Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άγχος για βάρος μωρού και θηλασμό


Recommended Posts

Καλημέρα, ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας.

Γέννησα ένα κοριτσάκι βάρους 3.330 στις 25/01/11 με φυσιολογικό τοκετό.Βγήκαμε από το νοσοκομείο στις 28/01/11 με βάρος 3.200 και δεν παρουσίασε ίκτερο.

Στις 21/02/11 το βάρος της είναι 3.840.

Επειδή έχω πολύ γάλα κάποιες φορές πνίγεται και αρκετές φορές πίνει γύρω στα 10 το πολύ 15 λεπτά.Ύστερα μπορεί για δύο με τρεις ώρες το πολύ να μην πεινάει,είναι φυσιολογικό;

Επίσης έχει πολύ γκρίνια την ημέρα και δεν κοιμάται καθόλου.Μετά της 8 με 9 το βράδυ κοιμάται και ξυπνάει κάθε δύο με τρεις ώρες και τρώει 10 λεπτά αρκετές φορές.

Είναι δυνατόν να μην πεινάει τόσες ώρες;

Επίσης προσέχω για παλλινδρόμηση γιατί βγάζει γάλα τετηγμένο που το έχει ήδη χωνέψει και μπορεί να το βγάλει και μετά από μία ώρα με δύο που έχει φάει.

Το άγχος μου είναι για το βάρος της και εάν δεν πεινάει.

Εϊναι δυνατόν να πεινάει και να μην κλαίει;

Όταν την βάζω στο στήθος μου όταν κλαίει λίγο,τρώει λίγο γάλα,νευριάζει και κοκκινίζει και γκρινιάζει αρκετή ώρα.Αυτό σημαίνει ότι δεν πεινάει ακομα πολύ;

Ενώ στις πρώτες δέκα ημέρες ήμασταν μία χαρά,από εκεί και μετά έχει αρκετή γκρίνια,νευριάζει,κλαίει την ημέρα και έχω αγχωθεί εάν τρώει αρκετά.Κάποιες φορές είναι πιο ήρεμη

Επίσης βρέχει 6 με 8 πάνες και κάνει τα κακά του όπως πρέπει.

Η παιδίατρος είναι υπέρ του θηλασμού και θα προσέξουμε το βάρος της πως πάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

περί των αναλυτικών συμβουλών σχετικά με το βάρος και τη συχνότητα θηλασμού θα σου πουν τα κορίτσια εδώ.....Εγώ πάντως, ως μανούλα που προσπάθησε πολύ πολύ να θηλάσει αλλά τα έκανε σ#$%α, θα σου πω να λάβεις τη γκρινίτσα ως κάτι φυσιολογικό. Και γω την υπερβολική (πραγματικά) γκρίνια του γιού μου, όταν προσπαθούσα να θηλάσω αποκλειστικά την είχα αποδώσει σε ό,τι αφορούσε το θηλασμό (νόμιζα ότι είχε αλλεργίες, ότι πεινάει, δεν του φτάνει κλπ). ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια ήταν η συμπεριφορά του και όταν ήπιε ξένο. Για να μη σου πω και χειρότερη. Απλά πάντα κάνουμε την ερώτηση ¨Μήπως φταίει ο θηλασμός;-ποτέ δεν ρωτάμε: μήπως θα έπρεπε αντί να δίνω ξένο να θηλάζω? Στερνή μου γνώση (και υπομονή)....

 

Σου εύχομαι να ξεπεραστούν όλα γρήγορα, εμένα και το βάρος μια χαρά μου ακούγεται. Μάλλον αν έχεις πολύ γάλα δεν πρέπει να κάνεις εναλλαγή στήθους σε κάθε γεύμα. Υπομονή και συγχαρητήρια που έχεις φτάσει μέχρι εδώ

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

Έχω και εγώ ένα αγοράκι που γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό στις 12/1/2011, 3050γρ. Φύγαμε από το μαιευτήριο 2800γρ. Ούτε ο δικός μου παρουσίασε ίκτερο.

Θηλάζω και εγώ αποκλειστικά, αλλά από την αρχή είχα μια σχετική ανασφάλεια με το θηλασμό. Δυστυχώς δεν έχω την ευτυχία να έχω πολύ γάλα όπως εσύ. Το γάλα μου ρέει σε σταγόνες και ενίοτε και μικρούς πίδακες. Ποτέ δεν στάζει από μόνο του, όπως έχω ακούσει! Μάλιστα, τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό δεν πρήστηκε και ιδιαίτερα, μόνο λιγάκι και γενικά δεν έχει μεγαλώσει και πολύ...

