Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακιά γιαγιά πεθερά


Aris95

Recommended Posts

Καλησπέρα με λένε Άρη και είμαι 15.5 χρονών. Το πρόβλημα μου, είναι η γιαγιά μου από τη μεριά του πατέρα μου.

 

Από τότε που άρχισα να καταλαβαίνω βλέπω πως δεν έχει καλή σχέση με την μαμά μου, της πετάει μπιχτές, λέει ανοησίες πολλές φορές κτλ. Όταν είμαι εγώ μπροστά αποφεύγει να της πει κάτι πολύ σοβαρό. Έχω ακούσει όμως τη μάμα μου να λέει μερικές ιστορίες στις φίλες της για το πως της φέρεται η γιαγιά μου.

Ο πατέρας μου, λείπει συχνά από το σπίτι γιατί πρέπει να ταξιδέυει έξω για δουλειές.

 

Πριν λίγες μέρες λοιπόν η μαμά μου είχε βγει έξω με τις φίλες της, αργότερα ήρθε η γιαγιά μου για να προσέχει τον μικρότερο αδερφό μου γιατί εγώ είχα βγει έξω. Μόλις επέστρεψα σπίτι, πήγα στο δωμάτιο μου μπήκα στο internet κτλ κτλ. Αργότερα έρχεται και η μαμά μου, και ξαφνικά ακούω φωνές. Αρχίζει λοπόν να της λέει με ύφος η γιαγιά μου: "που ήσουνα τόσες ώρες", "τι έκανες μέχρι τις 1 τα μεσάνυχτα" "έχεις παιδιά, πρέπει να σταματήσεις τις νυχτερινές σου βόλτούλες" κτλ. η μαμά με πολύ χαμηλή φωνή της έλεγε ότι τους κράτησαν λίγο παραπάνω και δεν μπορούσαν να πουν όχι. Συνέχισε όμως η γιαγιά μου να της φωνάζει και σε μια στιγμή της λέει: "Ο Αλέξης (ο Μπαμπά μου) ξέρει ότι βγαίνεις έξω φορώντας τέτοια ρούχα? Μοιάζεις με τσούλα" Εκείνη την στιγμή νευρίασα πάρα πολύ, η μαμά μου έτρεξε στο δωμάτιο της και άρχισε να κλαίει. Εγώ βγαίνω από το δωμάτιο μου και άρχισα να φωνάζω για πρώτη φορά στη γιαγιά μου. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς της έλεγα, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι της είπα πως δεν την χρειαζόμαστε και να μην ξαναέρθει στο σπίτι μας. Αυτή έφυγε και έχω να την δω από τότε. Την άλλη μέρα ήρθε ο πατέρας μου από τα Σκόπια, έμαθε το τι έγινε, και ήρθε και με έκραξε (ΕΛΕΟΣ) μου είπε να ζητήσω συγνώμη από τη γιαγιά. Ανάγκασε και τη μαμά μου να της ζητήσει συγνώμη, δηλαδή ΕΛΕΟΣ!! Εγώ δεν της έχω ζητήσει και ούτε πρόκειται να το κάνω, γιατί ξέρω πως το φταίξιμο δεν είναι δικό μου. Έχω ξενερώσει πάρα πολύ με την στάση του πατέρα μου, μου έλεγε πως η γιαγια δεν εννοούσε αυτό που είπε κτλ κτλ. Έφερε το τηλέφωνο μπροστά μου και μου είπε να την πάρω και να της ζητήσω συγνώμη. Εγώ αρνήθηκα, και μου είπε πως αν δεν το κάνω σύντομα, θα μου πάρει το PC και θα μου κόψει το χαρτζιλίκι.

 

Θέλω να μου πείτε:

 

Έχω άδικο?

Είπα κάτι που δεν έπρεπε?

Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου?

Τώρα τι κάνω?

