Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους λιγότερο ή περισσότερο έμπειρους!

Είμαι 32, είχα 2 παλίνδρομες μέσα σε 7 μήνες και έχω ήδη μπει σε σειρά εξετάσεων (έλεγχο θρομβοφιλίας, καρυότυπο, καμπύλη ζαχάρου κλπ). Μέσα σε αυτές τις εξετάσεις περιλαμβάνεται και η υστεροσκόπηση η οποία και θα γίνει αυριο. Υπάρχει κάποιος/α που να έχει περάσει από αυτή τη διαδικασία;

Ο γιατρός ύστερα από την εξέταση με κολπικό υπέρηχο είδε κάτι "μη φυσιολογικό", ενδεχομένως ιστούς ή πολυποδάκι ή ό,τι άλλο. Έχει σκοπό ο,τι είναι να το αφαιρέσει. Είμαι μόλις 2 μήνες μετά την τελευταία απόξεση και δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό ή κακό που "κάτι" υπάρχει ακόμα εκεί και αν τελοσπάντων είναι τόσο πολύ αναγκαίο να μπω στη διαδικασία της νάρκωσης και του χειρουργείου ή όχι.

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.

Φαλαλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνήθως οι αποβολές είναι τυχαία γεγονότα για να προστατέψει η φύση. Η εξέταση για θρομβοφιλία είναι πολύ σημαντική αν απέβαλες γύρω στην 9-10 εβδομάδα. Καλό ήταν να κάνεις και την υστεροσκόπηση για να μη σου μείνει καμία αμφιβολία...Εύχομαι όλα να σου πάνε κάλα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για συμβουλή δεν ξέρω αν είμαι η κατάλληλη Falal μου, γιατί κι εγώ είμαι στο ψάξιμο μετά από μια παλίνδρομη που είχα. Απλώς θα ήθελα να μου πεις για την υστεροσκόπηση, γιατί κι εγώ θα χρειαστεί να την κάνω για άλλους λόγους βέβαια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά στην εξέταση σου σήμερα και όταν συνέλθεις περιμένω να μου πεις πως ήταν η εμπειρία. Αν θέλεις στείλε μου πμ σε ποιον γιατρό πήγες γιατί και αυτό το ψάχνω. Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση :):):)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Falal μου,

έχουμε πολλά κοινά μάλλον: είμαι 32 ετών, με 2 παλίνδρομες κυήσεις σε διάστημα Νοέμβριο με Απρίλιο.

Δεν έχω μπει σε διαδικασία εξετάσεων μιας και σήμερα έχω ραντεβού με νέο γιατρό να δω τι θα μου πει.

Δεν ξέρω κάτι για την υστεροσκόπηση προσωπικά αλλά από φίλη που έχει κάνει μου είπε πως δεν κατάλαβε τίποτα κατά την διάρκεια και μετά είχε λίγα πονάκια πιο μικρά και από περιόδου.

Καλό κουράγιο και μακάρι όλα να σου πάνε καλά. Περιμένουμε νέα σου μετά την ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά.

Ευχαριστώ για τα μηνύματα, είναι ωραίο να νιώθεις παρέα όταν νομίζεις οτι μόνο εσύ έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα και όλοι οι άλλοι είναι καλά.

Η εξέταση έγινε το πρωί, όντως δεν καταλαβαίνεις και πολλά γιατί γίνεται με ολική αναισθησία (εκτός εάν έχεις κάνει παιδί, οπότε και γίνεται και με τοπική). Η εξέταση μόνο - σύμφωνα με το γιατρό- είναι διαγνωστική και θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες για "αναγνώριση" εςδάφους στην περιοχή της μήτρας. Μια μικρή κάμερα μπαίνει στη μήτρα και ψάχνει για πιθανά τραύματα, ιστούς, συμφύσεις κλπ. Στην περίπτωσή μου ήταν και παρεμβατική πέρα από διαγνωστική γιατί υπήρχε ένας ιστός (μπορεί και από την προηγούμενη απόξεση) τον οποίο αφαιρέσανε με τσιμπίδα και στείλανε για βιοψία. ¨Οχι πολύ σοβαρό είπε στο τέλος ο γιατρός αλλά αυτό το ξέρουμε αφού είδαμε με τα μάτια μας την κατάσταση εκεί.

