Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Η εγκυμοσυνη δεν προχωραει κανονικα...

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες. Μολις γυρισα απο το γυναικολογο μου πολυ στεναχωρημενη. Ειμαι 7 εβδομαδων και 4 ημερων και το εμβρυο ειναι σχεδον 3 χιλοστα (δηλαδη παρα πολυ μικρο) ο γιατρος εχει ανυσηχησει αλλα προσπαθει να μην μου το δειξει. αλλοι ακουνε καρδια την εβδομη εβδομαδα και εμεις ισα ισα βλεπουμε εμβρυο.

ιγουρα κατι δεν παει καλα οσο και αν θελω να παρηγορηθω... Με εστειλε για χωριακη να δουμε αν εχει ανεβει και ποσο..ποπο τι αγωνια ειναι αυτη... ειχα τελευταια περιοδο 2 φεβρουαριου και ο κυκλος μου ηταν παντα πολυ σταθερος καθε 28 μερες..ανυσηχω..

Διαφημίσεις

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω γιατι σε εχει αγχωσει τοσο ο γιατρος σου...Εγω την προηγουμενη βδομαδα που πηγα ημουν 7 εβδομαδων ακριβως,και τα μωρα ηταν απο 3χιλιοστα περιπου(μου ειπε συμβατο με την ηλικια κυησης).Καρδουλες ακουσαμε,ενω δεν ειχαμε ακουσει στην 6βδομαδα και 3 μερες.Βεβαια η εγκυμοσυνη μου προεκυψε απο εξωσωματικη,δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιο ρολο αλλα μου ειπε οτι ολα πηγαινουν καλα προς το παρον τουλαχιστον.Η χοριακη ειναι μια ενδειξη αλλα νομιζω οτι ειναι δυνατον η χοριακη σου να ανεβαινει και να μην βλεπεις καν εμβρυο.Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ανησυχητικα τα πραγματα για σενα.Ισως ο γιατρος σου παραειναι αυστηρος και λιγομιλητος.Τι να πω...ευχομαι τα καλυτερα.Και γω αυριο θα ξαναπαω για υπερηχο(με παρακολουθει καθε βδομαδα λογω της καταστασης) και προσευχομαι να πηγαινουν ολα καλα και να ειναι τα μικρα μου στη θεση τους και ζωντανα και ανεπτυγμενα.Μεγαλο αγχος η εγκυμοσυνη...αλλα και το πιο γλυκο απο ολα τα αγχη της ζωης μας.θα δεις την αλλη φορα που θα ακουσεις την καρδουλα σου θα μεινεις σαν βλακας να κοιτας μια οθονη με μια κουκιδα που αναβοσβηνει και θα χαμογελας επισης σαν βλακας...Ειναι η πιο χαριτωμενη στιγμη!

ysjfp2.png

Γεια σου ψυχη! Μακαρι να ειναι οπως τα λες. Αυτο που εχει προβληματισει το γιατρο ειναι οτι θα επρεπε να ειναι πιο μεγαλο και να ακουσουμε και καρδουλα οπως ειπε. Δεν ξερω τωρα τι γινεται οταν υπαρχουν 2 εμβρυακια...λογικο ειναι παντως να ειναι μικροτερα απο οτι αν εχεις ενα. Νομιζω καρδουλα ακους οταν ξεπερασει τα 3 χιλιοστα οποτε δεν ακουσαμε...Δεν ξερω τι μπορει να φταιει που δεν αναπτυσεται...αχχχχ

Γεια σου ψυχη! Μακαρι να ειναι οπως τα λες. Αυτο που εχει προβληματισει το γιατρο ειναι οτι θα επρεπε να ειναι πιο μεγαλο και να ακουσουμε και καρδουλα οπως ειπε. Δεν ξερω τωρα τι γινεται οταν υπαρχουν 2 εμβρυακια...λογικο ειναι παντως να ειναι μικροτερα απο οτι αν εχεις ενα. Νομιζω καρδουλα ακους οταν ξεπερασει τα 3 χιλιοστα οποτε δεν ακουσαμε...Δεν ξερω τι μπορει να φταιει που δεν αναπτυσεται...αχχχχ

Όχι δεν ισχύει αυτό. Κανονική ανάπτυξη έχουν, όπως αν ήταν ένα.

Διαφημίσεις

Δεν θυμάμαι ο μπεμπάκος μου πόσο ήταν τότε αλλά ακουσαμε καρδούλα στην 8η εβδομαδα.