 

Υπάρχει κάτι που μπορεί να μην ξέρω? Δεν θέλω να καταπιεστώ και να κάνω κάτι που δεν πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αρη μου πιασε το μπαμπα σου και μιλησε του σοβαρα!εξηγησε του τη εγινε γιατι συνηθως η πεθερογιαγιαδες τα λένε οπως θελουν στο γιοκα τους!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Του είπα τι ακριβώς έγινε, αλλά αυτός έλεγε τα δικά του, ότι η γιαγια μένει μόνη στο σπίτι της, πρέπει να την σέβομαι, έχει προβλήματα υγείας, να μην την στεναχωρούμε γιατί μονό εμάς έχει και άλλα τέτοια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να μιλάει έτσι την δικιά μου μαμά, και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει το τι θα κάνει αυτή, ας είναι και μόνη. Από ότι ξέρω δεν μου έχει αλλάξει πάνες ποτέ και γενικά δεν συμπεριφέροταν ποτέ σαν κανονική γιαγιά. Μας έδινε 20 ευρώ σε γενέθλια, Πάσχα και όταν της έλεγα τα κάλαντα, δεν την έχω ανάγκη. Είναι και οι γονείς μου πολλοί νέοι και τους τον έχει κόψει τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Άρη καλησπέρα!

 

Δε νομίζω ότι έκανες κάτι λάθος , ίσα-ίσα οι γονείς σου θα πρέπει να είναι περήφανοι για σένα , επειδή έχεις το θάρρος της γνώμης σου.

Το πιθανότερο είναι η γιαγιά σου να μη συμπαθεί και πολύ τη μαμά σου (αυτό συμβαίνει σε πολλά σπίτια και δεν είναι απαραίτητο η πεθερά να γουστάρει τη νύφη για να πετύχει ένας γάμος και μία οικογένεια).

Αυτό που κατάλαβα από την περιγραφή σου είναι ότι η μαμά σου όταν της επιτέθηκε η γιαγιά και της την είπε , δεν έκανε φασαρία , δεν της έβγαλε γλώσσα , αλλά αποσύρθηκε στο δωμάτιο της έστω και κλαίγοντας.

 

Η συμπεριφορά του πατέρα σου όμως με προβλημάτισε. Σας έβαλε και τους δυό να απολογηθείτε στη γιαγιά και να ζητήσετε συγνώμη...

 

Ακόμη κι αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρεις ,θεωρώ ότι αυτός ο τρόπος (σου κόβω τα φράγκα και τέλος το pc) αν δεν κάνεις αυτό που σου λέω, δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να πλησιάσει ένας γονιός το παιδί του.

Δεν μου αρέσουν οι εκβιασμοί!

 

Τι θα έκανα στη θέση σου? Εγώ προσωπικά επειδή είμαι και αντιδραστικό στοιχείο από τα νιάτα μου, θα πείσμωνα και θα προτιμούσα να μείνω χωρίς λεφτά και υπολογιστή, παρά να κάνω κάτι αντίθετο με τα πιστεύω μου.

 

Θα μπορούσες να το συζητήσεις με τον πατέρα σου, σε ήρεμο τόνο και να του εξηγήσεις ότι δεν βρίσκεις κάποιο λόγο να ζητήσεις συγνώμη από τη γιαγιά...θα μπορούσες να μιλήσεις και με τη μαμά σου για να μάθεις πως αισθάνεται εκείνη...

 

Είσαι αρκετά μεγάλος για να σε υπολογίζουν, αλλά αυτό θα πρέπει να το "κερδίσεις" :?

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Άρη,

μπράβο σου που υποστήριξες τη μαμά σου. Δεν ήταν ευγενικός ο τρόπος που της μίλησε η γιαγιά σου. Ο μπαμπάς, όπως υποστηριζεις τη δική σου μαμά, υποστηρίζει και αυτός τη δική του. Μπορεί να έχει άδικο αλλά λίγο δικαιολόγησέ τον. Συζήτησε ήρεμα μαζί του και πες του χωρίς φωνές ή πείσματα οτι προτιμάς αυτή την τιμωρία από το να ζητήσεις συγγνώμη για κάτι για το οποιο δε φταις.

Μπορεί να μη ξέρεις διάφορα που συμβαίνουν στην οικογένεια. Δεν έχει σημασία όμως, έκανες το σωστό!

