελικα αφου φυγαμε και εντελως απο την πολη...... τους ηρθε το νονιο.....ξαφνικά η μανα του αλλαξε.....αρχισε η πιέση να γυρισουμε πίσω.....τελικά γυρισε πρωτα εκεινος....μετα εγω.... και επειδη εκεινη την

περιοδο ξενοικιάστηκε και το σπιτι.....και τους ειπε να μας αφησουν να μπουμε μεσα και να τους δινει ενοικιο...το διανοείστε....?

πληρωναμε ενοικιο για το σπιτι που απο μονοι τους του το έγραψαν.....

και μεσα στον χρονο έμεινα εγκυος....και φυσικα τοτε έκαναν παραχωριση οι κάφροι....δεν πληρώναμε ενοικιο...

μκηκαμε στο σπιτι αυτο με ενα κρεβατι 2 πλαστικές καρεκλες και ένα τραπεζι που βρηκαμε στα σκουπιδια γερο μεν.....το πηραμε το ξισαμε το βάψαμε.....και σιγα σιγα πηραμε τα πρωτα πραγματα....ευτυχως εγω ειχα δικα μου πραγματα απο πιατα και τετοια απο φοιτητρια και αργοτερα που ζουσα μονη μου.....για κα΄ποιο διάστημα....

βρες μια δουλιτσα.....και ξεκινα.....πρεπει να δεθειτε.....να δειτε και τα καλα και τα άσχημα.....

ας έχει στην αρχη εκεινος το πάνω χερι στα λεφτά.....και ποιος στο λεει....εγω που θέλω να τα έχω ολα κανονισμενα απο μονη μου με δικα μου λεφτά....αλλλα πλεον βλέπω....πως δεν αξιζει.....

θα βρεις κατι καλυτερο σιγα σιγα...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...