Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

τί καλά που με κάνετε να νοιώθω....

 

δεν έχω να πώ τίποτα άλλο απο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

αφού νιώθεις καλά θα πεις κι άλλα...

 

(και,ναι,όταν ξανααγχωθώ,κυριακή κοντή γιορτή,θα σας ξανααγχώσω λολ :wink: )

 

Επειδή είσαι μητέρα βρέφους δείχνουμε λίγη κατανόηση και δεν σου βάζουμε καταληκτική ημερομηνία άμεσα. Όμως μέχρι τα μέσα Απριλίου φρόντισε να έχεις έτοιμη την εργασία για τις καμπύλες ανάπτυξης των βρεφών. Αν έχεις απορίες να τις συζητήσεις με τον επιστημονικώς υπεύθυνο (τη felinidoc). 8)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όμως μέχρι τα μέσα Απριλίου φρόντισε να έχεις έτοιμη την εργασία για τις καμπύλες ανάπτυξης των βρεφών. Αν έχεις απορίες να τις συζητήσεις με τον επιστημονικώς υπεύθυνο (τη felinidoc). 8)

 

Ωωωωωωω!

 

Απέκτησα τίτλο :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις απορίες να τις συζητήσεις με τον επιστημονικώς υπεύθυνο (τη felinidoc). 8)

 

Ωωωωωωω!

 

Απέκτησα τίτλο :D

 

καιρός να μοιράζουμε αρμοδιότητες γιατί έπεσε πολλή δουλειά!

 

Νομίζω ότι πρέπει να έχουμε μία στρατηγική, όταν μια μαμά ρωτά 3 φορές το ίδιο πράγμα (άρα την καίει, άρα ενδιαφέρεται), τη βάζουμε να κάνει μια εργασία επί του θέματος για να την εμπεδώσει και μετά στέλνουμε σε αυτήν όλες τις μαμάδες με την ίδια ερώτηση. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες κλείνουμε τον 2ο μήνα και με το θηλασμό μας δεν έχει αλλάξει κάτι, εκεί που έλεγα οτι πάει να φτιάξει το πρόγραμμά μας πάλι απο την αρχή τα ίδια, όλη μέρα στήθος.

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η ανάπτυξη της μπέμπας μου και συζητώντας με άλλες μαμάδες για το βάρος των άλλων μωρών μας που είναι στην ίδια ηλικία βλέπω οτι έχουμε μεγάλη διαφορά. Την προηγούμενη εβδομάδα και η παιδίατρος μου είπε οτι το βάρος της δεν είναι καλό και να πάμε πάλι σήμερα να την ζυγίσουμε, αλλά λόγω οτι αρρώστησα το αναβάλαμε. Έχω ανυσηχίσει πάρα πολύ και θα ήθελα τη βοήθειά σου Αγλαία.

 

Σου γράφω τις ζυγίσεις της:

Βάρος γέννησης 17/01 3310

1η ζύγιση (με τα ρούχα και την πάνα) 21/01 3275

2η ζύγιση (με τα ρούχα και την πάνα) 05/02 3565

3η ζύγιση (χωρίς ρούχα και πάνα) 18/02 3700

4η ζύγιση (χωρίς ρούχα και πάνα) 26/02 3920

5η ζύγιση 05/03 4030

 

Επίσης για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα γράφω εδώ οτι έχω δεί 3 φορές λίγο αιματάκι με βλέννα στα κακάκια της και η παιδίατρος μου είπε οτι είναι λόγω ίωσης, επειδή έκανε πολλές φορές κακάκια έβγαλε ραγάδα ο ποπούλης της.

 

Ευχαριστώ

 

 

Πήγαμε σήμερα στην παιδίατρο να τη ζυγίσουμε κα είναι 4200, έχει πάρει 170 γρ σε 12 μέρες , είδαμε τις καμπύλες της και η παιδίατρος μου είπε να μην ανυσηχώ.