 

Μακάρι ο γιος μου να με υποστηρίζει έτσι στο μέλλον, θα είμαι περήφανη!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Του είπα τι ακριβώς έγινε, αλλά αυτός έλεγε τα δικά του, ότι η γιαγια μένει μόνη στο σπίτι της, πρέπει να την σέβομαι, έχει προβλήματα υγείας, να μην την στεναχωρούμε γιατί μονό εμάς έχει και άλλα τέτοια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να μιλάει έτσι την δικιά μου μαμά, και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει το τι θα κάνει αυτή, ας είναι και μόνη. Από ότι ξέρω δεν μου έχει αλλάξει πάνες ποτέ και γενικά δεν συμπεριφέροταν ποτέ σαν κανονική γιαγιά. Μας έδινε 20 ευρώ σε γενέθλια, Πάσχα και όταν της έλεγα τα κάλαντα, δεν την έχω ανάγκη. Είναι και οι γονείς μου πολλοί νέοι και τους τον έχει κόψει τον αέρα.

Ωπα!!!

1ον : Δεν υπάρχουν κανονικές και μή γιαγιάδες. Αυτές που δεν αλλάζουν πάνες , έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτές που αλλάζουν. Αυτές που μεγαλώνουν εγγόνια και βοηθάνε είναι απλά πιό αγαπητές στα εγγόνια παό τις άλλες

2ον: Οι γιαγιάδες δεν αξιολογούνται με βάση το προτροφόλι και το πόσα Ευρώ χώνουν στα εγγόνια

3ον : Αν η γιαγιά σου ανακατεύεται στα οικογενειακά σας είναι θέμα του πατέρα σου να τη βάλει στη θέση της.Ο σεβασμός στην ηλικία και την υγεία δε σημαίνει ότι μπορεί να σας χορεύει στο ταψί , αλλά δεν μου αρέσει να λες ότι δεν σε νοιάζει αν μείνει μόνη της...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

καλα της τα ειπες της γριας:twisted: πες στον μπαμπα σου οτι δεν εισαι διατεθημενος να τον βουλωνεις σε οποιον αποκαλει τη μανα σου τσουλα:evil: ειτε ειναι η γιαγια σου ειτε ειναι ο γειτονας.κ πες του οτι οπως θυμωσε αυτος επειδη εσυ δε μιλησες καλα στη μανα του...ετσι θυμωσες κ εσυ γιατι η γιαγια σου μιλησε προστυχα στη δικη σου μανα! α σιχτιρ γιατι με της πεθερες...μη δουνε τη νυφη τους περιποιημενη σκανε απο τη ζηλεια τους ρε παιδι μου!

μπραβο σου καλα εκανες.κ οχι να μη ζητησεις συγνωμη απο τη γιαγια σου.αυτη πρεπει να ζητησει συγνωμη απο τη μαμα σου γιατι της μιλησε προστυχα και ασχημα!!και παλι μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Του είπα τι ακριβώς έγινε, αλλά αυτός έλεγε τα δικά του, ότι η γιαγια μένει μόνη στο σπίτι της, πρέπει να την σέβομαι, έχει προβλήματα υγείας, να μην την στεναχωρούμε γιατί μονό εμάς έχει και άλλα τέτοια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να μιλάει έτσι την δικιά μου μαμά, και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει το τι θα κάνει αυτή, ας είναι και μόνη. Από ότι ξέρω δεν μου έχει αλλάξει πάνες ποτέ και γενικά δεν συμπεριφέροταν ποτέ σαν κανονική γιαγιά. Μας έδινε 20 ευρώ σε γενέθλια, Πάσχα και όταν της έλεγα τα κάλαντα, δεν την έχω ανάγκη. Είναι και οι γονείς μου πολλοί νέοι και τους τον έχει κόψει τον αέρα.

 

ναι καλα ολες οι γιαγιαδες σκαρφιζονται προβληματα υγειας για να περναει το δικο τους:twisted: ειναι πολυ πονηρες αυτες:mrgreen:

και δε καταλαβα?οποιος εχει προβλημα υγειας εχει κ το ελευθερο να βριζει τον κοσμο?αυτο πες του!:evil:

Link to comment
Share on other sites

...γιατί μονό εμάς έχει και άλλα τέτοια...

 

Αυτό θα; έπρεπε να σκεφτεί η γιαγιά σου πρώτα απο όλα.Εχει μόνο εσάς και κυρίως τη μαμά σου που στο κάτω κάτω δεν της είναι και τπτ άρα θα έπρεπε κ να φέρεται καλύτερα.

