Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

Για την ηλικία της ποιο είναι καλύτερο? Από ότι έχω καταλάβει με το rad κάνουν πιο πολύ μουσικοκινητική σε αυτή την ηλικία και αυτό με ενδιαφέρει. Για μεγαλύτερη ηλικία δεν ξέρω αν θα της αρέσει για να συνεχίσει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι παντελώς ασχετη με το θέμα χορος!!!

 

στην ηλικία αυτη κανουν δημιουργικό χορό και προπαιδεια μπαλέτου

μεταξυ γούβαλη και κονταξάκη ότι να διαλέξεις θα είναι σωστο και καλό

 

η διαφορά rad και ρωσσικο είναι οτι υπάρχει υλη συγκεκριμένη κατεγραμμένη με βιβλία και αντίστοιχη μουσική

οι συνάδελφοι που ανέφερα κάνουν εξίσου σωστή δουλειά...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

Eμένα η κόρη μου είναι τεσσάρων και ψάχνω κι εγλω για σχολή χορού στο Μοσχάτο και στις γύρω περιοχές έχετε κάτι υπόψην?

 

καλησπέρα

υπήρχε μια σχολή αργοστολίου 1 και λάμπρου κατσόνη. την ειχε η μαμά μου παλαιτερα και την πούλησε σε μια κοπέλα. υπάρχει ακόμη, θα 'θελα να μου πεις;

οταν λες γυρω περιοχές, τι σε βολεύει;

νεο φαληρο, καλλιθέα... τι άλλο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτη: ΥΨΗΛΑΝΤΗ ΕΥΗ. Φεραίου Ρήγα 58, Τηλ. 2109407182. (δεν την ξέρω όμως. θα μαθω λεπτομέρεις, μάθε κι εσυ)

 

ΣΑΚΙΩΤΗ ΒΙΚΥ "ΧΟΡΟΚΙΝΗΣΗ": ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ 39 - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΤΗΛ: 210.9852666, 9849829

 

Γιαουντζή - Καρέλα Μαρία, Δοϊράνης 8-11 Καλλιθέα 210 9511701

 

ντίνα κουτούζου, αναγεννήσεως 4 και τζαβέλα, νίκαια, 210-4904452

 

ΜΑΝΟΥ ΒΑΣΙΑ, ΛΑΓΟΥΜΙΤΖΗ 68, ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ, 2109021411

 

deborah thompson, στην οδο μαυρομιχάλη 23 πειραιάς

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΡΧΙΚΑ, ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ IΣΜΗΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΤΗΣ. ΕΜΕΙΣ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΑΜΕ:-(. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΑΠΟ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΩΣ ΚΑΙ 5 ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΧΟΡΟ - ΟΧΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΠΟΠ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ , ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΒΗΜΑ ΣΕ ΧΟΡΟΥΣ ΛΑΤΙΝ. ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙΣ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΘΕΛΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΩ ΒΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΛΑΤΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΝΤΑΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ!!!

Ο ΧΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ!!!!!!

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 2 χρονών και 7 μηνών και είναι τρελαμένη με το χορό. Εγώ έλεγα ότι είναι φάση και θα περάσει αλλά απ' ότι φαίνεται ο χορός ήρες για να μείνει στη ζωή μας :-)

Θέλω να την ξεκινήσω χορό (ρυθμική, όρφ, μπαλέτο ή ό, τι είναι κατάλληλο), αλλά προβληματίζομαι μήπως είναι πολύ μικρή. Δε θέλω και να την πολυφορτώσω γιατί πάει και παιδικό σταθμό απ' όπου γυρνάει στις 4:30-5 το απόγευμα.

Απ' ό, τι βλέπω όμως υπάρχουν σχολές με ειδικές τάξεις για μικράκια, που φαντάζομαι ότι το πρόγραμμα είναι ειδικό για την ηλικία τους, έτσι δεν είναι; Ismene ξέρεις καμία καλή σχολή στον Άλιμο, στην Ηλιούπολη ή Αργυρούπολη που να έχει τάξεις για μικρά παιδάκια;

Η δική σου σχολή στον Βύρωνα που είναι;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα του φόρουμ... κι απ ότι διάβασα.. παίζει να είμαι και ο μοναδικός μπαμπάς που γράφει σ αυτο το θέμα περί χορού! :rolleyes:

Στο θέμα που θέλω να ρωτήσω τώρα...

