Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα Κοριτσια

Λιγο πολυ εχω καταλαβει τι χαρτια χρειαζεται το εχετε αναφερει αρκετα αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι ποτε πρωτοπαω στο ΙΚΑ? Εχω ΠΗΤ 12 Μαιου και σταματαω στις 16 Μαρτιου απο την δουλεια(μετα απο δικουσ μου υπολογισμους). Ο γιατρος μου δεν ειναι του ΙΚΑ. Πρεπει να κλεισω ραντεβου με δικο τους γιατρο για να μου δωσει ΠΗΤ?και μετα τη ακολουθει?με τη αρχιζω και ποτε εχω μπερδευτει. θα ηθελα τα φωτα σας.

Ευχαριστω :?

.png

 

 

KtP4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο γιατρό του ΙΚΑ (εμένα δεν δέχτηκε ο ιατρός του υποκαταστήματος ΙΚΑ και με έστειλε σε ιατρό του Κέντρου μάνας και παιδιού) με την αυχενική διαφάνεια και θα σου γράψει σ' ένα χαρτί το πότε είναι η ΠΗΤ σου. Μετά θα το πας στον εργοδότη να το υπογράψει κι ύστερα θα το πας στο ΙΚΑ (αφού θα έχει ξεκινήσει η άδεια σου) και θα σου δώσουν τα χρήματα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησα την ταλαιπωρία της γραφειοκρατίας... Επειδή έχω πάρει την ετήσια άδειά μου, δεν εργάζομαι και σήμερα πήγα στη δουλειά μου να τους δώσω το χαρτί από τον γιατρό μου (που είναι και στο ΙΚΑ), να το συμπληρώσουν και να σηκωθώ να φύγω. Έχω ΠΗΤ 22/4. Επειδή το χαρτί ο γιατρός μου το συμπλήρωσε 15/1, αυτή την ημερομηνία έγραψε στο χαρτί, ενώ παραπάνω έγραφε ότι διανύω τον 8ο μήνα (όπως έπρεπε όμως να γράψει για να είναι σωστό για το ΙΚΑ). Επομένως, σύμφωνα με τον εργοδότη μου, και με βάση την ΠΗΤ εγώ το παιδί θα το γεννήσω 12 μηνίτικο. Τότε είπα του γιατρού "γιατί έβαλες σημερινή ημερομηνία;" και μου είπε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο. Έλα όμως που ο εργοδότης ήταν ανένδοτος και τώρα πρέπει να ξαναφτιάξει χαρτί ο γιατρός και να ξαναπάω στη δουλειά μου. Διπλή ταλαιπωρία δηλαδή για το απόλυτο τίποτα. Γι'αυτό μια συμβουλή. Να είστε προσεκτικές και τυπικές γιατί εσείς θα ταλαιπωρηθείτε. Άντε τώρα να μην ήταν στο ΙΚΑ ο γιατρός μου και να ξαναπήγαινα στο ΙΚΑ να στηθώ για ένα κωλόχαρτο. Μετά τους λέω "μιας και ήρθα, μήπως να μου δίνατε τη βεβαίωση και για τον ΟΑΕΔ;" Η απάντηση ήταν αρνητική οπότε θα πρέπει να ξαναπάω μετά τη γέννα. Που θα αφήσω το μωρό για 3 ώρες, ούτε που τους καιει...

 

Τέλος να κάνω μια ερώτηση γιατί στη δουλειά ο λογιστής είναι μάλλον άσχετος. Το ΙΚΑ θέλει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια, σωστά? Εγώ έχω πολλά παραπάνω αλλά όπως ξέρετε τα αποσπάσματα φτάνουν σε εμάς 1 χρόνο μετά. Αν στο ΙΚΑ προσκομίσω το 2ο και 3ο τρίμηνο του 2007 δεν θα τα κάνουν δεκτά? Πρέπει να τους πάω θεωρημένη καρτέλα του 2008? Ο λογιστής έτσι μου είπε και όταν του είπα μήπως πρέπει να το κάνει αυτός, μου απάντησε πως μόνο εγώ στο δικό μου υποκατάστημα μπορώ να το κάνω. Τι ισχύει? Θα με σκάσουν.... Απ τη μύτη θα το βγάλω το παιδί μου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλος να κάνω μια ερώτηση γιατί στη δουλειά ο λογιστής είναι μάλλον άσχετος. Το ΙΚΑ θέλει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια, σωστά? Εγώ έχω πολλά παραπάνω αλλά όπως ξέρετε τα αποσπάσματα φτάνουν σε εμάς 1 χρόνο μετά. Αν στο ΙΚΑ προσκομίσω το 2ο και 3ο τρίμηνο του 2007 δεν θα τα κάνουν δεκτά? Πρέπει να τους πάω θεωρημένη καρτέλα του 2008? Ο λογιστής έτσι μου είπε και όταν του είπα μήπως πρέπει να το κάνει αυτός, μου απάντησε πως μόνο εγώ στο δικό μου υποκατάστημα μπορώ να το κάνω. Τι ισχύει? Θα με σκάσουν.... Απ τη μύτη θα το βγάλω το παιδί μου

