Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1ο ΣΕΤ ΑΠΟΡΙΩΝ


Recommended Posts

Συγχωρέστε με: στις παρακάτω ερωτήσεις, οι απαντήσεις κάπου κρύβονται μέσα στο forum, όμως εγώ δεν προλαβαίνω να το ψάξω: είμαστε 1η εβδομάδα στο σπίτι! Θηλάζω αποκλειστικά το μπεμπάκι, που σήμερα γίνεται 1 εβδομάδας!! Γεννήθηκε 3.200 και είναι το πιο συμπονετικό νεογνό :):) Συνεργάζεται τέλεια, θηλάζει όσο συχνά θέλει για όσο θέλει, και ακολουθώ ευλαβικά την πολυτιμότερη συμβουλή σας: θηλασμός = νόμος προσφοράς και ζήτησης!

 

Τώρα, θα σας ήμουν ΕΥΓΝΩΜΩΝ αν μπορούσατε να με ξεστραβώσετε στα κάτωθι:

 

1. Τι ισχύει τελικά; Γεύμα και στήθος ή γεύμα και προσφορά και των 2 μαστών; Η μπέμπα μου στα 20 περίπου λεπτά χορταίνει από το ένα στήθος, τη βάζω να ρευτεί, μετά της προσφέρω το άλλο στήθος αλλά δεν θέλει να φάει και κοιμάται χορτασμένη και χαρούμενη για 3 ώρες. Τι να κάνω; Θυμάμαι οτι δεν πρέπει να βάζω χρονοδιάγραμμα στο θηλασμό και οτι αν την διακόψω στα 10 λεπτά έχει πάρει μόνο την πιο υδαρή σύσταση του γάλακτος, με το πιο παχύρευστο και χορταστικό να έχει μείνει αδιάθετο. Τα λέω καλά; Αν ναι, υπάρχει κίνδυνος για το άλλο στήθος που έχει μείνει ανενεργό στο γεύμα; Υπάρχει κίνδυνος να πετρώσει ή κάτι άλλο;

 

2. Είναι απαραίτητο να αδειάζω με μαλάξεις το στήθος μετά το γεύμα του μωρού; Όταν το γεύμα τελειώσει, νιώθω το στήθος μου πολύ μαλακό και καθόλου βαρύ. Θα πρέπει να το αδειάζω υποχρεωτικά ή μόνο αν το νιώθω φορτωμένο; Επίσης, θα πρέπει να αδειάζω και το άλλο στήθος από το οποίο δεν έχει φάει το μωρό;

 

3. Τι πρέπει να κάνω, να προσέχω, να παρατηρώ προκειμένου να μην έχω προβλήματα πόνου ή πετρώματος στο στήθος; Αν περιστασιακά νιώθω κάποια μικρά πονάκια στους γαλοκτοφόρους αδένες - που μετά το γεύμα εξαφανίζονται - σημαίνει κάτι; Θα πρέπει να κάνω κάτι; (Το πρόβλημα με τις θηλές φαίνεται να το ξεπερνάω γιατί ακολουθώ τις συμβουλές σας: τα πάντα είναι θέμα σωστής τοποθέτησης).

 

4. Πώς αδειάζουμε το στήθος; Μόνο με μαλάξεις ή χρειάζεται και θήλαστρο; Κάποιες φορές που δοκίμασα να το αδειάζω με το χέρι, έβγαιναν μόνο κάτι σταγόνες.

 

ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!! Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας, την εμπειρία σας και ο,τι άλλο πιστεύετε.

 

Φιλιά,

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σας ζήσει!!! :D

 

Συγχωρέστε με: στις παρακάτω ερωτήσεις, οι απαντήσεις κάπου κρύβονται μέσα στο forum, όμως εγώ δεν προλαβαίνω να το ψάξω: είμαστε 1η εβδομάδα στο σπίτι! Θηλάζω αποκλειστικά το μπεμπάκι, που σήμερα γίνεται 1 εβδομάδας!! Γεννήθηκε 3.200 και είναι το πιο συμπονετικό νεογνό :):) Συνεργάζεται τέλεια, θηλάζει όσο συχνά θέλει για όσο θέλει, και ακολουθώ ευλαβικά την πολυτιμότερη συμβουλή σας: θηλασμός = νόμος προσφοράς και ζήτησης!