Στην ιστορία με τις παλίδρομες αυτή η εξέταση μου συμπληρώνει το παζλ από την άποψη της ανατομίας (αφού αίμα και DNA είναι τα άλλα κομμάτια) και αυτή τη στιγμή νιώθω μεγάλη ανακούφιση που έγινε (μπορεί να είναι και η ευδαιμονία μετά την αναισθησία βέβαια :mrgreen: ) .

Αυτά για την ώρα, σε αναμονή για τα υπόλοιπα.

Ξέχασα μόνο να ρωτήσω το γιατρό σε πόσο καιρό μπορώ να ξαναβάλω μπρος χωρίς κίνδυνο. Μήπως γνωρίζει κάποιος/α;

Φαλαλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύο μόλις μήνες μετά την υστεροσκόπηση (επεμβατική) που έκανα στα πλαίσια του ελέγχου καθέξιν αποβολών λεμεινα αναπάντεχα έγκυος στο Βασίλη μου.

 

Elena1974,

επειδή είμαστε πολλές με παλίνδρομες και ανέφερες ότι έκανες μωρό μετά από καθ΄έξιν αποβολές, δεν γράφεις την ιστορία σου μπας και πάρουμε κουράγιο;

Είμαι τόσο χάλια ψυχολογικά, που ιστορίες με παλινδρομήσεις που τελικά είχαν αίσιο τέλος πιστεύω ότι δίνουν κουράγιο σε όλες μας. Ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοίγαμε άλλο τοπικ με το συγκεκριμένο μόνο θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύο μόλις μήνες μετά την υστεροσκόπηση (επεμβατική) που έκανα στα πλαίσια του ελέγχου καθέξιν αποβολών λεμεινα αναπάντεχα έγκυος στο Βασίλη μου.

 

ELENA,

μήπως να μας έγραφες την ιστορία σου μιας και απέκτησες μωρό μετά από καθ΄εξιν αποβολές; Είμαστε πολλές σε αυτήν την δυσμοιρη κατάσταση και τέτοιες ιστορίες πραγματικά είναι το καλύτερο τονωτικό.

Μήπως να κάναμε και ένα ξεχωριστό τοπικ με το συγκεκριμενο θέμα; Θα ήταν πολύ ανεβαστικό να γράψουν τις ιστορίες τους κοπέλες με καθ΄εξιν αποβολές που τελικά τα κατάφεραν και τώρα κρατάνε τα αγγελούδια τους. Ανοίγω τόπικ και όσες πιστές προσέλθετε!

Link to comment
Share on other sites

Elena, έχει δίκιο η andro2. Γράψε μας την ιστορία σου να πάρουμε λίγο κουράγιο. Ειδικά εγώ που θα κάνω σε ένα μήνα υστεροσκόπηση - λαπαροσκόπηση μετά από παλίνδρομη, ξέρεις πόσο χαρά πήρα που διάβασα ότι έμεινες έγκυος μετά από υστεροσκόπηση; Περιμένω με αγωνία :oops:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας andro και sissy! Kοριτσια λυπαμαι πολυ για ο,τι σας συνεβη, κουραγιο να χετε! Ειχατε πανω απο μια αποβολες? Δεν μπορω να το διανοηθω..εγω μολις πριν μερες απεβαλα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και ο γιατρος εκει στο νοσοκομειο ειπε οτι πρεπει να χω καρδιοσχημη μητρα και συστησε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Gary. Είχα κι εγώ μία παλίνδρομη κύηση στην πρώτη μου εγκυμοσύνη :cry: Διαβάζω όμως στο φόρουμ για κοπέλες που είχαν δύο, τρεις ή και περισσότερες και πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ. Λυπάμαι και για σένα Gary. Είναι πολύ δύσκολο και δυστυχώς τα ξέρω από πρώτο χέρι. Η καρδιόσχημη μήτρα ανήκει από ότι διάβασα στις δυσπλασίες της μήτρας. Κι εμένα μου βρήκαν κάτι παρόμοιο, διαφραγματική μήτρα, και γι΄αυτό θα κάνω την υστεροσκόπηση. Το θετικό είναι πως ανταλλάσσοντας εμπειρίες παίρνουμε η μία κουράγιο από την άλλη :) Καλή δύναμη λοιπόν και στο μέλλον μόνο χαρές :D:D:D

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Gary, εγώ δυστυχώς είχα 2 παλίνδρομες και οι 2 στην 10η εβδομάδα κύησης.

