Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πρώτες μέρες θηλασμού και προβλήματα

Recommended Posts

Καλησπέρα

Είμαι για δεύτερη φορά μαμά και πολύ πολύ χαρούμενη!!! Αντιμετωπίζω και πάλι όμως τα ίδια προβλήματα στο θηλασμό όπως και την πρώτη φορά.

Στο πρώτο μου παιδάκι θήλασα 10 μήνες εκ των οποίων τους 6 αποκλειστικά. Ειχα πάρα πολύ γάλα και διέκοψα τον θηλασμό αρκετά δύσκολα.

Τωρα...

Το μωράκι μου ειναι μόλις 5 ημερών. Θηλασε πρώτη φορά 3 ωρες μετά τη γέννα (κ.τ με γενική νάρκωση).

1) Την 2η μέρα ήδη μου ειχαν ανοίξει πληγές και στις 2 θηλές. Οι θηλές μου είναι πολύ μικρές με αποτέλεσμα ενω προσπαθω να μπαίνει και η θηλαία άλος στο στώμα της μικρής, και πάλι δεν είναι αρκετό ώστε να μην τραυματίζονται οι θηλές. Ακριβως το ίδιο ειχα πάθει και με τον γιό μου. Στο μαιευτήριο μου είπαν να βάζω αλατόνερο για να θρέψουν οι πληγές στις θηλές πιο γρήγορα. Είναι αυτό σωστό; Εγώ βάζω την κρέμα purelan και γάλα μετά το θηλασμό και έχω ελεύθερο το στήθος σχεδόν όλη μέρα αλλά ακόμα δεν έχω δει κάποια ουσιαστική βελτίωση.

2) Εχω πάρα πολύ γάλα! Αν περάσει λίγο η ώρα, αρχίζει να τρέχει το γάλα και εγω με μια πετσέτα προσπαθώ απλά να μην γίνομαι χάλια :? Δείνω ένα στήθος ανα γεύμα και ελπίζω αυτό να μειώσει κάπως το γάλα. Το στήθος μου πετρώνει και πονάει πολύ- το ίδιο και οι θηλές. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να μειώσω λίγο το γάλα;

3) Τα κακάκια της μικρής είναι πρασινοπά ακόμα. Είναι φυσιολογικό ή είναι θέμα της υπερπαραγωγής γαλακτός; Η μικρή θηλάζει το πολύ κανα 20 λεπτο σε κάθε γεύμα και καταλαβαίνω πως της έρχεται πολύ γάλα στο στώμα. Μπουκώνει κάθε φορά και μετά ρεύεται αρκετά συνήθως. Αλλες φορές την πιάνουν πονάκια στην κοιλιά και στο τέλος κάνει λίγο εμετό. Τι μπορώ να κάνω για να την βοηθήσω;

Αυτά ειναι τα βασικά μου προβλήματα αυτη τη στιγμή. Παρακαλώ αν έχετε να προτείνετε κάτι....

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Διαφημίσεις

Το αλατόνερο ούτε να το σκεφτείς!

Άρχισε να πίνεις φασκόμηλο, 3-5 φλιτζάνια την ημέρα για να μειωθεί κάπως η παραγωή.

Τι σχήμα έχει η θηλή μετά το θηλασμό;

Το αλατόνερο ούτε να το σκεφτείς!

Άρχισε να πίνεις φασκόμηλο, 3-5 φλιτζάνια την ημέρα για να μειωθεί κάπως η παραγωή.

Τι σχήμα έχει η θηλή μετά το θηλασμό;

Καταρχας ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια ειναι πως το δοκίμασα στο μαιευτηριο το αλατόνερο και ενω στην αρχή νόμιζα πως κάπως βοήθησε, τελικά μάλλον δεν έκανε τίποτα, οπότε συνεχίζω με γάλα και purelan.

Η θηλή έχει κάπως κονοειδές σχήμα μετά το θηλασμό. Την έχει σμυλεύσει δηλαδή το στωματάκι της μικρής απλά δεν είναι τόσο μεγάλη.

Η θηλή έχει κάπως κονοειδές σχήμα μετά το θηλασμό. Την έχει σμυλεύσει δηλαδή το στωματάκι της μικρής απλά δεν είναι τόσο μεγάλη.

Όταν η θηλή δεν έχει κυλινδρικό σχήμα, τότε είναι βέβαιο ότι το μωρό δεν βάζει τη θηλή τόσο βαθειά όσο πρέπει.

