Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εκανα στην κορη μου ενα εγκεφαλογραφημα και ο λογος ηταν οτι ξυπνουσε τα βραδια σηκωνοταν εκανε ολο το σπιτι βολτα και ετρεμε της μιλουσα δεν καταλαβενε και ενω σαν να ηθελε να μου μιλησει δεν εβγενε η φωνη της και εκανε ενα περιεργο θορυβο σαν να βογκαει.μετα πηγενε στο κρεβατι της και δεν θυμοταν τιποτα, το ειχε παθει 3 φορες τον Σεπτεμβριο και το ειχα πει στον παιδιατρο αλλα μου ειπε οτι ειναι νυκτερινοι τρομοι και να μην το ψαξω απλα να προσεχω τη βλεπει στην τηλεοραση.

 

ελα σου ομως που μου το ξανακανε και μου κοπηκαν τα ποδια παλι!!

μιλαω με μια γνωστη μου που η κορη της ειχε κατι παρομοιο και μου λεει επιληψια εχει η κορη μου και θα κανει θεραπεια για 3 χρονια,

και επειδη και εγω οταν ημουν μικρη ειχα το ιδιο και με τη θεραπεια απο τοτε ειιμαι μια χαρα λεω να την παω σε μια παιδονευρολογο να τη δει.

απο την περιγραφη που της εκανα μου ειπε οτι πιο πολυ της μοιαζει με υπνοβασια η νυκτερινοι τρομοι αλλα λογω του οτι το ειχα και εγω να κανουμε ενα εγκεφαλογραφημα υπνου :roll::roll: πικρα!!!!!

 

ετσι την κρατησα ξυπνια ολο το βραδυ τα ειδαμε ολα και οι δυο

:shock::shock::shock::shock: για να παει να κοιμηθει εκει και περιμενουμε την απαντηση πολυ αγχος !!!!! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΤΖΟΥΤΖΑ σας εύχομαι πραγματικά να έχετε καλά αποτελέσματα και η

 

ταλαιπωρία σας να σταματήσει έδώ. :D:D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια μετα απο τοσο καιρο καταφερω να μαθω τελικα οτι δεν ειχε κατι η μαρινουλα μου :D απλα νυκτερινοι τρομοι!! δοξα το θεο !!!!

 

:D:D:D:D:D:D

κοριτσια ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

 

Nα εισαι καλα και να χαιρεσαι τον μικρουλη σου!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς κάναμε εγκεφαλογράφημα το Σάββατο και περιμένουμε αποτελέσματα. βασικα η κορούλα μου ενος έτους μου κάνει τα ματάκια της παράξενα για 3-4 δευτερόλεπτα 3-4 φορές την ημέρα και νομίζω οτι δε με ακούει ούτε με βλέπει. Συνέβηκε σε καμιά σας αυτό το φαινόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε εγκεφαλογράφημα το Σάββατο και περιμένουμε αποτελέσματα. βασικα η κορούλα μου ενος έτους μου κάνει τα ματάκια της παράξενα για 3-4 δευτερόλεπτα 3-4 φορές την ημέρα και νομίζω οτι δε με ακούει ούτε με βλέπει. Συνέβηκε σε καμιά σας αυτό το φαινόμενο?

Δέσπω και η κόρη μου έκανε κάτι τέτοιο πρίν από κανένα χρόνο. Όταν περάσανε 2 μήνες και κατά τύχη την πετύχαμε στο βίντεο να κάνει κάτι τέτοιο (εκεί που μίλαγε ξαφνικά σταματούσε, τσιτωνότανε και σαν να αφαιρότανε για κλάσματα), πήγαμε στη γιατρό μας, τής το δείξαμε και μας έστειλε σε νευρολόγο. Εγκεφαλογράφημα με στέρηση ύπνου, εξετάσεις αίματος και ματιών.

Δόξα τω Θεό δεν έχει τίποτα. Τώρα δεν το κάνει πια. Ποιός ξέρει πώς τους έρχεται?

Εύχομαι καλά αποτελέσματα...

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε εγκεφαλογράφημα το Σάββατο και περιμένουμε αποτελέσματα. βασικα η κορούλα μου ενος έτους μου κάνει τα ματάκια της παράξενα για 3-4 δευτερόλεπτα 3-4 φορές την ημέρα και νομίζω οτι δε με ακούει ούτε με βλέπει. Συνέβηκε σε καμιά σας αυτό το φαινόμενο?

 

...εμενα ο μεγαλος μου γιος που εχει επιληψια κ αυτισμο(πολυ ελαφριας μορφης) κ παιρνει αντιεπιληπτικο εκανε καποιες τετοιες κρισεις που μας τις ειπαν "επεισοδια προσηλωσης" η "αφαιρετικη επιληπτικη κριση".αυτο φανηκε στο εγκεφαλογραφημα κ μετα την αγωγη που παιρνει για εναμισυ χρονο περιπου,εχουμε πλεον ενα χρονο "καθαροι" απο κριση κ ετοιμαζομαστε να σταματησουμε σταδιακα την αγωγη.εχω ακουσει κ δει ομως παιδακια να το κανουν χωρις να υπαρχει τιποτα παθολογικο (κατι σαν τικ) που εξαφανιζεται καθως το παιδι μεγαλωνει.σας ευχομαι να ανηκετε στη δευτερη κατηγορια.

ευχομαι επισης καλα αποτελεσματα...

