Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πηγαίνετε γυμναστήριο;


Recommended Posts

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα, αν και δεν έψαξα πολύ καλά αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο κάπου αλλού.

Ο.Κ., ποτέ δεν ήμουν του γυμναστηρίου και γενικά της φυσικής δραστηριότητας, ποτέ δεν ήμουν και αδύνατη επίσης.

Όμως τα κιλά τα παίρνει κανείς αργά, αργά, τόσο αργά που έχει ξεχάσει το προηγούμενο στάδιο που ήταν με λιγότερα κιλά.Έχω πάρει κανα εξάρι κιλά απ'όταν παντρεύτηκα, κανα δυο πριν μείνω έγκυος στο πρώτο παιδί, κανα δυο μου μείναν από τον πρώτο, κανα δυο από τον δεύτερο... είδατε πόσο αργά, τόσο που ξεχνιέσαι και δεν κάνεις τίποτα , σχεδόν δεν σε πειράζει. Κι έτσι αφήνεσαι και αφήνεσαι...

Και για να μην με θεωρείσετε υπερβολική ότι 6 κιλά δεν είναι και πολλά, να διευκρινίσω ότι και τα παλιά μου κιλά δεν ήταν λίγα, ήμουν πάντα κάτω από 75 και είμαι 80.

Επίσης αυτό που με αγχώνει ακόμα περισσότερο είναι και το θέμα της φυσικής κατάστασης, που είναι... άστα να πάνε. Τελευταίο απόκτημα είναι ένας πόνος στο πόδι τύπου ισχιαλγία

Αυτό που δεν μπορώ και για αυτό δεν τα χάνω είναι ότι δεν έχω μπει ακόμα σε ψυχολογία δίαιτας, δηλ. η παραμικρή προσπάθεια σκοντάφτει στην πρώτη ίωση των παιδιών που μου ρίχνει την ψυχολογία.

 

Γι' αυτό είπα να κάνω ένω γκάλοπ εδώ μέσα να δω ποιές από εσάς κάνετε κάτι για τον εαυτό σας, πάτε γυμναστήριο ή οποιαδήποτε άλλη μορφή άσκησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα, αν και δεν έψαξα πολύ καλά αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο κάπου αλλού.

Ο.Κ., ποτέ δεν ήμουν του γυμναστηρίου και γενικά της φυσικής δραστηριότητας, ποτέ δεν ήμουν και αδύνατη επίσης.

Όμως τα κιλά τα παίρνει κανείς αργά, αργά, τόσο αργά που έχει ξεχάσει το προηγούμενο στάδιο που ήταν με λιγότερα κιλά.Έχω πάρει κανα εξάρι κιλά απ'όταν παντρεύτηκα, κανα δυο πριν μείνω έγκυος στο πρώτο παιδί, κανα δυο μου μείναν από τον πρώτο, κανα δυο από τον δεύτερο... είδατε πόσο αργά, τόσο που ξεχνιέσαι και δεν κάνεις τίποτα , σχεδόν δεν σε πειράζει. Κι έτσι αφήνεσαι και αφήνεσαι...

Και για να μην με θεωρείσετε υπερβολική ότι 6 κιλά δεν είναι και πολλά, να διευκρινίσω ότι και τα παλιά μου κιλά δεν ήταν λίγα, ήμουν πάντα κάτω από 75 και είμαι 80.

Επίσης αυτό που με αγχώνει ακόμα περισσότερο είναι και το θέμα της φυσικής κατάστασης, που είναι... άστα να πάνε. Τελευταίο απόκτημα είναι ένας πόνος στο πόδι τύπου ισχιαλγία

Αυτό που δεν μπορώ και για αυτό δεν τα χάνω είναι ότι δεν έχω μπει ακόμα σε ψυχολογία δίαιτας, δηλ. η παραμικρή προσπάθεια σκοντάφτει στην πρώτη ίωση των παιδιών που μου ρίχνει την ψυχολογία.

 

Γι' αυτό είπα να κάνω ένω γκάλοπ εδώ μέσα να δω ποιές από εσάς κάνετε κάτι για τον εαυτό σας, πάτε γυμναστήριο ή οποιαδήποτε άλλη μορφή άσκησης.