Το μέγεθος της θηλής δεν έχει σημασία, δηλαδή δεν χρειάζεται να είναι μεγάλη για να μπορεί το μωρό να την πιάσει σωστά. Συνήθως είναι πιο εύκολο να διαχειριστεί μια μικρή θηλή.

Πριν κάνεις οποιαδήποτε προσπάθεια για να εκπαιδεύσεις το μωρό στο σωστό πιάσιμο, θα πρέπει να εξετασθεί για κοντό χαλινό γλώσσας. Αν ο χαλινός είναι κοντός, τότε το μωρό δεν μπορεί να θηλάσει καλά.

Το καλύτερο θα ήταν να βρεις κάποιον σύμβουλο θηλασμού να αξιολογήσει το θηλασμό από κοντά.

Κι εγω ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα, πολυ γαλα, αλλα εμενα δεν ετρεχε, απλα πετρωνε συνεχεια το στηθος, πληγωμενες θηλες, συν οτι το μωρο δεν επιανε καλα το στηθος (επιανε μονο τη θηλη και καθολου το γυρω γυρω). αφου περασα εναν μηνα μαρτυριο για μενα, μετα δυστυχως το εκοψα με χαπι γιατι δεν εβλεπα την παραμικρη βελτιωση. Ηθελα να σε ρωτησω, στο προηγουμενο παιδακι σου, μεχρι ποτε ειχες προβληματα? Καποια στιγμη αρχισες να βλεπεις διαφορα? με ενδιαφερουν κι εμενα οι απαντησεις που θα σου δωσουν γιατι θελω στο επομενο παιδακι μου να τα καταφερω καλυτερα. Αγλαια εμενα οι θηλες ηταν μαλλον επιπεδες, ειδικα οταν φουσκωνε πολυ το στηθος απο το γαλα, μαλλον γι'αυτο δυσκολευοταν το μωρο μου.

Διαφημίσεις

Κι εγω ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα, πολυ γαλα, αλλα εμενα δεν ετρεχε, απλα πετρωνε συνεχεια το στηθος, πληγωμενες θηλες, συν οτι το μωρο δεν επιανε καλα το στηθος (επιανε μονο τη θηλη και καθολου το γυρω γυρω). αφου περασα εναν μηνα μαρτυριο για μενα, μετα δυστυχως το εκοψα με χαπι γιατι δεν εβλεπα την παραμικρη βελτιωση. Ηθελα να σε ρωτησω, στο προηγουμενο παιδακι σου, μεχρι ποτε ειχες προβληματα? Καποια στιγμη αρχισες να βλεπεις διαφορα? με ενδιαφερουν κι εμενα οι απαντησεις που θα σου δωσουν γιατι θελω στο επομενο παιδακι μου να τα καταφερω καλυτερα. Αγλαια εμενα οι θηλες ηταν μαλλον επιπεδες, ειδικα οταν φουσκωνε πολυ το στηθος απο το γαλα, μαλλον γι'αυτο δυσκολευοταν το μωρο μου.

Στο πρώτο μου παιδάκι έκανα υπομονή τους 3 πρώτους μήνες που ήταν πολύ δυσκολοι. Χρησιμοποίησα αρκετά τις θηλές σιλικόνης που βοήθησαν αρκετά τότε. Τελικά, πάλι καλά, τα πράγματα μετά τους 3 μήνες ήρθαν και βελτιώθηκαν. Εκλεισαν σιγα σιγα οι πληγές στις θηλές και επιτέλους απόλαυσα και εγω το θηλασμό μέχρι τον 10ο που τον διέκοψα. Επίσης τότε χρησιμοποιούσα απο τον 2ο μήνα και το θήλαστρο. Ισως αυτό να βοήθησε λίγο να κλείσουν οι πληγές, αλλά τωρα θα αποφύγω να το χρησιμοποιήσω συστηματικά.