 

Η κόρη μου είναι 15 ετών , θα ξεκινήσει στην πρώτη Λυκείου, και μου "ανακοίνωσε" ότι θέλει να πάει χορό φέτος και μάλιστα ενα είδος που αν το γραφω σωστα λέγεται HIP-HOP !

 

Ως άσχετος επί του θέματος, θα ήθελα τη γνώμη σας αν έχει κάποιο νόημα μια τέτοια ενασχόληση σ αυτή την ηλικια, ιδιαίτερα λαμβανοντας κατα νού τις αυξημένες φέτος σχολικές απαιτήσεις ....

 

Αν βοηθάει, να αναφέρω ότι στο παρελθόν είχε αλλη μια επαφή με τις αίθουσες χορού στην ηλικία των 6 περίπου για μια χρονιά, (όχι κλασσικο αν θυμαμαι καλα , αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι τα θέματα αυτα τα αναλαμβανε τότε η μαμά της)

 

Τελος, αν η γνώμη σας είναι θετική για μια τέτοια κίνηση θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να αναφερετε και μερικές σχολές αυτου του είδους στην Ανατολική Θεσσαλονίκη, που θα μπορούσα να απευθυνθώ.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα του φόρουμ... κι απ ότι διάβασα.. παίζει να είμαι και ο μοναδικός μπαμπάς που γράφει σ αυτο το θέμα περί χορού! :rolleyes:

Στο θέμα που θέλω να ρωτήσω τώρα...

 

Η κόρη μου είναι 15 ετών , θα ξεκινήσει στην πρώτη Λυκείου, και μου "ανακοίνωσε" ότι θέλει να πάει χορό φέτος και μάλιστα ενα είδος που αν το γραφω σωστα λέγεται HIP-HOP !

 

Ως άσχετος επί του θέματος, θα ήθελα τη γνώμη σας αν έχει κάποιο νόημα μια τέτοια ενασχόληση σ αυτή την ηλικια, ιδιαίτερα λαμβανοντας κατα νού τις αυξημένες φέτος σχολικές απαιτήσεις ....

 

Αν βοηθάει, να αναφέρω ότι στο παρελθόν είχε αλλη μια επαφή με τις αίθουσες χορού στην ηλικία των 6 περίπου για μια χρονιά, (όχι κλασσικο αν θυμαμαι καλα , αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι τα θέματα αυτα τα αναλαμβανε τότε η μαμά της)

 

Τελος, αν η γνώμη σας είναι θετική για μια τέτοια κίνηση θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να αναφερετε και μερικές σχολές αυτου του είδους στην Ανατολική Θεσσαλονίκη, που θα μπορούσα να απευθυνθώ.

 

ευχαριστώ

 

 

οτιδήποτε κάνει για άσκηση, οτιδήποτε κάνει γαι το σώμα της είναι καλό. από την αλλη ειναι καλό και για το μυαλό της. θα κανει διάλειμμα από τα διαβάσματα και οταν επιστρέφει θα εχει πιο καθαρο μυαλό και θα αποδίδει καλύτερα.

μορείς να μπεις στην ιστοσελίδα http://www.sisxe.com να βρεις αριθμούς τηλεφώνων σχολων και να ρωτήσεις.

προτίμησε σχολές μπαλετου και οχι γυμναστηρια ή αλλου είδους χώρους που κάνουν χορό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni, γεια.

Μένω στου Ζωγράφου και θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις τη σχολή της Σύλιας Ζαχαροπούλου. Έχω ένα κοριτσάκι 4,5 ετών και σκέφτομαι να ξεκινήσει με τη μουσικοκινητική, αλλά είμαι εντελώς άσχετη με το θέμα του χορού.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

ismeni, γεια.

Μένω στου Ζωγράφου και θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις τη σχολή της Σύλιας Ζαχαροπούλου. Έχω ένα κοριτσάκι 4,5 ετών και σκέφτομαι να ξεκινήσει με τη μουσικοκινητική, αλλά είμαι εντελώς άσχετη με το θέμα του χορού.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

οχι δεν την ξέρω.

