Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας μανουλες

ειμαι καινουρια στην παρεα σας και αποφασισα να γραφτω για να σας πω κατι που με προβληματιζει παρα πολυ τον τελευταιο καιρο.

εχω εναν γιο που εγινε 3 χρονων πριν 3 μηνες.η ομιλια του δεν ειναι πολυ καλη σε σχεση με αλλα 3χρονα παιδακια που βλεπω. δηλαδη ας πουμε δε θα πει <<θελω να παμε βολτα>> αλλα θα πει <<βοτα σελω>> η δε θα πει <<θελω να παιξουμε μαζι με τα αυτοκινητακια>> αλλα θα πει <<μπιμπιτα μαζι σελω>>

δηλαδη σεν εχει συντακτικο καλο στις προτασεις του και μονο εγω βγαζω νοημα σε οτι θελει να πει.ουτε ο μπαμπας του δε μπορει να τον καταλαβει παντα.

αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι εχω εντοπισει καποια στοιχεια που με ανησυχουν οπως

1) δεν μπορει να περιμενει με τιποτα.οταν θελει κατι πρεπει να γινει το ιδιο λεπτο αλλιως κλαιει και φωναζει και τσιριζει

2) οταν βρισκεται σε αυτη τη φαση που θα κλαιει δηλαδη,αν ειναι ορθιος, θα χοροπηδαει η θα χτυπαει τα ποδια του εντονα στο πατωμα η θα γυριζει γυρω γυρω κλαιγοντας.αν ειναι καθιστος ,θα πηγαινει μπρος-πισω

3)δε του αρεσει να παιζει με αλλα παιδια.οποτε βγαινουμε εξω αν δει αλλα παιδια δεν τα πλησιαζει αλλα κλαιει η γκρινιαζει επειδη δεν τα θελει.

παρολα αυτα με την ξαδερφη του που μενει απο πανω μας και ειναι 6 ετων παιζουν μια χαρα

4)δεν μπορει να αποχωριστει την πιπιλα του και το πανακι του.την εχει ολη μερα στο στομα.και ειδικα οποτε θα κλαψει την ζηταει απεγνωσμενα και θελει και το πανακι του για να το μυριζει

5)τωρα τελευταια ενα μηνα περιπου ξυπναει κατα τα ξημερωματα και κλαιει φοβισμενος

πειτε μου σας παρακαλω ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?γιατι εμενα δε μου φαινονται καθολου φυσιολογικα.η ανηψια μου δεν ηταν ετσι στην ηλικια του.

και απο αλλα παιδια δηλαδη που βλεπω εξω ανησυχω πολυ!

αν θυμηθω και κατι αλλο θα σας το γραψω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έτσι όπως τα διαβάζω μου φαίνονται όλα φυσιολογικά.

Το κάθε παιδάκι έχει το χαρακτήρα του και τους ρυθμούς του. Δεν είναι όλα ίδια με την ανηψιά σου γι' αυτό καλύτερα να μη συγκρίνεις τα δυο παιδιά. Τώρα αν είναι κάτι που σε ανησυχεί ιδιαίτερα καλύτερα να ρωτήσεις ειδικό που θα δει το παιδί.

Ας πούμε για την ομιλία αν θεωρείς ότι έχει μείνει πίσω ρώτα για αρχή τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες

ειμαι καινουρια στην παρεα σας και αποφασισα να γραφτω για να σας πω κατι που με προβληματιζει παρα πολυ τον τελευταιο καιρο.

εχω εναν γιο που εγινε 3 χρονων πριν 3 μηνες.η ομιλια του δεν ειναι πολυ καλη σε σχεση με αλλα 3χρονα παιδακια που βλεπω. δηλαδη ας πουμε δε θα πει <<θελω να παμε βολτα>> αλλα θα πει <<βοτα σελω>> η δε θα πει <<θελω να παιξουμε μαζι με τα αυτοκινητακια>> αλλα θα πει <<μπιμπιτα μαζι σελω>>

δηλαδη σεν εχει συντακτικο καλο στις προτασεις του και μονο εγω βγαζω νοημα σε οτι θελει να πει.ουτε ο μπαμπας του δε μπορει να τον καταλαβει παντα.

αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι εχω εντοπισει καποια στοιχεια που με ανησυχουν οπως

1) δεν μπορει να περιμενει με τιποτα.οταν θελει κατι πρεπει να γινει το ιδιο λεπτο αλλιως κλαιει και φωναζει και τσιριζει

2) οταν βρισκεται σε αυτη τη φαση που θα κλαιει δηλαδη,αν ειναι ορθιος, θα χοροπηδαει η θα χτυπαει τα ποδια του εντονα στο πατωμα η θα γυριζει γυρω γυρω κλαιγοντας.αν ειναι καθιστος ,θα πηγαινει μπρος-πισω

 

ολα τα παιδακια εχουν ενα δικο τους τροπο να εκφραζονται και να απαιτουν πραγματα. ο τροπος του μικρου σου ειναι αυτος, αργοτερα θα αλλαξει, αν δει καποιο αλλο παιδακι να συμπεριφερεται αλλιώς.

 

 

3)δε του αρεσει να παιζει με αλλα παιδια.οποτε βγαινουμε εξω αν δει αλλα παιδια δεν τα πλησιαζει αλλα κλαιει η γκρινιαζει επειδη δεν τα θελει.

παρολα αυτα με την ξαδερφη του που μενει απο πανω μας και ειναι 6 ετων παιζουν μια χαρα

 

μηπως καποιο παιδακι τον εχει χτυπησει και φοβαται;;;

 

 

4)δεν μπορει να αποχωριστει την πιπιλα του και το πανακι του.την εχει ολη μερα στο στομα.και ειδικα οποτε θα κλαψει την ζηταει απεγνωσμενα και θελει και το πανακι του για να το μυριζει

 

σε αυτην την ηλίκια ειναι πολυ δυσκολο να του κοψεις την πιπιλα αλλα πρεπει!!!!!! θα κλαψει 2-3 φορες, θα κανεις υπομονη, αλλά μην του τη δωσεις!!!

 

 

5)τωρα τελευταια ενα μηνα περιπου ξυπναει κατα τα ξημερωματα και κλαιει φοβισμενος

 

ισως να του λειπει η μαμα του περισσοτερο!!! εισαι αρκετη ωρα μαζι του; τον αγκαλιαζεις, τον φιλας, τον χαίδευεις;;; ισως να αναζηταει χαδακια ή απλα να βλεπει ονειρα!!!

 

πειτε μου σας παρακαλω ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?γιατι εμενα δε μου φαινονται καθολου φυσιολογικα.η ανηψια μου δεν ηταν ετσι στην ηλικια του.

και απο αλλα παιδια δηλαδη που βλεπω εξω ανησυχω πολυ!

αν θυμηθω και κατι αλλο θα σας το γραψω

 

 

κανενα παιδι δεν ειναι το ιδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες

ειμαι καινουρια στην παρεα σας και αποφασισα να γραφτω για να σας πω κατι που με προβληματιζει παρα πολυ τον τελευταιο καιρο.

εχω εναν γιο που εγινε 3 χρονων πριν 3 μηνες.η ομιλια του δεν ειναι πολυ καλη σε σχεση με αλλα 3χρονα παιδακια που βλεπω. δηλαδη ας πουμε δε θα πει <<θελω να παμε βολτα>> αλλα θα πει <<βοτα σελω>> η δε θα πει <<θελω να παιξουμε μαζι με τα αυτοκινητακια>> αλλα θα πει <<μπιμπιτα μαζι σελω>>

δηλαδη σεν εχει συντακτικο καλο στις προτασεις του και μονο εγω βγαζω νοημα σε οτι θελει να πει.ουτε ο μπαμπας του δε μπορει να τον καταλαβει παντα.

αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι εχω εντοπισει καποια στοιχεια που με ανησυχουν οπως

1) δεν μπορει να περιμενει με τιποτα.οταν θελει κατι πρεπει να γινει το ιδιο λεπτο αλλιως κλαιει και φωναζει και τσιριζει

2) οταν βρισκεται σε αυτη τη φαση που θα κλαιει δηλαδη,αν ειναι ορθιος, θα χοροπηδαει η θα χτυπαει τα ποδια του εντονα στο πατωμα η θα γυριζει γυρω γυρω κλαιγοντας.αν ειναι καθιστος ,θα πηγαινει μπρος-πισω

3)δε του αρεσει να παιζει με αλλα παιδια.οποτε βγαινουμε εξω αν δει αλλα παιδια δεν τα πλησιαζει αλλα κλαιει η γκρινιαζει επειδη δεν τα θελει.

παρολα αυτα με την ξαδερφη του που μενει απο πανω μας και ειναι 6 ετων παιζουν μια χαρα

4)δεν μπορει να αποχωριστει την πιπιλα του και το πανακι του.την εχει ολη μερα στο στομα.και ειδικα οποτε θα κλαψει την ζηταει απεγνωσμενα και θελει και το πανακι του για να το μυριζει

5)τωρα τελευταια ενα μηνα περιπου ξυπναει κατα τα ξημερωματα και κλαιει φοβισμενος

πειτε μου σας παρακαλω ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?γιατι εμενα δε μου φαινονται καθολου φυσιολογικα.η ανηψια μου δεν ηταν ετσι στην ηλικια του.