Ομως όλη αυτη η περίοδος ήταν βασανιστική. Θηλασμός και πόνος ατελείωτος. Ουτε τα ρούχα δεν ανεχόμουν να μου ακουμπούν τις θηλές. Τωρα είναι το ίδιο και ναι μεν ειμαι διατεθημένη να κάνω όση υπομονη χρειαστει, αλλά προτιμώ να μην υποφέρω τόσο η αλήθεια είναι.

aglaia σε ευχαριστω και πάλι. Η αλήθεια ειναι πως η μικρή δεν ανοίγει καλά το στώμα της και με δυσκολία προσπαθώ κάθε φορά να βάζει μέσα στο στώμα της όλη τη θηλή. Σκέφτομαι μήπως όντως απλά δεν πιάνει καλά. Θα το παλέψω λίγο ακόμα να δω αν είναι θέμα "πιασήματος" και ν δε δω βελτίωση θα απευθυνθω σε ειδικό. Ειναι κρίμα να πονάω χωρίς λόγο.

Ομως όλη αυτη η περίοδος ήταν βασανιστική. Θηλασμός και πόνος ατελείωτος. Ουτε τα ρούχα δεν ανεχόμουν να μου ακουμπούν τις θηλές. Τωρα είναι το ίδιο και ναι μεν ειμαι διατεθημένη να κάνω όση υπομονη χρειαστει, αλλά προτιμώ να μην υποφέρω τόσο η αλήθεια είναι.

To ότι αντέχεις τόσο στον πόνο δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να περάσεις ξανά αυτό το βασανιστήριο!

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις όλες τις παρεμβάσεις που σου δίνουν έστω και ελάχιστη πιθανότητα να βελτιωθεί η κατάσταση.

aglaia σε ευχαριστω και πάλι. Η αλήθεια ειναι πως η μικρή δεν ανοίγει καλά το στώμα της και με δυσκολία προσπαθώ κάθε φορά να βάζει μέσα στο στώμα της όλη τη θηλή. Σκέφτομαι μήπως όντως απλά δεν πιάνει καλά. Θα το παλέψω λίγο ακόμα να δω αν είναι θέμα "πιασήματος" και ν δε δω βελτίωση θα απευθυνθω σε ειδικό. Ειναι κρίμα να πονάω χωρίς λόγο.

Μην συνεχίζεις να το παλεύεις μόνη σου.

Αφού το μωρό δεν ανοίγει καλά το στόμα, θα συνιστούσα να επισκευθείτε έναν οστεοπαθητικό. Αν είναι πρόβλημα που μπορεί να λύσει ο οστεοπαθητικός, θα το λύσει σε μία συνεδρία. Αν δεν το λύσει, νομίζω ότι θα του είναι εύκολο να αξιολογήσει το χαλινό.

To ότι αντέχεις τόσο στον πόνο δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να περάσεις ξανά αυτό το βασανιστήριο!

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις όλες τις παρεμβάσεις που σου δίνουν έστω και ελάχιστη πιθανότητα να βελτιωθεί η κατάσταση.

Μην συνεχίζεις να το παλεύεις μόνη σου.

Αφού το μωρό δεν ανοίγει καλά το στόμα, θα συνιστούσα να επισκευθείτε έναν οστεοπαθητικό. Αν είναι πρόβλημα που μπορεί να λύσει ο οστεοπαθητικός, θα το λύσει σε μία συνεδρία. Αν δεν το λύσει, νομίζω ότι θα του είναι εύκολο να αξιολογήσει το χαλινό.

Βρηκα νομίζω τρόπο να ανοίγει λίγο περισσότερο η μικρή το στόμα της. Δεν είναι πως δεν μπορεί να το ανοίξει, αλλά από τη λαχτάρα της να φάει, ανοίγει και κλείνει το στόμα πολύ γρήγορα, πρίν προλάβω να της βάλω τη θηλή καλά στο στόμα. Το απόγευμα λοιπόν, δοκίμασα να την βάλω να θηλάσει, πρίν καλοξυπνήσει. Ηταν έτσι πιο χαλαρή και καταφερα να της βάλω σωστα τη θηλή στο στόμα. Πόναγα βέβαια, αλλά ήταν πιο ανεκτά τα πράγματα. Θα συνεχίσω αυτη την τακτική και ελπίζω πως θα είναι η λύση στην σωστή τοποθέτηση της θηλής στο στόμα.

Απο αυριο θα δοκιμάσω και το φασκόμυλο μηπως και μειωθεί λίγο το γάλα και γλυτώσω απο την υπερχείλιση.

Αααααα η μικρή έκανε και για πρώτη φορά μουσταρδί κακάκια. Αρα είμαστε σε καλό δρόμο!