΄Θεωρώ πως η αντίδρασή σου είναι απόλυτα φυσιολογική,υπερασπίστηκες τη μητέρα σου.Αν μη τι άλλο η γιαγιά σου είναι η μόνη που δεν μπορεί να έχει λόγο για το πως ντύνεται τι κάνει κ που πάει η μαμά σου.

ΟΜΩΣ....κάνε το χατίρη του πατέρα σου,δείξ ΄του σεβασμό και κάνε αυτό που σου λέει.

Δέιξε ανωτερότητα και ωριμότητα,κανοντάς το μπροστά στους γονείς σου,που όμως επίσης μπροστά τους θα προσθέσεις,λέγοντας στη γιαγιά σου τα παραπάνω,

Οτι μόνο εσάς έχει και το οτι είναι μητέρα του πατέρα σου και μεγαλύτερη,αυτό δεν της δίνει και το ελεύθερο να μιλάει όπως θέλει και να φέρεται όπως θέλει.

Και επίσης δεν φτάνει μόνο να την σέβονται αλλά και να σέβεται τους άλλους.

Αν μη τι άλλο τα εγγόνια της τα οποία δε σεβάστηκε καθόλου προσβάλοντας έτσι τη μητέρα τους και τα οποία για να τη σέβονται με τη σειρά τους πρέπει εκείνη να τους τον διδάξει.

Και άφου ξεκαθαρίσεις απο αυτό εξήγησε στον πατέρα σου πως το έκανες γιατί σέβεσε εκείνον και πως σε αντίστοιχη περίπτωση θα έκενες το ίδιο γιατί αγαπάς τη μητέρα σου όπως εκείνος τη δική του και ίσως κι εκείνος να αντιδρούσε το ίδιο γιατί δεν θα δεχόταν κανείς να παρέμβει στην οικογένεια του.

Δεν ξέρω αν είμαι σωστή αλλά έχω τύχει σε παρόμοια περίπτωση και ενω ένιωθά απίστευτα άσχημα που ζητούσα συγνώμη για κάτι που δεν μετάνοιωσα,παράληλα εκανα τη μούρη του άλλου κρέας αλλά και εδειξα οτι είμαι ανώτερη και πιο ώριμη απο άτομα που θεωρούσαν την ωριμότητα και την λήψη σεβασμού δεδομένη. Οπότε αντισταθμίστηκε η πικριά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωπα!!!

1ον : Δεν υπάρχουν κανονικές και μή γιαγιάδες. Αυτές που δεν αλλάζουν πάνες , έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτές που αλλάζουν. Αυτές που μεγαλώνουν εγγόνια και βοηθάνε είναι απλά πιό αγαπητές στα εγγόνια παό τις άλλες

2ον: Οι γιαγιάδες δεν αξιολογούνται με βάση το προτροφόλι και το πόσα Ευρώ χώνουν στα εγγόνια

3ον : Αν η γιαγιά σου ανακατεύεται στα οικογενειακά σας είναι θέμα του πατέρα σου να τη βάλει στη θέση της.Ο σεβασμός στην ηλικία και την υγεία δε σημαίνει ότι μπορεί να σας χορεύει στο ταψί , αλλά δεν μου αρέσει να λες ότι δεν σε νοιάζει αν μείνει μόνη της...

 

Εγώ το βλέπω διαφορετικά. Όταν έχεις μια μαμά που δεν μιλάει άσχημα για κανέναν και τα ανέχεται όλα, τότε σε εξοργίζει όταν κάποιος-κάποια την χαρακτηρίζει με αυτόν τον τρόπο. Είναι σαν να ζηλεύει την ζωή της μαμάς μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω διαφορετικά. Όταν έχεις μια μαμά που δεν μιλάει άσχημα για κανέναν και τα ανέχεται όλα, τότε σε εξοργίζει όταν κάποιος-κάποια την χαρακτηρίζει με αυτόν τον τρόπο. Είναι σαν να ζηλεύει την ζωή της μαμάς μου.

 

Δεν με κατάλαβες : Δεν σε κράζω γιατί υποστηρίζεις τη μαμά σου, απλά με ενόχλησε ο όρος "κανονική γιαγιά". Η γιαγιά σου μπορεί όντως να ζηλεύει τη μαμά σου , να τολμήσω να υποθέσω ότι ο μπαμπάς σου είναι μοναχοπαίδι???