θα μπορούσες να μπεις στο http://www.sisxe.com και να δεις νομιμες σχολες χορού

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πού είναι οι συμφορουμιτες που γραφτηκαν στο parents και η μοναδικη καταχωρηση ηταν να ρωτησουν για σχολή μπαλέτου;

τυχαίο;

 

κυρίες μου, με ελέγχετε;

 

μπορει να 'ναι τυχαίο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, καλησπέρα!!!

Δεν ξέρω, εάν κάποιες σε ελέγχουν. Πάντως, προσωπικά, σε ευχαριστώ και δημόσια για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες και με κατεύθυνες σωστά, ώστε να επιλέξω σχολή μπαλέτου για τη μικρή μου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, καλησπέρα!!!

Δεν ξέρω, εάν κάποιες σε ελέγχουν. Πάντως, προσωπικά, σε ευχαριστώ και δημόσια για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες και με κατεύθυνες σωστά, ώστε να επιλέξω σχολή μπαλέτου για τη μικρή μου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

κι εγω ευχαριστω κι εσένα και τους υπόλοιπους στο φορουμ και θα συνεχισω να βοηθάω οποιον με χρειάζεται και επικοινωνεί μαζί μου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικία του γιού σου δεν κάνουν μπαλετο αλλά δημιουργικό χορό. στο νάκα κα΄νουν μουσικοκινητική αγωγή. εχουν την επιλογή να κάεις ενα δοκιμαστικό μάθημα και μετα αν θες να τον γράψεις.

 

παρακαλώ

 

Thanks ismeni,

 

Δεν ήμουν και πολύ ενεργός το καλοκαίρι και δεν πρόλαβα να απαντήσω. Τελικά κανόνισα για δοκιμαστικό αύριο και βλέπουμε. Νομίζω ότι αυτό θα είναι πιο στοχευμένο απο κάποιο άθλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη καλησπέρα! Μήπως γνωρίζεις για την σχολή μουσικοκινητικης αγωγής Ορφ στη Γουναρη 39 στην Γλυφάδα να μου πεις? Σκεφτομαι να παω με τη κορη μου 2 χρονών να παρακολουθήσουμε γιατι είναι κοντά μας. Η σχολή ονομάζεται Μουσικοκινητικη και η δασκαλα εκεί ονομάζεται Φραντζεσκα Θεοδωρουλάκη Διακουμάκου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σου προτείνω κάποιες σχολές, χωρίς να ξέρω πόσο κοντά σου ή όχι είναι.

φωτεινή παυλοπούλου κιθαιρώνος 19β 210-6842611 (ψηφίζω υπέρ!!!!!! γλυκήτατη με τα μικρά)

marylin kanonis αμικλών 28 και κεφαλληνίας 210-6719188 (αυστηρή, αλλά πολύ καλή στη δουλειά της)

ΚΑΝΑΤΣΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑ: ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ 16 – ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΤΗΛ.: 210 68 11 043 (ψηφίζω)

ελένη κλεόπα ύδρας 10 210-6815153, 210-6848282 (απλώς την ξέρω)

 

στέλλα περδίκη δημοκρατίας 73, μελίσσια 210-8047119 (πολύ καλή)

μπίνη χόνδρου ΣΕΡΙΦΟΥ 10, ΜΕΛΙΣΣΙΑ (ψηφίζω)

αναστασιάδη ήβη ελ. βενιζέλου 39 και κανάρη, μελίσσια 210-6137304 (υπερ)

 

όπου και να πας... δώσε το όνομά μου

και φυσικά περιμένω να μου πεις...

 

ισμηνη σε ευχαριστω πολυ , εκλεισα ραντεβου για τις μικρες μου και η σύζυγος εμεινε ενθουσιασμένη απο την τηλεφωνικη επαφη με την κυρια Περδικη .

ανεφερε οτι εχει 2 σχολες , η αλλη που βρίσκετε?