Ειμαι αισιόδοξη!!! :P

Eλπιζω να σου πανε καλυτερα τα πραγματα αυτη την φορα με το θηλασμο και να μην ταλαιπωρηθεις οπως με την πρωτη φορα

χαιρομαι που βρηκες εναν τροπο να θηλαζει πιο ανωδυνα και αποτελεσματικα η μικρουλα σου

να σου ζησει το νεο μελος της οικογενειας και να το δεις οπως επιθυμεις!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

328e.jpg328ep3.png

Εγώ το έπαθα αυτό στο πρώτο μου μωράκι, μου είπαν και μένα στο μαιευτήριο για αλατόνερο στις θηλές, το έκανα και πέθαινα στον πόνο (σκέψου αλάτι στις πληγές).

Όταν έπιανε το μωράκι το στήθος ούρλιαζα!!!!!

Τελικά χρησιμοποίησα θήλαστρο μέχρι να ηρεμίσουν οι θηλές μου και μετά θήλασα κανονικά για 7,5 μήνες!!!!!

Έχεις δοκιμάσει θήλαστρο?????

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Διαφημίσεις

Εγώ το έπαθα αυτό στο πρώτο μου μωράκι, μου είπαν και μένα στο μαιευτήριο για αλατόνερο στις θηλές, το έκανα και πέθαινα στον πόνο (σκέψου αλάτι στις πληγές).

Όταν έπιανε το μωράκι το στήθος ούρλιαζα!!!!!

Τελικά χρησιμοποίησα θήλαστρο μέχρι να ηρεμίσουν οι θηλές μου και μετά θήλασα κανονικά για 7,5 μήνες!!!!!

Έχεις δοκιμάσει θήλαστρο?????

Ειχα χρησιμοποιήσει θήλαστρο στο πρώτο μου παιδάκι και ναι μεν βοήθησε με τις θηλές, αλλά μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα με υπερπαραγωγή γάλατος. Ειχα που ειχα περίσσευμα, μετά απλά θα μπορούσα να ταιζω 2-3 μωρά ακομα.

Γι αυτο τωρα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω θήλαστρο. Οχι τουλάχιστον αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

Η κρέμα που βάζω εδω και 2 μέρες, έχει ήδη βοηθήσει πολύ! Το αλατόνερο το σταμάτησα την επόμενη που ήρθα σπίτι και ξεκίνησα την κρέμα σε συνδιασμό με το γαλα που αφήνω να στεγνωσει επάνω στη θηλή και επίσης αφύνω το στήθος ελεύθερο να αερίζεται όσες περισσότερες ώρες μπορώ.

Ολα αυτά έχουν ήδη βοηθήσει. Ο πόνος έχει μειωθεί και ελπίζω πως συντομα θα εξαληφθει.

Και με την υπερπαραγωγη βλέπω βελτίωση με το σύστημα του ενός στηθους ανα γεύμα. Δεν πρήζεται τοσο το στηθος μου. Εχω βεβαια υπερχειλιση, αλλά είναι καλύτερα.

Τα πράγματα πηγαίνουν αρκετά καλά. Οι θηλές μου έχουν βελτιωθεί. Ελπίζω σύντομα να περάσουν εντελώς. Το στήθος μου δεν πρήζεται τόσο πολύ αλλά η υπερχείλιση χειροτέρεψε απο εχθες.

Η μικρή τρ'ωει περίπου ανα 3 ωρες. Οταν πλησιάζει λοιπόν η ώρα να φάει, πολλές φορές αρχίζει να "τρέχει" το ένα στηθος και συνηθως μετά απο λίγο ακολουθει και το άλλο. Αν δεν ξεκινήσει να τρωει η μικρή, η διαρροή αυτή δεν σταματάει!

Για να καταλάβετε για ποσο γάλα μιλάμε, εχθες όταν ξάπλωσα (στο πλάι) έβαλα κάτω απο το στήθος μου μια πετσέτα προσώπου διπλωμένη στη μέση κάτω απο το στήθος μου. Οταν ηταν να φάει η μικρή, το γάλα που ειχε διαρευσει, ειχε ποτίσει την πετσέτα και είχε λερώσει και το σεντόνι σε μεγάλο βαθμό. Και πάλι, το στηθος μου ήταν πολύ γεμάτο με ορισμένα "πετρωμένα" σημεια.