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

καλα της τα ειπες της γριας:twisted: πες στον μπαμπα σου οτι δεν εισαι διατεθημενος να τον βουλωνεις σε οποιον αποκαλει τη μανα σου τσουλα:evil: ειτε ειναι η γιαγια σου ειτε ειναι ο γειτονας.κ πες του οτι οπως θυμωσε αυτος επειδη εσυ δε μιλησες καλα στη μανα του...ετσι θυμωσες κ εσυ γιατι η γιαγια σου μιλησε προστυχα στη δικη σου μανα! α σιχτιρ γιατι με της πεθερες...μη δουνε τη νυφη τους περιποιημενη σκανε απο τη ζηλεια τους ρε παιδι μου!

μπραβο σου καλα εκανες.κ οχι να μη ζητησεις συγνωμη απο τη γιαγια σου.αυτη πρεπει να ζητησει συγνωμη απο τη μαμα σου γιατι της μιλησε προστυχα και ασχημα!!και παλι μπραβο σου!

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να 'ναι για σένα είναι η γιαγιά σου και η γνώμη μου είναι να της μιλάς με περισσότερο σεβασμό. Έχει τεράστιο άδικο κι έχεις τεράστιο δίκιο.... Αλλά το χάνεις έτσι.

Σημασία έχει να βγεις από πάνω, όχι απλά να της ''την πείς''. Διπλωματία χρειάζονται όλα....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητηρια και απο εμενα για τη σταση που κρατησες.Να συνεχισεις να υπερασπιζεσαι τη μητερα σου γιατι αυτο θα της δινει δυναμη να αντιμετωπιζει την αδικη σταση της γιαγια σου και του μπαμπα σου.Αφησε λιγες μερες να περασουν και προσπαθησε να ξαναμιλησεις στο μπαμπα σου για το θεμα και να του τονισεις πως περισσοτερο σε πληγωνει η δικη του σταση γιατι θα επρεπε να υπερασπιζεται την οικογενεια του δηλαδη την μητερα σου και εσενα.Εξηγησε του οτι καταλαβαινεις οτι η γιαγια λογω ηλικιας εχει παλιες αντιληψεις αλλα οτι δεν θα επρεπε να εκφραζεται με αυτον τροπο στην μητερα σου και οτι αν συνεχισει να το κανει τοτε θα σε βρισκει απεναντι της αν και αυτο θα επρεπε να το κανει αυτος(ο πατερας σου).

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου που υποστηριξες τη μαμα σου,τελικα τα παιδια ειναι οι πιο δικαιοι κριτες και το πιστευω αυτο που λεω,μην του κανεις το χατιρι να ζητησεις συγνωμη,δεξου την τιμωρια για να καταλαβει ο μπαμπας σου οτι αυτο που εγινε σε πειραξε πραγματικα και δεν σηκωνεις κουβεντα,μιλησε του ξεκαθαρα και πες του οτι πλεον εισαι σε μια ηλικια που βλεπω τα πραγματα αντικειμενικα και οχι οπως οταν ησουν μικρουλης που σου ελεγαν''η γιαγια σαγαπαει''η γιαγια ειναι καλη''γνωμη μου ειναι να συνεχισεις να υπερασπιζεσαι την μητερα σου,αφου και ο πατερας σου στην ουσια το ιδιο κανει οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω...:D

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να την σέβομαι,

Ρώτα τον μπαμπά σου, αν πρέπει να σέβεσαι μόνο τη γιαγιά και όχι τη μάνα σου.

Γιατί εσύ από σεβασμό στη μάνα σου έβαλες στη θέση του κάποιον που την προσέβαλε. Εξήγησέ του ότι όπως ενοχλείται αυτός για το πως φέρονται στη μάνα του, ανάλογα αισθανεσαι και εσύ. Ρώτα τον ποια θα έπρεπε να είναι η στάση σου αν όλα αυτά δεν τα έλεγε η γιαγιά σου αλλά ένας τρίτος.

Αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζεις μια από τις πρώτες κρίσεις στη ζωή σου,

Τι είναι πιο σωστό να κάνεις; Να τραβήξεις στα άκρα, να είστε όλοι μαλωμένοι και στο τέλος να χάσεις κάποια προνόμια; Να υποχωρήσεις και να εγκαταλείψεις τη μάνα σου στις προθέσεις αυτής της γυναίκας;; Και επιπλέον πληγωμένη που ούτε ο γιος της της στέκεται στη κατάφωρη αδικία;;

Διαχείριση κρίσεων... Σπουδαία υπόθεση... Που απαιτεί κατά αρχή να τιθασεύσεις το θυμικό σου...

Κατά αρχήν θα σου έλεγα να πάρεις πρωτοβουλίες απλά και μόνο για να αποκτήσεις τον έλεγχο της κατάστασης.

Ζήτα από τον πατέρα σου να μιλήσετε οι δύο σας.

Εξήγησέ του τα παραπάνω. Και ότι αισθάνεσαι ότι έχεις χρέος να υπερασπιστείς τη μάνα σου.

Και προσέφερε εσύ τη συμβιβαστική λύση: Να ζητήσει η γιαγιά συγνώμη από τη μάνα σου και εσύ με τη σειρά σου θα ζητήσεις συγνώμη που υπερέβαλες εαυτό στη προσπάθειά σου να προστατέψεις τη μητέρα σου.

΄

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά στα έγραψα όχι για να δεις τι θα κάνεις με τη γιαγιά, τον πατέρα σου ή το pc σου, αλλά για να μπεις στη διαδικασία να διαχειρίζεσαι καταστασεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αρη σε καταλαβαινω απολυτα . ουτε η δικια μου γιαγια γουσταρει την μανα μου . ο πατερασ μου μεχρι τα 50 του χρονια ακουγε την μαμα του οτι πε η μαμα του ουτε καν σκεφτοταν εαν αυτο ειναι λαθωσ η οχι οτι ελεγε η γιαγια ο μπαμπασ μσουζα , τωρα που φτασαμε στα 50 και μετα αρχησαμε να βαζουμε μυαλο να σκεφτεται μονος του. εχω τσακωθει παρα πολυ ασχημα με την γιαγια μου γιατι επαινε στο στομα τησ την μαμα μου και ελεγε το ελα να δεις . ο πατερασ μου κατηγορουσε παλια την μανα μου τωρα που μεγαλωσαμε εγω καιη αδερφη μου του τα λεμε και απο την καλη και απο την αναποδη και τελος δεν μπορει ν πει τπτ επειδη ξερει οτι εχουμε δικιο . πιασε τον πατερα σου και μιλα του πως πρεπει να καταλαβει καποια πραγματα η μαμα σου εχει αισθηματα δεν ειναι κανενα ντουβαρι για να τησ φερωντε ετσι . ασ μιλησει και η μαμα σου με τν πατερα σου λιγο και εσυ μαζιτους για να καταλαβει ο πατερασ σου πως η μητερα σου δεν λεει ψεμματα . γιατι δεν ξερεις τι μπορει να λεει η γιαγια σουστο πατερα σου

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Άρη γιατί δεν βοηθάς με τον μικρό αδελφό και έρχετε η γιαγιά στο σπίτι?

Καλύτερα να αρχίσεις να βοηθάς και να αραιώσουν οι επισκέψεις της γιαγιάς.

Μπράβο για την στάση σου...είχα περάσει και εγώ τα πάνδεινα με την γιαγιά και σε καταλαβαίνω απόλυτα;)

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω .η μαμα σου πως αντεδρασε σε ολα αυτα οταν γυρισε ο πατερας σου?????

 

Δεν ξέρω τι είπε με τον πατέρα μου. Συνήθως κάνει ότι πει ο πατέρας μου.

 

Εσύ Άρη γιατί δεν βοηθάς με τον μικρό αδελφό και έρχετε η γιαγιά στο σπίτι?

Καλύτερα να αρχίσεις να βοηθάς και να αραιώσουν οι επισκέψεις της γιαγιάς.