 

εσυ εχεισ κανει και 2 παιδια!κι εγω οταν τα φτιαξαμε με τον ανδρα μου το 2007 πηρα 6 κιλα μεσα στο καλοκαιρι και μετα αλλα 4 τον 1ο χειμωνα οπου τρωγαμε σαν βοδια!ημουν παντα 65-72κιλα το πολυ!!!!!!και τωρα 4μηνεσ μετα την γεννα ειμαι 84!!!και παντρευομαι και κανω και βαφτιση το Σεπτεμβρη και εχω ξεκινησει γυμναστηριο και προσπαθω να πηγαινω 3-4φορεσ/βδομαδα!και ξεκινησα και διαιτα με διαιτολογο!ελπιζω να χασω 15-20 κιλα!!!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΝΕΣ!!:D

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ !!! Πριν τα παιδια πηγαινα αερομπικ!! Ξεδινα! Τι τελεια!! Τωρα που χρονος!??

Παρολαυτα προχτες αγορασα ενα ζευγαρι αθλητικα και μια φορμιτσα για να γραφτω γυμναστηριο μολις η μπεμπα μου ξεκινησει τις στερεες τροφες! Παντως ανακουφιστηκα λιγο που δεν ειμαι η μονη με 2 παιδια που εχει σταματησει το γυμναστηριο και εχει παρει κιλα!!

Ελπιζω να τα καταφερω να παω και να βρω 3 φορες την εβδομαδα απο μια ωριτσα χρονο γιατι με το θηλασμο και τοσο καθισιο που χρειαζεται αυτος και την ελαχιστη κινηση μεσα στο σπιτι .....εχω σκουριασει ......παρα πολυ! Οποτε οχι μονο για να χασω κιλα αλλα και για να ξεσκουριασω .......θελω πολυ να τα καταφερω να παω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα γυμναστήριο όταν η μικρή ήταν 1,5 μηνός, για να σουλουπωθώ. Τελικά όχι μόνο σουλουπώθηκα, αλλά έγινα καλύτερη και από πριν. Μέχρι που η μικρή έγινε 10 μηνών, πήγαινα κάθε μέρα κυριολεκτικά. Μετά ξεκίνησα δουλειά και σχολή και το σταμάτησα. Ευτυχώς δεν ξαναπήρα πίσω τα κιλά. Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει. Το έκανα μόνο γιατί είχα φρικάρει έτσι όπως έβλεπα το σώμα μου. Όταν κάνω και το δεύτερο παδί, θα ξαναπάω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω οταν τα φτιαξαμε με τον ανδρα μου το 2007 πηρα 6 κιλα μεσα στο καλοκαιρι και μετα αλλα 4 τον 1ο χειμωνα οπου τρωγαμε σαν βοδια!

 

Λοιπόν,μετά από ώριμη σκέψη,καταλήγω στο ότι φταίει η συγκεκριμένη χρονιά,γιατί κι εγώ τότε τον γνώρισα τον δικό μου,με την ίδια ακριβώς κατάληξη.Να τα σουβλάκια,να οι πίτσες,να τα κιλάκια.

Πλέον γυμνάζω τα χέρια μου,φέρνοντας το κάθε γλυκάκι στο στόμα μου!!

Αλλά περπατάω πολύ και το ελέγχω κάπως.Το περπάτημα κορίτσια είναι η καλύτερη λύση,για όσες δεν έχουν πολύ χρόνο.Τώρα που θα φτιάξει ο καιρός,αρπάξτε τα καρότσια με τα μωράκια σας και βουρρρρρρρρ.....!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ανήκω στις αδύνατες (είμαι 50 κιλά)

αλλά μιλάμε για απίστευτη χαλάρωση

Στις εγκυμοσύνες πήρα στον πρώτο 18 κιλά, από τα οποία είχα κρατήσει 6 κιλά όταν ξανάμεινα έγκυος πολύ σύντομα (ήταν 6,5 μηνών ο G.)

χρόνος για γυμναστήριο δεν υπάρχει, οπότε πάω power plate

είναι 3 φορές την εβδομάδα από 15-20 λεπτά, είναι και κοντά στο σπίτι μου, οπότε θέλω ελάχιστο χρόνο

Δεν έχεις τα ίδια αποτελέσματα με το gym, αλλά από το μήνα και μετά, σαφώς και βλέπεις διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξεκινήσει παουερ πλέιτ πριν παντρυτώ για το γάμο και καλά και ούτε καν αυτό δεν τελείωσα το πρόγραμμα.

Δεν μου αρέσει το γυμναστήριο, αλλά το σκέφτομαι σαν λύση ανάγκης.

Περπάτημα, πριν παντρευτώ έκανα σχεδόν μια ώρα την ημέρα πήγαινε έλα δουλειά.