Θηλάζω τον μικρό 20λεπτά από κάθε στήθος, σύνολο 40 τη φορά... Βέβαια πολλές φορές αποκοιμιέται οπότε θέλει τσίγκλισμα... Δεν μπορώ να πω οτι είναι ιδιαίτερα φαγανός. Φοβάμαι βέβαια οτι γι'αυτό φταίει το στήθος μου, που δεν έχει άπλετο γάλα... Κάποιες φορές μάλιστα φαίνεται να δυσφορεί, ίσως επειδή η ροή είναι μικρή...

Κατά τη διάρκεια της ημέρας τρώει κάθε 2,5 με 3 ώρες (στο 3ωρο τον ξυπνάω για να τον ταϊσω, είναι φορές που άνετα θα κοιμόταν και περισσότερο). Το βράδυ κάνει μεγαλύτερα διαστήματα μεταξύ των γευμάτων του. Συνήθως ο πρώτος μεγάλος ύπνος του είναι 4-5 ώρες (προχθές - 43ημερών - έκανε σχεδόν 6ώρες!!!).

Σύνολο κοιμάται 12 ώρες το 24ωρο... Και εμένα δυσκολεύεται να κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της ημέρας. Εδώ και δέκα μέρες (αφού έκλεισε το μήνα και λίγο παραπάνω) χρησιμοποιώ πιπίλα για να τον κοιμήσω κατά τη διάρκεια της ημέρας. Παλαιότερα έκλαιγε γοερά όταν ήταν ώρα να κοιμηθεί, γι'αυτό την χρησιμοποίησα... Φοβάμαι μήπως μου δημιουργήσει προβλήματα στο θηλασμό, γι'αυτό το αναφέρω. Ως τώρα το παιδί φαίνεται να τρώει μια χαρά, παρά τη χρήση της πιπίλας.

Και ο δικός μου βρέχει 7-8 πάνες και κάνει κακά του 6 φορές την ημέρα.

Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ τις πρώτες εβδομάδες έπαιρνε 200γρ τη βδομάδα, την προηγούμενη εβδομάδα πήρε 150γρ και αυτήν θα πάρει ακόμα λιγότερα, ίσως λιγότερα από 100 από ότι φαίνεται (θα τον ζυγίσω ξανά την Τετάρτη)...

Στις 23/2, 42 ημερών, ήταν 3750γρ.

Έχω αγχωθεί πολύ λοιπόν, γιατί φοβάμαι μήπως αναγκαστώ να δώσω συμπλήρωμα. Ξέρω οτι αυτό θα είναι η αρχή του τέλους του θηλασμού...

Είμαι και αγχώδης τύπος, φοβάμαι από την άλλη μήπως έχει τίποτα το παιδί... Μήπως πεινάει και εγώ του κάνω αναγκαστική δίαιτα!!!

Θα ήθελα λοιπόν την συμπαράστασή σας... :(:(:(

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

:?

 

 

αφου πρωτα αντιγραψεις τις παρακατω ερωτησεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40799

 

θα πας εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1920867#post1920867

και θα βαλεις το θεμα σου ..

ετσι ωστε να υπαρχει ολοκληρωμενη εικονα...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα ένα κοριτσάκι βάρους

3.330 στις 25/01/11 με φυσιολογικό τοκετό.Βγήκαμε από το νοσοκομείο

3.200 στις 28/01/11 και δεν παρουσίασε ίκτερο.

3.840 στις 21/02/11 το βάρος της είναι

.

Επειδή έχω πολύ γάλα κάποιες φορές πνίγεται και αρκετές φορές πίνει γύρω στα 10 το πολύ 15 λεπτά.Ύστερα μπορεί για δύο με τρεις ώρες το πολύ να μην πεινάει,είναι φυσιολογικό;

 

Επίσης προσέχω για παλλινδρόμηση γιατί βγάζει γάλα τετηγμένο που το έχει ήδη χωνέψει και μπορεί να το βγάλει και μετά από μία ώρα με δύο που έχει φάει.

Το άγχος μου είναι για το βάρος της και εάν δεν πεινάει.

 

Το μωρό πήρε σε 24 μέρες 640 γραμμάρια.

Ποιο είναι το πρόβλημα με το βάρος και σε αγχώνει;

 

Η παιδίατρος είναι υπέρ του θηλασμού και θα προσέξουμε το βάρος της πως πάει.

Η παιδίατρος σχολίασε το βάρος του μωρού;

 

Έδωσε οδηγίες σίτισης για την παλλινδρόμηση;

(όρθια στάση ταΐσματος, συχνό ρέψιμο, όρθιο το μωρό για μισή ώρα μετά από κάθε γεύμα, ύπνος μόνο σε στρώμα με κλίση)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..Καινουργια μαμα κ εγω με το αγχος του θηλασμου και μια τρελη στεναχωρια μετα την πρωτη μας επισκεψη στην παιδιατρο..Να μην τα πολυλογω βαρος γεννησης 3500,εξοδου 3290,και σημερα 11 ημερων 3070..Προσπαθω να κρατησω την ψυχραιμια μου..Ετρωγε 5-6 φορες τη μερα μονο στηθος απο 20 λεπτα στο καθενα τσισα 6-8 φορες και κακα 4-6 φορες τη μερα.Τρωει καθε 4 ωρες.Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας.

Γέννησα ένα κοριτσάκι βάρους 3.330 στις 25/01/11 με φυσιολογικό τοκετό.Βγήκαμε από το νοσοκομείο στις 28/01/11 με βάρος 3.200 και δεν παρουσίασε ίκτερο.

Στις 21/02/11 το βάρος της είναι 3.840.

Επειδή έχω πολύ γάλα κάποιες φορές πνίγεται και αρκετές φορές πίνει γύρω στα 10 το πολύ 15 λεπτά.Ύστερα μπορεί για δύο με τρεις ώρες το πολύ να μην πεινάει,είναι φυσιολογικό;

Επίσης έχει πολύ γκρίνια την ημέρα και δεν κοιμάται καθόλου.Μετά της 8 με 9 το βράδυ κοιμάται και ξυπνάει κάθε δύο με τρεις ώρες και τρώει 10 λεπτά αρκετές φορές.

Είναι δυνατόν να μην πεινάει τόσες ώρες;

Επίσης προσέχω για παλλινδρόμηση γιατί βγάζει γάλα τετηγμένο που το έχει ήδη χωνέψει και μπορεί να το βγάλει και μετά από μία ώρα με δύο που έχει φάει.

Το άγχος μου είναι για το βάρος της και εάν δεν πεινάει.

Εϊναι δυνατόν να πεινάει και να μην κλαίει;

Όταν την βάζω στο στήθος μου όταν κλαίει λίγο,τρώει λίγο γάλα,νευριάζει και κοκκινίζει και γκρινιάζει αρκετή ώρα.Αυτό σημαίνει ότι δεν πεινάει ακομα πολύ;

Ενώ στις πρώτες δέκα ημέρες ήμασταν μία χαρά,από εκεί και μετά έχει αρκετή γκρίνια,νευριάζει,κλαίει την ημέρα και έχω αγχωθεί εάν τρώει αρκετά.Κάποιες φορές είναι πιο ήρεμη

Επίσης βρέχει 6 με 8 πάνες και κάνει τα κακά του όπως πρέπει.

Η παιδίατρος είναι υπέρ του θηλασμού και θα προσέξουμε το βάρος της πως πάει.

 

εγω θα σου πω οτι σου λεει η παιδιατρος αυτη θα σου πει τι να κανεις,αν δε σε αγχωνει αυτη εσυ γιατι αγχωνεσαι δεν καταλαβαινω?ο πρωτος καθε δυο ωρες ξυπνουσε ειχα ζοριστει παρα πολυ μετα τις 40 ημερες εδινα και λιγο ξενο ομως ηδη ειχε μπει στο προγραμμα ανα δυωρο οποτε επεινε και λιγο γαλα και γενικα ως τον τριτο μηνα ζοριστηκα στο δευτερο ηδη ειχε προγραμμα απο την κλινικη και ηταν καπως καλυτερα τη νυχτα γιατι η ημερα ανα δωρο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι καινούρια και ψάχνω για βοήθεια.

Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 15/01 3770.Από το μαιευτήριο την πήραμε 3700( έπινε τις 3 πρώτες ημέρες ξένο και εγώ έβαζα από τη δέυτερη ημέρα θήλαστρο γιατί δεν επιτρεπόταν να θηλάσει λόγω φαρμάκων που μου έδιναν) και σήμερα 28/02 είναι 4550.

Θηλάζει μόνο από τον ένα μαστό κάθε φορά (δεν υπάρχει στάνταρ ωράριο , συνήθως στις 2,5-3,5 ώρες) για μικρό χρονικό διάστημα( συνήθως το πολύ 15 λεπτα). Μερικές φορές που τη ζυγίζω πριν και μετά το φαγητό η ζυγαρια δείχνει ότι έχει φάει περίπου 80γρ. Αν την ταισω στο 2ωρο τρώει περίπου 50. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι το βράδυ δεν τρώει πολύ.

Τί κάνω λάθος και δεν παίρνει πολύ βάρος?

Την πρώτη κόρη τη θήλασα 13μήνες και αυτή έτρωγε από νεογέννητο 6 φορές την ημέρα και έπαιρνε 1 κιλό το μήνα.

Πρέπει να αναφέρω ότι αυτή τη φορά δε νοιώθω καθόλου πρησμένο το στήθος, ούτε χύνεται γάλα, ούτε αν κοιμηθεί η μικρή περισσότερο πονάω.

Ευχαριστώ

iGZVp2.png

 

uGK5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..Καινουργια μαμα κ εγω με το αγχος του θηλασμου και μια τρελη στεναχωρια μετα την πρωτη μας επισκεψη στην παιδιατρο..Να μην τα πολυλογω βαρος γεννησης 3500,εξοδου 3290,και σημερα 11 ημερων 3070..Προσπαθω να κρατησω την ψυχραιμια μου..Ετρωγε 5-6 φορες τη μερα μονο στηθος απο 20 λεπτα στο καθενα τσισα 6-8 φορες και κακα 4-6 φορες τη μερα.Τρωει καθε 4 ωρες.Τι να κανω???

 

Το βάρος 3070 είναι προφανώς από διαφορετική ζυγαριά. Θα ήταν καλό να ζυγιστεί το μωρό στη ζυγαριά της κλινικής που ζυγίστηκε.

 

Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και δεν δικαιολογείται από τις βρεγμένες πάνες και τις κενώσεις.

 

Όμως τα γεύματα του μωρού είναι πολύ λίγα. Να το ξυπνάς και να το θηλάζεις πιο συχνά και οπωσδήποτε να πας άμεσα να το ζυγίσεις στην κλινική που γεννήθηκε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Είμαι καινούρια και ψάχνω για βοήθεια.

Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 15/01 3770.Από το μαιευτήριο την πήραμε 3700( έπινε τις 3 πρώτες ημέρες ξένο και εγώ έβαζα από τη δέυτερη ημέρα θήλαστρο γιατί δεν επιτρεπόταν να θηλάσει λόγω φαρμάκων που μου έδιναν) και σήμερα 28/02 είναι 4550.

Θηλάζει μόνο από τον ένα μαστό κάθε φορά (δεν υπάρχει στάνταρ ωράριο , συνήθως στις 2,5-3,5 ώρες) για μικρό χρονικό διάστημα( συνήθως το πολύ 15 λεπτα). Μερικές φορές που τη ζυγίζω πριν και μετά το φαγητό η ζυγαρια δείχνει ότι έχει φάει περίπου 80γρ. Αν την ταισω στο 2ωρο τρώει περίπου 50. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι το βράδυ δεν τρώει πολύ.

Τί κάνω λάθος και δεν παίρνει πολύ βάρος?

Την πρώτη κόρη τη θήλασα 13μήνες και αυτή έτρωγε από νεογέννητο 6 φορές την ημέρα και έπαιρνε 1 κιλό το μήνα.

Πρέπει να αναφέρω ότι αυτή τη φορά δε νοιώθω καθόλου πρησμένο το στήθος, ούτε χύνεται γάλα, ούτε αν κοιμηθεί η μικρή περισσότερο πονάω.

Ευχαριστώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα γεννήθηκε στις 40 εβδομάδες με πρόκληση τοκετού.

Γέννησα με ΦΤ.Έκανα επισκληρίδιο η οποία μου προκάλεσε οξεία υπόταση και όταν αντιμετωπίστηκαν τα προλήματα που μου προκάλεσε τελικά δε με έπιανε η αναισθησία και γέννησα χωρίς αναισθησία.

Πιθανώς το αμνιακό υγρό να μην ήταν απολύτως διαυγές, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Το μωρό δεν εμφάνισε ίκτερο , την έβαλα όμως στο στήθος όταν είχε κλείσει τις 50 ώρες ζωής ενώ εγώ άρχισα να βάζω θήλαστρο κάθε 4 ώρες μετα τις 30 ώρες από τον τοκετό.Η μπέμπα για τις πρώτες 4 ημέρες έπαιρνε ξένο γάλα είτε αποκλειστικά, είται σαν συμπλήρωμα ( εγώ με το θήλαστρο έβγαζα περίπου 15γρ στην τελευταία άντληση πρίν τη θηλάσω.

 

Η μπέμπα γεννήθηκε στις 15/01 3770. Βγήκε από το μαιευτήριο στις 19/01 3700. Στις 4/02 ( 20 ημερών ) ήταν 4070 και στις 24/02 ( 40 ημερών ) ήταν 4460 . Χθές 28/02 ήταν 4540.

 

Το μωρό κάνει περίπου 7-8 γεύματα ( θηλάζει και πίνει γάλα )και δεν παίρνει συμπλήρωμα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει θήλαστρο , έχω όμως της medela το swing και σκέφτομαι όταν σταματήσω να ανησυχώ για το βάρος της να αρχίσω να φτιάχνω τράπεζα γάλακτος γιατί στους 4,5 μήνες θα γυρίσω στη δουλειά μου.

Το μωρό το 24ωρο βρέχει 7-8 πάνες ( την αλλάζω κάθε φορά που θα την ταίσω ) , τα κακά της είναι μουσταρδί και έχει τουλάχιστον 2 μικρές κενώσεις και 2 πιο μεγάλες το 24ωρο.

Πιπίλα της έδωσα την 22 ημέρα και της δίνω όταν γκρινιάζει γιατί δεν μπορεί να την πάρει ο ύπνος ( και αφού πρώτα την έχω βάλει στο στήθος και δε θέλει να φάει ) . Κοιμάται λίγο κατά τη διάρκεια της ημέρας ( μερικές φορές καθόλου από γεύμα σε γεύμα ) χωρίς όμως να γκρινιάζει ιδιαίτερα και 2-3 φορές την εβδομάδα έχει το απόγευμα κωλικούς .Έχω την εντύπωση πως στα βραδυνά γεύματα δεν τρώει καλά αλλά δεν μπορώ να την ξυπνήσω, πίνει λίγο και πέφτει σε λήθαργο.

Ο παιδίατρος μου λέει ότι είμαστε οριακά ,αλλά δε θέλω να της δώσω ξένο γάλα. Ποιός μου λέει ότι και με το ξένο η ανάπτυξη της δε θα είναι η ίδια.

Παρεπιμπτόντως της έκανα και μιά καλλιέργεια ούρων ( δόξα τω θεώ ήταν στείρα ) και τα ούρα της ήταν άσπρα, σχεδόν σα νερό.

Το στηθος μου γιατί δεν το νοιώθω πρησμένο όπως όταν θήλαζα τη μεγάλη μου κόρη? Βέβαια μετά το θηλασμό του μωρού τώρα το νοιώθω πιο άδειο, δεν πρήζεται όμως καθόλου.

Επίσης πολλές φορές ενώ είναι στο στήθος και καταπίνει αρχίζει να κλαίει και δε σταματά παρά μόνο αν της δώσω πιπίλα, όσες φορές και αν προσπαθήσω να την ξαναβάλω να θηλάσει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!!!!!

iGZVp2.png

 

uGK5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Baby's AgeAverage Weight Gain 1 Average Weight Gain 2,30-4 months155 - 241 grams per week 170 grams per week †4-6 months92 - 126 grams per week 113 - 142 grams per week6-12 months50 - 80 grams per week ‡57 - 113 grams per week† It is acceptable for some babies to gain 4-5 ounces (113-142 grams) per week.

‡ The average breastfed baby doubles birth weight by 3-4 months. By one year, the typical breastfed baby will weigh about 2 1/2 - 3 times birth weight. 1

Baby's AgeAverage Weight Gain 1 Average Weight Gain 2,30-4 months155 - 241 grams per week 170 grams per week †4-6 months92 - 126 grams per week 113 - 142 grams per week6-12 months50 - 80 grams per week ‡57 - 113 grams per week† It is acceptable for some babies to gain 4-5 ounces (113-142 grams) per week.

‡ The average breastfed baby doubles birth weight by 3-4 months. By one year, the typical breastfed baby will weigh about 2 1/2 - 3 times birth weight. 1

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

 

καλημερα εχω ακριβως το ιδιο αγχος με σενα (δες Νεα μανουλα και αποριες με θηλασμο) και μολις βρηκα τον παραπανω πινακα στο λινκ

δες και την απαντηση της αγλαϊας σε μενα και σε αλλες κοπελες

οπως και να χει νομιζω υπαρχει λυση χωρις να καταφυγουμε στη σκονη

ευτυχως ο παιδιατρος μου δεν ανεφερε τιποτα τετοιο αν και το φοβηθηκα μολις ειδα τη ζυγιση

μαλιστα τον ρωτησα ποτε θα τον ξαναζυγισουμε και μου ειπε κανινικα σε ενα μηνα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Αγλαια για την απαντηση σου!Δεν μπορω να τον ζυγισω στην ιδια ζυγαρια γιατι γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα τον ζυγισα σπιτι κ θα παρακολουθω εδω και επισης πλεον τρωμε καθε 3 ωρες κ οχι οποτε θελει.Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα! Το φόρουμ το παρακουλουθώ καιρό και μου έχει δώσει δυναμη να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμό του μπέμπη μου.

Σήμερα όμως πνίγομαι!! Φοβάμαι ότο διακυβευεται ο θηλασμός!

Εδώ και δέκα ημέρες ο μπέμπης μου ( 2,5 μηνών και κάτι) δεν τρωει καλά στο στήθος. Εκεί που τρώει -και πριν χορτάσει- σταματά και κλαιει γοερά!

Τον σηκώνω και τότε αυτός κλαίει ακομη πιο πολύ γιατι πεινάει. Τον ζύγισα εχτές και είχει χάσει 100 γραμ.

Ανησυχώ πολύ γιατι αυτός επαιρνε 50 γραμ την ημέρα. Τι επαθε ξαφνικά?? Υποσιτίζεται το παιδί μου?

Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω συμπλήρωμα γιατί δεν έχω γάλα.

Εκοψα έδώ και 3 ημέρες όλα τα υποπτα αλλεργιογόνα.

Σας παρακαλώ, αν έχετε κάποια συμβουλή πείτε μου, γιατί θέλω οποσδήποτε να συνεχίζω να θηλάζω!!

 

**************

 

(Παραθέτω κατωτέρω τα στοιχεία του μωρού)

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38 εβδ + 4 ημέρες

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Φυσιολογικός

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Λίγη επισκληρίδιος προς το τέλος του τοκετού

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γέννηση : 2640 kg

Εξοδος από το μαιευτήριο: 2.560 kg

18ημ: 3275 kg

30 ημ : 4.040 kg (1ος μήνας)

40 ημ : 4.400 kg

60 ημ: 5.650 kg (2ος μήνας)

67 ημ : 5.960 kg

74 ημ : 6.300 kg

79 ημ: 6.200 kg (!)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-10 γευματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

-

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

-

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Swing- Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Εως τώρα δεν κάνω συστηματική άντληση, αλλά κάποιες φορές αντλώ (μέρα παρά μέρα) για να δημιουργήσω τράπεζα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

6 τουλαχιστον

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

3-4 μεγάλες και άλλες 4 πιο μικρής ποσότητας

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Από την γέννησή του είναι ένας ζωηρός, φαγανός και απαιτητικός μπέμπης.

Τις τελευταίες δέκα μέρες δεν τρώει καλά, δηλ τρώει λίγο. Εκεί που θηλάζει, σταματά σαν να πονά και κλαίει. Στην συνέχεια τον απομακρύνω από το στήθος, και αυτός κλαίει πιο δυνατά εκνευρισμένος, γιατί πεινάει… αν όμως τον ξαναπλησιάσω στο στήθος, κλαιει επίσης…

Link to comment
Share on other sites

elian μου καλημέρα! να σου ζήσει ο μπέμπης σου:D

Νομίζω ότι πιθανότατα ο μικρός περνάει άλμα ανάπτυξης, οπότε προσπαθεί να σου αυξήσει την παραγωγή. Περίμενε να στο επιβεβαιώσει και η Αγλαΐα και οι πιο έμπειρες μανούλες. Πάντως να μην έχεις γάλα αποκλείεται, μην ανησυχείς.

Σου βάζω και το βάρος που πρέπει να παίρνει για να δεις ;)

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

Link to comment
Share on other sites

elian μου καλημέρα! να σου ζήσει ο μπέμπης σου:D

Νομίζω ότι πιθανότατα ο μικρός περνάει άλμα ανάπτυξης, οπότε προσπαθεί να σου αυξήσει την παραγωγή. Περίμενε να στο επιβεβαιώσει και η Αγλαΐα και οι πιο έμπειρες μανούλες. Πάντως να μην έχεις γάλα αποκλείεται, μην ανησυχείς.

Σου βάζω και το βάρος που πρέπει να παίρνει για να δεις ;)

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

 

 

Σε ευχαριστώ τόσο souzi201 μου για την απάντησή σου και το λινκ!

Ξέρεις ο μπέμπης επαιρνε σταθερα 350 γραμ / εβδομάδα. Την τελευταια εβδομάδα όμως τίποτα...

Μακάρι να έχεις δίκιο σε αυτό που είπες... Εγω πάντως συνεχίζω να τον θηλάζω όποτε θέλει αυτός κι ας με διώχνει από το στήθος εκνευρισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω συμπλήρωμα γιατί δεν έχω γάλα.

 

18ημ: 3275 kg

 

79 ημ: 6.200 kg (!)

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο

6 τουλαχιστον

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

3-4 μεγάλες και άλλες 4 πιο μικρής ποσότητας

 

Ο παιδίατρος είπε να δώσεις συμπλήρωμα γιατί δεν έχεις γάλα ενώ όλα τα συμπτώματα δείχνουν ότι το παιδί πονάει.

 

Από το γάλα που δεν έχεις το μωρό πήρε σε 61 ημέρες 2.925 γραμμάρια. Δηλαδή 47,9 γρ. κατά μέσο όρο την ημέρα ΕΝΩ ο αναμενόμενος μέσος όρος είναι 25 γρ. την ημέρα.

 

Το μωρό βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες τη μέρα και κάνει πάνω από 4 κενώσεις ενώ - σύμφωνα με τον παιδίατρο- δεν έχεις γάλα.

 

Να ελέγξεις αν το παιδί δείχνει σημάδια παλινδρόμησης.

 

Η ΓΟΠ μπορεί να είναι σιωπηλή, δηλαδή να επιστρέφει γαστρικό περιεχόμενο από το στομάχι στον οισοφάγο.

 

Προσπάθησε να ταΐζεις το μωρό σε πιο όρθια θέση, να το κρατάς όρθιο μετά από κάθε θηλασμό για τουλάχιστον μισή ώρα και να κοιμάται σε στρώμα με κλίση.

 

Αν δεν δεις βελτίωση με αυτή την αντιμετώπιση, το μωρό θα πρέπει να αξιολογηθεί από παιδογαστρεντερολόγο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σε ευχαριστούμε (κι εγώ και ο άντρας μου) πάρα πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντησή σου !

 

Χάρη στην υποστηρίξη σου - και όλων βεβαια των κοριτσιών στο φόρουμ- νιώθω ακόμη πιο σίγουρη και ασφαλής στην επιλογή μου να θηλάσω αποκλειστικά.

 

Ο μικρός μάλλον έχει ΓΟΠ. Θα δούμε παιδογαστρεντερολόγο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλέ ΓΟΠ θα έχει, πως δεν το σκέφτηκα (πέρασα τα τελευταία σου σχόλια βιαστικά γιατί εκνευρίστηκα με τον γιατρό!) Κι εμένα έτσι έκανε όταν είχε ΓΟΠ η μικρή μου και μάλιστα όπως λέει και η Αγλαΐα κι εμένα είχε σιωπηλή ΓΟΠ (δηλαδή χωρίς γουλιές ιδιαίτερες) ;)

Επίσης πολύ σημαντικό: αν το μωρό έχει ΓΟΠ δεν πρέπει να πιει άλλο γάλα εκτός απ' το δικό σου γιατί θα χειροτερέψει

Κάνε αυτά που λέει η Αγλαΐα και θα δεις βελτίωση;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ souzi201 μου για την συμπαράσταση!

Ολη αυτή η υποστήριξη μου προσφέρει κατ΄αρχήν ενημέρωση και κατά δεύτερο ενίσχυση του θηλασμού προς το παιδί μου, γιατί δυστυχώς , στην πρώτη δυσκολία, η πρωτη αντίδραση του παιδιάτρου, αλλά και των δικών μου, ήταν να αμφισβητήσουν την ποιότητα του μητρικού γαλακτός (μου).

Συνεχίζω να θηλάζω και πιστεύω σε μια θετική εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ souzi201 μου για την συμπαράσταση!

Ολη αυτή η υποστήριξη μου προσφέρει κατ΄αρχήν ενημέρωση και κατά δεύτερο ενίσχυση του θηλασμού προς το παιδί μου, γιατί δυστυχώς , στην πρώτη δυσκολία, η πρωτη αντίδραση του παιδιάτρου, αλλά και των δικών μου, ήταν να αμφισβητήσουν την ποιότητα του μητρικού γαλακτός (μου).

Συνεχίζω να θηλάζω και πιστεύω σε μια θετική εξέλιξη.

 

Η αντίδραση του παιδιάτρου είναι εντυπωσιακή, όπως εντυπωσιακή είναι και η ανικανότητά του να αξιολογήσει το βάρος ενός παιδιού που μεγαλώνει με ρυθμό που έχει ξεφύγει τελείως από τις καμπύλες! Νομίζω ότι θα έπρεπε να ρίξει μια ματιά στις καμπύλες ανάπτυξης και να ζητήσει από κάποιον βοήθεια για να τις κατανοήσει.

 

Με το ανεπαρκές και φτωχό γάλα είναι δυνατόν ένα μωρό να μεγαλώνει με διπλάσιο ρυθμό από το μέσο όρο;

 

Τα περισσότερα μωρά παίρνουν 350γρ. το δεκαπενθήμερο και όχι την εβδομάδα όπως το δικό σου και μερικά μωρά παίρνουν αυτό το βάρος στις 3 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα γεννήθηκε στις 40 εβδομάδες με πρόκληση τοκετού.

Γέννησα με ΦΤ.Έκανα επισκληρίδιο η οποία μου προκάλεσε οξεία υπόταση και όταν αντιμετωπίστηκαν τα προλήματα που μου προκάλεσε τελικά δε με έπιανε η αναισθησία και γέννησα χωρίς αναισθησία.

Πιθανώς το αμνιακό υγρό να μην ήταν απολύτως διαυγές, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Το μωρό δεν εμφάνισε ίκτερο , την έβαλα όμως στο στήθος όταν είχε κλείσει τις 50 ώρες ζωής ενώ εγώ άρχισα να βάζω θήλαστρο κάθε 4 ώρες μετα τις 30 ώρες από τον τοκετό.Η μπέμπα για τις πρώτες 4 ημέρες έπαιρνε ξένο γάλα είτε αποκλειστικά, είται σαν συμπλήρωμα ( εγώ με το θήλαστρο έβγαζα περίπου 15γρ στην τελευταία άντληση πρίν τη θηλάσω.

 

Η μπέμπα γεννήθηκε στις 15/01 3770. Βγήκε από το μαιευτήριο στις 19/01 3700. Στις 4/02 ( 20 ημερών ) ήταν 4070 και στις 24/02 ( 40 ημερών ) ήταν 4460 . Χθές 28/02 ήταν 4540.

 

Το μωρό κάνει περίπου 7-8 γεύματα ( θηλάζει και πίνει γάλα )και δεν παίρνει συμπλήρωμα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει θήλαστρο , έχω όμως της medela το swing και σκέφτομαι όταν σταματήσω να ανησυχώ για το βάρος της να αρχίσω να φτιάχνω τράπεζα γάλακτος γιατί στους 4,5 μήνες θα γυρίσω στη δουλειά μου.

Το μωρό το 24ωρο βρέχει 7-8 πάνες ( την αλλάζω κάθε φορά που θα την ταίσω ) , τα κακά της είναι μουσταρδί και έχει τουλάχιστον 2 μικρές κενώσεις και 2 πιο μεγάλες το 24ωρο.

Πιπίλα της έδωσα την 22 ημέρα και της δίνω όταν γκρινιάζει γιατί δεν μπορεί να την πάρει ο ύπνος ( και αφού πρώτα την έχω βάλει στο στήθος και δε θέλει να φάει ) . Κοιμάται λίγο κατά τη διάρκεια της ημέρας ( μερικές φορές καθόλου από γεύμα σε γεύμα ) χωρίς όμως να γκρινιάζει ιδιαίτερα και 2-3 φορές την εβδομάδα έχει το απόγευμα κωλικούς .Έχω την εντύπωση πως στα βραδυνά γεύματα δεν τρώει καλά αλλά δεν μπορώ να την ξυπνήσω, πίνει λίγο και πέφτει σε λήθαργο.

Ο παιδίατρος μου λέει ότι είμαστε οριακά ,αλλά δε θέλω να της δώσω ξένο γάλα. Ποιός μου λέει ότι και με το ξένο η ανάπτυξη της δε θα είναι η ίδια.

Παρεπιμπτόντως της έκανα και μιά καλλιέργεια ούρων ( δόξα τω θεώ ήταν στείρα ) και τα ούρα της ήταν άσπρα, σχεδόν σα νερό.

Το στηθος μου γιατί δεν το νοιώθω πρησμένο όπως όταν θήλαζα τη μεγάλη μου κόρη? Βέβαια μετά το θηλασμό του μωρού τώρα το νοιώθω πιο άδειο, δεν πρήζεται όμως καθόλου.

Επίσης πολλές φορές ενώ είναι στο στήθος και καταπίνει αρχίζει να κλαίει και δε σταματά παρά μόνο αν της δώσω πιπίλα, όσες φορές και αν προσπαθήσω να την ξαναβάλω να θηλάσει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!!!!!

Ή όλα είναι όπως θα έπρεπε ή εξακολουθώ να κάνω κάτι λάθος

Αύξησα τα γεύματα σε 9-10 , τσίσα και κακά όπως ήταν , η μικρή τώρα παίρνει την εβδομάδα λιγότερο από 140 γρ και το στήθος το νοιώθω πολύ μαλακό. Σημαίνει κάτι αυτό με το στήθος ή είναι φυσιολογικό?

iGZVp2.png

 

uGK5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω και πάλι βοήθεια.

Στο προηγούμενο μήνυμα έγραψα όλες τις λεπτομέρειες που αφορούν το μωρό. Τώρα όμως με έχει πιάσει πανικός. Πριν λίγο προσπάθησα με το θήλαστρο swing της medela( με το οποίο στην μεγάλη κόρη έβγαζα γάλα άνετα ) και δεν έβγαλα παρά 10 ml. Μήπως τελικά το χαλαρό στήθος σημαίνει ότι δεν έχω πολύ γάλα και τόσο καιρό το μωρό δεν τρώει καλά ? Μήπως είναι τεμπέλα και δεν την πειράζει που μένει νηστική ( γιατί δεν κλέει, είναι γενικά ευδιάθετη)

iGZVp2.png

 

uGK5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...