Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί τρώει πριν από τη βάφτιση;


karfori's baby

Recommended Posts

Βρε παιδιά, όσοι και όσες έχετε ξαναβαφτίσει ή τυχαίνει να γνωρίζετε...πείτε μου τη γνώμη σας:

 

Η βάφτισή μας θα γίνει 11.30 το πρωί. Τί μπορώ να δώσω στο μικρό να φάει; Μπορεί να πιεί και γάλα και να φάει και τη φρουτόκρεμά του κατά τις 10.30 ή υπάρχει κίνδυνος να τα...μαζεύουμε την ώρα της βάφτισης;

Εντωμεταξύ, επειδή ο μικρός θηλάζει δεν είναι και πολύ στάνταρ ούτε η ώρα που θα πιεί το πρωϊνό του γάλα, ούτε η ποσότητα... :roll:

Από την άλλη το σενάριο να τον αφήσω νηστικό...χμ...δεν παίζει, διότι ο κύριος όταν πεινάει, γίνεται της τρελής και θα έχουμε γκρίνιες την ώρα της βάφτισης.

Για πείτε μου καμιά ιδέα... :?

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παντως τη δικια μου την ταισα κανονικα και μαλιστα της εδωσα συμπληρωματικα και λιγο γαλα πριν ξεκινησουμε. Μ' αυτο τον τροπο την εβγαλα ...καθαρη μεχρι και την ωρα που φτασαμε στο μαγαζι, χωρις να ανησυχω για το φαγητο της.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο νωρίς για την φρουτόκρεμα νομίζω, και στην μικρή μου που η βάφτιση ήταν στις 1 το μεσημέρι, έφαγε στις 11:30, και έβγαλε λίγο. Νομίζω ότι καλύτερα είναι να φάει γάλα γύρω στις 10 με 10:15, για να είσαι σίγουρη ότι ούτε πεινάει αλλά ούτε να έχετε πρόβλημα εξαγωγών.

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν σήμερα για την βάφτιση του μπέμπη μας που είναι απόγευμα στις 18:00. Δυστυχώς εκείνη την ώρα τρώμε την κρεμούλα μας, οπότε μάλλον θα του δώσω να φάει γάλα και όχι κρέμα γύρω στις 16:00 για να είμαστε οκ μέχρι τις 19:00.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή ερώτηση...δεν το είχα σκεφτεί...η δικιά μου τρώει την κρεατόσουπα κατά τις 4 με 4μιση,μπορεί και στις 5 καμμιά φορά και η βάφτιση είναι στις 6...λέτε να έχω πρόβλημα;;;;Ποτέ δεν μου έχει κάνει εμετό όμως....είναι πιθανό να έχει πρόβλημα με τρεις βουτιές στην κολυμπήθρα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταλαιπωρούνται τα καημένα, καλό είναι να μην πεινάνε τουλάχιστον. Η βάπτισή μας ήταν στις 12. Της έδωσα γάλα στις 7:00 και μετά ξανά γάλα στις 10:15. Ούτε πεινούσε, ούτε ζοριζόταν με τη χώνεψη.

Συμβουλές:

- να έχετε μαζί σας νεράκι (αν πίνει)

- να δώσετε στη νονά να βάλει στο κουτί με τα βαπτιστικά μια πάνα και μια ποπόκρεμα για μετά το μπλουμ..... (δεν την πάτησα εγώ, γιατί την πάτησε μια φίλη μου ένα μήνα πριν και στην εκκλησία ψάχνανε για πάνα)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές, Μαρία! Για λύσε μου και μια άλλη απορία, λίγο άσχετη με το θέμα του φαγητού: είχες και κανένα σελτεδάκι μαζί ή την άλλαξες πάνω στο τραπέζι της εκκλησίας κατευθείαν;

 

Το θέμα του φαγητού πάντως με προβληματίζει γενικά, γιατί ο μικρός μου έχει συνηθίσει να τρώει τη φρουτόκρεμα κατά τις 10.30 και μετά...να ξεραίνεται στον ύπνο για κανένα δίωρο. Επειδή το βλέπω να μην προλαβαίνει να κοιμηθεί, αν είναι και νυσταγμένος και πεινασμένος...ε, θα μας ακούσει όλη η Αργολίδα, για να μην πώ όλη η Πελοπόννησος! :?:?