NPIap3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

ψάχνω κι εγώ για την 4,5χρονη κορή μου σχολή μπαλέτου και πιο συγκεκριμένα στον γερακα αττικής. ηθελα να μάθω αν γνωρίζετε τις παρακάτω σχολές χορού : 1)Μπάλαρη Βίκυ Αριστοτέλους 75 Γέρακας 2106610419, 2) Μαρίνα Μαύρου-Πολλάτου Ευρυτανίας 30 Γέρακας 2106048483. Αν όχι, υπάρχει κάτι άλλο να μου προτείνετε στην ίδια περιοχή? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ισμηνη σε ευχαριστω πολυ , εκλεισα ραντεβου για τις μικρες μου και η σύζυγος εμεινε ενθουσιασμένη απο την τηλεφωνικη επαφη με την κυρια Περδικη .

ανεφερε οτι εχει 2 σχολες , η αλλη που βρίσκετε?

 

στην αθηνα, στο γκυζη

 

θα της πεις οτι σε στελνω εγω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έγω έχω 1 κοριτσάκι 3 ετών και θέλω να την στείλω χορό, πρόσφατα μετακομίσαμε Άνοιξη. Ισμήνη, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με κάποια καλή σχολή εδώ κοντά (Άνοιξη, Αγ. Στεφανο, Σταμάτα...). Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έγω έχω 1 κοριτσάκι 3 ετών και θέλω να την στείλω χορό, πρόσφατα μετακομίσαμε Άνοιξη. Ισμήνη, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με κάποια καλή σχολή εδώ κοντά (Άνοιξη, Αγ. Στεφανο, Σταμάτα...). Ευχαριστώ πολύ.

 

νεοκτιστες περιοχές... δεν ξερω κατι από εκεί

βολέυει η νέα ερυθραία; η κηφισσιά ψηλά προς την εθνική;

εχεις δει κάτι στη γειτονιά σου να σου πω τη γνώμη μου;

 

μαραθώνας, νέα μάκρη;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ismeni, καλημέρα.

είχαμε μιιλήσει πριν τον αύγουστο για σχολή χορού στο Γαλάτσι. Τελικά ξεκινήσαμε στη σχολή της Γούβαλη και η μικρή (4άρων) είναι κατενθουσιασμένη. Στην Κονταξάκη δεν πήγα τελικά γιατί η άλλη είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε όλους φαίνονται πολλά τα 75? το μήνα, είναι?

Link to comment
Share on other sites

ismeni, καλημέρα.

είχαμε μιιλήσει πριν τον αύγουστο για σχολή χορού στο Γαλάτσι. Τελικά ξεκινήσαμε στη σχολή της Γούβαλη και η μικρή (4άρων) είναι κατενθουσιασμένη. Στην Κονταξάκη δεν πήγα τελικά γιατί η άλλη είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε όλους φαίνονται πολλά τα 75? το μήνα, είναι?

 

καλημέρα

μπράβο! καλό ξεκίνημα

η γνώμη μου είναι πως ναι, είναι πολλά τα 75 ευρώ

ομως αφ' ενος το ΣΙΣΧΕ εχει βαλει πλαφον διδάκτρων και αφ' ετερου τα λειτουργικά εξοδα της σχολής μπορει να είανι υψηλά.

γενικά ο χορός είναι ακριβό χόμπυ...

αλλά να ξέρεις οτι χαμένα δε θα πάνε!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πάνε χαμένα και μόνο από τη χαρά που βλέπω στο πρόσωπό της όταν πηγαίνει!!! Αλλά τέτοιους καιρούς θα έπρεπε να κάνουν κάτι καλύτερο αφού σε περιοχές όπως Πεύκη και Κηφισιά (από γνωστούς που πάνε τα κοριτσάκια τους) είναι χαμηλότερες οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πάνε χαμένα και μόνο από τη χαρά που βλέπω στο πρόσωπό της όταν πηγαίνει!!! Αλλά τέτοιους καιρούς θα έπρεπε να κάνουν κάτι καλύτερο αφού σε περιοχές όπως Πεύκη και Κηφισιά (από γνωστούς που πάνε τα κοριτσάκια τους) είναι χαμηλότερες οι τιμές.

 

εγω εχω ακούσει και 90άρια στην κηφισιά

μη συγκρινεις με σχολές των δημων (που κανονικά απαγορέυεται να εχουν μπαλέτο)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...