Έχω διαβάσει οτι το μωρό πρέπει να βάζει 20-30γρ την ημέρα εμένα όμως έχει βάλει πολύ λιγότερα :( . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει π'αρει τόσο λίγο βάρος ενώ βρισκόταν όλη μέρα στο στήθος μου. Ανυσηχώ γιατί εχθές έφυγε η πεθερά μου που με βοηθούσε και δεν έχω άλλη βοήθεια για τα μεγαλυτερα παιδιά μου τα οποία δεν με αφήνουν να θηλάσω με αποτέλεσμα το μωρό να κλαίει συνέχεια να εκνευρίζεται και να κάνω άλλη τόση ώρα για να την ηρεμήσω. Ο χρόνος δηλαδή που την έχω στο στήθος μου έχει μειωθεί στο μισό, μήπως αυτό θα επηρεάσει ακόμα περισσότερο το βάρος της;

Αγλαία πες μου τη γνώμη σου για το βάρος της τι μου προτείνεις να κάνω με το θηλασμό, μήπως το θήλαστρο θα βοηθούσε στην περιπτωσή μου ή το μωρό θα προσαρμοστεί στα καινούργια δεδομένα;[/code]

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Σου γράφω τις ζυγίσεις της:

Βάρος γέννησης 17/01 3310

1η ζύγιση (με τα ρούχα και την πάνα) 21/01 3275

2η ζύγιση (με τα ρούχα και την πάνα) 05/02 3565

3η ζύγιση (χωρίς ρούχα και πάνα) 18/02 3700

4η ζύγιση (χωρίς ρούχα και πάνα) 26/02 3920

5η ζύγιση 05/03 4030

6η ζύγιση 17/3 4200

 

 

Αγλαία πες μου τη γνώμη σου για το βάρος της τι μου προτείνεις να κάνω με το θηλασμό, μήπως το θήλαστρο θα βοηθούσε στην περιπτωσή μου ή το μωρό θα προσαρμοστεί στα καινούργια δεδομένα;

 

Το θήλαστρο δεν θα σε βοηθήσει,

 

δες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=108418#108418

 

και το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

νεότερα¨

 

 

 

χθες στην μηνιαία μας επίσκεψη-ζύγιση,η μικρή είχε βάλει για τον μήνα 250 γραμμάρια.(φτάσαμε τα 5.800).

 

όσο την έντυνα λοιπόν,έβλεπα τον γιατρό να βλέπει καμπύλες και να συγκρίνει...χαχα 8)

 

τελειώνοντας δε μου είπε ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

εγώ είχα πάει ετοιμοπόλεμη,σίγουρη πως θα μου προτείνει ξένο γάλα,τί θα του πώ κλπ κλπ

 

αλλα καμία αντίδραση!!! μέσα στο χαμόγελο ήταν (μήπως έφταιγε και το μάτι μου που γυάλιζε??? :twisted: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ειχα καιρο να ερθω στο ιντερνετ καφέ και τα διαβασα όλα μαζι... σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας... και ειδικά εσένα αγλαία...

 

ο μικρός μου είχε πρόβλημα από το νοέμβρη... έπαιρνε μόνο 250 γραμ το μήνα... η γιατρός δεν μου έχει εξηγήσει τις καμπύλες αλλά από το νοέμβρη δεν μου είπε για ξένο γάλα... τελικά αφού είπαμε αμάν να πιασει το μπιμπερό του έδινα δικό μου γάλα με το μπιμπερό και το χαζοέπινε... τελικά μετά από 7 μήνες αποκλειστικού θηλασμού έδωσα ξένο γάλα... και πίνει 3 φορές την ημέρα από 180 γραμμάρια... ο μικρός κουραζόταν στο στήθος και σταματούσε χωρίς να χορτάσει... και κρέμες τρώει λίγο... 120 γραμμάρια... να δω σε 15 μερες που θα πάμε τι βάρος πήρε

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου είχε πρόβλημα από το νοέμβρη... έπαιρνε μόνο 250 γραμ το μήνα...

Το βάρος ενός μήνα δεν αποτελεί ένδειξη προβλήματος.

Μόνο αυτό το στοιχείο έδωσες και ήταν αδύνατο να καταλάβω κάτι.