Μετά άλλαξα περιοχή αφενός, αφετέρου... πήρα μηχανάκι. Μεγάλη βοήθεια σε ορισμένα θέματα, αλλά τώρα ακόμα και Πάτρα να θέλω να κατέβω που παλιά αναγκαστικά πήγαινα με τα πόδια, τώρα παίρνω το μηχανάκι για σύντομα, γιατί πού να προλάβω να πάω με την ησυχία μου.

Τώρα υπάρχει και το θέμα του χρόνου γιατί κι εγώ έχω αρχίσει δουλειά, αλλά ίσως να τα καταφερνα κανα μεσημέρι. Εμένα εκτός από το θέμα των κιλών με αγχώνει και η φυσική κατάσταση, που είναι.... απερίγραπτη. Φέρτε κανα λιπαντικό να λαδώσω καμιά άρθρωση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντα ήμουν κανονική δηλ.52-53Kg.εκτός απο κάποιες αγχώδεις περιόδους που επεφτα κάτω απο τα 50δηλ.γάμος,μεγάλα "εργα"στην εταιρεία κτλ.τώρα στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 19kg.ε με το ζόρι έχω γυρίσει στα 55-56και μερίκές φορές μπορεί και στα 57αλλά το gym ειναι gym δηλ.τουλάχιστον 2φορές την εβδομάδα ότι και να γίνει θα πάω .

Πήγαινα μέχρι και κάποιους μήνες στην εγκυμοσύνη και μετά που χρόνισε η μικρή ξανα.Ειναι απαραίτητο μόνο και μόνο για να ξεδίνω λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειμαι κ πολυ του γυμναστηριου αλλα οταν γραφομαι του δινω κ καταλαβαινει.αφου λοιπον εχασα 22 ολοκληρα κιλα καταλαβαινεται χαλαρωση.πηγαινα λοιπον power plate k ok εφταξε λιγο η κατασταση αλλα μεχρι εκει.γραφτηκα μετα γυμναστηριο και πηγαινω καθε μερα εκτος κυριακης που εινια κλειστα.κανω ελλειπτικο καθε μερα απο μια ωρα εως κ μιαμιση.μετα ανεβαινωγια αεροπμικ η στεπ κ αλλη μια ωρα κανω Pilates η ασκησεις ενδυναμωσης.εχω δει απιστευτα αποτελεσματα.κανω βεβαια καθε μερα 3 η 4 ωρες τωρα που εχω το μειωμενο.απο 1η μαρτη δυστυχως θα κανω μονο μια η δυο το πολυ 3 φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει πολύ! Αλλά δυστυχώς το έχω αφήσει από το Νοέμβρη..Μια οι ιώσεις, μια τα Χριστούγεννα, μια η δουλειά και κερασάκι η αναβλητικότητά μου ακόμα δεν έχω πάει! Αλλά θα πάω ελπίζω από 1 Μάρτη! Ε να μην μπει και η άνοιξη;!!

Link to comment
Share on other sites

Πάω 3 φορές την εβδομάδα και θα αρχίσω και στεπ στο σπιτι!! ααααααα δε γίνεται αλλιώς. Επίσης ξεκίνησα δίαιτα με διαιτολόγο! Εχω να χάσω 4-5 κιλά αλλά και πόντους! Να πας, θα νιώσεις πολύ καλύτερα και θα δυναμώσει το σώμα σου!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειμαι κ πολυ του γυμναστηριου αλλα οταν γραφομαι του δινω κ καταλαβαινει.αφου λοιπον εχασα 22 ολοκληρα κιλα καταλαβαινεται χαλαρωση.πηγαινα λοιπον power plate k ok εφταξε λιγο η κατασταση αλλα μεχρι εκει.γραφτηκα μετα γυμναστηριο και πηγαινω καθε μερα εκτος κυριακης που εινια κλειστα.κανω ελλειπτικο καθε μερα απο μια ωρα εως κ μιαμιση.μετα ανεβαινωγια αεροπμικ η στεπ κ αλλη μια ωρα κανω Pilates η ασκησεις ενδυναμωσης.εχω δει απιστευτα αποτελεσματα.κανω βεβαια καθε μερα 3 η 4 ωρες τωρα που εχω το μειωμενο.απο 1η μαρτη δυστυχως θα κανω μονο μια η δυο το πολυ 3 φορες την εβδομαδα.

 

:o:o:o ευτυχώς που δεν είσαι και πολύ του γυμναστηρίου!!!:mrgreen:

Πώς αντέχεις τόσες ώρες και ΚΑΘΕ μέρα..