Μπράβο για την στάση σου...είχα περάσει και εγώ τα πάνδεινα με την γιαγιά και σε καταλαβαίνω απόλυτα;)

 

Ήταν Σάββατο και δεν ήθελα να κάτσω σπίτι, έχω παρέες, φίλους κτλ. Οι επισκέψεις της γιαγιάς μου δεν είναι επειδή την έχουμε ανάγκη να φυλάει τον αδερφό μου, αυτό γίνεται σπάνια, μόνη της έρχεται γιατί θέλει να δει τα εγγόνια της (έτσι λέει, για να σπάσει τα νεύρα της μάνας μου έρχεται, αλλά τέλος πάντων)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έρχετε γιαυτο σπίτι σας η γιαγιά σου....Νομίζει ότι επειδή λείπει ο γιος της σε ταξίδια, ότι μπορεί αυτη να ελέγχει την μάνα σου με αυτον τον γελοίο τρόπο....

 

Ξέρεις όμως τι είδα??? ότι το θύμα στην όλη υπόθεση είναι καθαρά η μητέρα σου ....Ξέρεις για πιο λόγο?? Γιατι δεν μιλάει...Δεν μιλάει ούτε στην πεθερά της ούτε στον άνδρα της να βάλει κάποια πραγματα στην θέση τους....

 

Τι θέλω να πω....Αν εμένα η πεθερά μου με έλεγε "τσούλα" έτσι απροκάλυπτα και στιγνά θα την είχα κάνει σκόνη....με ότι συνεπάγετε αυτο....Ιδιαιτέρως αν τα έλεγε και τα άκουγε και ο 15χρονος γιός μου...

Επειτα όταν θα ερχόταν και ο σύζηγος μου θα τον έπιανα και θα του μιλούσα καθαρα και ξάστερα για την "καλή " του την μανούλα και φυσικά δεν θα ήθελα να ξαναπατήσει το πόδι της σπίτι μου....

 

Βέβαια αυτο εσένα δεν πρέπει να σε απασχολεί, διότι δεν είναι δουλειά σου να το ξέρεις, αλλά και μόνο που παίρνεις το θαρρος να βοηθήσεις με αυτο τον τρόπο την μαμά σου σου αξίζουν συγχαρητήρια...

 

Δεν κατηγορώ την μαμά σου έτσι?? Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως μιλάω.....Τώρα απο την στιγμή που εσύ υπερασπίστηκες την μητέρα σου, ΔΕΝ έχεις κανένα λόγω να λογοδοτήσεις στην γιαγιά σου στην οποία έβρισε την μητέρα σου...Φυσικά και δεν θα δεχτείς να ζητήσεις συγγνώμη και ας σου κόψει το χαρτζιλίκι και ας σου πάρει το pc....όπως λεει....ουτως η άλλως ο πατέρα σου λειπει συνέχεια σε ταξίδια, τα χαρτζιλίκια στα έδινε η μητέρα σου, αυτη θα συνεχίζει να στα δίνει και πάλι....

 

εκτός και αν θες να το παίξεις διπλωματία και την πάρεις τηλέφωνο της ζητήσεις συγγνώμη του στύλ "συγγνώμη γιαγια για τον τρόπο μου, απλά δεν μαρέσει να μιλάνε έτσι στην μητέρα μου"

 

με αποτέλεσμα να έχεις "με ένα σμπάρο 2 τριγώνια", με συγγνώμη θα έχεις και το pc και το χαρτζιλίκι σου, αλλά θα προσπαθήσετε να αραιώσετε και τις επισκέψεις της γιαγιάς στο σπιτι σας (αυτο είναι θέμα της μητέρας σου πλέον)....

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έρχετε γιαυτο σπίτι σας η γιαγιά σου....Νομίζει ότι επειδή λείπει ο γιος της σε ταξίδια, ότι μπορεί αυτη να ελέγχει την μάνα σου με αυτον τον γελοίο τρόπο....

 

Ξέρεις όμως τι είδα??? ότι το θύμα στην όλη υπόθεση είναι καθαρά η μητέρα σου ....Ξέρεις για πιο λόγο?? Γιατι δεν μιλάει...Δεν μιλάει ούτε στην πεθερά της ούτε στον άνδρα της να βάλει κάποια πραγματα στην θέση τους....

 

Τι θέλω να πω....Αν εμένα η πεθερά μου με έλεγε "τσούλα" έτσι απροκάλυπτα και στιγνά θα την είχα κάνει σκόνη....με ότι συνεπάγετε αυτο....Ιδιαιτέρως αν τα έλεγε και τα άκουγε και ο 15χρονος γιός μου...

