Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εχω παει ανδρο αλλα ανοιξη, εχετε να πειτε καλα λογια για τις παραλιες? Θελω τα κλασικα για διακοπες με μωρο αμμουδια αλλα χωρις πολλες εγκαταστασεις κοντα -για να ειναι καθαρα- και να εχει ευκολη προσβαση. Εχει τετοιες παραλιες ή να σαλπαρουμε γι αλλου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μητερα μου ειναι απο εκει και πηγαινουμε απο τοτε που ημουν μωρο.

Εχει πεντακαθαρες παραλιες με αμμουδια μονο που τα νερα ειναι παρα πολυ κρυα.

Εμεις μενουμε στο Γαυριο. Συνηθως οι περισσοτεροι πανε στο Μπατσι που ειναι πιο μαζεμενο ως μερος.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερουλα! Πολυ ωραιο νησι

ξερεις καμμια αμμουδερη παραλια να μας προτεινεις που να ειναι ερημικη χωρις καφετεριες κλπ αλλα προσβασιμη με αυτοκινητο-χωρις σκαλες, πεζοπορια κλπ? Στο μπατσι θυμαμαι πολυ κοσμο και πολλα εστιατορια.

Link to comment
Share on other sites

Κατα μηκος του Γαυριου εχει παρα πολλες.

Καφετεριες δεν υπαρχουν.

Μια αρκετα καλη ειναι η παραλια του Αγιου πετρου οπου εχεις προσβαση με το αυτοκινητο. Σε ενα σημειο μονο εχει beach volley (αν θυμαμαι καλα) αλλα ειναι αρκετα μεγαλη και δεν θα εχεις προβλημα κανενα. Απεναντι (εκτος παραλιας) εχει ταβερνουλα με υπεροχο φαγητο.

Γενικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τις παραλιες. Δεν εχει πολυκοσμια (τυπου Μυκονο). Το μονο προβλημα ειναι αν φυσαει που αν πιασει ο αερας στην Ανδρο μπορει να κανεις και 20 μερες να πας στην θαλασσα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει, αλλα θα ηθελα παρα πολυ να παω.

 

( ζωη, κοιτα πανω δεξια στη σελιδα σου.... οταν μπεις.)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καταγωγη μου ειναι απο Άνδρο....εχω βεβαια να παω μερικαχρονοα αλλα ζωη? εχει τοσο ομορφες παραλιες γιατι να στριμωχνονται ολοι στο μπατσι κ το γαυριο που ερχοναι τα απονερα των πλοιων κ οι βρωμιες απο τις ταβερνες κλπ?

 

Εγω προτεινω Ανδρο εχεδι τελειες παραλιες κ αν υπαρχει αυτοκινητο κ διαθεση μπορειτε να πατε σε μερη μαγικά... κοντα στο λιμάνι υπαρχουν καθαρες θαλασσες οπως η χρυση αμμος που εχει αναπτυξη γυρω γυρω αλλα ειναι καθαρα γιατι ειναι ανοιχτωσια , ειναι απο την πισω μερια ο Φελλος που ειναι απομακρυσμενα κ ηρεμα , ειναι το Ατένι που νομιζεις οτι εισαι σε εξωτικο μερος κ γενικα εχει πολλες παραλιες αν υπαρχει αυτοκινητο. ΠΑρκαρεις κυριολεκτικα μεσα στη θαλασσα. παρε μια ιδεα εδω :

http://www.androsinfo.gr/info.php?cid=5

Τα πιό ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η καταγωγη μου ειναι απο Άνδρο....εχω βεβαια να παω μερικαχρονοα αλλα ζωη? εχει τοσο ομορφες παραλιες γιατι να στριμωχνονται ολοι στο μπατσι κ το γαυριο που ερχοναι τα απονερα των πλοιων κ οι βρωμιες απο τις ταβερνες κλπ?

