Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σποράδες(Σκιάθος-Σκόπελος-Αλόννησος)


Recommended Posts

Είχα πάει στη Σκόπελο το 2007. Όταν είχαμε πάει εμείς, είχε βρέξει λίγο πριν και έτσι δεν αντιμετωπίσαμε σοβαρό πρόβλημα με τις σφίγγες. Μας είπαν οι κάτοικοι, πως όταν βρέχει δεν έχει πολλές σφίγγες. Όποτε παρακαλάτε για βροχή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ALIKOYLA ευχαριστώ για την απάντηση αν και δε με πρόλαβες!

Να σας πω λοιπόν εντυπώσεις από Σκόπελο.

Από παραλίες αυτές που άξιζαν ( κατά τη γνώμη μου πάντα) ήταν 1) ΚΑΣΤΑΝΙ, 2) ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ 3)ΧΟΒΟΛΟΣ.

Οι Μηλιές και ο Στάφυλος παρά την πολύ διαφήμιση, υπερβολική θα έλεγα, δεν άξιζαν. Βέβαια και οι 3 παραλίες που σας ανέφερα δεν είναι οργανωμένες, δεν έχουν δλδ ξαπλώστρες και καντίνες και ίσως γι΄αυτό δε τις διαφημίζουν.

Στο ΚΑΣΤΑΝΙ αν έχεις τζιπ πάς μέχρι την παραλία.

Στον ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ και τζιπ να έχεις το αφήνεις, για να πάς στην παραλία κατεβαινεις σκαλιά.

Στον ΧΟΒΟΛΟ παρκάρεις το αμάξι στο Νέο Κλήμα και μετά περπατάς γιαλό γιαλό κανα 10΄, δεν είναι κουραση.

Για τις σφήγκες εμείς πήραμε Ελληνικό καφέ και τον καίγαμε στις παραλίες οπότε όλα καλά. Μία σφήκα τσίμπησε τη μικρή μου αλλά με το ειδικό στικ σε 2΄όλα καλά.

Γενικά δεν απογοητευτηκα από τη Σκόπελο. Αν θέλετε λεπτομέριες για κάτι, στη διάθεσή σας!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να σου συμβεί τίποτα αλλά αφου θα είσαι με τόσο μικρό μωρό γιατί δε πας Σκιάθο που είναι πιο οργανωμένο νησί, πιο κοντά (λιγότερη ταλαιπωρία) και έχει και αεροδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
  • 10 months later...

γεια σου κουλα,

 

Πηγα το καλοκαιρι που μας περασε με την κορη μου και περασαμε τελεια. Εμεις μειναμε σε ξενοδοχειο μεσα στην χωρα. Δεν ειχαμε κανενα προβλημα γιατι ολα μεσα στα ποδια μας ηταν και στο κεντρο εχει και μια τεραστια παιδικη χαρα ολο εκει θα ειστε το βραδακι (χαχα).

 

Εγω δεν ειχα παρει αυτοκινητο μαζι μου και οι μετακινησεις μας γινοταν με το λεωφορειο της γραμμης και ηταν μια χαρα.

 

Προσοχη μονο το νησι εχει παρα μα παρα μα παρα πολλες μελισσες.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,εχουμε σκοπο να παμε το καλοκαιρι.εχετε παει???

ξερεις καποιος να μας προτεινει που να παμε??:D και φυσικα θα εχουμε και τα παιδακια μας μαζι;)

 

Η Σκοπελος ειναι παρα πολυ ωραια κ ενδεικνυται για οικογενειακες διακοπες!Θελει μονο προσοχη γιατι εχει παρα πολλες σφιγγες:(.Εμεις καιγαμε ελληνικο καφε για να μην πλησιαζουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου κουλα,

 

Πηγα το καλοκαιρι που μας περασε με την κορη μου και περασαμε τελεια. Εμεις μειναμε σε ξενοδοχειο μεσα στην χωρα. Δεν ειχαμε κανενα προβλημα γιατι ολα μεσα στα ποδια μας ηταν και στο κεντρο εχει και μια τεραστια παιδικη χαρα ολο εκει θα ειστε το βραδακι (χαχα).

 

Εγω δεν ειχα παρει αυτοκινητο μαζι μου και οι μετακινησεις μας γινοταν με το λεωφορειο της γραμμης και ηταν μια χαρα.

 

Προσοχη μονο το νησι εχει παρα μα παρα μα παρα πολλες μελισσες.....