Αλήθεια, πως ανακαλύψατε την καρδιόσχημη μήτρα; Φαίνεται από τον υπέρηχο ή στον υπέρηχο φαινόντουσαν όλα καλά και μετά την παλίνδρομη κάνατε καποια ειδική εξέταση πχ υστεροσκόπηση και το βρήκατε; Και τί γίνεται τώρα για μελλοντικές εγκυμοσύνες;

Sissie μου περιμένω και από σένα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Gary. Είχα κι εγώ μία παλίνδρομη κύηση στην πρώτη μου εγκυμοσύνη :cry: Διαβάζω όμως στο φόρουμ για κοπέλες που είχαν δύο, τρεις ή και περισσότερες και πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ. Λυπάμαι και για σένα Gary. Είναι πολύ δύσκολο και δυστυχώς τα ξέρω από πρώτο χέρι. Η καρδιόσχημη μήτρα ανήκει από ότι διάβασα στις δυσπλασίες της μήτρας. Κι εμένα μου βρήκαν κάτι παρόμοιο, διαφραγματική μήτρα, και γι΄αυτό θα κάνω την υστεροσκόπηση. Το θετικό είναι πως ανταλλάσσοντας εμπειρίες παίρνουμε η μία κουράγιο από την άλλη :) Καλή δύναμη λοιπόν και στο μέλλον μόνο χαρές :D:D:D

 

Sissy απλως για διαγνωση θα την κανεις την υστεροσκοπηση ή για θεραπεια? Που θα την κανεις? Εγω εχω ραντεβου τη Δευτερα σ εναν γυναικολογο θα συζητησουμε να του πω το ιστορικο μου και να του δειξω τα υπερηχογραφηματα και θα δουμε τι θα μου πει...Πηγαινα σε μια αλλη γυναικολογο αλλα αυτος ειναι πιο εμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

Gary, εγώ δυστυχώς είχα 2 παλίνδρομες και οι 2 στην 10η εβδομάδα κύησης.

Αλήθεια, πως ανακαλύψατε την καρδιόσχημη μήτρα; Φαίνεται από τον υπέρηχο ή στον υπέρηχο φαινόντουσαν όλα καλά και μετά την παλίνδρομη κάνατε καποια ειδική εξέταση πχ υστεροσκόπηση και το βρήκατε; Και τί γίνεται τώρα για μελλοντικές εγκυμοσύνες;

Sissie μου περιμένω και από σένα απάντηση.

 

Αχ andro μου τι ατυχια..κουραγιο και δυναμη μην εγκαταλειπεις! Εμενα πρωτη φορα τωρα μου το ειπε εκεινος ο γιατρος στο νοσοκομειο που να ναι καλα ο ανθρωπος..και μου ειπε πριν το τακτοποιησω αυτο καλυτερα να μην ξαναμεινω, γιατι πιθανον να ξανασυμβει το ιδιο..θα μπορουσε και οχι αλλα..ποιος το ρισκαρει? Εχοντας τετοια μητρα οι πιθανοτητες για αποβολη ειναι 30% και πολυ συχνο επισης το φαινομενο του προωρου τοκετου! Η γυναικολογος μου δεν ειχε δει τιποτα παντως στον υπερηχο ποτε..απ οτι καταλαβα δεν ειναι ορατο το προβλημα..μονο τωρα που υπηρχε εγκυμοσυνη ηταν! Να φανταστεις ο ενας γιατρος που με ειδε στο νοσοκομειο νομιζε οτι υπηρχαν 2 σακοι! Ομως απλως εβλεπε τους 2 χωρους που δημιουργουνται μεσα στη μητρα λογω αυτης της μεμβρανης που υπαρχει στο κεντρο..Μου ειπε μαλιστα για την περιπτωση της συζυγου ενος συναδελφου του που προσπαθουσε ωρες να γεννησει και τελικα της εκαναν καισαρικη και..κατοπιν εορτης διαπιστωσαν οτι ειχε καρδιοσχημη μητρα! (δεν κανει συσπασεις αυτη η μητρα οπως μου ειπε και δεν μπορει να γινει φυσιολογικος τοκετος) Και μετα την αποξεση παντως που μου εκανε υπερηχο φαινοταν παλι σαν να υπηρχαν 2 θαλαμοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Καλημέρα