 

Εγω προτεινω Ανδρο εχεδι τελειες παραλιες κ αν υπαρχει αυτοκινητο κ διαθεση μπορειτε να πατε σε μερη μαγικά... κοντα στο λιμάνι υπαρχουν καθαρες θαλασσες οπως η χρυση αμμος που εχει αναπτυξη γυρω γυρω αλλα ειναι καθαρα γιατι ειναι ανοιχτωσια , ειναι απο την πισω μερια ο Φελλος που ειναι απομακρυσμενα κ ηρεμα , ειναι το Ατένι που νομιζεις οτι εισαι σε εξωτικο μερος κ γενικα εχει πολλες παραλιες αν υπαρχει αυτοκινητο. ΠΑρκαρεις κυριολεκτικα μεσα στη θαλασσα. παρε μια ιδεα εδω :

http://www.androsinfo.gr/info.php?cid=5

 

Δεν εχω καταλαβει... ποια απονερα και που στο Γαυριο? Η χρυση αμμος στο Γαυριο ειναι και ειναι πεντακαθαρη. Εννοειται οτι δεν κανει κανεις μπανιο στην παραλια που ειναι κοντα στο λιμανι. Εχει απαγορευτει απο τοτε που ημουν μωρο.

Μπατσι δεν εχω κανει ποτε μπανιο. Εκει πηγαινουμε μονο για καφε ποτο :wink:. Απλα το προτιμουν πολλοι ισως γιατι ειναι πιο μαζεμενο... δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικά δωμάτια στο Κυπρί http://www.hotelsline.gr/root/newhotel/dialogi.asp?pid=19062&meg=1 Πολύ ήσυχα και η θάλασσα πολύ ωραία και ρηχή, πριν το Μπατσί. Η Χρυσή Αμμουδιά μαζεύει πολύ κόσμο. Κυκλάδες προτίμησε νότιες παραλίες να γλυτώνεις τα μελτέμια. Η χώρα της Άνδρου πολύ ωραία αλλά οι παραλίες πολύ εκτεθειμένες στον αέρα και δε λέει κάθε μέρα να μετακινήστε για μπανιο γιατί είναι πάνω απο 30' Χώρα-Μπατσί.

 

ΥΓ Τα μπροστινά έχουν άπαιχτη θέα αλλά φεύγουν νωρίς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ πήγα πέρυσι στο villa nefeli στο μπατσί. Είναι πολύ συμπαθητικά δωμάτια ,καθαρά κ η κυρία που το έχει θα σε κατατοπίσει ακριβώς για τις παραλίες(αν θυμάμαι καλά δίνει κ έναν οδηγό του νησιού).Έχει κ σαιτ http://www.villanefeli.gr. Αν το θες ζητάς δωμάτιο κ με θέα θάλασσα,έχει απο εκείνη τη μεριά ωραίο ηλιοβασίλεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Koρίτσια για πειτε μου που να μεινουμε?Στο Μπατσί?

Εκει εχει τα μαγαζια?Δε θελουμε να μείνουμε σε χωριο με ησυχια, θέλουμε πολιτισμο με μαγαζια τουριστικα κλπ. π.χ. Στην Πάρο ειχαμε μεινει Ναουσα, εδώ ποια ειναι η αντίστοιχη πόλη Μπατσί ή η Χώρα?

Απο παραλιες ποιες ειναι καθαρές, ωραίες και οργανωμένες???

Link to comment
Share on other sites

Μπατσι ειναι τ πιο κοσμοπολιτικο , μ μπαρακια και καφε

χωρα ειναι ωραια αλλα πιο χαλαρα

οργανωμενη παραλια ειναι η χρυσή αμμος κ εκει κοντα εχει κ ωραιες ταβερνες ν φας μετα

Συνετι (ειναι θεικη παραλια)

Ατενι ,Αχλα πολυ καλη απλα δεν ξερω αν εχουν φτιαξει τ δρομο για εκει

τ πήδημα τ Γριας πολυ καλη

κ Βιταλη αρκετα καλη

αυτες θυμαμαι

γενικα η Ανδρος θεωρω οτι ειναι πολυ αδικημενο νησι

εχει απιστευτα πολλες κ ωραιες παραλιες

εχει τ μπλε κ τ ασπρο των Κυκλαδων αλλα εχει κ πολυ πρασινο που σ κανενα αλλο νησί στις Κυκλαδες δεν νομιζω ν δεις

 

Εγω εμενα καθε χρονο (εχω παει 6 καλοκαιρια) σ μια περιοχη 3 χλμ απο τ Μπατσι ,Απροβατο λεγεται. μ αρεσε γιατι δεν ημουν κ μεσα στην κινηση κ εκει που εμενα ειχα πολυ καλη θεα κ η γυναικα που τ ειχε ηταν πολυ καλη κ τ δωματια παντα καθαρα κ αν χρειαζομουν κατι ειχε πιο πανω σουπερ μαρκετ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπατσι ειναι τ πιο κοσμοπολιτικο , μ μπαρακια και καφε

