Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός στο Παλαιό Φάληρο


Recommended Posts

:lol: Kαλησπέρα σας. Πέρασα κι εγώ από το στάδιο να ψάχνω παιδικό για την κορούλα μου, που θα είναι τον Αύγουστο 2 1/2 χρονών και σας καταλαβαίνω απόλυτα. Οφείλω να ομολογήσω ότι στάθηκα τυχερή γιατί με βοήθησαν πολλοί άνθρωποι συστήνοντάς μου την Λιλιπούπολη. Με έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι όντως είναι ότι καλύτερο. Βέβαια είναι αρκετά ακριβότερη από τα υπόλοιπος σταθμούς, αλλά αν είναι κάτι που μπορούμε να παλέψουμε πιστεύω ότι αξίζει. Τα δίδακτρα θα είναι για την καινούρια χρονιά 6.100 (με το σχολικό).
an1cxvnNw2k0000MDAwOGQ0fDEyMzM0NGRhfHBvcG9saW8gbW91IDJ5ZWFycyw0bW9udGhzLDRkYXk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ γι αυτόν το σταθμό σκέφτομαι. Μου έκανε την καλύτερη εντύπωση. Έχω ακούσει και για τα καινούργια μπαλόνια, βέβαια. ΄Πες μου τα χρήματα περιλαμβάνουν και της extra δραστηριότητες, πχ κολυμβητήριο, ξένη γλώσσα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου πήγαινε στη Λιλιπούπολη και είναι όντως ότι καλύτερο υπάρχει στα νότια προάστια. Είχαμε μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένοι και φύγαμε με βαριά καρδιά για το δημοτικό. Οποτε μπορώ τον πηγαίνω μετά το σχολείο γιατί μου το ζητάει επίμονα κι όταν δει σχολικό της Λιλιπούπολης δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρεται και πως χοροπηδάει. Και η αδελφή μου ήθελε να στείλει φέτος την κορούλα της, αλλά είναι μικρούλα (θα κλείσει το Σεπτέμβρη τα 2) και δεν μπορούν να την πάρουν. Είναι αυστηροί με τα όρια στις ηλικίες (και είναι από τα πράγματα που εκτιμώ στο σταθμό) και όλα τα μπουμπούκια είναι από 2.5 μέχρι 3. Θα δεις και εσύ πόσο καλά θα περάσει η κόρη σου και πόσο ευχαριστημένοι θα είστε :D

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου πήγαινε στη Λιλιπούπολη και είναι όντως ότι καλύτερο υπάρχει στα νότια προάστια. Είχαμε μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένοι και φύγαμε με βαριά καρδιά για το δημοτικό. Οποτε μπορώ τον πηγαίνω μετά το σχολείο γιατί μου το ζητάει επίμονα κι όταν δει σχολικό της Λιλιπούπολης δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρεται και πως χοροπηδάει. Και η αδελφή μου ήθελε να στείλει φέτος την κορούλα της, αλλά είναι μικρούλα (θα κλείσει το Σεπτέμβρη τα 2) και δεν μπορούν να την πάρουν. Είναι αυστηροί με τα όρια στις ηλικίες (και είναι από τα πράγματα που εκτιμώ στο σταθμό) και όλα τα μπουμπούκια είναι από 2.5 μέχρι 3. Θα δεις και εσύ πόσο καλά θα περάσει η κόρη σου και πόσο ευχαριστημένοι θα είστε :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που έγραψες. ¨Οσο και αν ψάξεις, όσο κι αν πιστεύεις ότι έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή, πάντα υπάρχει ένα αγκαθάκι..που αφήνω το παιδί μου;;; :roll: Το να σου λένε άνθρωποι που είχαν το παιδί τους εκεί τόσο καλά λόγια είναι μεγάλη ανακουφιση. Σε ευχαριστώ και πάλι. :lol:

an1cxvnNw2k0000MDAwOGQ0fDEyMzM0NGRhfHBvcG9saW8gbW91IDJ5ZWFycyw0bW9udGhzLDRkYXk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Νομίζω ότι συγκρίνοντας παιδικούς σταθμούς με ιδιωτικά σχολεία, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Η σωστή φροντίδα τόσο μικρών παιδιών δεν μπορεί παρα να κοστίζει αρκετά.