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα πάνω στην πετσέτα και το λαδόπανο και την άλλαξα, πριν το μπλουμ και μετά φυσικά (αλλά είχα μαζί μου και ένα σελτεδάκι για ανάγκη). Για να καταλάβεις είχα έτοιμη την τσάντα της σαν να πηγαίναμε βόλτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλες. κι εγώ σκεφτόμουνα το φαγητό της την ημέρα της βάφτισης. μεσημεριανό τρώει κατα τις 2.30 και κατα τις 6.30 κρέμα. εκείνη όμως ακριβώς την ώρα είανι η βάφτιση και για να φτασουμε στην εκκλησία πρέπει να φύγουμε στις 5 από το σπίτι. αυτό που σκεφτόμουνα είανι να φαέι την κρεμα της μόλις φτάσουμε στην εκκλησία 5.30- 6 παρά. και λέω κρέμα που είανι πιο πηχτή από το γαλά και πιο ευκολοχόνευτη, νομίζω. εμένα βέβαια με προβληματίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τοα γεγονός της νύστας. 7.30 με 8 την πιάνει μία τρομερή νύστα, δεν κρατιέται. κλάμα...γκρίνια... στη διαδρομή σίγουρα θα κοιμηθεί, αλλα δεν θα της φτάσει. όταν κλείσαμε όωρα για βάφτιση, δεν είχαμε ξεκινήσει φαγητό και δεν ήξερα το πρόγραμμα. ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για το φαγητό δεν ξέρω (τι πρέπει να φάει) κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Φροντίστε να μην πεινάνε.

Όσο για τη νύστα, από την υπερένταση που έχουν με τόσο κόσμο να τα τσιμπολογάει και τον παπά να τα φυσάει και να τα φτύνει, δε νομίζω ότι πρόκειται να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω!και εμενα γινεται η βαπτιση 12.00 και ελεγα να του δωσω την φρουτοκρεμα κατα τις 11 παρα.ετσι ωστε να μην πειναει...αλλα με τον υπνο τι κανουμε??? επισης τι να του παρω για φαγητο μετα στο τραπεζι???

λεω να του παρω ενα βαζακι βολτας (τα γνωστα της NESTLE)..

και οτι τσιμπολογισει απο εκει....πατατουλα..κα. με τον υπνο τι θα κανουμε?

αν ειναι σε υπερενταση..με τοσο κοσμο...+χαμο..που θα τον πλαγιασουμε??θα αρχισει τισ γρινιες...και δεν ξερω τι θα γινει...ουφ!

YV9Hp2.png

432968wwi0anufp3.gif

Link to comment
Share on other sites

ELE,

μην αγχώνεσαι. Όλα θα είναι τέλεια.

 

Συνήθως κοιμούνται μετά τη βάπτιση οπότε θα διασκεδάσετε και εσείς. Πάρτε μαζί σας το καρότσι και ξαπλώστε το για να κοιμηθεί.

Η Ελένη μου, δεν κοιμήθηκε καθόλου. Χαιρετούσε και έστελνε φιλάκια σε όλο τον κόσμο. Περιττό να σου πω ότι έκλαιγε όση ώρα ήμασταν στην εκκλησία και όλοι μου έλεγαν ότι μετά θα ξεραθεί στον ύπνο.

Ναι καλά! Το κοριτσάκι μου έκανε δημόσιες σχέσεις.

 

Και στο τραπέζι της έδωσα γάλα αλλά δεν το ήπιε όλο.

Link to comment
Share on other sites

Να έχει φάει τουλάχιστον 1.30 ώρα πριν κατά τη γνώμη μου, να έχει κοιμηθεί για να είναι ξεκούραστο, και να μην ξεχάσεις αυτό με το νερό (και με την πάνα, φυσικά). Ο δικός μου δεν έχει ξαναπιεί τόσο νερό στη ζωή του!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εγώ και στους δύο μου γιούς η βάπτιση ήταν στις 12 το μεσημέρι. Και κατά τις 11 το πρωί έφαγαν τα φρούτα τους και αμέσως ξεκινήσαμε για την εκκλησία.

Πρόβλημα εμετού δεν αντιμετώπισα σε κανένα παιδί (δεν ξέρω αν πρόκειται για πολύ μικρό βρέφος τι γίνεται) αλλά εμένα που ήταν 8 και 10 μηνών όταν τα βάφτισα, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Κοιμήθηκαν και μισή ωρίτσα πριν την βάφτιση μέσα στο αυτοκίνητο, στη διαδρομή, οπότε μετά την ώρα της βάπτισης έχεις ξενοιάσει και από φαγητό και από ύπνο.

Οσο για το άλλαγμα του μωρού, δεν χρειάζετε να έχετε σελτεδάκι μαζί σας. Το μωρό σας το δίνει ο νονός τυλιγμένο στο λαδόπανο και την πετσέτα, οπότε πάνω σε αυτά το αλλάζεις, το σκουπίζεις και το ντύνεις.

