Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρες απορίες.... Βραστήρας Θερμός Αποστείρωση


Recommended Posts

1.πότε μπορούμε να βραζουμε το νερό στον βραστήρα κ οχι στην κατσαρόλα?

 

2.το νερο στο θερμος πρεπει να το βαζουμε σε θερμοκρασια βρασμου ή μπορουμε να το αφησουμε να κρυωσει λιγακι?

 

3.η αποστειρωση ποτε σταματαει?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτερων36_1_21.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Εγώ το νερό το βράζω στο βραστήρα αφότου κλείσαμε τον 6ο μήνα. Αν θυμάμαι καλά δηλαδή κάπου εκεί στα μέσα του 7ου.

2. Νομίζω πως μπορείς να το αφήσεις να κρυώσει. Αν και εγώ σχεδόν πάντα το βάζω αμέσως μόλις βράσει, ξέρω όμως πολλές φίλες που το αφήνουν να φτάσει στην κατάλληλη θερμοκρασία για να είναι έτοιμο για το γάλα ή την κρέμα.

3. Κανονικά απ' ό,τι μου είπε η παιδίατρος, η αποστείρωση δεν έχει πλέον νόημα αφότου το παιδί αρχίζει τις τροφές γιατί δεν αποστειρώνεις κουτάλια και πιάτα, συνεπώς το παιδί "τα παίρνει τα μικροβιάκια του" ούτως ή άλλως. Εγώ όμως καθότι ολίγον τι υστερική με την απολύμανση, και φοβούμενη (χωρίς λόγο απ' ό,τι με διαβεβαιώνουν) τα μικρόβια από το γάλα, αποστειρώνω μπουκάλια και πιπίλες ακόμη :oops::oops: (10ος μήνας). Ακόμη και το νερό που πίνει το βράζω πρώτα και μετά το αφήνω να κρυώσει. Δεν του έχω δώσει ακόμη κατευθείαν από τη βρύση.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,το διαφορα εχει το βρασιμο του νερου στον βραστηρα απο οτι στην κατσαρολα?????? :shock: Και στις 2 περιπτωσεις δεν βραζει το νερο?????

Στην κλινικη που γεννησα παντως,σε βραστηρα το βραζαν το νερο για ναδωσουν τσαι ή γαλα στα μωρα!

Οσο για την αποστειρωση,απο την στιγμη που βαζουν στο στομα,παιχνιδια και που τρωνε στερεες τροφες,παυει να εχει νοημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το νερό μέχρι τη στιγμή που άρχισε το φρεσκο γάλα το έβραζα σε κατσαρολάκι συνήθως ο βραστήρας αν δεν ξεπλυθεί αμέσως μαζεύει άλατα. Το έβραζα το αφηνα να κρυώσει τόσο όσο να μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόλις το χρειαστω και το έβαζα στο θερμός.

Την αποστείρωση την σταματήσαμε τον 6ο μήνα μόλις ξεκινήσαμε να τρώμε φαγητά και δεν υπήρχε και νόημα να την συνεχίσουμε από την στιγμή που έβαζε τα παντα στο στόμα της.

Link to comment
Share on other sites

1.πότε μπορούμε να βραζουμε το νερό στον βραστήρα κ οχι στην κατσαρόλα?

απο την πρωτη μερα χρησιμοποιησα βραστηρα.Οσο αναφορα τα αλατα φροντιζεις να τον αδειαζεις εντελως.Εγώ επισης εβραζα μεσα νερο με ξυδι το αφηνα καποιες ωρες και γινονταν καινουριος

 

2.το νερο στο θερμος πρεπει να το βαζουμε σε θερμοκρασια βρασμου ή μπορουμε να το αφησουμε να κρυωσει λιγακΌπως σε βολευει,εγω παντως το εβαζα καυτο και μετα το κρυωνα λιγο στην βρυση

 

3.η αποστειρωση ποτε σταματαει?

Όταν ξεκινησετε κουταλι,απο'κει και περα είναι περιττη

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αποστειρώνω μπουκάλια και πιπίλες ακόμη :oops::oops: (10ος μήνας). Ακόμη και το νερό που πίνει το βράζω πρώτα και μετά το αφήνω να κρυώσει. Δεν του έχω δώσει ακόμη κατευθείαν από τη βρύση.

 

Κάπου είχα διαβασει οτι δεν κανει η αποστειρωση σε τετοια ηλικια ( νομιζω για αντισωματα)

Θυμάμαι οταν ο Θεοφιλος ήταν μωρακι το ιδιο εκανα και γω εβραζα το νερο και δεν επινε ΚΑΘΟΛΟΥ, το λεω στον παιδιατρο και μου λεει " την επομενη φορα που θα διψασεις πιες βρασμενο νερο" παιδια οντως το εκανα και εκτοτε κατευθειαν απ΄τη βρυση.Απ'οτι ξέρω το καλυτερο ειναι νερο βρυσης με ενα πολυ καλο φιλτρο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

1.πότε μπορούμε να βραζουμε το νερό στον βραστήρα κ οχι στην κατσαρόλα?

 

2.το νερο στο θερμος πρεπει να το βαζουμε σε θερμοκρασια βρασμου ή μπορουμε να το αφησουμε να κρυωσει λιγακι?