 

 

Οντως αυτο με τις μελισσες ηταν προβλημα μεγαλο πολλες φορες αναγκαστικα να φυγω απο παραλια ολες πανω μου!! λες κ ειχα μελι εγω ειχα μεινει λιγο εξω απο την χωρα 30 λεπτα περιπου με το λεωφοριο σε ενα πολυ ομορφο ξενοδοχειο 4 λεπτα απο την θαλασσα με τα ποδια κ με καλες τιμες δεν το θυμαμαι απεξω ομως τωρα πρεπει να ψαξω ν αβρω στα πραγματα μου κατα ταλλα εχει πανεμορφες παραλιες κ μερη το προβλημα ειναι οτι μετα τις 12 το βραδυ δεν εχει συγκοινωνιες

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κουλα,

 

Πηγα το καλοκαιρι που μας περασε με την κορη μου και περασαμε τελεια. Εμεις μειναμε σε ξενοδοχειο μεσα στην χωρα. Δεν ειχαμε κανενα προβλημα γιατι ολα μεσα στα ποδια μας ηταν και στο κεντρο εχει και μια τεραστια παιδικη χαρα ολο εκει θα ειστε το βραδακι (χαχα).

 

Εγω δεν ειχα παρει αυτοκινητο μαζι μου και οι μετακινησεις μας γινοταν με το λεωφορειο της γραμμης και ηταν μια χαρα.

 

Προσοχη μονο το νησι εχει παρα μα παρα μα παρα πολλες μελισσες.....

να σε καλα!! ναι τωρα διαβαζα τα αλλα ποστ....αυτο με της μελλισεςδεν μουυυυ αρεσε καθολουυυυυυ:eek:θα δω...ασε που διαβαζω οτι με το αμαξι ειναι ακριβα/...μαλλον κανα πηλιο θα προτιμησω.....
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ,ΕΜΕΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 20ΙΟΥΝΙΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΚΙΑΘΟ,ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ?ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΜΑΖΙ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ 19ΜΗΝΩΝ ΤΟΤΕ,ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει με τον άντρα μου πρίν 5 χρόνια δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει από τότε. Σκεφτόμαστε να πάμε και φέτος με το μικρό μας για λίγες μέρες. Είναι καταπράσινο νησί, με υπέροχες παραλίες(και πολυσύχναστες και ερημικές) και κοντινές αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ,ΕΜΕΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 20ΙΟΥΝΙΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΚΙΑΘΟ,ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ?ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΜΑΖΙ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ 19ΜΗΝΩΝ ΤΟΤΕ,ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

 

ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!

μεναμε στο κεντρο και ηταν ολα υπεροχα... το φαγητο, ο καιρος....

πηραμε μηχανακι....

τελειες, μαγευτικες οοολες οι παραλιες,... ολες οργανωμενες,... πιο ωραια ειναι του βρωμολιμνου.... αλλα ολες τελειες!

 

προτιμησε να μενεις στο κεντρο...

να παρεις το πλοιαρακι για γυρο του νησιου, αξιζει...

αν θες πας και διπλα στην σκοπελο...

πολυ καλος ο κοσμος...

 

υπαρχουν μελισσες, αλλα ακακες εντελως!

 

οοοτι πρεπει για οικογενειακες διακοπες!

φυσικα και θα παμε ξανα στην σκιαθο... στο μελλον!

 

οτι αλλο θες να με ρωτησεις, καλυτερα στειλε μου πμ γιατι δεν μπαινω μεσα συχνα!

 

να πατε σκιαθο χωρις καμια σκεψη και θα με θυμηθεις!(να πιεις και στην υγεια μου ε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Κοριτσια θα ηθελα τα φωτα σας σκεφτομαστε το καλοκαιρι

για ταξιδι και θα θελαμε να παρουμε και το 3 χρονων αγορακι

μας .Ακουσαμε τα καλυτερα για Σκιαθο αν και πολυ τσιπιμενες

η τιμες .

Εχει παει καμια απο εσας με μωρο ???? Πεστε μου της εντυπωσεις σας

και λεπτομερεις .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε πέρσι Σκόπελο 15 μέρες με τον 18 μηνών γιό μας....Εσείς γιατί ΟΧΙ?

Με το καλό φέτος να πάτε και να κάνετε πολλές πολλές βουτιές και για εμάς που δε θα μπορέσουμε να πάμε κάπου θα έχουμε την κορούλα μας.....

Link to comment
Share on other sites

Πάμε Σκιάθο κάθε χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια!Την θεωρούμε σχεδόν το χωριό μας!!!Εχει πάρα πολύ κοντινες αποστάσεις, απίστευτες παραλίες και το καλό είναι οτι σε πολύ κοντινή απόσταση συνδιάζει τα πάντα!!!Εχει και ακριβά ξενοδοχεία, αλλά και πολύ καλά οικονομικά, μπορεις να φας και σε πολυτελές εστιατόριο, αλλά και σε ταβερνακι πλαι στο κύμα, έχει κλάμπ, αλλά και ¨οικογενειακές¨καφετέριες! Πέρυσι τον Ιούνιο είναμε πάει με την 5 μηνών κορούλα μας και δεν ταλαιπωρηθήκαμε λεπτό!Απλά λίγο θέμα είναι το καράβι από την ραφήνα και τα λίγα δρομολόγια (πχ εμας έφευγε μόνο κάθε απόγευμα στις 6 και γιαυτό αναγκαστήκαμε να πληρώσουμε κάποια εξτρα χρήματα για να έχουμε το μωράκι στο δωμάτιο μέχρι τότε). Και οκ, οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες, αλλά μπορείς με μια καλή οργάνωση να κινηθείς έξυπνα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για της απαντησεις σας.

Κοιτα δεν εχω προβλημα στο οτι θα παρω το μωρο μου μαζι αντιθετα απο 5 μηνων καθε καλοκαιρι πηγαιναμε διακοπες αλλα εντος Κυπρου και 3-4 μερες. Εδω εμας τα πακετα για Σκιαθο ειναι 7-8 μερες και απλα ειχα ακουσει οτι ειναι κατι σαν Μυκονος και για αυτο το σκεφτομαι .

Θα σας παρακαλουσα να μου πειτε πια ειναι η καλυτερη παραλια και ακομα ξενοδοχεια η apartments που εχετε παει .

Εχω βρει κατι σπιτακια κοντα στην παραλια Κολιος ειναι ωραια παραλια κοντα στο κεντρο, αεροδρομιο???

Καθε απαντηση σας πολυτιμη θα με βοηθησετε :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το αεροδρόμιο είναι κοντά στην παραλία Ξανεμος και Αγιά Ελένη!Αλλά φαντάσου οτι γυρίζεις όλο το νησί σε 15 λεπτα!Ουσιαστικά είναι δύο κεντρικοι δρόμοι..Γιαυτό και οι παραλίες είναι λίγο απομονωμένες, δηλ δεν υπάρχουν μπανγκαλοουζ πάνω στο κύμμα, εκτός αν κλείσεις σε 2-3 πολυτελή ξενοδοχεία, που έχουν ιδιωτικές παραλίες..Η καλ'ύτερη (για μένα) παραλία οικογενειακή είναι η ψιλή αμμος, που έχει και εστιατόριο για μικρά γευματα/καφέδες!Για ξέφρενα πάρτυ είναι η μπανάνα!Στον Ξάνεμο είναι το εντυπωσιακότερο τοπίο που έχω δει σε Ελλάδα, είναι σαν Καραιβική, αλλά φυσάει κι έχει κύμμα.Πιστεύω οτι θα περάσετε πάρα πολύ όμορφα, έχει τόσες πολλές προοπτικές!!!Και οργανώνονται εκδρομές σε γύρω παραλίες με βαρκάκια, Αλλά και σε κοντινά νησια (Αλλονησο σίγουρα) που είναι τέλειες, σε καλή τιμή κι αξίζουν!Για διαμονή, θα σου προτεινα να νοικιάσετε στο Αλκυον..Ειναι κεντρικό ξενοδοχείο και πολύ καλό για τα χρήματα του. Είναι ανάμεσα στον κεντρικό πεζόδρομο και στον παραθαλάσσιο δρόμο με τις ψαροταβέρνες, πολύ καλό σημείο

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε μονοημερη στην σκιαθο το καλοκαιρι και ετσι ξερω σχεδον τιποτα αλλα διαβαζοντας ολα αυτα την θυμηθηκα και ζηλεψαααααααααααα............... φανταστικες παραλιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για της απαντησεις σας.

Κοιτα δεν εχω προβλημα στο οτι θα παρω το μωρο μου μαζι αντιθετα απο 5 μηνων καθε καλοκαιρι πηγαιναμε διακοπες αλλα εντος Κυπρου και 3-4 μερες. Εδω εμας τα πακετα για Σκιαθο ειναι 7-8 μερες και απλα ειχα ακουσει οτι ειναι κατι σαν Μυκονος και για αυτο το σκεφτομαι .

Θα σας παρακαλουσα να μου πειτε πια ειναι η καλυτερη παραλια και ακομα ξενοδοχεια η apartments που εχετε παει .

Εχω βρει κατι σπιτακια κοντα στην παραλια Κολιος ειναι ωραια παραλια κοντα στο κεντρο, αεροδρομιο???