χωρα ειναι ωραια αλλα πιο χαλαρα

οργανωμενη παραλια ειναι η χρυσή αμμος κ εκει κοντα εχει κ ωραιες ταβερνες ν φας μετα

Συνετι (ειναι θεικη παραλια)

Ατενι ,Αχλα πολυ καλη απλα δεν ξερω αν εχουν φτιαξει τ δρομο για εκει

τ πήδημα τ Γριας πολυ καλη

κ Βιταλη αρκετα καλη

αυτες θυμαμαι

γενικα η Ανδρος θεωρω οτι ειναι πολυ αδικημενο νησι

εχει απιστευτα πολλες κ ωραιες παραλιες

εχει τ μπλε κ τ ασπρο των Κυκλαδων αλλα εχει κ πολυ πρασινο που σ κανενα αλλο νησί στις Κυκλαδες δεν νομιζω ν δεις

 

Εγω εμενα καθε χρονο (εχω παει 6 καλοκαιρια) σ μια περιοχη 3 χλμ απο τ Μπατσι ,Απροβατο λεγεται. μ αρεσε γιατι δεν ημουν κ μεσα στην κινηση κ εκει που εμενα ειχα πολυ καλη θεα κ η γυναικα που τ ειχε ηταν πολυ καλη κ τ δωματια παντα καθαρα κ αν χρειαζομουν κατι ειχε πιο πανω σουπερ μαρκετ

Σ ευχαριστώ πολύυυυυυ!!!!!!!!

Πολύ χρησιμες οι πληροφοριες σου!Θα τις εκτυπώσω:lol:

Αν θες στειλε μου το ονομα του ξενοδοχειου κ ποσο πλήρωνες, αν κ θα ηθελα μεσα στο Μπατσι για να κατεβαίνουμε το βράδυ με τα πόδια

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις αυτοκίνητο μπορείς να πας σε καταπληκτικά μέρη....

στα ΠΥΘΑΡΑ στο χωριό Αποίκια(εκεί βγαίνει το νερό Σάριζα) είναι οι πηγές ενός ποταμού με μικρούς καταράχτες......

στην Παραλία ΒΟΡΗ που έχει προσαράξει ένα ναυάγιο.....

στην παραλία ΑΧΛΑ έχει βιότοπο..... εκεί ξεμυαλιστηκε η Μενεγάκη.....

κα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είχαμε κάνει τις πρώτες διακοπές με τον πρώτο μας μικρούλη, όταν ήταν πεντε μηνών. Μείναμε στις στενιές ένα πανέμορφο, καταπράσινο χωριο που είναι δίπλα στην χώρα. Σε ένα ωραίο και πολύ φτηνό δίχωρο δωμάτιο. Σε πέντε λεπτά με το αμάξι ήμασταν σε πολύ όμορφη παραλία χωρις ξαπλώστρες και ομπρέλες και καφετέριες που απ'τη μία πλευρά είναι όλο το πρωί σκια λόγω βράχου και απο πάνω υπήρχε μια ωραία και φτηνή ταβέρνα με το απόλυτο σπιτικο φαϊ!

Το μόνο μείον με τις Στενιες είναι ότι βολεύει να πάρεις αμάξι για την παραλία, παρόλο που πας και με τα πόδια. Έχει μια πολύ όμορφη διαδρομή δίπλα στο ποτάμι που σε βγάζει σε έναν παλιο νερόμυλο.

Ωραια επιλογή νησιου, έχει γενικά πολύ ωραία μέρη και πολύ όμορφες παραλίες. Και η χώρα είναι μοναδική γιατί έχει όλα τα αρχιτεκτονικά είδη και έχει και φοβερο μουσείο με τρομερές εκθέσεις!

(φαίνεται ότι είχα περάσει καλά εε; :))

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις επέστρεψα, μειναμε 5 μερες. θελω να σας ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες, αν και για 1η φορα στη ζωη μου δεν εκανα καθολου εκδρομες/τουρισμο εκει που πηγα, δεν αντεχε η μικρη στο αυτοκινητο τις στροφες. Μεναμε κοντα στο Μπατσι και η χωρα και γενικα το βορειο μερος ειναι πραγματικα ενας αθλος να το φτασεις, μεσα απο μολις 30 χλμ αλλα εξαιρετικα επικινδυνων και αποτομων στροφων απο το Γαυριο-και δεν λεει και πολλα. Γενικα δεν τρελλαθηκα με το νησι απο αποψη ατμοσφαιρας κλπ.