 

Τώρα, θα σας ήμουν ΕΥΓΝΩΜΩΝ αν μπορούσατε να με ξεστραβώσετε στα κάτωθι:

 

1. Τι ισχύει τελικά; Γεύμα και στήθος ή γεύμα και προσφορά και των 2 μαστών; Η μπέμπα μου στα 20 περίπου λεπτά χορταίνει από το ένα στήθος, τη βάζω να ρευτεί, μετά της προσφέρω το άλλο στήθος αλλά δεν θέλει να φάει και κοιμάται χορτασμένη και χαρούμενη για 3 ώρες. Τι να κάνω; Θυμάμαι οτι δεν πρέπει να βάζω χρονοδιάγραμμα στο θηλασμό και οτι αν την διακόψω στα 10 λεπτά έχει πάρει μόνο την πιο υδαρή σύσταση του γάλακτος, με το πιο παχύρευστο και χορταστικό να έχει μείνει αδιάθετο. Τα λέω καλά; Αν ναι, υπάρχει κίνδυνος για το άλλο στήθος που έχει μείνει ανενεργό στο γεύμα; Υπάρχει κίνδυνος να πετρώσει ή κάτι άλλο;

 

*αν τη βάζεις απο το άλλο και δε θέλει,απλά δε θέλει,οκ....έτσι έκανε και η δικιά μου.... :roll: η Αγλαία θα σου πεί περισσότερα...

 

 

 

2. Είναι απαραίτητο να αδειάζω με μαλάξεις το στήθος μετά το γεύμα του μωρού;

 

* με τίποτα νομίζω

 

 

 

4. Πώς αδειάζουμε το στήθος; Μόνο με μαλάξεις ή χρειάζεται και θήλαστρο; Κάποιες φορές που δοκίμασα να το αδειάζω με το χέρι, έβγαιναν μόνο κάτι σταγόνες.

 

* γιατί να το αδειάζεις? θα παίρνει το μωρό όσο θέλει και θα ρυθμιστεί σιγά σιγά η κατάσταση :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!!

 

Θα σου απαντήσω βάσει της δικής μου πείρας με δύο θηλασμούς αλλά και βάσει αυτών που έχω διαβάσει εδώ μέσα μέχρι να σου απαντήσουν οι ειδικές.

 

Τι ισχύει τελικά Γεύμα και στήθος ή γεύμα και προσφορά και των 2 μαστών;

 

Νομίζω ότι ισχύει αυτό που θέλει το μωρό.

 

Η μπέμπα μου στα 20 περίπου λεπτά χορταίνει από το ένα στήθος, τη βάζω να ρευτεί, μετά της προσφέρω το άλλο στήθος αλλά δεν θέλει να φάει και κοιμάται χορτασμένη και χαρούμενη για 3 ώρες. Τι να κάνω;

 

Τι να κάνεις; Να ξεκουραστείς. Είσαι πολύ τυχερή που το μωρό κοιμάται 3 ώρες !!

 

υπάρχει κίνδυνος για το άλλο στήθος που έχει μείνει ανενεργό στο γεύμα; Υπάρχει κίνδυνος να πετρώσει ή κάτι άλλο;

 

Νομίζω πως όχι αλλά εάν αισθάνεσαι δυσφορία ή σε πονάει τότε μπορείς να βγάλεις λίγο μέχρι να ξυπνήσει το μωρό.

 

Είναι απαραίτητο να αδειάζω με μαλάξεις το στήθος μετά το γεύμα του μωρού;

 

Δεν νομίζω, δεν το έχω ξανακούσει.

 

 

Πώς αδειάζουμε το στήθος; Μόνο με μαλάξεις ή χρειάζεται και θήλαστρο; Κάποιες φορές που δοκίμασα να το αδειάζω με το χέρι, έβγαιναν μόνο κάτι σταγόνες.

 

Εγώ ποτέ δεν μπόρεσα με το χέρι. Τη 1η εβδομάδα που η παραγωγή ήταν μεγάλη και το στήθος με πόναγε έβγαζα με το θήλαστρο.

 

Μην ανυσηχείς, πιστεύω το μωρό θα σου δείξει το δρόμο.

 

Θα σου απαντήσει σίγουρα και η Αγλαία

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι μια τρελή μάνα manina μου: βλέπω επιλεκτικά - και τρένο να έπεφτε πάνω μου, αν δεν έλεγε "υπερταχεία θηλασμού", χαμπάρι δεν θα έπερνα;)

 

Είναι που περιμένω με αγωνία τη βοήθεια σας, γι' αυτό καλή μου!

 

Είσαι πολύ γλυκειά, σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Μελαγχόλησα eleni μου (ορμόνες γαρ) γιατί έχω αγωνία για τις απαντήσεις σας..

 

ΥΓ: poney σ' ευχαριστώ πολύ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε σε ξεχασαν απλα προφανως δεν εχει τυχει μεχρι τωρα να μπει η Αγλαια να δει τις ερωτησεις σου.συμφωνω με την κοπελα παραπανω που σου απαντησε αν κ δεν ειμαι εγω ειδικη να σου απαντησω μιας κ στα περισσοτερα ποστ θα βρεις πολλεςςςςςςςςς αποριες μου :P:P:P

μην αγχωνεσε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με: στις παρακάτω ερωτήσεις, οι απαντήσεις κάπου κρύβονται μέσα στο forum, όμως εγώ δεν προλαβαίνω να το ψάξω: είμαστε 1η εβδομάδα στο σπίτι! Θηλάζω αποκλειστικά το μπεμπάκι, που σήμερα γίνεται 1 εβδομάδας!! Γεννήθηκε 3.200 και είναι το πιο συμπονετικό νεογνό :):) Συνεργάζεται τέλεια, θηλάζει όσο συχνά θέλει για όσο θέλει, και ακολουθώ ευλαβικά την πολυτιμότερη συμβουλή σας: θηλασμός = νόμος προσφοράς και ζήτησης!