Επλίζω να σας πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

αχ, αχ... τι να πω κι εγώ, η γιαγιά της μικρής έχει κάνει τάμα να πάμε και στην λειτουργία της Κυριακής πριν την βάφτιση, οπότε μάλλον θα πρέπει να είματε εκκλησία απο τις 9, η βάπτιση στις 11.00 και μετά για φαγητό. Εγώ τι κάνω μου λέτε τόσες ώρες εκτός σπιτιού;;;; Να της πω ότι δεν πάω στην εκκλησία για τεχνικούς λόγους δεν είναι γαιδουριά;; :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε παιδί μου, το τάμα όλοι μαζί το κάνατε; Αν θέλει, ας πάει μόνη της στην εκκλησία να εκπληρώσει το τάμα και εσείς πάτε αργότερα. Άμα της εξηγήσεις τα πρακτικά προβλήματα που θα προκύψουν, δε θα καταλάβει; Δε θα καταλάβει ότι είναι και κρίμα, στο κάτω-κάτω, για το μωρό, να το "σέρνετε" τόσες ώρες, να του χαλάσετε το πρόγραμμα και να υποστεί και την "ταλαιπωρία" της βάφτισης;

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε παιδί μου' date=' το τάμα όλοι μαζί το κάνατε; Αν θέλει, ας πάει μόνη της στην εκκλησία να εκπληρώσει το τάμα και εσείς πάτε αργότερα. Άμα της εξηγήσεις τα πρακτικά προβλήματα που θα προκύψουν, δε θα καταλάβει; Δε θα καταλάβει ότι είναι και κρίμα, στο κάτω-κάτω, για το μωρό, να το "σέρνετε" τόσες ώρες, να του χαλάσετε το πρόγραμμα και να υποστεί και την "ταλαιπωρία" της βάφτισης;[/quote']

 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου! Εδώ εγώ σκέφτομαι ότι την μέρα εκείνη που θα πρέπει να βαφτώ και να χτενιστώ, με τόσο κόσμο στο σπίτι, το παιδί θα τρελαθεί μάλλον!

Κανέναν δεν θα αφήσω να έρθει σπίτι μου έκτος από την κολλητή μου που θα με βοηθήσει και με το παιδί, να το κρατάει λίγο τις στιγμές που θα τρέχω να ετοιμαστώ! Η θα προσπαθήσω να τα έχω όλα έτοιμα από την προηγούμενη μέρα και να μην κάνω τίποτε άλλο την συγκεκριμένη ημέρα!

Τι θα πρωτοπρολάβεις βρε κούκλα μου?????

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

αχ, αχ... τι να πω κι εγώ, η γιαγιά της μικρής έχει κάνει τάμα να πάμε και στην λειτουργία της Κυριακής πριν την βάφτιση, οπότε μάλλον θα πρέπει να είματε εκκλησία απο τις 9, η βάπτιση στις 11.00 και μετά για φαγητό. Εγώ τι κάνω μου λέτε τόσες ώρες εκτός σπιτιού;;;; Να της πω ότι δεν πάω στην εκκλησία για τεχνικούς λόγους δεν είναι γαιδουριά;; :oops::oops::oops:

 

papi , μόνο που το διάβασα αγχώθηκα!!!

θα συμφωνήσω με ότι έγραψε η karfori's baby και η artemis

 

πρώτα απ'όλα πρώτη φορά ακούω να κάνει τάμα ένα άτομο και να πρέπει να "τρέχει" κι άλλους δέκα μαζί του!!! :D είναι δυνατόν?!!?

..........και προβληματίζεσαι κιόλας αν είναι γαιδουριά? :o

 

αν ήμουν στην θέση σου θα της έλεγα ευγενικά και χαμογελώντας ότι προφανώς αστειεύεται... :)

κι αν έλεγε όχι , θα της έλεγα

ότι αν ο στόχος της τότε ήταν απλά να με τρομάξει, τον πέτυχε!!! :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα προσπαθήσεις να περάσεις ένα ήρεμο πρωινό. Τί εκκλησία? Το παιδί άλλωστε δεν μπορεί να πάει εκκλησία, δεν είναι βαφτισμένο. Papi, στείλε τους όλους εκκλησία, κάτσε σπίτι σου, βάψου, στολίσου, γιατί το βλέπω, στη βάφτιση θα είναι όλοι φρέσκοι, φρέσκοι κι εσύ ένα ράκος. Δικαιολογία δεν χρειάζεσαι, όταν σου λένε κάτι παράλογο. Θα υπάρξουν και άλλες Κυρικές, κοριστάκι!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μπορεί να πάει στην εκκλησία δεν ισχύει, μην το φέρεις σαν επιχείρημα. Η μαμά ή η πεθερά έκαναν το τάμα? Εγώ λέω να πας στην εκκλησία κανένα 10λεπτο πριν τελειώσει η λειτουργία για να μην έχετε δράματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...