Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΕΝΕΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ


Recommended Posts

Μόλις μπήκα στο 2ο μήνα αισίως της εγκυμοσύνης μου και προς το τέλος του Φλεβάρη θα κάνω την αυχενική διαφάνεια. Μέχρι τότε η γυναικολόγος μου μου δωσε μια σειρά εξετσεων να κάνω αίματος, ούρων και γυναικολογικές....αυτές η αλήθεια είναι δεν τις πολυκατάλαβα...γιατι να κάνω γυναικολογικές αφού τον οκτώβρη εκανα παπ τέστ και μαλιστα της εξελιγμένης μορφής και όλα ήταν σούπερ.Μήπως ειναι όντως μια διαδικασία ρουτίνας και όντως στο πακέτο προγενετικού ελέγχου?ή θέλουν να μας φάνε τα λεφτά??όχι οτι δεν εμπιστευομαι την γιατρινα μου αλλα με τα εξτρα εχει ενα θέμα παραπάνω...για πείτε μου εσεις στον προγενετικό έλεγχο κάνατε και γυναικολογικές εξετάσεις???

NhLbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα λοιπον εγω εκανα τεστ παπ αρχες Νοεμβριου εμεινα εγκυος 20 του μηνα.οταν ημουν 7 εβδομαδων πηγα για υπερυχο και τον ρωτησα αν περα απο τις εξ αιματος και ουρων επρεπε να ξανακανω τεστ παπ (ειμαι ασχετη βλεπεις) γελασε και μου ειπε αν εχεις χρηματα για πεταμα την κανουμε.ελπιζω να σε βοηθησα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα! Καταρχας σου ευχομαι να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη! Εγω οταν ημουν στην 6η εβδομαδα και πηγα στο γιατρο μου,εκτος απο τις αιματολογικες εξετασεις(που ηταν ενα κατεβατο ολοκληρο) και ουρων, μου εδωσε και μια εξεταση που λεγεται μυκοπλασμα το οποιο σου περνουν κολπικο υγρο και ειναι τελειως ανοδυνη και μεσα σε ολες η πιο φθηνη σε εξεταση! Την συγκεκριμενη αν δεν κανω λαθος την επαναλαμβανεις 6ο με 7ο μηνα κυησης!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

εμένα δε μου έγραψε ο γιατρός γυναικολογικές αλλά είχα κάνει τεστ παπ 2μισι μηνες πριν μεινω έγκυος και ήταν καθαρό. Μου είπε ότι τώρα θα ξανακάνω αφού γεννήσω.Όλα τα άλλα τα έκανα, αίμα ,ούρα, ζάχαρο, σύφιλη, ΑΙDS, τοξόπλασμα, ερυρθά, θυροειδή... ένα σωρό... Ούρα και αίμα για το ζάχαρο, το σίδηρο και το θυροειδή θα κάνω κάθε μήνα (παίρνω Τ4 από πριν), καθώς και πίεση θα μου μετράει η μαία κάθε μήνα. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Είμαι νέα στο forum και πριν από 2 εβδομάδες έμαθα τα ευχάριστα νέα. Το άγχος μου όμως είναι φοβερό. Πού θα βρω γιατρό, που θα γεννήσω,πόσο κοστίζει ο προγεννητικός έλεγχος? Τα έχω παίξει...Είμαι άνεργη, οπότε προσανατολιζόμαστε σε δημόσιο μαιευτήριο. Μπορεί κάποια από εσάς που έχετε λίγη εμπειρία παραπάνω , να απαντήσει κάποια από τα ερωτήματά μου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λενα, μην αγχωνεσαι.. σου ευχομαι αρχικα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη..

αν εχεις ασφαλεια, θα κανεις ολες τις εξετασεις μεσω ασφαλειας.. π.χ. ΙΚΑ, θα πηγαινεις στα κεντρα μητερας παιδιου, οι γυναικολογοι θα σου γραφουν εξετασεις και θα τις κανεις δωρεαν, οι πιο πολλες δικαιολογουνται..

επισης θα βρεις εναν γιατρο σε νοσοκομειο να σε παρακολουθει(υπαρχουν πολλα θεματα για γυναικολογους στο φορουμ) και θα καταγραψει και το ιστορικο σου και ολα θα πανε καλα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Μακάρι να σταματήσουν την απεργία οι γιατροί στο ΙΚΑ γιατί ήδη έχω χάσει ενα ραντεβού την προηγούμενη εβδομάδα και ο καιρός κυλά...Το επόμενο ραντεβού μου ειναι την άλλη Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ελπιζω γιατι και εγω εχω κλεισει ενα (34 εδβδομαδων εγω).. βεβαια εγω δεν προλαβαινω γιατι πλησιαζει ο καιρος και θα κανω τις τελευταιες εξετασεις σε ιδιωτικο..

στο ικα θα σου γραφουν και τα φαρμακα σου(felicin, trofocard κλπ)..

 

παντως για να απαντησω και στη myrto77 ειναι οντως απαραιτητες αυτες οι εξετασεις.. το πρωτο πακετο σε ιδιωτικο, μπορει να φτασει και τα 200ε, εαν εχεις και ψιλουποχονδριο γυναικολογο οπως εγω.. στη συνεχεια γεν. αιματος γεν. ουρων σακχαρο, ουρικο, φεριτινες κλπ, καθε 1μιση μηνα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι νέα στο forum και πριν από 2 εβδομάδες έμαθα τα ευχάριστα νέα. Το άγχος μου όμως είναι φοβερό. Πού θα βρω γιατρό, που θα γεννήσω,πόσο κοστίζει ο προγεννητικός έλεγχος? Τα έχω παίξει...Είμαι άνεργη, οπότε προσανατολιζόμαστε σε δημόσιο μαιευτήριο. Μπορεί κάποια από εσάς που έχετε λίγη εμπειρία παραπάνω , να απαντήσει κάποια από τα ερωτήματά μου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ο

Ο γυναικολογος μου ειναι στο ελενα,μου γραφει τις εξετασεις και τις κανω στο νοσοκομειο,τις πληρωνω(ο προγεννητικος ειχε 250)και τα παιρνω τα περισσοτερα πισω απο το ικα(νομιζω το 75%),ειτε πας στο γυν του ικα στις γραφει και τις κανεις με ρντβ στα εργαστηρια του ικα!

Αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις πληροφοριες και για γιατρους και για δημοσια μαιευτηρια!

Το ελενα παντως ειναι πολυ καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...