Επειτα όταν θα ερχόταν και ο σύζηγος μου θα τον έπιανα και θα του μιλούσα καθαρα και ξάστερα για την "καλή " του την μανούλα και φυσικά δεν θα ήθελα να ξαναπατήσει το πόδι της σπίτι μου....

 

Βέβαια αυτο εσένα δεν πρέπει να σε απασχολεί, διότι δεν είναι δουλειά σου να το ξέρεις, αλλά και μόνο που παίρνεις το θαρρος να βοηθήσεις με αυτο τον τρόπο την μαμά σου σου αξίζουν συγχαρητήρια...

 

Δεν κατηγορώ την μαμά σου έτσι?? Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως μιλάω.....Τώρα απο την στιγμή που εσύ υπερασπίστηκες την μητέρα σου, ΔΕΝ έχεις κανένα λόγω να λογοδοτήσεις στην γιαγιά σου στην οποία έβρισε την μητέρα σου...Φυσικά και δεν θα δεχτείς να ζητήσεις συγγνώμη και ας σου κόψει το χαρτζιλίκι και ας σου πάρει το pc....όπως λεει....ουτως η άλλως ο πατέρα σου λειπει συνέχεια σε ταξίδια, τα χαρτζιλίκια στα έδινε η μητέρα σου, αυτη θα συνεχίζει να στα δίνει και πάλι....

 

εκτός και αν θες να το παίξεις διπλωματία και την πάρεις τηλέφωνο της ζητήσεις συγγνώμη του στύλ "συγγνώμη γιαγια για τον τρόπο μου, απλά δεν μαρέσει να μιλάνε έτσι στην μητέρα μου"

 

με αποτέλεσμα να έχεις "με ένα σμπάρο 2 τριγώνια", με συγγνώμη θα έχεις και το pc και το χαρτζιλίκι σου, αλλά θα προσπαθήσετε να αραιώσετε και τις επισκέψεις της γιαγιάς στο σπιτι σας (αυτο είναι θέμα της μητέρας σου πλέον)....

 

Δεν διαφωνώ, να πω μόνο ότι όταν έγινε ο τσακωμός εγώ ήμουν στο δωμάτιο μου (και κρυφάκουγα), αλλιώς δεν πιστεύω πως θα έλεγε κάτι τέτοιο μπροστά μου. Μόνο μερικές φόρες λέει κάτι πράματα που απλά με νευριάζουν και με κάνουν να σκέφτομαι :έπρεπε να το πει τώρα αυτό? τι κέρδισε?

Link to comment
Share on other sites

πόσο σε καταλαβαίνω.Κι εγώ το τι άκουγα απο την γιαγιά μου για την μάνα μου....Πόσο την κατηγορούσε για όλα και η καημένη η μάνα μου πάντα μούγκα και να τα ανέχεται όλα.πόσες φορές μετά απο καυγάδες με την γιαγιά μου η μάνα μου έπαιρνε χάπια για την καρδιά ,αλλά ο πατέρας μου δεν πίστευε τίποτα.οσο για λεφτα....τίποτα.xuito μου δεν κρίνει το χαρτζιλίκι μία γιαγιά αλλά όπως κρίνει η λαμπάδα την νονά κρίνουν και τα δώρα μια γιαγιά!Τι να σου πω βρε αγόρι μου εξήγεισε στον μπαμπά σου οτι επειδή η μαμά σου δεν είναι ηλικιωμένη μόνη και άρρωστη δεν σημαίνει οτι μπορεί η γιαγιά σου να της μιλάει έτσι!όπως δεν 8έλει αυτός να μιλάς άσχημα στην μάνα του να μην μιλάει κι αυτή άσχημα στην δικιά σου!τέλος εσύ πρέπει να κοιτάξεις τα μα8ήματα σου και όχι τον αδερφό σου,γι αυτόν πρέπει να φροντίζουν οι γονείς σου είναι υποχρέωσή τους η δικιά σου είναι το σχολείο!Στο λέω γιατί κι εγώ πάντα κοίταζα την αδερφή μου,αν και μεγαλύτερη,που είχε πάντα καυγάδες με τον πατέρα μου μετά την μάνα μου που πάντα τα άκουγε απο τον πατέρα μου ακόμα και τώρα κοιτάζω τους άλλους κι όχι εμένα.8α περιμένουμε νέα σου!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...