και απο αλλα παιδια δηλαδη που βλεπω εξω ανησυχω πολυ!

αν θυμηθω και κατι αλλο θα σας το γραψω

 

σας ευχαριστω που απαντησατε.σκεφτομαι να απευθυνθω σε εναν παιδοψυχολογο η μηπως δεν ειναι γιαυτα τα θεματα?

 

 

να απευθυνθεις σε οποιον νομιζεις οτι μπορει να σου δωσει απαντησεις σε θεματα που σε ενδιαφερουν!! δεν ειναι κακο ουτε σημαινει οτι το παιδι σου εχει προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλεις να επισκεφτείς κάποιον ειδικό για να σου φύγει η υπόνοια ότι κάτι μπορεί να μην πάει καλά, νομίζω ότι πρέπει να δεις έναν παιδο-αναπτυξιολόγο (ή κάπως έτσι λέγεται η ειδικότητα). Αν τυχόν είσαι Θεσσαλονίκη ή κοντά, μπορείς να πας στο Ιπποκράτειο, έχουν καλό τέτοιο τμήμα στην παιδιατρική (Προσοχή: δεν ζητάς παιδίατρο, αλλά αναπτυξιολόγο). Αν είσαι αλλού, ψάξε αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

αν σε ανυσηχει οντως κατι παρα πολυ σε οτι αφορα το παιδι τοτε οπως ειπαν και τα κοριτσια δες ενα ειδικο.

ο παιδιατρος τι σου εχει πει το εχεις συζητησει μαζι του;

το παιδι ποιος το εχει ολη μερα εσυ ή καποια γιαγια;

μηπως αν πηγαινε παιδικο θα τον βοηθουσε λιγο;

Link to comment
Share on other sites

μαζι μου ειναι το παιδι εκτος απο κανενα σαββατο αν τον αφησω στη γιαγια του για μερικες ωρες .τον στειλαμε στον παιδικο αλλα δεν ηθελε να παει εκλαιγε παρα πολυ και η δασκαλα μου ειπε να μη τον πιεσω αλλο και να δοκιμασουμε παλι τη νεα χρονια. με τον παιδιατρο που το συζητησα μια φορα μου ειπε πως αν εχει καποια μαθησιακη δυσκολια αυτο μπορει να φανει μετα τα 5. ισχυει αυτο?μπορει να ειναι διασπαση προσοχης?

Link to comment
Share on other sites

μαζι μου ειναι το παιδι εκτος απο κανενα σαββατο αν τον αφησω στη γιαγια του για μερικες ωρες .τον στειλαμε στον παιδικο αλλα δεν ηθελε να παει εκλαιγε παρα πολυ και η δασκαλα μου ειπε να μη τον πιεσω αλλο και να δοκιμασουμε παλι τη νεα χρονια. με τον παιδιατρο που το συζητησα μια φορα μου ειπε πως αν εχει καποια μαθησιακη δυσκολια αυτο μπορει να φανει μετα τα 5. ισχυει αυτο?μπορει να ειναι διασπαση προσοχης?

Αντί να περιμένεις απάντηση από απλές μαμάδες, δεν είναι καλύτερα να συμβουλευτείς ένα ειδικό? Ό,τι απάντηση κι αν σου δώσουμε εμείς, ανακρίβεια θα είναι. Μόνο κατά τύχη θα μπορούσαμε να κάνουμε "διάγνωση" και μ'αυτά τα θέματα είναι καλύτερα να μην παίζει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται σε επαφη με αλλα παιδακια σε καθημερινη βαση?

Για την πιπιλα και το πανακι ειναι θεμα συνηθειας δεν βλεπω κατι περιεργο.

Για την φοβια το βραδυ, ξερω οτι περνουν φασεις. Ειδικα μετα τα 3 αρχιζουν οι νυχτερινοι τρομοι οποτε παλι δεν βλεπω κατι περιεργο.

Για την ομιλια πρεπει να μιλησει με γιατρο χαρα μου. Οτι και να σου πουμε εμεις λαθος θα ειναι....

Για το πως αντιδρα και εμενα αμα κλαει και τσαντιζεται χτυπιεται και μαλιστα μπορει απο την ατσουμπαλια της να πεσει και να χτυπησει. Ποσο συχνα το κανει νομιζω παιζει μεγαλυτερο ρολο απο το πως το κανει......γιατρος και παλι. Μιλα με την παιδιατρο πρωτα και αυτη θα σου πει αν χρειαζεται να δεις καποιον αλλο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...