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Ξεκίνησα χθές αμέσως μόλις μου το ζητήσατε αλλά ενώ σχεδόν τελείωνα έκανα κάτι και τα έσβησα όλα και βαρέθηκα να γράψω πάλι το κείμενο .Σήμερα λοιπόν επανέρχομαι. Η ιστορία μου έχει ώς εξής:

Η πρώτη εγκυμοσύνη μου προέκυψε μετά από 7 μήνες προσπάθειας. Είχα προβλήματα αιμοραγίας μέχρι και νοσηλείας στο νοσοκομείο και τελικά κατέληξε σε αποβολή την 12-13 εβδομάδα. Μετά από περίπου έξι μήνες έμεινα και πάλι εγκυος αλλά παλινδρόμησε την 8-9 εβδομάδα. Τότε αποφάσισα να το ψάξω το ζήτημα. Βρέθηκα στη γιατρό που με παρακολουθεί σήμερα και με βοήθησε να μπώ σε ένα πρόγραμμα για τον έλεγχο των καθ΄έξιν αποβολών και ας μην είχα συμπληρώσει τις τρείς που απαιτούσε το πρόγραμμα. Ο έλεγχος περιελάμβανε εξετάσεις αίματος μάλλον για παραγοντες θρόμβωσης, υστεροσκόπηση και καρυώτυπο για εμένα και τον άνδρα μου. ¨Ολες οι εξετάσεις ήταν φυσιολογικές εκτός από μία μικρή σύμφυση στη μήτρα η οποία λύθηκε με επεμβατική υστεροσκόπηση. Δύο μήνες μετά την επέμβαση έμεινα αναπάντεχα έγκυος και μετά από μία εγκυμοσύνη με λίγη αιμοραγία στην αρχή γέννησα τον γίο μου που έίναι σήμερα 3 χρονών. Οταν έκλεισε τα δύο αποφασίσαμε και για δεύτερο παιδάκι μετά από 6 μήνες έμεινα πάλι έγκυος αλλά παλινδόμησε στην 9 εβδομάδα. Μόλις πέρασε το δίμηνο της αναμονής έμεινα αναπάντεχα και πάλι έγκυος και τώρα βρίσκομαι στον 5ο μήνα. Συμπτωματικά ο γιατρός που μου έκανε την προηγούμενη εβδομάδα την αμνιο στη Θεσσαλονίκη ήταν ο ίδιος που μου είχε κάνει και τον έλεγχο των καθ΄έξιν αποβολών στα Γιάννενα που τότε έκανε το διδακτορικό του. Τον ρώτησα λοιπόν αν είχε κάποιο συμπέρασμα η μελέτη του και μου είπε ¨οτι σε περιπτώσεις θρομβοφιλίας μικρού βαθμού δεν χρειάζεται και δεν βοηθάει καμμία επέμβαση ή θεραπέια. Αντίθετα σε θρομβοφιλία μεγάλου βαθμού χρειάζεται θεραπέια.

Αυτά . Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Ελπιζω να βοήθησα.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Andro2 μου, καλή σου μέρα. Η καρδιόσχημη μήτρα όπως και η δίκερος ή διαφραγματική φαίνονται και στον απλό υπέρηχο, αλλά από ότι κατάλαβα, δεν μπορούν να το δουν όλοι οι γιατροί. Ευτυχώς εμένα η δική μου γυναικολόγος το είδε από την πρώτη στιγμή. Να φανταστείς, ο χειρούργος που πήγα μετά την αποβολή, έδωσε συγχαρητήρια στην γιατρό μου που είδε ότι υπάρχουν δύο θάλαμοι και ότι μάλλον πρόκειται για δίκερο μήτρα. Η υστεροσκόπηση είναι πιο εξειδικευμένη εξέταση και φυσικά παρέχει καλύτερη εικόνα για την μήτρα.