Καθε απαντηση σας πολυτιμη θα με βοηθησετε :D

κοιτα και στο belvedere περσι πηγα με μωρο 17 μηνων...καθαρα και καλη τιμη πρωινου της παναγιας τα ματια σερβιρουν και επισης μου εκαναν ειδικο φαγητο για το μωρο σουπες κτλ...η ιδια που εχει το ξενοδοχειο καθε μερα,το μαγειρευε με τα χερακια της, διαλεγα τι ηθελα να φαει και μου το εφτιαχνε....τρωγαμε μεσα ειναι πιο οικονομικα απο οτι εξω.....!!!!!3-4 ε πιο λιγο απο οτι εξω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανερχομαι για να σας πω οτι το εχω ψαξει και αυτο που παρατηρω

οτι ειναι πολυ ακριβα και τα αεροπορικα απο Κυπρο προς Σκιαθο καθως

η διαμονη. Θα ηθελα να ρωτησω αν καμια σας εχει επισκεφθει την Ανδρο

γιατι βρισκω πολυ διαφορα στις τιμες δηλ για Σκιαθο μου βγαινει γυρω στα 1800 ευρω (εισητηριιο-ξενοδοχειο) και για Ανδρο 1200 ευρω.

 

Υ.Γ Σας ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας καθως οταν εισαι απο αλλη χωρα καθε πληροφορια που σου δινουν ειναι καθοριστικη για το ταξιδι σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και η Ανδρος είναι ένα υπέροχο νησί, με πεντακάθαρες παραλίες!Ίσως όχι τόσο εύκολο όσο η Σκιάθος (δηλ θα χρειαστεί οπωσδήποτε να νοικιάσεις αμάξι όλες τις ημέρες) αλλά εξίσου γραφικό!Δεν ξέρω να σου πω για διαμονή καθώς όποτε πάω φιλοξενούμαι από φιλικό ζευγάρι- μόνιμους κατοίκους του νησιού!Καλά να περάσετε!!!

 

Πάντως καμια φορά όλα είναι και θέμα συγκυριών..Πχ εγώ πάω κάθε χρόνο Σκιάθο και περνάω σούπερ!Όταν πήγα πέρυσι, είχαν ένα event 3ήμερο οι φιλοι της Harley Davidson...Φαντασου 3000 άτομα να κάνουν ελεύθερο camping κατα μήκος του λιμανιού και στις περισσότερες παραλίες, μπύρες, σουβλάκια, φωνές και μαρσαρίσματα από τις μηχανές ΟΛΗ την ημέρα...Κι όταν λέω ΟΛΗ, ΟΛΗ!

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να σας πω οτι το εχω ψαξει και αυτο που παρατηρω

οτι ειναι πολυ ακριβα και τα αεροπορικα απο Κυπρο προς Σκιαθο καθως

η διαμονη. Θα ηθελα να ρωτησω αν καμια σας εχει επισκεφθει την Ανδρο

γιατι βρισκω πολυ διαφορα στις τιμες δηλ για Σκιαθο μου βγαινει γυρω στα 1800 ευρω (εισητηριιο-ξενοδοχειο) και για Ανδρο 1200 ευρω.

 

Υ.Γ Σας ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας καθως οταν εισαι απο αλλη χωρα καθε πληροφορια που σου δινουν ειναι καθοριστικη για το ταξιδι σου.

 

Πήγα Άνδρο πέρσι. Έχει καλές παραλίες αλλά από τον αέρα και την αμμοβολή δε σου κάνει αίσθηση να μπεις στη θάλασσα γιατί τουρτουρίζεις ντάλα μεσημέρι. Το βράδυ πάλι τουρτουρίζεις, δε μπορείς να κάτσεις στη βεράντα του ξενοδοχείου ούτε για μισό τσιγάρο. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να πετύχεις 2-3 μέρες χωρίς αέρα. Τα πάντα εκεί ακριβα έως πανάκριβα. Οι κάτοικοι αφιλόξενοι. Πάθαμε και τροφική δηλητηρίαση από ταβέρνα στο Μπατσι. Είναι 2 ώρες από Ραφήνα και είπαμε να πάμε για να μη ταλαιπωρηθούμε στο καράβι. Καλύτερα να μην είχαμε πάει, ήταν οι χειρότερες διακοπές μας.

Αν θες ΥΠΕΡΟΧΟ και ΦΤΗΝΟ νησί να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑΞΟ. Όταν είχαμε πάει ήταν υπέροχα. Μαζευαμε αστεριες από τις παραλίες (τους ξαναβάζαμε στη θάλασσα για να μη πεθάνουν), η άμμος ήταν σα ρύζι, δε κολούσε, υπέροχο και φτηνο φαγητό, άνθρωποι ζεστοί. Εχει αεροδρόμιο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...