Εμείς θα ξεκινήσουμε στη Λιλιπούπολη από το Σεπτέμβρη. Οι χώροι είναι πάρα πολύ ωραίοι και ζεστοί, τα παιδάκια περνάνε πολύ καλά, εχουν σωστή φροντίδα και πολύ καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Απʼόλους έχω ακούσει τα καλύτερα και πιστεύω ότι έχω κάνει την καλύτερη επιλογή. Και Ναι πιστεύω ότι τα αξίζει τα χρήματα του.

 

Ακριβούς θεωρώ τους παιδικούς σταθμούς που ζητάνε 400 με 450 ευρώ ενώ προσφέρουν πολύ, μα πάρα πολύ λιγότερα, χρεώνουν επιπλέον τις extra δραστηριότητες, και σε κάποιες περιπτώσεις δεν ξέρεις τι γίνεται πίσω από τις κλειστές αιθουσες γιατί σε κρατάνε σε κάποια απόσταση.

Προς θεού δεν εννοώ ότι οι οικονομικότεροι σταθμοί δεν είναι καλοί. Είχα βρεί κάποιον κοντά στο σπίτι μου, που μου άρεσε, και σκεπτόμασταν πολύ σοβαρά να πάμε. Αλλά είχε ενά πολύ μικρό κήπο με λίγα παιχνίδια. Και επειδή το δικό μας παιδάκι θα είναι αρκετές ώρες στον παιδικό, φοβήθηκα ότι αυτό θα ήταν πρόβλημα. Δηλ.η επιλογή παιδικού εξαρτάτε από πολλά.

Link to comment
Share on other sites

H Λιλιπούπολη έχει εξαιρετικούς εξωτερικούς χώρους και αυτό πραγματικά αξίζει, αν κανείς διαθέτει τα χρήματα. Τα άλλα θέματα -φιλοσοφία, ζεστασιά, σωστή φροντίδα, πλούσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, αγάπη στα παιδιά, δραστηριότητες,- μπορείς να τα βρεις και σε άλλους σταθμούς της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι συγκρίνοντας παιδικούς σταθμούς με ιδιωτικά σχολεία, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Η σωστή φροντίδα τόσο μικρών παιδιών δεν μπορεί παρα να κοστίζει αρκετά.

Εμείς θα ξεκινήσουμε στη Λιλιπούπολη από το Σεπτέμβρη. Οι χώροι είναι πάρα πολύ ωραίοι και ζεστοί, τα παιδάκια περνάνε πολύ καλά, εχουν σωστή φροντίδα και πολύ καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Απʼόλους έχω ακούσει τα καλύτερα και πιστεύω ότι έχω κάνει την καλύτερη επιλογή. Και Ναι πιστεύω ότι τα αξίζει τα χρήματα του.

 

Ναι μπορώ να συγκρίνω παιδικό σταθμό με ιδιωτικό σχολείο διότι αναφέρομαι σε τάξεις προνηπιαγωγείου και νηπιαγωγείου στις οποίες το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που πραγματοποιείται και η φροντίδα που απαιτείται είναι απολύτως η ίδια.

 

Όσο για τις ηλικίες 2μιση-4 το βασικό προγραμμα που ακολουθεί ο σταθμός είναι από 10:00 έως 13:00 συμπεριλαμβανομένων πρωινού, μεσημεριανού και ελεύθερου παιχνιδιού στον κήπο, οπότε ακόμη και το πολύ καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιορίζεται στο ελάχιστο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα Μανουλες, ειμαι μεσα στο φορουμ τοσες μερες για τους βρεφο.σταθμους και εχω χασει πραγματικα την μπαλα. Δεν περιμενα οτι θα ηταν τοσο δυσκολο.....

ειμαι μανουλα σε ενα υπεροχο Αγγελακι και ηρθε η ωρα για τον βρεφο.σταθμο, με τοσα που εχω διαβασει εναν μεσο ορο για εναν καλο σταθμο βλεπω οτι ειναι η Λιλιπουπολη, με καθησυχαζει βεβαια το γεγονος οτι διαβαζω καλα λογια και απο σας γιατι εισασταν στην ιδια θεση με μενα και με καταλαβαινετε το πως ειμαι! ποια μανουλα μπορει να μου περισοτερα για τον σταθμο αυτον??? τι πρεπει να ξερω??? ποσο ειναι το μηνα???? ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πήγαινε και εμένα η κόρη μου στην Λιλιπούπολη

(μένουμε Μοσχάτο)

 

Οντως είναι πολύ καλός σταθμός-νηπιαγωγείο.

αλλά ακριβούτσικος!

 

Βέβαια, ό,τι πληρώνεις -παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...