 

η γιατρός δεν μου έχει εξηγήσει τις καμπύλες αλλά από το νοέμβρη δεν μου είπε για ξένο γάλα...

Για να μην πει μάλλον δεν χρειάζονταν. Οι περισσότεροι παιδίατροι δεν χάνουν τέτοια ευκαιρία.

 

τελικά αφού είπαμε αμάν να πιασει το μπιμπερό του έδινα δικό μου γάλα με το μπιμπερό και το χαζοέπινε...

Τα μωρά συνήθως προτιμούνε τη μαμά τους...

 

τελικά μετά από 7 μήνες αποκλειστικού θηλασμού έδωσα ξένο γάλα... και πίνει 3 φορές την ημέρα από 180 γραμμάρια... ο μικρός κουραζόταν στο στήθος και σταματούσε χωρίς να χορτάσει...

 

Αν κουραζόταν θα είχε σοβαρό πρόβλημα με την ανάπτυξή του όλο αυτό το διάστημα. Θα είχε ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα στην αρχή. Από όσα έγραψες φαίνεται ότι στην αρχή δεν υπήρχε πρόβλημα. Αν δημιουργήθηκε μετά, μόνο λάθος χειρισμοί μπορεί να φταίνε. Αν μία μητέρα τα καταφέρει τςι πρώτες 40 μέρες μετά συνεχίζει όπως θέλει.

 

Σας εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό μου έπαιρνε από την αρχή πολύ καλό βάρος σύμφωνα με την παιδίατρό μου...ειδικά εφόσον τρεφόταν με αποκλειστικό θηλασμό.

Ενδεικτικές τιμές βάρους του:

 

Γεννήθηκε 11/1: 3450 gr

Βάρος στις 31/1: 3640 gr

Βάρος στις 13/2: 4090 gr <-- ηλικία περίπου 1 μηνός (πήρε 640 gr)

Βάρος στις 13/3: 4840 gr <-- ηλικία περίπου 2 μηνών (+ 750 gr απ' τον προηγούμενο μήνα)

Βάρος στις 2/4 : 5250 gr <-- ηλικία περίπου 3 μηνών (πήρε μόνο 410 gr επιπλέον μέχρι τώρα)

 

Υποθέτω ότι μέχρι και 2 μηνών το βάρος της είναι καλό, σύμφωνα πάντα με την παιδίατρό μου. Τσέκαρα και τις καμπύλες βάρους στο τέλος του βιβλιαρίου υγείας της και όντως το βάρος της είναι καλό.

 

Γιατί όμως πήρε μόνο τόσο λίγο βάρος τον τελευταίο μήνα;

Εκτός από κάποιες "δύσκολες μέρες", μου φαίνεται ότι γενικά τρώει καλά !!!

 

Υπάρχει σύμφωνα με την εμπειρία σας κάποια εξήγηση σ' αυτό;

Να αρχίσω να ανησυχώ;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Mami :D

Το παιδάκι σου πήρε σε 20 μέρες 410 γραμμάρια!

Αυτό που πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι ότι τα μωρά που θηλάζουν κάνουν ένα "άλμα" στην αρχή (παίρνουν απότομα βάρος) και μετά σταθεροποιούνται. Μετά δε τον τρίτο μήνα είναι φυσιολογικό να βάζουν έως και το μισό του βάρους που έβαζαν πριν.... δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις, ειδικά αν το βλέπεις πως τρώει και συνεργάζεται καλά!

:D

Link to comment
Share on other sites

"Ένα υγείες μωρό στις πρώτες τέσσερις εβδομάδες πρέπει να αυξάνει το βάρος του κατά 115 ως 220 γραμμάρια ανά εβδομάδα. Στη δεύτερη εβδομάδα το μωρό φτάνει ξανά στο βάρος γέννησης. Από τον τέταρτο ως τον έκτο μήνα, παίρνει 85 ως 140 γραμμάρια την εβδομάδα και κατά το δεύτερο εξάμηνο από 45 έως 85 γραμμάρια την εβδομάδα. Κατά τον πέμπτο με έκτο μήνα έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Η αύξηση του βάρους πρέπει να υπολογίζεται από το κατώτερο βάρος που είχε το παιδί μετά τον τοκετό και όχι από το βάρος γέννησης."