και πώς προλαβάινεις;;;;;;;;;;;

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν ειμαι κ πολυ του γυμναστηριου αλλα οταν γραφομαι του δινω κ καταλαβαινει.αφου λοιπον εχασα 22 ολοκληρα κιλα καταλαβαινεται χαλαρωση.πηγαινα λοιπον power plate k ok εφταξε λιγο η κατασταση αλλα μεχρι εκει.γραφτηκα μετα γυμναστηριο και πηγαινω καθε μερα εκτος κυριακης που εινια κλειστα.κανω ελλειπτικο καθε μερα απο μια ωρα εως κ μιαμιση.μετα ανεβαινωγια αεροπμικ η στεπ κ αλλη μια ωρα κανω Pilates η ασκησεις ενδυναμωσης.εχω δει απιστευτα αποτελεσματα.κανω βεβαια καθε μερα 3 η 4 ωρες τωρα που εχω το μειωμενο.απο 1η μαρτη δυστυχως θα κανω μονο μια η δυο το πολυ 3 φορες την εβδομαδα.

 

Πραγματικα σε ζηλευω! Εχασα 20 κιλα με διατροφη-γυμναστικη, αλλα πηγαινω μονο 3-4 φορες την εβδομαδα απο μια ωρα, γιατι κραταει η μαμα μου τα παιδια και δεν αντεχει περισσοτερο. Τωρα εχω να παω ενα μηνα λογω ασθενειων, και μαλλον δε θα παω ουτε τον επομενο, καθως η μαμα μου θα φυγει ταξιδι, και πραγματικα μου λειπει παρα πολυ. Ηταν η δικη μου ωρα, η αποδραση απο την καθημερινοτητα, ενας τροπος να ισορροπω και να γεμιζω τις μπαταριες μου...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σε ζηλευω! Εχασα 20 κιλα με διατροφη-γυμναστικη, αλλα πηγαινω μονο 3-4 φορες την εβδομαδα απο μια ωρα, γιατι κραταει η μαμα μου τα παιδια και δεν αντεχει περισσοτερο. Τωρα εχω να παω ενα μηνα λογω ασθενειων, και μαλλον δε θα παω ουτε τον επομενο, καθως η μαμα μου θα φυγει ταξιδι, και πραγματικα μου λειπει παρα πολυ. Ηταν η δικη μου ωρα, η αποδραση απο την καθημερινοτητα, ενας τροπος να ισορροπω και να γεμιζω τις μπαταριες μου...

 

δε μπορείς να κάνεις στο σπίτι; Και γω μία από τα ίδια! Τρέχοντας πηγαινοέρχομαι και τώρα η μαμά μου δε θα μπορεί να έρθει για δύο βδομάδες και το σκέφτομαι πολυ τι θα κάνω!!! Εχω στεπ και βαράκια και θα κάνω εδώ όταν κοιμάται ο μικρός!!!!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

δε μπορείς να κάνεις στο σπίτι; Και γω μία από τα ίδια! Τρέχοντας πηγαινοέρχομαι και τώρα η μαμά μου δε θα μπορεί να έρθει για δύο βδομάδες και το σκέφτομαι πολυ τι θα κάνω!!! Εχω στεπ και βαράκια και θα κάνω εδώ όταν κοιμάται ο μικρός!!!!

 

Εκτος οτι ειναι δυσκολο με δυο μικρα παιδια, κανω συγκεκριμενα πραγματα στο γυμναστηριο γιατι εχω προβλημα στα γονατα. Απαγορευεται το τρεξιμο, ο χορος, και φυσικα το στεπ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια κανω aqua aerobic σε πισινα του δημου Αγιων Αναργυρων, τωρα ξεκινησα και παλευω να χασω 5-6 κιλα, ειναι παντως πολυ ευχαριστη ασκηση, διαφορετικη απο το γυμναστηριο και εξισου αποτελεσματικη.

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια κανω aqua aerobic σε πισινα του δημου Αγιων Αναργυρων, τωρα ξεκινησα και παλευω να χασω 5-6 κιλα, ειναι παντως πολυ ευχαριστη ασκηση, διαφορετικη απο το γυμναστηριο και εξισου αποτελεσματικη.

 

Ενδιαφερον ακουγεται. Εγω εχω προβλημα με τα γονατα και δυστυχως δε μπορω να κανω εντονη ασκηση στο γυμναστηριο. Φανταζομαι ομως οτι το ιδιο ισχυει και για το νερο αν υπαρχει προβλημα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον ακουγεται. Εγω εχω προβλημα με τα γονατα και δυστυχως δε μπορω να κανω εντονη ασκηση στο γυμναστηριο. Φανταζομαι ομως οτι το ιδιο ισχυει και για το νερο αν υπαρχει προβλημα...

Ίσως και όχι γιατί παράλληλα με την άσκηση, το σώμα δέχεται και την πίεση του νερού, που σημαίνει δεν είναι τόσο επιβαρυντικό για τα γόνατα, αφού δεν υπάρχουν κραδασμοί. Και εγώ ομοιοπαθούσα στα γόνατα με χονδροπάθια και στα δύο, αλλά οι τακουνάρες τακουνάρες:D!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,το γυμναστηριο πιστευω ειναι φαρμακο για πολλα και πιο πολυ για το μυαλο μας που ξεφευγει απο τη ρουτινα:wink:

εγω παλια πηγαινα αλλα μετα την εγκυμοσυνη το παρατησα:?τα χριστουγεννα περιπου γραφτηκα παλι αλλα δε πηγαινα συχνα τωρα ειπα να δραστηριοποιηθω λιγο και πηγα και τεταρτη και χτες.ειπα τωρα να το βαλω στο ρυθμο της ζωης μου και αυτο γιατι πραγματικα μου κανει απιστευτο καλο.αισθανομαι πολυ ομορφα ασχετο που τωρα ποναω απιστευτα η αγυμναστη.

οποτε ας το βαλουμε στο προγραμμα μας και ας βρουμε λυσεις με τα παιδια για να δωσουμε λιγο χρονο και σε εμας.:D;)

Link to comment
Share on other sites

εγω πληρωσα ετησια συνδρομη τον αυγουστο με μια προσφορα που εκανε το γυμναστηριο.... δεν εχω παει ουτε μια φορα......

ναι ναι μπορειτε να πειτε οτι θελετε.....

μονο που το σκεφτομαι βαριεμαι...

νομιζω πως ειναι τροπος ζωης η το εχεις η οχι... παλιοτερα πηγαινα και πραγματικα υπαρχει μεγαλη διαφορα αλλα δεν ξερω βρε κοριτσια βαριεμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ημουν ποτε φαν του γυμναστηριου αλλα γενικα αθλουμουν...Απο μικρη εκανα 6 χρονια καρατε, 5 χρονια μπασκετ...Μετα τα εκοψα γιατι το εριξα στο κλαμπινγκ αλλα και παλι χορευα καθε βραδυ σχεδον!!!!!

Στην εγκυμοσυνη που τα εκοψα ολα και αρχισα το φαι, εγινα σαν αρκουδα....ΑΠο εκει και μετα με εχει σωσει το εντονο περπατημα....4-5 χιλιομετρα σε μια ωρα....καθε μερα...Μονο ετσι χανω τα κιλα απο την εγκυμοσυνη, νιωθω καλυτερα και ψυχολογικα και σωματικα, και κανω και κατι που για εμενα ειναι ευχαριστο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....,και εγω δεν έχω θεμα με τα κιλά ήμουν πάντα του αθλητισμου κολυμβητηριο απο 5-13χρονων μετα βολει μετα τεννις μετα στιβο και μπάσκετ...όλα τα ειχε ο μπαξες....η αθλητικη μου ας το πουμε παιδεια ποτε δεν με πτοησε για κάτι έχασα τα πολυ λιγα κιλά που ειχα απο την εγκυμοστυνη μεσα στο 2μηνο καταφερα να πάω μονο ένα μηνα γυμναστηριο...αλλά περπατάω πολυ.......οπου ΄θέλω να πάω πάω με τα ποδια....τωρα λεω αν συνεχισει ο καιρος να ειναι καλος να πέρνω την μικρη και να πηγαινουμε για τρεξιμο....εδω και αρκετο καιρο με ενοχλουν τα γονατα μου ειδικά αν κάθομαι πολλές ώρες στο γραφείο...και λέω να το ξαναβάλω εντατικά στο προγραμμα μου την άθληση....

και δεν έχω καταφερει ποτε να χάσω κιλά εστω και 3-4 με το να κάνω διαιτα....οποτε για μενα η διαιτα δεν παιζει απλά προσεχω τι θα φάω και πως θα το συνδιασω......κουράγιο....

όσες έχετε μωρά πάρτε το καροτσι και περπατηστε με το μωρο για καμια ωριτσα χαλαρα...καιτε 500θερμιδες.....;)

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...