Gary, αυτό που θα κάνω είναι υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση, θα γίνει δηλαδή και επέμβαση στη μήτρα αν η λαπαροσκόπηση δείξει ότι υπάρχει διάφραγμα στη μήτρα μου, κάτι που μου είπε ο χειρούργος ότι μάλλον ισχύει, γιατί το είδε και με τρισδιάστατο υπέρηχο. Θα σου στείλω πμ για τα στοιχεία του γιατρού. Φιλιά και στις δύο ομοιοπαθούσες :wink::wink::wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Elena μου, η περίπτωση σου μας γεμίσει δύναμη. Να χαίρεσαι τον γιο σου και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου και το δεύτερο σου αγγελούδι. Ποιος είναι αυτός ο γιατρός που αναφέρεσαι;

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

θέλω να γράψω και εγώ την μικρή μου ιστορία

 

έχω ένα παιδάκι 6 χρονών

τα προηγούμενα έτη από επιλογή δεν προσπάθησα γαι εγκυμοσύνη, όταν το πήραμε απόφαση τελικά είχαμε 2 παλίνδρομες σε 6 μήνες (και οι δύο στην 10η εβδομάδα)

Ο γιατρός μου υποστηρίζει ότι όπως έκανα το πρώτο θα μπορέσω να κάνω και 2ο αρκεί να μην σταματήσω την προσπάθεια!

Υπάρχει πιθανότητα να έχω "ελαφριά" θρομβοφιλία λόγω κληρονομηκότητας!

Αν και ο γυναικολόγος δεν θέλει να κάνω εξετάσεις εγώ θα τις κάνω πιο πολύ για μένα.

 

Από ότι κατάλαβα ακόμα και η θρομβοφιλία να είναι ο λόγος που παλινδρομούν δεν θα μπορέσω να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να προσπαθώ.

 

Προς το παρόν θέλω ένα καλό ψυχολόγο να με αναλάβει γιατί είμαι ΧΑΛΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

ELENA 1974 νομίζω είσαι ο,τι καλύτερο έχω ακούσει τους τελευταίους 2 μήνες. Αν ήξερα που μένεις θα σου έστελνα λουλούδια! όχι για κάποιο άλλο λόγο αλλά επειδή οι περιπτώσεις μας ταυτίζονται σε πολλά σημεία αλλά εσύ είσαι ήδη 2 βήματα μπροστά!

Να τους χαίρεσαι όλους (μέσα και έξω από την κοιλιά!!) και stay in touch γιατί αυτό το site σε έχει ανάγκη!!

Φαλαλ

Link to comment
Share on other sites

Kajolina μου εγώ έχω φτάσει να χρειάζομαι ψυχίατρο και όχι μόνο ψυχολόγο. Άσε που εκείνα τα κρουαζέ τα λευκά φουστανάκια μια χαρά τα βρίσκω για την περίπτωσή μου. Πως τα λένε να δεις; Α! ΖΟΥΡΛΟΜΑΝΔΥΕΣ!!!!!

Καλά που είναι και κάτι ιστορίες που σου δίνουν λίγο κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο!

 

Πόσες από εσάς που είχατε παλίνδρομες καπνίζατε; Και δεν εννοώ από όταν πήρατε χαμπάρι την εγκυμοσύνη.Εννοώ κατά την διάρκεια της σύλληψης και μέχρι να το πάρετε χαμπάρι. Το ρωτάω αυτό γιατί σε φίλη καπνίστρια με 2 παλίνδρομες η οποία έκανε όλο τον ιατρικό έλεγχο των καθ΄έξιν αποβολών με πολύ καλά αποτελέσματα, ο γιατρός της απέδωσε τις παλινδρομήσεις σε κακή ποιόητα ωαρίων λόγω καπνίσματος. Μάλιστα της είπε να το κόψει μαχαίρι και να προσπαθήσει σε 6 μήνες ώστε να έχουν παραχθεί καλύτερα ποιοτικά ωάρια.

Δεν είμαι καπνίστρια (αν και ποτέ δεν είναι αργά αν είναι να με χαλαρώσει λίγο) αλλά με αυτά που ακούω θα αρχίσω να ουρλιάζω για το παθητικό κάπνισμα.