 

απο το http://www.thilasmos.gr/ligo%20gala.htm

 

ελπίζω να σε βοηθησα λίγο!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου έπαιρνε από την αρχή πολύ καλό βάρος σύμφωνα με την παιδίατρό μου...ειδικά εφόσον τρεφόταν με αποκλειστικό θηλασμό.

Ενδεικτικές τιμές βάρους του:

 

Γεννήθηκε 11/1: 3450 gr

Βάρος στις 31/1: 3640 gr

Βάρος στις 13/2: 4090 gr <-- ηλικία περίπου 1 μηνός (πήρε 640 gr)

Έχεις παραλείψει το βάρος εξόδου. Μετράμε συνήθως το πόσο πήρε από το χαμηλώτερο βάρος του μήνα, συνήθως αυτό συμπίπτει με το βάρος εξοδου.

 

Βάρος στις 13/3: 4840 gr <-- ηλικία περίπου 2 μηνών (+ 750 gr απ' τον προηγούμενο μήνα)

Είναι πολύ εντάξει.

 

Βάρος στις 2/4 : 5250 gr <-- ηλικία περίπου 3 μηνών (πήρε μόνο 410 gr επιπλέον μέχρι τώρα)

Επίσης φαίνεται εντάξει.

 

 

 

Γιατί όμως πήρε μόνο τόσο λίγο βάρος τον τελευταίο μήνα;

 

Πόσο νομίζεις ότι θα έπρεπε να πάρει;

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπα μας οσο παει κ ανεβαινει στις καμπυλες ημασταν

3/2 3180

4/2 3100

8/2 3150

25/2 3880

21/3 5100

8/4 5770

 

βλεπω οτι εχει παρει περισσοτερο βαρος απ'οτι θα επρεπε.αυτο σημαινει πως το να μη παρει το απαιτουμενο βαρος μεχρι τον αλλο μηνα θα μπορουσε να ειναι κατι φυσιολογικο?δε δινουμε συμπλήρωμα μεχρι η καμπυλη να πεσει κατω απο το μεσο ορο? ή τωρα πρεπει να διατηρισουμε το βαρος μας σε υψηλα επιπεδα? :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μπεμπα μας οσο παει κ ανεβαινει στις καμπυλες ημασταν

3/2 3180

4/2 3100

8/2 3150

25/2 3880

21/3 5100

8/4 5770

 

βλεπω οτι εχει παρει περισσοτερο βαρος απ'οτι θα επρεπε.

 

οι καμπύλες είναι τόσο στρωμένες γραμμές γιατί έχουν βγει ώς μέσος όρος από χιλιάδες μωρά. Κανένα μωρό δεν ακολουθεί μία καμπύλη, το καθένα μεγαλώνει με το δικό του ρυθμό που είναι συνήθως κοντά σε κάποιες καμπύλες. Η αύξηση του βάρους είναι μόνο μία παράμετρος που εξετάζουμε για την υγεία του, δεν είναι η μόνη και πάντα συνεκτιμούμε την καλή ανάπτυξη του μωρού και με άλλους παράγοντες.

 

αυτο σημαινει πως το να μη παρει το απαιτουμενο βαρος μεχρι τον αλλο μηνα θα μπορουσε να ειναι κατι φυσιολογικο?

Δεν υπάρχει η έννοια του απαιτούμενου βάρους για κάθε μήνα. Υπάρχει η συνολική ανάπτυξη. Το μωρό δεν πρέπει να χάνει βάρος (εκτός και αν αρρωστήσει σοβαρά οπότε κάτι τέτοιο μπορεί να είναι αναμενόμενο). Κοιτάζουμε τη συνολική ανάπτυξη και μόνο για κάποιο ιδιαίτερο λόγο την ανάπτυξη κατά μήνα.