 

Ομως το προτεινω για οικογενεια με μωρο, για τους παρακατω λογους:

1. ειναι πολυ κοντα στην Αττικη

2. εχει φθηνα εισιτηρια πλοιου

3. εχει πολλες και πολυ καθαρες παραλιες, ρηχες κλπ

4. εχει σπιτικο φαγητο

5. οι κατοικοι ειναι φιλικοι και πολυ εξυπηρετικοι

Νομιζω οτι αυτα αρκουν! Παραλια για εμενα τοπ ηταν η χρυση ακτη, αναμεσα στο Μπατσι και το Γαυριο, κοντα στο Κυπρι. Μου αρεσε και ο Φελλος που μου προτεινατε.

 

Για διαμονη μειναμε σε κατι καινουργιες μαιζονεττες, ηταν καταπληκτικες και ειμαι πολυ μα παρα πολυ δυσκολη! Για οποιον ενδιαφερεται http://www.aithra-andros.gr/

 

Καλες διακοπες σε ολους

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις κλείσαμε για Ανδρο 5/8 στο Μπατσί !Κλεισαμε μεσω ΕΟΤ ενα τρικλινο στουντιο στην http://www.idroussa.com/filoxenia.html με 3 εισητηρια μας βγαινει 30 ευρω η βραδια(65 κανονικη τιμη)!Η κυρια που το εχει ηταν πολύ συνεννοησιμη στο τηλεφωνο, ελπιζω να ειναι ετσι κι απο κοντα!

Αυτο που μας ενδιεφερε εμας ηταν να αφηνουμε το βραδυ το αμαξι στο ξενοδοχειο και να κατεβαινουμε κατω με τα πόδια!

Θα σας πω εντυπωσεις μολις γυρισω!!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις κλείσαμε για Ανδρο 5/8 στο Μπατσί !Κλεισαμε μεσω ΕΟΤ ενα τρικλινο στουντιο στην http://www.idroussa.com/filoxenia.html με 3 εισητηρια μας βγαινει 30 ευρω η βραδια(65 κανονικη τιμη)!Η κυρια που το εχει ηταν πολύ συνεννοησιμη στο τηλεφωνο, ελπιζω να ειναι ετσι κι απο κοντα!

Αυτο που μας ενδιεφερε εμας ηταν να αφηνουμε το βραδυ το αμαξι στο ξενοδοχειο και να κατεβαινουμε κατω με τα πόδια!

Θα σας πω εντυπωσεις μολις γυρισω!!

 

 

 

κορίτσια για αρχές αυγούστου ( εως 5 αυγ.) βρίσκεισ οικονομικά δωμάτια γενικά? γυρω στα 60 τη διανυκτέρευση?? για δυο άτομα. από λίγο ψάξιμο που έκανα, δύσκολο, δε βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν τρελλαθηκα με το νησι απο αποψη ατμοσφαιρας κλπ.

 

Σου εύχομαι να ξαναπάς και να επισκεφθείς τα χωριουδάκια γύρω από τη χώρα. Είναι όνειρο. Εμείς κάναμε πεζοπορία από την παραλία Γυαλιά κάτω από τις Στενιές μέχρι την πηγή Σάριζα και πραγματικά μαγευθήκαμε από το μέρος. Αρχοντικά με κήπους, καλντερίμια, ρεματιές, μύλοι, πύργοι, σε μεταφέραν σε άλλη εποχή. Όλα τα οπωροφόρα φορτωμένα τέλος Αυγούστου. Αλλά θέλει υπομονή με τους δρόμους. Θα ήθελα σίγουρα να ξαναπάω.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια για αρχές αυγούστου ( εως 5 αυγ.) βρίσκεισ οικονομικά δωμάτια γενικά? γυρω στα 60 τη διανυκτέρευση?? για δυο άτομα. από λίγο ψάξιμο που έκανα, δύσκολο, δε βρίσκω.

Τα περισσοτερα που ειχα βρει ήταν από 60-70 αλλά ενοικιαζόμενα δωματια χωρις πρωινό με κουζινάκι!

Δες και στο Saint George στο Μπατσι ειχε ή 65 ή 70!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...