 

Να σας ζήσει! :)

Δεν έχω τίποτα να συμπληρώσω αλλά θα επαναλάβω αυτά που έγραψαν οι προ...γράψασες για να ησυχάσεις.

 

Είναι φοβερό πάντως που οι μαμάδες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα ανησυχούν το ίδιο και περισσότερο με τις μαμάδες που έχουν προβλήματα! :roll:

 

 

 

1. Τι ισχύει τελικά; Γεύμα και στήθος ή γεύμα και προσφορά και των 2 μαστών; Η μπέμπα μου στα 20 περίπου λεπτά χορταίνει από το ένα στήθος, τη βάζω να ρευτεί, μετά της προσφέρω το άλλο στήθος αλλά δεν θέλει να φάει και κοιμάται χορτασμένη και χαρούμενη για 3 ώρες. Τι να κάνω; Θυμάμαι οτι δεν πρέπει να βάζω χρονοδιάγραμμα στο θηλασμό και οτι αν την διακόψω στα 10 λεπτά έχει πάρει μόνο την πιο υδαρή σύσταση του γάλακτος, με το πιο παχύρευστο και χορταστικό να έχει μείνει αδιάθετο. Τα λέω καλά; Αν ναι, υπάρχει κίνδυνος για το άλλο στήθος που έχει μείνει ανενεργό στο γεύμα; Υπάρχει κίνδυνος να πετρώσει ή κάτι άλλο;

 

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας. Αν το γάλα είναι λίγο δίνουμε και τους δύο μαστούς και μάλιστα πολλές φορές εναλλάξ μέχρι να ικανοποιηθεί το μωρό. Αν το γάλα είναι περισσευούμενο (αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά) τότε είναι καλύτερα να θηλάζει το μωρό μόνο από το ένα στήθος κάθε φορά. Αν είναι πολύ περισσεούμενο μπορεί να προτείνουμε δύο γεύματα συνεχόμενα από το ένα στήθος και μετά δύο από το άλλο κτλ...

 

Αν αρχίζει να πετρώνει θα το καταλάβεις και θα λάβεις τα μέτρα σου... Βγάζεις λίγο γάλα, βάζεις το μωρό ή κάποιον άλλον να θηλάσει.

2. Είναι απαραίτητο να αδειάζω με μαλάξεις το στήθος μετά το γεύμα του μωρού; Όταν το γεύμα τελειώσει, νιώθω το στήθος μου πολύ μαλακό και καθόλου βαρύ. Θα πρέπει να το αδειάζω υποχρεωτικά ή μόνο αν το νιώθω φορτωμένο; Επίσης, θα πρέπει να αδειάζω και το άλλο στήθος από το οποίο δεν έχει φάει το μωρό;

 

Τα θηλαστικά έχουν επικρατήσει εδώ και πάνω από 60 εκ. χρόνια στον πλανήτη. :roll: Αν ο θηλασμός ήταν τόσο πολύπλοκος μάλλον δεν θα τα κατάφερναν! :lol:

 

 

4. Πώς αδειάζουμε το στήθος; Μόνο με μαλάξεις ή χρειάζεται και θήλαστρο; Κάποιες φορές που δοκίμασα να το αδειάζω με το χέρι, έβγαιναν μόνο κάτι σταγόνες.

 

Δες εδώ για την τεχνική άντλησης με το χέρι:

http://www.medelabreastfeedingus.com/tips-and-solutions/130/how-to-manually-express-breastmilk---the-marmet-technique

 

Ψυχραιμία και μην σκέφτεσαι τόσο πολύ, όλα τα θηλαστικά θηλάζουν χωρίς να σκέφτονται τόσο! :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερό πάντως που οι μαμάδες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα ανησυχούν το ίδιο και περισσότερο με τις μαμάδες που έχουν προβλήματα! :roll:

 

Είναι λογικό να ακούγεται κάτι τέτοιο φοβερό. Εξηγείται όμως αν σκεφτεί κανείς τις προηγούμενες αρνητικές και οδυνηρές εμπειρίες που κουβαλάει κάποιος για το θηλασμό.

 

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Iro, αν μπορείς βάλε τα τίκερ σου ή τουλάχιστον το ένα από κάτω ή χρησιμοποίησε τα πιο μικρά γιατί ξεχειλίζει η σελίδα...

 

Καλή συνέχεια :)

 

κι εγώ αναρωτιώμουν τι δεν πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το διόρθωσα μόλις felinidoc, sorry για την αναμπουμπούλα!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...