 

δε δινουμε συμπλήρωμα μεχρι η καμπυλη να πεσει κατω απο το μεσο ορο?

 

Μετά από τόσο καιρό θηλασμού δεν υπάρχει κανένας λόγος για να δώσεις συμπλήρωμα. Αν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα στην ανάπτυξη του μωρού τότε εξετάζουμε τις αιτίες και προσπαθούμε να λύσουμε το πρόβλημα (υγείας, λάθος τακτική θηλασμού...).

 

Μετά από τόσο καιρό επιτυχούς θηλασμού δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στην παραγωγή γάλακτος, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι απαραίτητο το συμπλήρωμα ότι και να συμβαίνει.

 

ή τωρα πρεπει να διατηρισουμε το βαρος μας σε υψηλα επιπεδα? :?

Απλά σεβόμαστε το ρυθμό ανάπτυξης του παιδιού. Δεν υπάρχει "πρέπει" να διατηρήσουμε το βάρος σε υψηλά ή χαμηλά επίπεδα. Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του μωρού (αν αποκλεισθεί κάποιο πρόβλημα υγείας) είναι οι παρεμβάσεις στο θηλασμό. Γι αυτό και δεν τις κάνουμε! :wink: Γενικά δεν προσπαθούμε να διορθώσουμε κάτι που δεν έχει χαλάσει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κουκλες μια και αναφερατε τις καμπυλες αναπτυξης η απορια μου ειναι η εξης:

 

Το μωρο πρεπει να ειναι στην ιδια καμπυλη για βαρος, υψος και περιμετρος κεφαλης ??

Πχ αν ειναι σε μικροτερη καμπυλη για το βαρος απο οτι για το υψος και περιμετρο τι σημαινει ?

Οτι ειναι αδυνατο σε σχεση με το υψος του ???

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η Ελίνα μου γεννήθηκε 3 kg, με καισαρικη τομή, με ολική αναισθησία, γιατί ήταν επείγουσα και δεν επαρκούσε η εισκληρίδιος, στις 39 εβδομάδες και χωρίς ίκτερο. Θηλάσαμε μετά απο 3 ωρες και έκτοτε για 5 μήνες αποκλειστικά προς το παρόν.

 

Συμπλήρωμα πήραμε μόνο τα 2 πρώτα βράδια στο μαιευτήριο, γιατί όπως μου είπαν δεν χόρταινε και έκλαιγε συνέχεια μέχρι που την 3η μέρα κατέβηκε το γάλα μου,οπότε stop το συμπλήρωμα!βέβαια συνέχισε να κλαίει, ώσπου το 2ο μήνα έκανε αίμα στα κακάκια και η διάγνωση ήταν αλλεργία στα γαλακτοκομικά, όπου τα έκοψα και σιγά σιγά άρχισε να κουλάρει. Εγώ βέβαια έχω μείνει μισή, γιατι η επιλογές μου σε διατροφή είναι πολύ περιορισμένες, μιας και μέχρι και οι φρυγανιές έχουν ίχνη γάλακτος και την πειράζει!! Ζυγίζω μόλις 49,5 kg με ύψος 1,67!

 

Οι ζυγίσεις της μπέμπας έχουν ως εξής:

14/1/08 - 4 kg,

15/2 - 4,900 kg,

13/3 - 5,350 kg,

14/4 - 6 kg,

13/5 - 6,250 kg.

 

Τα γεύματά της είναι 7 στον αριθμό και κάποιες φορές της δίνω συμπλήρωμα στο βραδυνό γεύμα γύρω στα 50-70 gr μητρικού που αποψύχω. Μετά τον 3ο μήνα άρχισα εργασία 4-5 ώρες τη μέρα και χάνω ένα γεύμα το οποίο το βγάζω με θηλαστρο της medela (pumb in style advanced). Η άντληση διαρκεί 5- 8'.