Αγλαία ξεκίνησα το φασκόμυλο. Σε πόσες μέρες θα δω αποτελέσματα; Πέρα απο τον πόνο λόγω του πρηξήματος, με πονάει ακόμα και το δέρμα μου στο στήθος. Σαν να έχει τσιτώσει πολύ ένα πράγμα. Και βεβαια νιώθω φοβερό κάψημο.

Αλλη μια ερώτηση είναι αν πρέπει να αποφεύγουμε ή όχι να βγάζουμε λίγο γάλα με μαλάξεις και μασάζ όταν νιώθουμε πολύ "φορτωμένο" το στήθος. Δυστυχως πολλές φορές δεν μπορώ να αποφύγω αυτη την τακτική γιατι η θηλή μου γίνεται επίπεδη και δεν μπορεί να πιάσει η μικρή.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Αγλαία ξεκίνησα το φασκόμυλο. Σε πόσες μέρες θα δω αποτελέσματα;

Θα έλεγα σε 4-5 μέρες αλλά πραγματικά δεν ξέρω γιατί διάβασα για την υπερπαραγωγή που είχες την προηγούμενη φορά.

Να πίνεις τουλαχιστον 5 φλιτζάνια τη μέρα και να υπολογίζεις 2 κουταλάκια του γλυκού φασκόμηλο για κάθε φλιτζάνι νερό.

Το νερό το βράζεις, το κατεβάζεις από τη φωτιά και ρίχνεις μέσα στο φασκόμηλο, το αφήνεις λίγα λεπτά, το σουρώνεις και το πίνεις. Ετοίμασε μεγαλύτερη ποσότητα και δεν αν μπορείς να το πιεις και μετά από ώρα.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και συνδυασμό μεθόδων.

Ας πούμε είναι πολύ καλή ιδέα να τρως ταμπουλέ, μια σαλάτα που περιέχει πολύ δυόσμο και μαϊδανό (2 ματσάκαι δυόσμο τα φύλλα, 1 ματσάκι μαϊδανό, ντομάτα, αγγούρι σε κυβάκια, λαδολέμονο, ρίγανη και αν θέλεις προσθέτεις και λίγο μουσκεμένο πληγούρι για να κάνεις τη συνταγή όπως γίνεται παραδοσιακά).

Δοκίμασε κομπρέσσες φύλλων λάχανου που έχεις στο ψυγείο. Απλώς βάλε τα φύλλα στο στήθος μετά το θηλασμό και άφησέ τα όσο μπορείς.

Έχω ακούσει να λένε και για πολτοποιημένο μαϊδανό που το βάζουν σαν κομπρέσα στο στήθος. Δεν το έχω διαβάσει σε κάποια έγκυρη πηγή αλλά δεν χάνεις και κάτι να το δοκιμάσεις.

Πέρα απο τον πόνο λόγω του πρηξήματος, με πονάει ακόμα και το δέρμα μου στο στήθος. Σαν να έχει τσιτώσει πολύ ένα πράγμα. Και βεβαια νιώθω φοβερό κάψημο.

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να μην το αφήνεις να πρήζεται τόσο γιατί μπορεί να πάθεις μαστίτιδα. Καλύτερα να σου πάρει λίγες μέρες παραπάνω να μειώσεις την παραγωγή παρά να ταλαιπωρηθείς.

Αλλη μια ερώτηση είναι αν πρέπει να αποφεύγουμε ή όχι να βγάζουμε λίγο γάλα με μαλάξεις και μασάζ όταν νιώθουμε πολύ "φορτωμένο" το στήθος.

Καλύτερα να βγάζεις λίγο για να μην νιώθεις έντονη δυσφορία, για τους λόγους που σου έγραψα και παραπάνω, όμως θα πρέπει να νιώθεις βάρος για να μειωθεί η παραγωγή.

Δυστυχως πολλές φορές δεν μπορώ να αποφύγω αυτη την τακτική γιατι η θηλή μου γίνεται επίπεδη και δεν μπορεί να πιάσει η μικρή.

Πολύ καλά κάνεις, προτεραιότητα έχει το να μπορεί να θηλάσει το μωρό, να μη νιώθεις δυσφορία και κάψιμο και ας σου πάρει λίγο παραπάνω χρόνο να μειώσεις την παραγωγή.

Θα έλεγα σε 4-5 μέρες αλλά πραγματικά δεν ξέρω γιατί διάβασα για την υπερπαραγωγή που είχες την προηγούμενη φορά.