Να ηρεμισεις για να μην αναστατώνεις το μωράκι σου και να δεις πού όλα θα πάνε καλά.;)

QqmLp3.png

μην αγχωνεσαι πολλες φορες το εμβρυο μπορει να το συλλαβεις πιο αργα απ οτι ειναι ο κυκλος σου κ να ειναι αλλες οι μετρησεις... ελπιζω κ ευχομαι να πανε ολα καλα κ για σενα κ για το μωρο σου... θα περιμενω νεα σου κ σιγουρα θα ειναι καλα νεα...

Μακαρι βρε κοριτσια να ειναι ολα καλα. Ειμαι και 34 χρονων και πραγματικα το θελω παρα πολυ. Η χωριακη που εκανα χτες ηταν 29.870. Πριν 12 μερες ηταν 6.140. Σχετικα καλα εχει παει λεει ο γιατρος μου. Μεσα στα κατωτερα φυσιολογικα ορια. Θα με δει την επομενη Τεταρτη που θα πρεπει να δουμε καρδουλα πια αλλιως..:((

Μακαρι να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη και ολα να ειναι οκ. Απλα εχω πολυ σταθερο κυκλο και δεν ξερω (δηλαδη παντα ειχα καθε 28 μερες)... μπορει να εχει γινει και στη δικια μου περιπτωση? απο τι εξαρταται?

Τωρα μολις διαβαζα οτι για να εχεις καθυστερημενη συλληψη πρεπει να εχεις

1) αστατο κυκλο

2) επαφη ή επαφες μετα απο την επαφη που νομιζεις οτι εμεινες

Τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει στη δικια μου περιπτωση

Τελος παντων δεν βοηθαει να απελπιζομαι... Απλα αν υπαρχει καμια αναλογη εμπειρια σας παρακαλω γραψτε ειμαι εντελως ασχετη με το θεμα...

Διαφημίσεις

τελικα τα πραγματα αρχιζουν και παιρνουν εναν οριστικο ασχημο δρομο γι αυτην την κυηση.. πηγα σημερα σε αλλο κεντρο για να παρω μια δευτερη γνωμη και δεν ειδαν καν εμβρυο.. περιμενω να παω στον γιατρο μου την τεταρτη για το οριστικο τσεκαρισμα και για να κανονισουμε την αποξεση. Φοβαμαι και τις ναρκωσεις οποτε ειναι διπλα ασχημο..Τι να πω ελπιζω την επομενη φορα να ειναι ολα καλα και να εχω μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη. ειμαι σε σοκ ειναι η αληθεια και δεν μπορω να συνελθω. Το πιο ασχημο απο ολα ειναι που πρεπει να γινει και η αποξεση.. Σαν να μην φτανει η στεναχωρια που ηδη εχω..

....σου στελνω μια μεγαλη αγκαλιτσα!!!...να εισαι δυνατη!!!!!......μονο αυτο εχω να σου πω!...ψαξ'το ομως,πηγαινε αυριο πρωι-πρωι και σε αλλο ιατρο....

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Ευχαριστω κοριτσακι μου.. Να σαι καλα..

Δεν υπαρχουν ιδιαιτερες ελπιδες αλλα θα παω απο δευτερα και σε αλλο γιατρο ετσι και αλλιως. Και στο γιατρο μου βεβαια θα παω τεταρτη...απλα αρχιζω και το συνηδητοποιω σιγα σιγα. Δεν θελω να εχω ψευτικες προσδοκιες..

Θα σου πω μόνο πως η μαμά μου σε σταθερό κύκλο 28 ημερών, συνέλαβαν εμένα έχοντας επαφές λίγες μέρες πριν την περίοδο. Προφανώς, δεν αποκλείεται και σε σταθερό κύκλο να συμβεί αργότερα η ωορρηξία. Τώρα για τα άλλα δεν ξέρω. Εμείς ακούγαμε καρδούλα στην 8η και τα παιδιά μου και τα δυο θεωρούνταν στις αρχές της εγκυμοσύνης μικρότερα από το κανονικό, δεν θυμάμαι για χιλιοστά αλλά τα έβγαζαν μια βδομάδα μικρότερα επειδή έχω μικρό κύκλο.

ISGLp2.pngilpPp3.png

Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσακι μου.. Να σαι καλα..

Δεν υπαρχουν ιδιαιτερες ελπιδες αλλα θα παω απο δευτερα και σε αλλο γιατρο ετσι και αλλιως. Και στο γιατρο μου βεβαια θα παω τεταρτη...απλα αρχιζω και το συνηδητοποιω σιγα σιγα. Δεν θελω να εχω ψευτικες προσδοκιες..