 

Η μπέμπα τον τελευταίο 1,5-2 μήνες εκεί που θήλαζε μισή ώρα και από τα 2 στήθη τώρα θηλάζει με τα βίας 8' συνολικά και μάλιστα απο τα δεξιά, που υποτίθεται πως είναι πιο παραγωγικός μαστός έχει μια τάση να θηλάζει ανήσυχα, καθώς διακόπτει κατα διαστήματα το θηλασμό σαν να προσπαθεί να στρίψει το κεφαλάκι της και να γυρίσει μπρούμητα? Οι πιο ήρεμες ώρες της θηλασμού είναι στις 4πμ,στις 9πμ και στις 12 μμ. Μετά ξανατρώει στις 3μμ, στις 5:30-6μμ, στις 8:30 και στις 10 το τελευταίο.Οι κενώσεις της κυμαίνονται απο 2-4 την ημέρα και γενικά είναι λενα πολύ ενεργητικό παιδί μέσα στο γέλιο και το παιχνίδι, και λίγο ύπνο την ημέρα. Η γιατρός μου είπε πάλι πως πήρε λίγο βάρος αυτό το μήνα όπως και στον 3ο, όπου τότε μου είχε συστήσει συμπλήρωμα αλλά εγώ πείσμωσα και προσπάθησα με διάφορους τρόπους να αυξήσω την παραγωγή.

 

Ερώτηση: Πάει κάτι στραβά με το θηλασμό? Η Ελίνα μου χορταίνει, ή μήπως ξυπνάει ακόμα τα βράδια να φάει για να συμπληρώνει? Το γάλα μου νιώθω οτι δεν είναι τόσο πλούσιο όπως πρώτα, που η διατροφή μου ήταν πλήρης και εκτός αυτού 10 μέρες πριν αδιαθετήσω κάθε μήνα μειώνεται αισθητά και αναγκάζομαι να παίρνω μαγιά και να τη θηλάζω κάθε 2 ώρες για να διατηρήσω σταθερή την παροχή εκείνες τις μέρες.

 

Κάνω κάτι λάθος? Θα ήθελα να τη θηλάσω τουλάχιστον 1 χρόνο. Μπορώ να τα καταφέρω?

.png
Link to comment
Share on other sites

yianna μου εγω πολλα για το βαρος και τα λοιπα που ρωτας δεν μπορω να σου πω,γιατι δεν τα ξερω τοσο καλα,αλλά καλο θα ηταν, για να βοηθησουμε να καταλαβουν τα κοριτσια που ξερουν,να γραψεις βαρος και ημερομηνια γεννησης και βαρος εξοδου απο την κλινικη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η Ελίνα μου γεννήθηκε 3 kg, με καισαρικη τομή, με ολική αναισθησία, γιατί ήταν επείγουσα και δεν επαρκούσε η εισκληρίδιος, στις 39 εβδομάδες και χωρίς ίκτερο. Θηλάσαμε μετά απο 3 ωρες και έκτοτε για 5 μήνες αποκλειστικά προς το παρόν.

 

Συμπλήρωμα πήραμε μόνο τα 2 πρώτα βράδια στο μαιευτήριο, γιατί όπως μου είπαν δεν χόρταινε και έκλαιγε συνέχεια μέχρι που την 3η μέρα κατέβηκε το γάλα μου,οπότε stop το συμπλήρωμα!βέβαια συνέχισε να κλαίει, ώσπου το 2ο μήνα έκανε αίμα στα κακάκια και η διάγνωση ήταν αλλεργία στα γαλακτοκομικά, όπου τα έκοψα και σιγά σιγά άρχισε να κουλάρει. Εγώ βέβαια έχω μείνει μισή, γιατι η επιλογές μου σε διατροφή είναι πολύ περιορισμένες, μιας και μέχρι και οι φρυγανιές έχουν ίχνη γάλακτος και την πειράζει!! Ζυγίζω μόλις 49,5 kg με ύψος 1,67!

 

Οι ζυγίσεις της μπέμπας έχουν ως εξής:

14/1/08 - 4 kg,

15/2 - 4,900 kg,

13/3 - 5,350 kg,

14/4 - 6 kg,

13/5 - 6,250 kg.

γεννήθηκε 3 ή 4 κιλά???

