Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

glucophase/πολυκυστικες/εξωσωματική


Recommended Posts

θα ήθελα τα φώτα όποιας κοπέλας γνωρίζει κάτι για θεραπεία με glucophase σε περίπτωση σύνδρομου πολυκυστικών ωοθηκών. Έχω 3 αποβολες από εξωσωματική χωρίς ανοσολογικά θέματα και ένας νέος γιατρός που επισκέφτηκα μου πρότεινε να ξεκινήσω και glucophage τουλάχιστον 1 μήνα πριν πριν την εξωσωματική. Επίσης έχω και κυστίδια ενδομητρίωσης (πολύ μικρα) και στις 2 ωοθήκες. Από ότι εχω καταλάβει δεν εχω αντισταση στην ινσουλίνη. Η καμπύλη ζαχαρου με 75gr γλυκόζης ηταν: σε 0 101mg

σε 30 139mg

σε 60 102mg

σε 90 95mg

σε 120 93mg

ινσουλίνη είχα 6

Σε άρθρα του εξωτερικου διαβασα ότι θεραπεία με glucophase στην εξωσωματική μειώνει τις αποβολες. Από την άλλη διαβασα ότι εχει και παρενέργειες....Δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!!εχω πολυκυστικες,θυροειδη και προδιαβητη!!ο γιατρος μου, μου εδωσε εδω και ενα μηνα glycophage 1000mg και οι μονες παρενεργειες που ειχα ηταν διαρροια.σε συνενοηση με τον γιατρο μου μειωσε την μια δοση και τωρα ολα μια χαρα!!απο οτι μου εξηγησε και εμενα το συγκεκριμενο φαρμακο το δινουν για καλυτερη ποιοτητα ωαριων και λιγοτερες αποβολες! ελπιζω λιγο να σε βοηθησα!!

-Καθε εμποδιο για καλο

-Τιποτα δεν γινεται τυχαια

-Ποτε μην λες ποτε

Link to comment
Share on other sites

παιρνω και γω glycophage λογω πολυκυστικων ειμαι στον δευτερο μηνα που τα παιρνω και μπορω να πω οτι ειμαι σε καλο δρομο και δειχνει να με βοηθαει.

Παρενεργειες δεν εχεις κατι σημαντικο απλα μπορει να εχεις διαρροια στην αρχη λιγο πονοκοιλο και να σου μειωθει η ορεξη για φαγητο αλλα συνηθως μολις τα συνηθησεις λιγο περνανε ολα.

Εγω τα ειχα ολα στην αρχη και με βοηθησε να σταματησουν οι ανεπυθυμητες ενεργειεα παιρνοντας το χαπι μου μαζι με το μεσημεριανο φαγητο μου 'η αμεσως μετα.

Τωρα ολα καλα!!!

Μην ανησυχεις καθολου!!!

Εμενα επεισης με εχουν ξεπριξει κιολας.

Να πανε ολα καλα!!!!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι τα παιρνω εδω και 2 χρονια κοντα και δεν εχω δει καποιο αποτελεσμα.εχω πολυκυστικες και ενω ειμαι σε κανονικα κιλα για το υψος μου,η καμπυλη ζαχαρου μου ειναι χαλια (ενω της ινσουλινης φυσιλογικη).επισης στην προηγουμενη εξωσωματικη με γκλουκοφαζ+διατροφη ,τα εμβρυα που ειχαμε ηταν μετρια...

Link to comment
Share on other sites

το ξεκίνησα τελικα το φάρμακο αλλα οι δοσολογίες μου φαίνονται υψηλές...

μου είπε να ξεκινήσω για 4 ημέρες 1/2 το πρωί - μετα για αλλες 4, 1/2 πρωί 1/2 βράδυ - αλλες 4, 1 πρωι 1/2 βράδυ και τελικα 1πρωί και 1 βραδυ.

Αναφερομαι σε glucophase των 1000mg.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ξεκίνησα τελικα το φάρμακο αλλα οι δοσολογίες μου φαίνονται υψηλές...

μου είπε να ξεκινήσω για 4 ημέρες 1/2 το πρωί - μετα για αλλες 4, 1/2 πρωί 1/2 βράδυ - αλλες 4, 1 πρωι 1/2 βράδυ και τελικα 1πρωί και 1 βραδυ.

Αναφερομαι σε glucophase των 1000mg.

 

 

η δοσολογια καθοριζεται απο το βαρος σου.εγω παιρνω μισο μεσημερι-μισο βραδυ (των 1000)μαζι με το φαγητο ,ειμαι 1,59 και 52 κιλα.

φανταζομαι οτι εννοεις μεσημερι-βραδυ και οχι πρωι-βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 1.64 57 κιλα και παιρνω ενα χαπι των 850Mg μια φορα την μερα με το μεσημεριανο.

