Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Recommended Posts

καλημερα σε ολους! ειμαι μια νεα μαμα και στην ηλικια τη δικη μου και του παιδιου μου. η κορη μου ειναι μολις 1 μηνα κι εγω 27 χρονων. και αν και ¨μορφωμενη" και ¨επιστημονας" που λεει και ο λαος εκανα το σοβαροτερο λαθος με το παιδακι μου απο αγνοια.

η ιστορια εχει ως εξης και θελω να τη μοιραστω μαζι σας γιατι μπορει και καποια αλλη μανουλα να κανει το ιδιο λαθος. το κοριτσακι μου ειναι ενα ιδιαιτερα φαγανο και λαιμαργο παιδακι. στην αρχη την θηλασα αλλα καποια στιγμη το γυρισαμε στο τεχνητο γαλα αποκλειστικα. το παιδακι αρχισε να ειναι ιδιαιτερα ανησυχο και μαζι με τη δικη του ανησυχια αρχισε και η δικη μου. φωναξα 2 παιδιατρους στο σπιτι και μου ειπαν οτι μαλλον το παιδακι εχει κολικους και γι αυτο δυσφορει και σφιγγεται ολημερις και οληνυχτις. για το φαγητο της ουτε λογος. δεν με καθοδηγησε κανεις στο ποσο να την ταιζω και καθε ποτε. μονο ο 3ος παιδιατρος που ηρθε μου ειπε με το που το ειδε το παιδι "μηπως το ταιζετε πολυ...???". κοινως το παιδι ειχε μια μονιμη δυσφορια απο το πολυ φαι..γι αυτο σφιγγοταν γι αυτο βογγουσε και δεν μπορουσε να ηρεμησει. μολις ελαττωσαμε τα ml και μπηκαμε σε ενα προγραμμα το παιδι ηρεμησε.. αυτη η ιστορια λοιπον αναρταται για να υπογραμμισω για αλλη μια φορα το ποσο σημαντικο ειναι ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ να σου πει και να σου εξηγησει ολες τις αποριες που τυχον εχεις. γιατι δυστυχως αν και περασ ατελειωτες ωρες μπροστα το νετ ψαχνοντας σε διαφορα σαιτ και μπλογκσ για απαντησεις μονο ο γιατρος τελικα εδωσε τη λυση. αυτα αγαπητες φιλες και φιλοι! ε τωρα και κανενας κολικος να ερθει δεν πειραζςι. ειμαι ετοιμη για ολα!! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κάθε πότε και πόσο το τάιζες?

 

για τον παιδίατρο θέλει τύχη. Σίγουρα υπάρχουν καλοί αλλά δεν είναι όλοι.

 

Πάντως ευτυχώς που το έψαξες

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

ασε της εδινα απο 150 ή 180 ml καθε 3 η 4 ωρες δεν ειχαμε προγραμμα τα ειχαμε κανει σαλατα το παιδι βαρυγκομουσε επειδη ειχε βαρυστομαχια κι εγω νομιζα οτι πεινουσε και η γιατρος μ ειπε ε δως της λιγο ακομα..τι να πω.. τωρα το παιδακι τρωει γυρω στα 90 με 100 ml και εχει ηρεμησει. κοιμαται πιο ησυχα και γενικα νομιζεις οτι ειναι ενα αλλο παιδι.!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κι εγώ έχω πρόβλημα με τη διατροφή της κόρης μου. Είναι 2 μηνών και σχεδόν κάθε τρίωρο αφιερώνουμε μία ώρα για να φάει 100 γραμμάρια. Σφίγγεται όχι μόνο κατα τη διάρκεια του φαγητού αλλά όλη μέρα. Σκέφτηκα μήπως φταίει το γάλα (χιουμάνα 1 ή το μπιμπερό νουκ). Ο δεύτερος παιδίατρος μου είπε ότι το γάλα είναι βαρύ αλλά να μην το αλλάξω αν και κατα τη γνώμη μου ούτε το βάρος της είναι καλό. Τι να κάνω? 'Εχετε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα σφιγγοταν ολη την ημερα με το frisolac που έπινε,τελικα η παιδιατρος μου το αλλαξε σε frisolac ac που είναι και για κολικους (και υποαλλεργικο) και το παιδί ηρεμησε,βεβαια σφίγγεται 1-2 φορες την ημερα και όχι οπως πρίν που γινόταν συνέχεια.εγω θα ελεγα να αλλαξεις το γαλα αφου βεβαια ξαναμιλησεις με τον παιδιατρο.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κι εγώ έχω πρόβλημα με τη διατροφή της κόρης μου. Είναι 2 μηνών και σχεδόν κάθε τρίωρο αφιερώνουμε μία ώρα για να φάει 100 γραμμάρια. Σφίγγεται όχι μόνο κατα τη διάρκεια του φαγητού αλλά όλη μέρα. Σκέφτηκα μήπως φταίει το γάλα (χιουμάνα 1 ή το μπιμπερό νουκ). Ο δεύτερος παιδίατρος μου είπε ότι το γάλα είναι βαρύ αλλά να μην το αλλάξω αν και κατα τη γνώμη μου ούτε το βάρος της είναι καλό. Τι να κάνω? 'Εχετε καμιά ιδέα?

 

το παιδί έχει μάλλον κολικούς. Ο παιδίατρος δεν στο είπε. Το γάλα αυτό είναι όντως βαρύ και δεν βοηθάει στους κολικούς. ΜΠορείς να του δώσεις το HUMANA για δυσκιλιότητα αλλιώς και το NOVALAC AC που είναι για τους κολικούς είναι επίσης πολύ καλό. Ρώτα τον παιδίατρο σου ξανά.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με το νοβαλακ ac ειναι πολυ καλο κι εμεις αυτο πιναμε. τωρα λιγο το αλλαξαμε για δυσκοιλιοτητα αλλα θα επανελθω σε εκεινο. ειναι αρκετα ευπεπτο ομως και μπορει το παιδακι να πειναει πιο γρηγορα απ οτι μου ειχε πει και ο γιατρος. επειδη στην αρχη της εδινα το frisolac, ειναι οντως βαρυ γαλατακι, εχει ομως και το frisolac comfort οπως ειπαν και πιο πανω. γενικα τα σφιξιματα απο οτι εχω καταλαβει τα εχουν μεχρι να μεγαλωσουν λιγακι και να λειτουργει καλυτερα το πεπτικο. οπως λεει και ενας φιλος ακομα στρωνουν κινητηρα..!!! dont worry . αμαν πια και αυτα τα γαλατα πραγματικα εχω κουραστει οχι το ενα δεν κανει οχι το αλλο δεν κανει. εγω νομιζω οτι δεν φταινε τα γαλατα παντα. οπως ειπε και μια αλλη μαμα παραπανω μαλλον ειναι κολικοι. υπαρχουν παιδακια που τα πιανει ολη μερα και οχι οπως συνηθως λενε μονο το απογευμα. βεβαια μπορει και το γαλα να της καθεται βαρυ..δεν το αποκλειω.. κανε μια δοκιμη και αν δεις οτι το σφιξιμο επιμενει παει να πει οτι δεν ηταν το γαλα ουτε ομως και κατι αλλο που να σε ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

καλα δε σου πε κανεις οταν εφυγες απο το μαιευτηριο ποσο να τρωεις κ συγνωμη αλλα...δε σκεφτηκες οτι ειναι πολυ;ουτε εμεις δε θα προλαβαιναμε να χωνεψουμε.το στομαχακι τους χωραει λιγο κ παει κ αναλογα με τα κιλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...