 

Καλέ το ΙΚΑ βλέπει στο πι σι πόσα ένσημα έχεις. Δεν χρειάζεται καμία καρτέλα. Μόνο το χαρτί του γιατρού που γράφει πάνω την ημερομηνία και υπογεγραμμένο κι από τη δουλειά σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επομένως δεν χρειάζεται να προσκομίσω καν αποσπάσματα? Και τι διάολο γράφουν στο site τους? Μήπως την καρτέλα μου την είπε για τον ΟΑΕΔ? Είναι και λίγο (?) μπερδεμένος ο χρυσός μου. Άλλα ντ αλλα μου έλεγε

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καρτέλα ενσήμων θα χρειαστείς για το επίδομα του ΟΑΕΔ όπως και μια τριμηνία ενσήμων (απ' αυτά που δίνουν στη δουλειά σου) τα οποία όμως μπορεί να είναι και περσινά. Αλλά αυτά είναι για μετά τη γέννα για να πάρεις τα συμπληρωματικά χρήματα από τον ΟΑΕΔ.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω ότι είναι για μετά. Αρα είχε δίκιο για την καρτέλα. Αυτή τη ζητάω εγώ από το δικό μου ΙΚΑ έτσι? Δεν εμπλέκεται πουθενά ο εργοδότης? Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τον λογιστή της εταιρίας που εργάζομαι να μου εκδώσει βεβαίωση εργοδότη όπου φαίνονται αναλυτικά τα ένσημά μου από τον Οκτώβριο του 2007 που εργάζομαι στη συγκεκριμένη εταιρία (μιας και το ΙΚΑ δεν μας έχει στείλει ακόμα τα αποκόματα για τις τριμηνίες), πήγα και στο υποκατάστημα του ΙΚΑ που ανήκει η εταιρία, μου τα θεώρησαν και τελικά όταν πήγα στο δικό μου ΙΚΑ να τα καταθέσω για να πάρω το επίδομα κυοφορίας, δε μου τα ζήτησαν (ήθελα να τους τα δώσω με το ζόρι, μιας και έκανα τόοοοσο κόπο, αλλά ανεπιτυχώς! :lol: )

Κορίτσια πάντως να προσέξετε τι δικαιούστε και να το ψάξετε από μόνες σας, μην περιμένετε κανεναν άλλον. Ο λογιστής της εταιρίας μου έκανε την πατάτα και έγραψε στη δήλωση του ΙΚΑ ότι σταμάτησα τη δουλειά Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου, γιατί αυτή λέει ήταν η πρώτη εργάσιμη μέρα που δε θα πήγαινα στη δουλειά, ενώ οι 56 ημέρες ξεκινούσαν για μένα από το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου. Αποτέλεσμα? Πληρώθηκα από το ΙΚΑ για 54 ημέρες, όχι για 56... Τι να του πω τώρα του λογιστή που το παίζει και ξερόλας, δεν πρόκειται να παραδεχθεί το λάθος του... :?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πληρώθηκα από το ΙΚΑ για 54 ημέρες, όχι για 56... Τι να του πω τώρα του λογιστή που το παίζει και ξερόλας, δεν πρόκειται να παραδεχθεί το λάθος του... :?

 

Δεν τα χάνεις τα λεφτά, θα τα παρεις μόλις γεννήσεις με το επίδομα λοχείας. Οι μέρες που περίσσεψαν θα συμψηφιστούν με τις λοχείας. Έτσι έγινε σε μένα τουλάχιστον.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας!!

εγω γεννάω μεσα Μαρτιου 2009 και βρίσκομαι σε αδεια εγκυμοσυνης τωρα.Για το 2008 έκανα χρηση μονο 2 μερες ασθενείας. δικαιουμαι αλλές 23 απο το εργοδοτή μου? αυτές μέχρι ποτε πρέπει να μου τις καταβάλλει και τι ποσο περιπου? ο μισθος μου ειναι 653? στο χερι. Rolling Eyes

 

επαναφερω την ερωτηση εσεις ποτε πηρατε τα λεφτα σας αποτον εργοδοτη?

:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ζήτησα, μου είπαν ότι μου το χρωστάνε. Και νευρίασα που δεν μου το είχαν πει νωρίτερα, τέλος πάντων. Το ποσό ήταν 90€ (γελοίο εε) για μισθό 700€ (καθαρά).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ζήτησα, μου είπαν ότι μου το χρωστάνε. Και νευρίασα που δεν μου το είχαν πει νωρίτερα, τέλος πάντων. Το ποσό ήταν 90 (γελοίο εε) για μισθό 700 (καθαρά).

 

thanks..Pipi θα το ζητησω..και γω!

Link to comment
Share on other sites

Ένα σας λέω: Τελικά πληρώθηκα απ'όλους ΙΚΑ για άδειες, για καισαρική και για μονάδα εντατικής θεραπείας, και ΟΑΕΔ για εξάμηνο και για τα εξτρα. Μέχρι να τα καταφέρω είχα θηλάσει 3 φορές το μωρό στις ουρές !! Τις υπόλοιπες φορές ευτυχώς δεν πεινούσε ! ΟΑΕΔ να μιλάτε στο τηλέφωνο, και να μπείτε στην ιστοσελίδα τους. Βοηθάει...

 

Όσο για τις ημερομηνίες, κανένας λογιστής δεν είναι αρκετά ενημερωμένος γιατί είναι νέο μέτρο και αν δεν τους έχει χρειαστεί δεν τα ψάχνουν. Να ψάχνετε από την επιθεώρηση εργασίας, ειδικά για την άδεια αντί του μειωμένου ωραρίου, αν την πάρετε γιατί είναι μπέρδεμα οι μέρες και πρέπει να βγαίνουν ακριβώς.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

matinasid κι εγώ έχω ΠΗΤ 29 Απρίλη και έτσι όπως κατάλαβα η άδεια θα πρέπει να ξεκινήσει 5 Μαρτίου (56 μέρες)

την άλλη βδομάδα έκλεισα να πάω σε γυναικολόγο στο ΙΚΑ για το χαρτί της άδειας....απλά δεν καταλαβαίνω ενώ θα πάω 26 Φλεβάρη αυτός θα γράψει ότι ξεκινάει η άδεια από 5 Μάρτη ή μπα...??? :roll::roll::roll::roll:

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, από την ΠΗΤ μετράτε 56 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ μέρες πριν. Δηλαδή, εσυ

matinasid με ΠΗΤ 26 Απριλίου, κάθεσαι από 1/3, δηλαδή στις 2/3 ημέρα Δευτέρα μπορείς να πας στο ΙΚΑ τα χαρτιά σου και να πάρεις το 1ο επίδομα.

Εσύ ΚΥΡΙΑΚΗ_ με ΠΗΤ 29 Απριλίου σταματάς 4/3. Όποτε και να πας στον γιατρό του ΙΚΑ να σου φτιάξει το χαρτί, για τα επιδόματα μπορείς να πας από τις 4/3 και μετά. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

 

Και εγώ έχω ΠΗΤ 22/4 αλλά το χαρτί για το ΙΚΑ ο γιατρός μου το έχει φτιάξει από τον Ιανουάριο και στο ΙΚΑ θα παω 25 Φεβρουαρίου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τελικά στο ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν μετριέται η ΠΗΤ.....

Δηλαδή εγώ που έχω ΠΗΤ 29 Απρίλη δεν θα σταματήσω αύριο 4-3-09 αλλά σήμερα 3-3-09 γιατί υπολογίζονται 56 μέρες μέχρι και τις 28 Απρίλη...(παραμονή ΠΗΤ...)...

τώρα τι να σας πω...τεσπα πάντως ο εργοδότης μου υπέγραψε ότι σήμερα είναι η τελευταία μέρα στη δουλειά! :D:D:D:D

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα όταν σου μέτρησα τις μέρες, δεν έβαλα την ΠΗΤ μέσα. Αυτό ακριβώς έκανα και σε εμένα και με ΠΗΤ 22/4 τελευταία ημέρα στη δουλειά ήταν 25/2. Πήγα στο ΙΚΑ στις 27/2 και όλα καλά ήταν. Τι να πω? Συγνώμη αλλά και τώρα που ξαναμετράω πάλι 4/3 βγάζω ότι πρέπει να σταματήσεις, αλλά αφού στο ΙΚΑ λένε έτσι, έτσι πες και εσύ. Είναι γνωστό ότι έχουν βαλθεί να μας τρελάνουν!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 2 ΛΕΥΚΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ.ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ.ΟΜΩΣ ΑΠΟΨΕ ΠΟΥ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ :(:( ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ????? :cry:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...