Να πίνεις τουλαχιστον 5 φλιτζάνια τη μέρα και να υπολογίζεις 2 κουταλάκια του γλυκού φασκόμηλο για κάθε φλιτζάνι νερό.

Το νερό το βράζεις, το κατεβάζεις από τη φωτιά και ρίχνεις μέσα στο φασκόμηλο, το αφήνεις λίγα λεπτά, το σουρώνεις και το πίνεις. Ετοίμασε μεγαλύτερη ποσότητα και δεν αν μπορείς να το πιεις και μετά από ώρα.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και συνδυασμό μεθόδων.

Ας πούμε είναι πολύ καλή ιδέα να τρως ταμπουλέ, μια σαλάτα που περιέχει πολύ δυόσμο και μαϊδανό (2 ματσάκαι δυόσμο τα φύλλα, 1 ματσάκι μαϊδανό, ντομάτα, αγγούρι σε κυβάκια, λαδολέμονο, ρίγανη και αν θέλεις προσθέτεις και λίγο μουσκεμένο πληγούρι για να κάνεις τη συνταγή όπως γίνεται παραδοσιακά).

Δοκίμασε κομπρέσσες φύλλων λάχανου που έχεις στο ψυγείο. Απλώς βάλε τα φύλλα στο στήθος μετά το θηλασμό και άφησέ τα όσο μπορείς.

Έχω ακούσει να λένε και για πολτοποιημένο μαϊδανό που το βάζουν σαν κομπρέσα στο στήθος. Δεν το έχω διαβάσει σε κάποια έγκυρη πηγή αλλά δεν χάνεις και κάτι να το δοκιμάσεις.

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να μην το αφήνεις να πρήζεται τόσο γιατί μπορεί να πάθεις μαστίτιδα. Καλύτερα να σου πάρει λίγες μέρες παραπάνω να μειώσεις την παραγωγή παρά να ταλαιπωρηθείς.

Καλύτερα να βγάζεις λίγο για να μην νιώθεις έντονη δυσφορία, για τους λόγους που σου έγραψα και παραπάνω, όμως θα πρέπει να νιώθεις βάρος για να μειωθεί η παραγωγή.

Πολύ καλά κάνεις, προτεραιότητα έχει το να μπορεί να θηλάσει το μωρό, να μη νιώθεις δυσφορία και κάψιμο και ας σου πάρει λίγο παραπάνω χρόνο να μειώσεις την παραγωγή.

Τελικά με λίγη υπομονή και συστηματική προσπάθεια, όλα λύνονται! Σημερα ειναι η πρώτη μέρα που δεν έχω πετρωμένο στηθος. Οι υπερχειλήσεις μειώθηκαν πααααααρα πολύ και νιωθω το δέρμα του στηθους πολύ λιγότερο ευαίσθητο. Νιωθω πως είμαι σε πολύ καλό δρόμο!

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...
μακαρι να συνεχισετε ετσι

Μακάρι να συνεχίζαμε έτσι...

Τελικά αυτό που νόμιζα πως ήταν σημάδι βελτίωσης, ήταν σημάδι επιδείνωσης απλά δεν ήξερα να το αξιολογήσω.

Την έπαθα τελικά λοιπόν την μαστίτιδα. Ειμαι ακόμα με αντιβίωση.

Το ζήτημα που με απασχολεί αυτη τη στιγμή όμως ειναι πως θα θρέψουν οι πληγές στις θηλές μου. Απο τη 2η μέρα που γέννησα δεν έχουν κλείσει στιγμή. Εβαζα την purelan η οποία μαλάκωσε τις θηλές δεν έκλεισαν όμως οι πληγές. Βάζω ελαιόλαδο που βοηθάει και με τον πόνο αλλά και πάλι οι πληγές δεν κλείνουν. Δοκίμασα θηλές σιλικόνης, αλλά η μικρή δεν τις θέλει με τίποτα. Με το ζόρι την κρατάω στο στηθος με τις θηλές για 5-10 λεπτά και σε αυτο το διάστημα δεν θηλάζει όλη την ώρα αλλά πιπιλάει κιόλας.