Για να σου εδωσε αυτην την δοση ο γιατρος ειναι η σωστη για το σωμα σου και το βαρος σου προφανως....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 1,66 και 62 κιλά....όλες σας πέρνετε δόση max των 1000mg γι΄αυτό ανησυχώ....ενω εμενα με φτανει στα 2000mg τελικα....να ζητήσω και δευτερη γνώμη????

Link to comment
Share on other sites

Ηαληθεια ειναι οτι και εμενα μου φαινεται λιγο μεγαλη η δοση για τις αναλογιες σου!!

Να πω οτι ησουν υπερβαρη 'η παχυσαρκη θα το καταννοουσα αλλα μου φαινεσαι μια χαρα!!!!

Τι να σου πω γλυκια μου!!!

Ο γυναικολογος σου τα εγραψε και εφτιαξε τις δοσεις αυτες?

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

η γυναικα του γυναικολόγου μου ειναι ενδοκρινολόγος και αυτη μου το πρότεινε...της είπα ότι μου φαινεται μεγάλη και μου είπε ότι δεν είναι...

Τι να πω και εγώ γιατρός δεν είμαι...Μια φίλη μου που έπερνε glucophage έπερνε 1/2 και 1/2 των 850 αλλα μόλις έμεινε έγκυος της δώσανε 1+1. Επίσης σε κάποιο ξένο άρθρο διάβασα ότι εχει παρατηρηθεί ότι δόσεις κατω των 1500 ημερησίως δεν έχουν αποτέλεσμα στις πολυκυστικές...Από την άλλη στα forum δεν έχω δει μέχρι στιμής τέτοια δόση....Επαναλαμβάνω δεν είμαι γιατρός και μπορεί να λέω και μπούρδες...θα ρωτήσω και άλλο ενδοκρινολόγο. Ενα δεν έχω καταλάβει...όταν έχω ινσουλίνη 6 είναι καλή ή κακή????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η γυναικα του γυναικολόγου μου ειναι ενδοκρινολόγος και αυτη μου το πρότεινε...της είπα ότι μου φαινεται μεγάλη και μου είπε ότι δεν είναι...

Τι να πω και εγώ γιατρός δεν είμαι...Μια φίλη μου που έπερνε glucophage έπερνε 1/2 και 1/2 των 850 αλλα μόλις έμεινε έγκυος της δώσανε 1+1. Επίσης σε κάποιο ξένο άρθρο διάβασα ότι εχει παρατηρηθεί ότι δόσεις κατω των 1500 ημερησίως δεν έχουν αποτέλεσμα στις πολυκυστικές...Από την άλλη στα forum δεν έχω δει μέχρι στιμής τέτοια δόση....Επαναλαμβάνω δεν είμαι γιατρός και μπορεί να λέω και μπούρδες...θα ρωτήσω και άλλο ενδοκρινολόγο. Ενα δεν έχω καταλάβει...όταν έχω ινσουλίνη 6 είναι καλή ή κακή????

 

Η ενδοκρινολογος κατι ξερει παραπανω απο μας,οποτε κανε ο,τι σου λεει.Παντως,περα απο τις πρωτες εβδομαδες στην εγκυμοσυνη δεν παιρνουμε γκλουκοφαζ(το γραφουν και οι οδηγιες).Καποιες ερευνες υποστηριζουν οτι βοηθαει (στην αρχη της εγκυμοσυνης) στο να αποφυγεις τις αποβολες,αλλα και παλι δεν ειναι και σιγουρο..Σχετικα με την ισνουλινη,εγω εχω προβλημα και την καμπυλη ζαχαρου ,ενω η καμπυλη ινσουλινης μου ειναι μια χαρα,παρ ολ αυτα παιρνω γκλουκοφαζ...

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοκρινολογος κατι ξερει παραπανω απο μας,οποτε κανε ο,τι σου λεει.Παντως,περα απο τις πρωτες εβδομαδες στην εγκυμοσυνη δεν παιρνουμε γκλουκοφαζ(το γραφουν και οι οδηγιες).Καποιες ερευνες υποστηριζουν οτι βοηθαει (στην αρχη της εγκυμοσυνης) στο να αποφυγεις τις αποβολες,αλλα και παλι δεν ειναι και σιγουρο..Σχετικα με την ισνουλινη,εγω εχω προβλημα και την καμπυλη ζαχαρου ,ενω η καμπυλη ινσουλινης μου ειναι μια χαρα,παρ ολ αυτα παιρνω γκλουκοφαζ...

 

 

Εχεις δίκιο Silia2002...αν δεν εμπιστευομαστε τους γιατρους μας δεν κανουμε τίποτα...το πολύ πολυ αν έχω παρενέργειες θα μου το κατεβάσουν...Εγώ έχω ιστορικό αυτόματων αποβολών χωρίς ανοσολογικά αίτια οπότε μάλλον κατι μπορεί να φταίει ενδοκρινολογικά...άτοιμο PCOS!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...