δεν γνωριζω κατι σχετικο αλλα σου ευχομαι να πανε ολα καλα και σε λιγους μηνες να κρατας αγκαλια το μωρο σου!

Το θεμα ειναι οτι στο δευτερο υπερηχο χτες δηλαδη δεν ειδαν καν εμβυακο πολο οποτε....ειναι πολυ πολυ δυσκολο να πανε καλα... τι να πεις εχω διαβασει εχει συμβει χιλιαδες φορες.. σε τοσες κοπελες.. Ειναι ενα συνηθισμενο σχετικα φαινομενο..ασχημο βεβαια..

τελικα τα πραγματα αρχιζουν και παιρνουν εναν οριστικο ασχημο δρομο γι αυτην την κυηση.. πηγα σημερα σε αλλο κεντρο για να παρω μια δευτερη γνωμη και δεν ειδαν καν εμβρυο.. περιμενω να παω στον γιατρο μου την τεταρτη για το οριστικο τσεκαρισμα και για να κανονισουμε την αποξεση. Φοβαμαι και τις ναρκωσεις οποτε ειναι διπλα ασχημο..Τι να πω ελπιζω την επομενη φορα να ειναι ολα καλα και να εχω μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη. ειμαι σε σοκ ειναι η αληθεια και δεν μπορω να συνελθω. Το πιο ασχημο απο ολα ειναι που πρεπει να γινει και η αποξεση.. Σαν να μην φτανει η στεναχωρια που ηδη εχω..

Αν δεν βλέπουν κάτι ούτε έμβρυο, ούτε σάκο, ούτε τίποτα, ποιος ο λόγος να γίνει απόξεση;

Είχα κι εγώ μια παλλίνδρομη, δεν είδα ποτέ ούτε έμβρυο ούτε άκουσα καρδιά. Είχα μόνο τις χοριακές και όταν είδα αίμα δεν υπήρχε τίποτα στον υπέρηχο. Δεν χρειάστηκε απόξεση, έφυγε μόνο του με την αιμορραγία.

Σακος υπαρχει και λεκιθικος ασκος και ενα εμβρυο υπηρχη 2 χιλιοστα αλλα μετα δεν το ξαναειδαμε...θα παω την τεταρτη και θα σας πω.. δεν εχω ελπιδες αλλα ετσι και αλλιως πρεπει να παω για να μου πει ο γιατρος πως θα προχωρησουμε...θα γραψω νεα

διαβασα λιγο την περιπετεια σου...

Λυπαμαι, εχω περασει δυο φορες αυτην την διαδικασια και σε καταλαβαινω..

να πανε ολα καλα ευχομαι...

και να μην σε παρει απο κατω.. αυτα συμβαινουν..

Ευχομαι να εχουμε συντομα ευχαριστα νεα εγκυμοσυνης απο σενα!

668bab1939.png

Τελικα θα κανω αποξεση αυριο. ελπιζω να μην ειναι τιποτα. φοβαμαι τις ναρκωσεις πολυ. τελος παντων ολα για καλο ελπιζω...

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου. Ας λάβει η περιπέτειά σου τέλος εδώ. Σου εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και πέρα.

ISGLp2.pngilpPp3.png

Θελω να σας ευχαριστησω ολες που μου απαντησατε και που με παρηγορησατε. Ειναι πολυ ομορφο που υπαρχει αυτος ο χωρος και μπορουμε να ξεδιπλωνουμε τα προβληματα μας και τις ανυσηχιες μας. Ευχομαι να πανε καλα ολα στις εγκυουλες μας και οσες εχουν πληγωθει να μην το βαζουν κατω! Θελει πολυ ψυχραιμια και υπομονη η μητροτητα οποτε ας την δειξουμε απο νωρις νωρις!!! Σας ευχαριστω! (και ελπιζω να μην φοβηθω πολυ αυριο!!!)

Δεν θέλω να σε ταράξω αλλα σε γνωστή μου έγινε τοίδιο. Είχε κλείσει ραντεβου για απόξεση και πριν μπει μέσα επέμενε να ξανακοιτάξουν και είδαν καρδούλα και μωράκι. Τώρα ο υιος της είναι σχεδόν 2 και έχει και μια κορούλα 4 μηνών. Και βέβαια άλλαξε και γιατρο. Μηπως να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις??