Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕ Φ.Τ. Ή ΚΑΙΣ. ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια......

Φυσικά και είναι πολύ νωρίς για μένα να φτάσει εκείνη η ευλογημένη ώρα αλλά προς το παρών νομίζω ότι μπορούμε απο εσάς που γεννήσατε να βοηθηθούμε απο τις απόψεις και φυσικά απο την εμπειρία σας στο θέμα.

 

Έτσι περιμένω απαντήσεις απο όλες σας!!!!!!!!!!!!! :D

 

Ευχαριστώ πολύ..........

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεννησα Διαβαλκανικο και τις 2 φορες.

 

Την πρωτη φορα μπηκα για προκληση στις 38 βδομαδες, γιατι ειχα ανεβασει ζαχαρο. Μπήκα 12 παρα το βραδυ μου βαλανε ορους και τετοια και κατα τις 4 μου βαλανε το φαρμακο για τους πονους. Μέχρι τις 7 το πρωι διαστολη μηδεν και απο πονους τιποτα. Είπε η γιατρος μου η θα τα σταματησουμε και θα ξαναρχισουμε το βραδυ ή θα παμε καισαρικη, οποτε εγω ειπα να περιμενουμε λιγο. Σε καποια φαση σηκώθηκα για να παω τουαλετα και ξαφνικα πλημμυρα απο αίμα. Φωναζω, πανικοβλητες ολες μαιες και η γιατρος.... Διαστολη μηδεν παλι. Με βαζουν κατευθειαν επισκληριδιο και χειρουργιο. Μερικη αποκοληση πλακουντα. Φανταζεστε το σοκ μου. Σε μια ωρα ειχα τελειωσει και ήμουν στην αιθουσα ανανηψης.

 

Στην δευτερη εγκυμοσυνη πηγα με προγραμματισμενο ραντεβου (δευτερη καισαρικη), τουριστρια (χαχα), η αληθεια ειναι οτι μου ηρθε καπως οταν μπήκα στις αιθουσες τοκετου, αλλα μολις μπηκα στοι χειρουργιο και ήρθε η γιατρος μεσα σε 10 λεπτα βγηκε το μωρακι μου. Και αρχισα να κλαιω απο την συγκινηση και η αναισθησιολογος φοβηθηκε την συναισθηματικη μου φορτιση και με κοιμησε. Όταν ξυπνησα ειχαμε τελιωσει.

 

Πολύ ωραιες στιγμες, μοναδικες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω για την δευτερη γεννα μου γιατι την πρωτη δε θελω να την θυμαμαι λογω τραγικου φιναλε.

γεννησα στην γενικη κλινικη θεσσαλονικης στης 24/3/2008,με ραντεβου με καισαρικη τομη,στης 38 εβδομαδες λογω προηγουμενης καισαρικης νωρητερα και λογω ραφης της μητρας απο την προηγουμενη καισαρικη.μπηκα στο χειρουργειο 09.10 το πρωι και βγηκα στης 10.στης 13.00 μου φεραν το αγγελουδι μου και απο τοτε αλλαξε ολη η ζωη μου,απο τοτε που τον κρατησα αγκαλια,ειμαι τρισευτυχισμενη,και ολοκληρωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικός τοκετός (με επισκληρίδιο), την πιθανή ημερομηνία τοκετού.. δηλαδή 19/6/07.. Στο ΓΕΝΕΣΙΣ Θεσσαλονίκης.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα και τα δύο μου αγγελούδια στο Διαβαλκανικό θεσσαλονίκης, με Φ.Τ, αν και στην δεύτερη εγώ επέμενα να πάω καισαρική (daffy αποκόλληση πλακούντα, στις 5 το πρωί), αλλά ο γιατρός μου, ευτυχώς έχω τον καλύτερο, χα,χα,χα ήταν ψύχραιμος και μέσα σε δέκα λεπτά το έβγαλε το αστεράκι μου. Στην πρώτη μου γέννα μπήκα κανονικά το πρωί, γιατί είχα όλο το βράδυ πόνους και μέχρι το μεσημέρι στις 1 η ώραγέννησα, φυσικά με επισκληρίδιο, στράφι πήγαν τα μαθήματα ανώδυνου!!! τρομάρα μου. Βέβαια από την αίθουσα τοκετών βγήκα στις 7 το απόγευμα γιατί είχα αιμορραγίες (σκίστηκε ο τράχηλος από το χέρι της μικρής) και έπρεπε να πάρω αίμα και πλάσμα.... Όπως καταλαβαίνετε δεν θα πάω για τρίτο παιδάκι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και τα δύο μου αγγελούδια στο Διαβαλκανικό θεσσαλονίκης, με Φ.Τ, αν και στην δεύτερη εγώ επέμενα να πάω καισαρική (daffy αποκόλληση πλακούντα, στις 5 το πρωί), αλλά ο γιατρός μου, ευτυχώς έχω τον καλύτερο, χα,χα,χα ήταν ψύχραιμος και μέσα σε δέκα λεπτά το έβγαλε το αστεράκι μου. Στην πρώτη μου γέννα μπήκα κανονικά το πρωί, γιατί είχα όλο το βράδυ πόνους και μέχρι το μεσημέρι στις 1 η ώραγέννησα, φυσικά με επισκληρίδιο, στράφι πήγαν τα μαθήματα ανώδυνου!!! τρομάρα μου. Βέβαια από την αίθουσα τοκετών βγήκα στις 7 το απόγευμα γιατί είχα αιμορραγίες (σκίστηκε ο τράχηλος από το χέρι της μικρής) και έπρεπε να πάρω αίμα και πλάσμα.... Όπως καταλαβαίνετε δεν θα πάω για τρίτο παιδάκι!!!!!!!!!!

 

ΝΑ ΣΑΙ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΑΣΤΕΡΑΚΙ.

ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΙΤΟ ΕΧΕΙΣ 2 ΑΣΤΕΡΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΝΑΙ ΔΕΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κοριτσάκια να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας!!!!!!!

 

Ο καλύτερος γιατρός στην Θεσσαλονίκη?????????????

 

Πραγματικά είναι καλό να μάθουμε τους καλούς γιατρούς που βοηθάνε.......

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κοριτσάκια να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας!!!!!!!

 

Ο καλύτερος γιατρός στην Θεσσαλονίκη?????????????

 

Πραγματικά είναι καλό να μάθουμε τους καλούς γιατρούς που βοηθάνε.......

Κι γω αυτόν ψάχνω εδώ κ χρόνιαααα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο καλός γιατρός για μένα ίσως δεν ταιριάζει σε εσάς.... και κυρίως όταν μιλάμε για γυναικολόγο, έτσι δεν είναι. Δεν θα ήθελα να μπώ στην διαδικασία αυτή... νομίζω καταλαβαίνετε. Άλλωστε εγώ θεωρώ ότι καλώς έπραξε και δεν μου έκανε καισαρική , την ίδια στιγμή που άλλες γυναίκες επιθυμούν καισαρική, ακόμη και αν το παιδάκι τους έρχεται φυσιολογικά....είναι πολύ προσωπικά αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ο καλός γιατρός για μένα ίσως δεν ταιριάζει σε εσάς.... και κυρίως όταν μιλάμε για γυναικολόγο, έτσι δεν είναι. Δεν θα ήθελα να μπώ στην διαδικασία αυτή... νομίζω καταλαβαίνετε. Άλλωστε εγώ θεωρώ ότι καλώς έπραξε και δεν μου έκανε καισαρική , την ίδια στιγμή που άλλες γυναίκες επιθυμούν καισαρική, ακόμη και αν το παιδάκι τους έρχεται φυσιολογικά....είναι πολύ προσωπικά αυτά τα θέματα.

 

 

Συμφωνω με το αστερακι και ειμαι <<καμενη>>απο τετοια περιπτωση με γυναικολογο,σε αλλη να ναι αψογος και σε μενα να μη με προσεξει οσο επρεπε στην προηγουμενη κυηση που ειχα....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έως ένα βαθμό είναι υποκειμενικό αλλά κάποια πράγματα κάνουν μπαμ.Δηλ εμένα ο δικός μου επειδή με είδε αγχωδη κτλ θέλησε να μου κάνει κρυοπηξία χωρίς να εχει ψάξει προηγουμένως το θέμα.Με μια άλλη γιατρό που μίλησα μετά μου είπε ότι μάλλον το κανε για τα λεφτά κ δεν χρειάζεται να ανησυζω τοσο...Επομενως μερικοί είναι αδίστακτοι.Αν ο γιατρος ειναι ευσυνειδητος κ ωστος ανθρωπος θα φερθει σε ολες το ιδιο πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

εγω τον μικρο τον γεννησα Θεσ/νικη με ενα γιατρο που μου τον συστησε η φιλη μου, επισης εγκυος την ιδια περιοδο. Ηταν πραγματικα καλός γιατρος, ήξερε να με ηρεμει πανω απο όλα γιατι απο τον 6ο μηνα είχα συσπάσεις έντονες όπως και την ημερα που γέννησα.

Παρολα αυτά όντως πιστευω ότι ο γιατρος ειναι καθαρα υποκειμενικό θέμα.

Σε όλη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης αψογος και σε μενα και στη φίλη μου.

Ενα μήνα πριν γεννήσω, γεννά η φίλη μου και επειδη ειχε το ψωνιο για το Γενεσις και γενικα να τα σταξει τα λεφτα και στο μαιευτηριο και στο γιατρο, ο γιατρος εδειξε αλλο προσωπο. Ενω κανονισαν ΦΤ, της εκανε καισαρικη γιατι επρεπε να φύγει!

Οταν το εμαθα ήθελα να τον αλλάξω. Εγω του ειχα ξεκαθαρισει οτι θα γεννησω στο Ιπποκρατειο, κλινικη δεν ηθελα να πληρωσω, και οτι θα ειναι παρον εχει δεν εχει εφημερια, δεν θα τολμησει να με αγγιξει κανεις φοιτητης και αλιμονο αν διανοηθει να κανει καισαρικη αν δεν συνετρεχε λογος ακραιος(σε αυτο ηταν και ο συζυγος καθετος γιατι κοντεψε να χασει τη πρωην γυναικα του απο καισαρικη).

Οταν λοιπον ηρθε η ωρα να γεννησω, πηγα στο νοσοκομειο, εφημερευε ο γιατρος μου εκεινη την μερα αλλά τον κράτησα άλλες 8 ωρες εκτος εφημεριας, μας έβαλε στη "κλινικη" του Ιπποκρατειου, σε δικλινο και οχι στην στοιβα με τα δωδεκα κρεββατια!, έδωσε ρητη εντολη σε ολους οτι μονο αυτος θα με εξεταζει και δεν πήρε μία! Ούτε καν την επισκληριδιο δεν χρέωσε που μου έκαναν και 1,5 δόση!

Οπως καταλαβαινεις γιατρος απο γιατρος διαφερει αλλά και η σχεση ασθενη - γιατρου επισης διαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Στις 15/6/07 γέννησα τον πριγκιπάκο μου στο Μητέρα, φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο, απλά ταλαιπωρήθηκα πολύ (και έσκουξα ακόμη περισσότερο...) γιατί δεν έκανε περιστροφή και τελικά μου το πήρε με βεντούζα γιατί έπεφταν οι παλμοί του!!

 

Παρά τα ζόρια μου, θέλω και το επόμενο, όταν με το καλό έρθει, έτσι, φυσιολογικότατα να το γεννήσω!!!

 

Ευτυχώς, είχα τρίξει τα δόντια στον γιατρό μου πως δεν ήθελα με τίποτε την επισκληρίδιο (μιας και τη φοβάμαι πολύ και επίσης ήθελα πάρα πολύ να ζήσω τον φυσιολογικό τοκετό) και ακόμη τον είχα πιέσει να καταφύγουμε στην καισαρική μόνο αν ήταν ανωτέρα βία!! (του είχα πει πως δεν θα είχα λεφτά να την πληρώσω :wink: !!!).

 

Τελικά με σεβάστηκε!

στο τέλος μου έπληνε και το πρόσωπο με χλιαρό νερό για να συνέλθω!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

na sas po kai ego gia na mhn tromazoune oi egkuoules mas kai nomizoun oti einai panta duskola ta pragmata. Gennisa sto diabalkaniko me proklisi..ksupnisa to proi , plithika, stolistika kai peiga. stis 11 me balane mesa kai arxisan oi ponoi..eftasa diastoli 6 kai den ponousa polu...alla dustuxos meta mou ekanan episkliridio giati eimouna polu sfigmeni kai xaname tous palmous tou morou..meta apo thn episkliridio den ponousa katholou kai 2 para irthe i mpempa mou! mesa se 3 oritses gennisa kai itane i pio sugklonistiki empeiria pou exo zhsei :)...fobomouna para polu tous ponous alla ola itane polu eukola kai thn monh stigmi pou zoristika itane otan arxise o thilasmos kai pristike to stithos mou :? ..alla telika kai auto perase meta apo 3-4 meres kai ola mia xara !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου καταλάβαμε ότι είχα μια μικρή διαταραχή με τα νεφρά η οποία καθως κυλούσε ο καιρός αρχισε να μεγαλώνει ειδικά στους τελευταίους μήνες άρχισα να πρήζομαι απίστευτα πολύ χωρίς να μπορώ να το σταματήσω. τα νεφρά μου είχαν κουραστεί πάρα πολύ και σαν αποτέλεσμα ήταν να βάλω 30 κιλά απο πρήξιμο!!!!!

ο νεφρολόγος που μιλαγε με τον γυναικολόγο μου απο την αρχη μας έλεγε ότι θα έπρεπε στον 7ο μήνα να κανουμε καισαρική.

Ωστόσο εγώ ήμουν κάθετι ήθελα φυσιολογικό τοκετό και μονο!!!!

Τελικά επιδή ο γιάτρό είναι φίλος μου δεν με πίεσε άλλα εν γνωση μου έβαλα την υγεία μου σε κίνδυνο . κάθε εβδομάδα όμως έκανα εξετασεις για να δουμε σε πιο σημείο βρίσκοταν τα νεφρά μου. έτσι καταφέραμε και φτάσαμε 5 μερες πριν κλείσουμε τις 40 εβδομάδες!!!!!!!!!!

όπου στις 20/7 πήγα το πρωί και έκανα τις συνηθισμένες εξατάσεις για να δουμε πως ήταν τα νεφρά μου και το βράδύ είχα ραντευού με τον γιατρό να δουμε την μπουμπού.

το μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο απο το κέτρο που έκανα τις εξετάσεις να μου πουν ότι οι εξετασεις ήταν χάλια και εγω ήμουν έτοιμη για εκλαμψία!!

παω και το βράδυ στις 8 στο γιατρό και με το που με βλέπει μου λέει και αυτός τα ίδια η μπουμπου όμως ήταν αρκετά επάνω και ήθελε άλλες 10 μέρες!!!! δηλαδη θα έπερνε και 5 μέρες παραπάων απο τις 40 εβδομάδες!!!

Ετσι στις 10 το ίδιο βράδυ ήμουν στο μητέρα για εσπευμένη καισαρική!!!

Γεννησα με επισκληρίδιο και στις 4.30 το πρωί.

δεν πόνεσα καθόλου και μεσα σε 40 ημέρες είχα χάσει όλα τα κιλά !!!!

σίγουρα χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ΘΕΟ που τα είχε όλα αναλάβει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά γέννησα στο Αγία Όλγα, δημόσιο νοσοκομείο στη Νέα Ιωνία. Λίγες μέρες πριν την ΠΗΤ μου άρχισα να έχω έντονες συσπάσεις και κάποιες στιγμές να ανεβαίνει η πιεσή μου που μετά όμως επανερχόταν στο φυσιολογικό. Το μωρό ήταν μικρούλη αλλά οι εξετάσεις και οι υπέρηχοι δεν έδειχναν πρόβλημα, είχε γυρίσει κανονικά αλλά ήταν ακόμα ψηλά. Τεσπα ο γιατρός με έβλεπε συχνά και πηγαίναμε για Φ.Τ.

Ήταν Παρασκευή απόγευμα και πηγαίναμε με τον άντρα μου με το αυτοκίνητο στο νοσοκομείο όπου είχα ραντεβού με το γιατρό όταν με έπιασαν οι πόνοι. Ο άντρας μου ήταν τέρας ψυχραιμίας, χαιρόταν κιόλας γιατί έγινε πραγματικότητα η φαντασίωσή του να τρέχουμε για το μαιευτήριο μ' εμένα ετοιμόγεννη! Όταν φτάσαμε είχα συσπάσεις με συχνότητα κάθε 1 λεπτό! Έγινε αμέσως ο απαραίτητος καλλωπισμός, η πίεσή μου ήταν λίγο τσιμπημένη αλλά τίποτα φοβερά ανησυχητικό μέχρι που φτάσαμε λίγο πριν τον τοκετό. Εκεί η πίεση πήρε την ανηφόρα, έφτασε 19-11 και η καρδιά του μωρού έπαψε για λίγο ν΄ακούγεται και μετά μια ακουγόταν και μια όχι με όλο και μικρότερη συχνότητα... Εγώ ήμουν σα χαμένη, η μαία φώναζε σαν τρελλή μια σε μένα να κουνηθώ για να βοηθήσω το μωρό και μια στο γιατρό να έρθει επειγόντως. Ο γιατρός έσπευσε, με βάλανε σε ένα φορείο, φώναξαν αναισθησιολόγο και με περνούσαν σε κούρσα ταχύτητας από πολλές διπλές πόρτες μέχρι το χειρουργείο. Στη διαδρομή θυμάμαι να ρωτάω εναγωνίως τί συμβαίνει και αν είναι καλά το μωρό και η αναισθησιολόγος, που φαίνεται ότι ήταν ταυτόχρονα και αναίσθητη, να μου απαντά "Ηρεμήστε κυρία μου, προσπαθούμε να σώσουμε εσάς και το μωρό" !!! Κοιμήθηκα κλαίγοντας

-μόνο γενική αναισθησία ήταν δυνατή στην περίπτωσή μου- και ξύπνησα κλαίγοντας και δεν πίστευα ότι όλα είχαν πάει μια χαρά παρόλο που μου το έλεγαν όλοι και πρώτος ο άντρας μου, μέχρι που μου έδωσαν το Θανούλη μου στα χέρια και με κοίταξε μ' εκείνα τα σπιρτόζικα από τότε ματάκια του...

2480 αλλά υγιέστατος και κούκλος και εγώ μια χαρά παρά την καισαρική και όλα τα προηγούμενα.

 

Τις διδυμούλες μου τις γέννησα στο Έλενα. Θέλαμε και εγώ και ο γιατρός μου να δοκιμάσουμε Φ.Τ. παρά την προηγούμενη καισαρική, αλλά το ένα από τα μωρά και δεν είχε γυρίσει και ήταν τυλιγμένο σα σουβλάκι δύο φορές με το λώρο. Πίεση δεν είχα καθόλου αυτή τη φορά αλλά επειδή η μήτρα είχε διαταθεί πάρα πολύ για τα κυβικά μου και ο γιατρός το φοβόταν αυτό λόγω της προηγούμενης καισαρικής αλλά και μιας εγχείρησης που είχα κάνει μετά την πρώτη γέννα στο ίδιο σημείο, πήγα να γεννήσω με καισαρική με ραντεβού 36εβδ.+3 ημ. Έκανα επισκληρίδιο, είδα τις κοριτσάρες μου να γεννιούνται και τις πήρα αμέσως στην αγκαλιά μου. Η εμπειρία δεν περιγράφεται. Έκλαιγα σιωπηλά από συγκίνηση αλλά και λύπη που έχασα αυτή τη συγκλονιστική στιγμή με το αγοράκι μου... Οι κοράκλες μου γεννήθηκαν 2250 και 2220, χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε θερμοκοιτίδα ούτε τίποτα. Ποτέ δε θα ξεχάσω πως ένιωσα όταν ο γιατρός λίγες στιγμές μετά μου είπε ότι τα δίδυμα χαίρουν άκρας υγείας και ότι μπορούν να πάνε αμέσως στη μαμά τους...

 

Σήμερα έχω 3 υπέροχα παιδάκια και ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν για να τα αποκτήσω, ακόμα και εκείνη την αναισθησιολόγο. Καλή τους ώρα!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα . Εγω ειχα αρκετα ευκολο τοκετο . Αν και φοβομουνα πολυ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης για φυσιολογικο τοκετο ,και απο το πολυ παραπανω βαρος που ειχα παρει γυρω στον 6ο μηνα η κοιλια μου πιεζε το διαφραγμα και εκεινο την καρδια μου και ειχα αρρυθμιες για 20 μερες περιπου δυνατες και πολυ εντονες (οχι συνεχομενα καθε μερα , ερχοντουσα 2-3 μερες περνουσαν και παλι τα ιδια για κανα 20ημερο συνολο ) μεχρι που οταν αρχησε να περνει την κατιουσα ο μικρος μας ελευθερωθηκε το διαφραγμα μου και περασανε , με ειχε στηλει τοτε ο γιατρος σε 2 καρδιολογους , το ελεξγαμε και ειδανε οτι δεν ειναι τιποτα παθολογικο , οταν πηγα λοιπον να κανω νιξη στο γυναικολογο μου για καισαρικη μονο που δεν με ... εδειρε και ειχε δικιο . 7 ωρες μας πηρε ο ολος τοκετος . Απο τις 2.00 που μπηκα στο νοσοκομειο γεννησα στις 9.00 το πρωι με φυσιολογικο τοκετο ωραια και ομορφα . Και ειδα ποσο απολυτο δικιο ειχε ο καλος μας ο γιατρος , τον οποιο λατρευουμε και εγω και ο πανος παρα πολυ και τον εμπιστευομαστε με κλειστα ματια . Τωρα ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη και αν και παλι φοβαμαι :) περιμενω με αγωνεια την ωρα του τοκετου μας . Εννοειτε στον ιδιο γιατρο .

Link to comment
Share on other sites

Tην πρώτη φορά πήγαινα για φυσιολογικό. Στις 40 εβδομάδες, δεν είχα γεννήσει και τελικά μου έκανε καισαρική ο γιατρός. Τις επόμενες φορές έκανα πάλι καισαρικές, λόγω την προηγούμενης τομής στη μήτρα. Δεν ήταν εύκολα, πόναγα πολύ , είχα πολύ αίμα. Τελικά, παρά τις δυσκολίες, τα πήγαμε καλά, τα μωρά κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα την κουκλίτσα μου με φυσιολογικό τοκετό στο Βενιζέλειο του Ηρακλείου Κρήτης,πιθανή ημερομηνία τοκετού είχα 22 Φεβρουαρίου και γέννησα 14 Φεβρουαρίου.Όλα πήγαν καλά,δόξα το Θεό,δεν μπορώ να πω οτι ταλαιπωρήθηκα.Τώρα είμαι έγκυος πάλι κι εύχομαι να πάνε όλα καλά,όπως και τότε,με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγιάς.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μια πολύτεκνη μαμά. Θα γεννήσω και εγώ για τέταρτη φορά με καισαρική σε ένα μήνα περίπου. Η εμπειρία σου θα ήταν πολύτιμη αν ήθελες να τη μοιραστείς. Πήγαν όλα καλά την τέταρτη φορά; Πόσο χρόνών ήταν τα άλλα παιδάκια;

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τέσσερις καισαρικές. Ως επέμβαση πήγε καλά, υπήρχαν συμφύσεις και πολλή αιμορραγία και έμεινα στην ανάνηψη περισσότερο από τις άλλες μανούλες. Δεν θα ήθελα να πω περισσότερα, γιατί κάθε επίτοκος είναι διαφορετική από τις άλλες, αυτά που παρουσίασα δεν θα τα παρουσιάσεις εσύ. Το μεγαλύτερό μου ήταν 7 όταν γεννήθηκε το μικρότερο. Πάντως για την ιστορία, υπήρχαν προβλήματα από την αρχή της εγκυμοσύνης , η οποία είχε αίσιο τέλος. Με το καλό το μωράκι σου :lol::D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...