Υπάρχει καμία πρόταση;

Μπορείς να δοκιμάσεις τα 'κοχύλια θηλασμού'

Βοηθάνε και να μην τρέχουν τα γάλατα -αρκεί να μην σκύψεις όταν είναι γεμάτα- και να επουλωθούν οι πληγές αφού το στήθος αερίζεται και δεν ακουμπάει πουθενα αλλά και κάνει τις θηλές λίγο πιο εξέχουσες αν είναι ψιλοεπίπεδες ώστε το μωρό να τις βρίσκει έτοιμες

Δες κάποιες πληροφορίες εδώ

http://popelix.blogspot.com/2007/04/blog-post_25.html

Εμένα με βοηθήσανε πολύ και στα 2 παιδιά

KbCJp2.pngEYukp3.png

ακομα ταλαιπωρησαι???κριμα

με το θηλαστρο μπορεις να βγαλεις????

Αχ... οτι και να πω είναι λίγο για τον πόνο και την ταλαιπωρία που περνάω εδω και 2 εβδομάδες. Πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένη... Ηθελα να αποφύγω την υπερπαραγωγή που είχα στο γιο μου και έπαθα τα τρις χειρότερα!

Στο στηθος με τη μαστιτιδα η μικρή δε λεει να πιάσει θηλή με τίποτα. Βγάζω το γάλα με επαγκελματικό θήλαστρο. Μέχρι πριν απο 2 μέρες ειχα πυωδεις εκκρίσεις οπότε δεν μπορούσε ουτως ή άλλως ούτε να θηλάσει ούτε να πιεί το γάλα απο το στηθος αυτό. Εν το μεταξύ οι θηλές και στα δυο στηθη είναι στην ίδια άθλια κατάσταση. Η μια χειρότερη απο την άλλη. Εξακολουθώ να είμαι όλη μέρα με το στήθος να αερίζεται. Εξακολουθώ να μην ανέχομαι τα ρούχα να με ακουμπουν. Ειναι και ένας λόγος που αποφεύγω να βγω έξω.

Η μικρή θηλάζει απο το υγιές στήθος με αρκετή επιτυχία πια. Βεβαια πάλι χρειάζεται προσπάθεια για να ανοίξει καλά το στόμα της, αλλά έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

Λόγω της μαστίτιδας και της ταλαιπωρίας, μου είχε μειωθεί αρκετά το γάλα οπότε και αναγκάστηκα να δώσω συμπλήρωμα. Εδω και 2 μέρες όμως έχει αρχίσει να αυξάνεται πάλι το γάλα. Εκει που έδεινα 300ml συμπλήρωμα την ημέρα, σε 2 μέρες αυτό μειώθηκε στα 100ml. Αρχισαν πάλι οι διαρροές γάλατος και ένα ατελείωτο κάψημο και στα δυο στήθη. Ειδικα το κάψημο είναι πολύ κουραστικό. Δεν βρήσκω ανακούφηση ούτε μια στιγμή. Μόνιμη δυσφορία και πόνος στις θηλές.

Παρηγοριέμαι γιατί απ ότι φαίνεται θα μπορέσω να την θηλάσω πάλι αποκλειστικά. Ελπίζω να καταφέρει να πιάσει και την άλλη θηλή γιατί το να βγάζεις γάλα με το θήλαστρο μέσα στη νύχτα δεν είναι ότι καλύτερο.

κριμα κοπελα μου που περνας τοσο δυσκολα καμοια κρεμουλα που να σε ανακουφιζει ???μπραβο σου παντως που προσπαθεις τοσο σκληρα ελπιζω να τα καταφερεις συντομα να θηλαζεις χωρις να πονας

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

328e.jpg328ep3.png

κριμα κοπελα μου που περνας τοσο δυσκολα καμοια κρεμουλα που να σε ανακουφιζει ???μπραβο σου παντως που προσπαθεις τοσο σκληρα ελπιζω να τα καταφερεις συντομα να θηλαζεις χωρις να πονας

Το χω ξαναγράψει μου φαίνεται πως η ταλαιπωρία μου δεν έχει τελειωμό. Απο εχθες έχω πάλι πυρετό και κοκκινιλα στο στήθος (σε άλλο σημείο αυτη τη φορά) και βέβαια πόνο. Μίλησα με τη γιατρό και ξεκίνησα πάλι αντιβίωση. Εκει που έλεγα δηλαδή πως κάτι πάει να βελτιωθεί, είμαι πάλι φτου κι απ την αρχή. Πάλι καλά που ξεκίνησα αμέσως την αντιβίωση γιατί θα ήμουν χειρότερα. Τουλάχιστον δεν έχω πέτρωμα. Δεν λέω όμως τίποτα, γιατί αύριο μπορεί να έχω και πέτρωμα...