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου είχε μία παρίνδρομη πριν να γεννήσει εμένα και μία πριν την αδελφή μου.Καμιά φορά η φύση ξέρει τι κάνει...Όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά.Θετική σκέψη!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Andro2 μου, καλή σου μέρα. Η καρδιόσχημη μήτρα όπως και η δίκερος ή διαφραγματική φαίνονται και στον απλό υπέρηχο, αλλά από ότι κατάλαβα, δεν μπορούν να το δουν όλοι οι γιατροί. Ευτυχώς εμένα η δική μου γυναικολόγος το είδε από την πρώτη στιγμή. Να φανταστείς, ο χειρούργος που πήγα μετά την αποβολή, έδωσε συγχαρητήρια στην γιατρό μου που είδε ότι υπάρχουν δύο θάλαμοι και ότι μάλλον πρόκειται για δίκερο μήτρα. Η υστεροσκόπηση είναι πιο εξειδικευμένη εξέταση και φυσικά παρέχει καλύτερη εικόνα για την μήτρα.

Gary, αυτό που θα κάνω είναι υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση, θα γίνει δηλαδή και επέμβαση στη μήτρα αν η λαπαροσκόπηση δείξει ότι υπάρχει διάφραγμα στη μήτρα μου, κάτι που μου είπε ο χειρούργος ότι μάλλον ισχύει, γιατί το είδε και με τρισδιάστατο υπέρηχο. Θα σου στείλω πμ για τα στοιχεία του γιατρού. Φιλιά και στις δύο ομοιοπαθούσες :wink::wink::wink:

 

Σ ευχαριστω πολυ sissy! Καλη επιτυχια σου ευχομαι ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις! Εγω τελικα αυριο το απογευμα θα παω στον γιατρο..καλυτερα οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο...θελω να συζητησουμε και να δω τι πρεπει να κανω και ποτε. Περιμενω με ανυπομονησια τα στοιχεια του γιατρου σου οποτε μπορεσεις στειλε μου! Ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά.

Ευχαριστώ για τα μηνύματα, είναι ωραίο να νιώθεις παρέα όταν νομίζεις οτι μόνο εσύ έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα και όλοι οι άλλοι είναι καλά.

Η εξέταση έγινε το πρωί, όντως δεν καταλαβαίνεις και πολλά γιατί γίνεται με ολική αναισθησία (εκτός εάν έχεις κάνει παιδί, οπότε και γίνεται και με τοπική). Η εξέταση μόνο - σύμφωνα με το γιατρό- είναι διαγνωστική και θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες για "αναγνώριση" εςδάφους στην περιοχή της μήτρας. Μια μικρή κάμερα μπαίνει στη μήτρα και ψάχνει για πιθανά τραύματα, ιστούς, συμφύσεις κλπ. Στην περίπτωσή μου ήταν και παρεμβατική πέρα από διαγνωστική γιατί υπήρχε ένας ιστός (μπορεί και από την προηγούμενη απόξεση) τον οποίο αφαιρέσανε με τσιμπίδα και στείλανε για βιοψία. ¨Οχι πολύ σοβαρό είπε στο τέλος ο γιατρός αλλά αυτό το ξέρουμε αφού είδαμε με τα μάτια μας την κατάσταση εκεί.

Στην ιστορία με τις παλίδρομες αυτή η εξέταση μου συμπληρώνει το παζλ από την άποψη της ανατομίας (αφού αίμα και DNA είναι τα άλλα κομμάτια) και αυτή τη στιγμή νιώθω μεγάλη ανακούφιση που έγινε (μπορεί να είναι και η ευδαιμονία μετά την αναισθησία βέβαια :mrgreen: ) .

Αυτά για την ώρα, σε αναμονή για τα υπόλοιπα.

Ξέχασα μόνο να ρωτήσω το γιατρό σε πόσο καιρό μπορώ να ξαναβάλω μπρος χωρίς κίνδυνο. Μήπως γνωρίζει κάποιος/α;

 

Γεια σου falal! Εμενα ο γιατρος στο νοσοκομειο που ημουν μου ειπε μετα απο 3 μηνες να ξαναπροσπαθησουμε και οπωσδηποτε οχι πριν κοιταξουμε το προβλημα με τη μητρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...