όπως να'ναι, οι μετρήσεις ειναι εντός καμπυλών, με μία τάση προς το μέσο όρο, το οποίο είναι φυσιολογικότατο.

 

 

Η μπέμπα τον τελευταίο 1,5-2 μήνες εκεί που θήλαζε μισή ώρα και από τα 2 στήθη τώρα θηλάζει με τα βίας 8' συνολικά και μάλιστα απο τα δεξιά, που υποτίθεται πως είναι πιο παραγωγικός μαστός έχει μια τάση να θηλάζει ανήσυχα, καθώς διακόπτει κατα διαστήματα το θηλασμό σαν να προσπαθεί να στρίψει το κεφαλάκι της και να γυρίσει μπρούμητα?< ... >.Οι κενώσεις της κυμαίνονται απο 2-4 την ημέρα και γενικά είναι λενα πολύ ενεργητικό παιδί μέσα στο γέλιο και το παιχνίδι, και λίγο ύπνο την ημέρα. Η γιατρός μου είπε πάλι πως πήρε λίγο βάρος αυτό το μήνα όπως και στον 3ο, όπου τότε μου είχε συστήσει συμπλήρωμα αλλά εγώ πείσμωσα και προσπάθησα με διάφορους τρόπους να αυξήσω την παραγωγή.

α. όσο μεγαλώνει, είναι πολύ πιθανό να μειώνει την ώρα που βρίσκεται στο στήθος, για τον απλούστατο λόγο ότι.....μεγαλώνει και μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα :lol:

β. Μια χαρά οι κενώσεις της, το ότι είναι χαρούμενο και γελαστό, συνηγορεί στο γεγονός ότι είναι χορτασμένο :)

γ. Για δείξε στη γιατρό τις καμπύλες της μικρής και ρώτα τη γιατί να δώσεις συμπλήρωμα αφού όλα είναι φυσιολογικά??? Ή μάλλον μη τις δείχνεις, ψάρωσέ την να στις δείξει αυτή.

 

Ερώτηση: Πάει κάτι στραβά με το θηλασμό? Η Ελίνα μου χορταίνει, ή μήπως ξυπνάει ακόμα τα βράδια να φάει για να συμπληρώνει? Το γάλα μου νιώθω οτι δεν είναι τόσο πλούσιο όπως πρώτα, που η διατροφή μου ήταν πλήρης και εκτός αυτού 10 μέρες πριν αδιαθετήσω κάθε μήνα μειώνεται αισθητά και αναγκάζομαι να παίρνω μαγιά και να τη θηλάζω κάθε 2 ώρες για να διατηρήσω σταθερή την παροχή εκείνες τις μέρες.

 

Κάνω κάτι λάθος? Θα ήθελα να τη θηλάσω τουλάχιστον 1 χρόνο. Μπορώ να τα καταφέρω?

να δεις που η Αγλαϊα θα σου πει ότι όλα είναι μια χαρά και ότι αν θες μπορείς να τη θηλάσεις και παραπάνω από χρόνο:lol:

Ό,τι θέλει το παιδί, ξέρει να το ζητήσει, γι'άυτο να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

yianna μου εγω πολλα για το βαρος και τα λοιπα που ρωτας δεν μπορω να σου πω,γιατι δεν τα ξερω τοσο καλα,αλλά καλο θα ηταν, για να βοηθησουμε να καταλαβουν τα κοριτσια που ξερουν,να γραψεις βαρος και ημερομηνια γεννησης και βαρος εξοδου απο την κλινικη! :wink:
Βάρος γέννησης 3050 gr, βάρος εξόδου 2950γρ και γεννήθηκε 11/12/07
.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως πολυ τελεια η φωτο σας,πολυ μου αρεσει!!!!! :D:D:D
Ας είναι καλά ο μπαμπάς της, που μας έχει τρελάνει στο φλας!Φύγαμε απο το μαιευτήριο με 800!! φωτό,οπότε, φαντάζεστε πόσες έχουμε τραβήξει μέχρι ώρα.... :lol:
.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...