κ (αχρειαστη να ειμαι) στη διαθεση σας αν χρειαστειτε οτιδηποτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να είναι πάνω απ'όλα ΓΕΡΑ τα παιδάκια σας αλλά η αλήθεια είναι πως τα ηλεκροεγκεφαλογραφήματα δεν τα πολυεμπιστεύομαι, σας μιλάω από προσωπικής πλευράς, γιατί έκανα εγκεφαλογράφημα που υποτείθεται βγήκε καλό, αλλά όταν έκανα μαγνητική, εκεί βρέθηκε το πραγματικό πρόβλημα. Και έχανα την όραση μου για λίγα λεπτά κάθε 4 μήνες μέσα σε 1 χρόνο που εμφανίστηκε το πρόβλημα και ο ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΕΓΟΣ μου είπε πως είναι επιληπτική κρίση, που υποτείθετε το εγκεφαλογράφημα βγήκε καθαρό!

 

Γι'αυτό να τα πάτε τα παιδάκια σας σε νευροχειρούργο καλύτερα που ξέρουν τη δουλειά τους καλύτερα αυτοί. καλύτερα όσο είναι μικρά, γιατί αν μεγαλώσουν θα είναι πιο δύσκολα μετά.

 

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σε ολους με λένε Βασίλη και είμαι 35 ετών.Εχω μια πανέμορφη κορούλα μώλις 4,5 ετών.το τελευταίο 3 μηνο και μετά απο μία εβδομάδα που η κορούλα μου ειχε πυρετό βγήκε με την μητέρα της για μία βόλτα στην παιδική χαρά.Δεν πρόλαβε το καημένο να κανει λίγο κούνια και εγειρε το κεφαλάκι της στην μάνα της και απλα της είπε μαμά δεν είμαι καλά λιποθυμάω και έτσι απλα λιποθύμησε αλλα σε μερικά δευτερόλεπτα επανήρθε 2 φορές την πήγαμε στο νοσοκομείο εκανε γενικές εξετάσεις το παιδι αλλα ήταν ολες φυσιολογικές με τον παιδίατρο που μίλησα μου είπε πως καλό θα ήταν να κάνει εγκεφαλογράφημα στο παίδων τί μου προτείνετε ? ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εύχομαι περαστικά στην κορούλα σου!

Εγω θα σου έλεγα να μην περιμένεις άλλο και να την πας κατευθειαν σε εναν νευρολόγο ή παιδονευρολόγο για περεταίρω εξετάσεις.

Βασικά ισως να χρειαστεί εγκεφαλογράφημα η μικρη, μην φοβασαι δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία!!! δεν ποναει καθολου, εχω κανει και εγω και η μικρη μου πιο παλια.

Γενικα αν τα παιδακια λυποθημουν ξαφνικα ή αναποδογυριζουν τα ματια τους καλο ειναι να το ψαχνουμε σε νευρολογο, αυτος ο γιατρος ειναι ειδικος για τετοιες περιπτωσεις.

Αφου όλες οι γενικες παιδιατρικες εξετασεις ειναι καλες ευτυχως, πηγενετε σε εναν παιδονευρολογο να δειτε τι θα σας πουν. Δυστυχως ομως για γιατρους στην Αθήνα δεν ξερω να σου προτεινω γιατι μενω εκτος.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εμείς είχαμε κάνει ηλεκτρο-εγκεφαλογράφημα στο παίδων κι ευτυχώς όλα καλά. Μια φορά ο μεγάλος μου εκεί που έτρεχε, έπεσε, δε σκόνταψε και αποκοιμήθηκε. Δεν ήμουν παρούσα, αλλά τα πεθερικά μου που το είδαν πανικοβλήθηκαν. Νόμιζαν ότι λιποθύμησε. Παρεμπιπτόντως εκείνες τις μέρες τον ταλαιπωρούσε μια ίωση και δεν κοιμόταν καλά το παιδί. ίσως γι'αυτό να αποκοιμήθηκε έτσι ξαφνικά. Τέλος πάντων, ρωτήσαμε τον παιδίατρο και μας είπε να κάνουμε ένα ηλεκτροεγκεφαλογράφημα στο παίδων σε ένα γνωστό του παιδονευρολόγο. Το κάνμε και ησυχάσαμε. Σαν διαδικασία, όπως είπε και η προλαλήσασα δεν είναι επίπονη, μόνη που είναι λίγη ταλαιπωρία για το παιδί. Αλλά αυτά θα σας τα εξηγήσουν λεπτομερώς από το νοσοκομείο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πάντως θα συμφωνήσω με την mor@ki K για το ηλεκτροεγκεφαλογράφημα.Προσωπικά έχω κάνει άπειρα και το καθένα δείχνει άλλα.Για παράδειγμα μία φορά που έτυχε να κάνω την ίδια μέρα που έκανα κρίση ήταν απο τα χειρότερα που έχω κάνει.Άλλη μέρα όμως που έκανα με την ίδια δοσολογία φαρμάκων που έπαιρνα ήταν πολύ καλύτερο και γενικά είχα καλά αποτελέσματα για την περίπτωση μου και μετά απο μία βδομάδα περίπου είχα κρίση....Αυτό με τον ύπνο πάντως μπορεί να είναι σημαντικό.Εγώ κάνω κατα κόρον κρίσεις στον ύπνο χωρίς σπασμούς και μετά μπορεί να ξυπνήσω και να κόψω καμία βόλτα στο σπίτι σαν χαμένη και να ξανακοιμηθώ.Ότι και να ναι πάντως το πιθανότερο είναι να ξεπερνιέται μεγαλώνοντας και χωρίς φάρμακα ακόμα.Άλλωστε μπορεί να συμβεί σε όλους να λιποθυμίσουμε και να μην έχει σχέση με επιληψία.Για να δωθούν φάρμακα σε κάποιον θα πρέπει να έχει το λιγότερο 3 τεκμηριωμένες κρίσεις.Εύχομαι σε καμία να μην έχει άσχημα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...