 

3.η αποστειρωση ποτε σταματαει?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτερων

1. απ την πρώτη μέρα που πας το μωρό απ το νοσοκομείο σπίτι, με την προϋπόθεση ότι καθαρίζεις συχνά τον βραστήρα από τα άλατα του

2. εγώ το έβαζα βραστό αλλά δεν έκλεινα το θερμός, το άφηνα να κρυώσει λίγο

3. είναι ανάλογα με το γιατρό. Εμάς μας την σταμάτησε μόλις πέρασε και τον τρίτο ολόκληρο. 4ων μηνών ξεχάσαμε την αποστείρωση και βρήκαμε την υγεία μας.

Link to comment
Share on other sites

1.πότε μπορούμε να βραζουμε το νερό στον βραστήρα κ οχι στην κατσαρόλα?

 

2.το νερο στο θερμος πρεπει να το βαζουμε σε θερμοκρασια βρασμου ή μπορουμε να το αφησουμε να κρυωσει λιγακι?

 

3.η αποστειρωση ποτε σταματαει?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτερων

1. απ την πρώτη μέρα που πας το μωρό απ το νοσοκομείο σπίτι, με την προϋπόθεση ότι καθαρίζεις συχνά τον βραστήρα από τα άλατα του

2. εγώ το έβαζα βραστό αλλά δεν έκλεινα το θερμός, το άφηνα να κρυώσει λίγο

3. είναι ανάλογα με το γιατρό. Εμάς μας την σταμάτησε μόλις πέρασε και τον τρίτο ολόκληρο. 4ων μηνών ξεχάσαμε την αποστείρωση και βρήκαμε την υγεία μας.

 

ακριβώς τα ίδια κι εμείς. αποστείρωση μέχρι και τους 3 μήνες.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιουσα βραστηρα απο την πρωτη στιγμη και τον καθαριζα

παρα πολυ συχνα για να μην πιανει αλατα.

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να χρησιμοποιω το νερο της βρυσης με ενα καλο φιλτρο και οτι δεν χρειαζεται να βραζω το νερο.

Μην σας φαινεται παραξενο, ισως στα μερη μας τα νερα να ειναι διαφορετικα τι να πω? Εγω ομως συνεχιζα να το βραζω το νερο μεχρι περιπου εξι μηνων.

Θερμος δεν χρησιμοποιησα οποτε δεν μπορω να απαντησω.

Αποστειρωνα για ενα μηνα περιπου και μετα καθε εβδομαδα εβραζα τις

θηλες μονο.

Οσον αφορα το νερο που του εδινα για να πιει ποτε δεν του εδινα βρασμενο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,το διαφορα εχει το βρασιμο του νερου στον βραστηρα απο οτι στην κατσαρολα?????? :shock: Και στις 2 περιπτωσεις δεν βραζει το νερο?????

 

Η πρώτη παιδίατρος που είχα μου είχε πει, όταν βέβαια ακόμη το μωρό ήταν πολύ μικρό, να βράζω το νερό για πέντε λεπτά στο κατσαρολάκι και να μην χρησιμοποιήσω βραστήρα γιατί λέει το νερό στο βραστήρα δε φτάνει στη θερμοκρασία βρασμού, αλλά φαινιμενικά μόνο βράζει. Δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει κάτι τέτοιο, αλλά όταν σου το λέει ο γιατρός δεν το λαμβάνεις υπόψη σου? Ξέρω και γω, τι να πω?

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη,το διαφορα εχει το βρασιμο του νερου στον βραστηρα απο οτι στην κατσαρολα?????? :shock: Και στις 2 περιπτωσεις δεν βραζει το νερο?????

 

Η πρώτη παιδίατρος που είχα μου είχε πει, όταν βέβαια ακόμη το μωρό ήταν πολύ μικρό, να βράζω το νερό για πέντε λεπτά στο κατσαρολάκι και να μην χρησιμοποιήσω βραστήρα γιατί λέει το νερό στο βραστήρα δε φτάνει στη θερμοκρασία βρασμού, αλλά φαινιμενικά μόνο βράζει. Δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει κάτι τέτοιο, αλλά όταν σου το λέει ο γιατρός δεν το λαμβάνεις υπόψη σου? Ξέρω και γω, τι να πω?

Πραγματικα ιδεα δεν ειχα!Ευτυχως λιγες φορες χρειαστηκα βρασμενο νερο,κι αυτες το ειχα βρασει με τον βραστηρα!

Οσο ζεις, μαθαινεις!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,το διαφορα εχει το βρασιμο του νερου στον βραστηρα απο οτι στην κατσαρολα?????? :shock: Και στις 2 περιπτωσεις δεν βραζει το νερο?????

 

Η πρώτη παιδίατρος που είχα μου είχε πει, όταν βέβαια ακόμη το μωρό ήταν πολύ μικρό, να βράζω το νερό για πέντε λεπτά στο κατσαρολάκι και να μην χρησιμοποιήσω βραστήρα γιατί λέει το νερό στο βραστήρα δε φτάνει στη θερμοκρασία βρασμού, αλλά φαινιμενικά μόνο βράζει. Δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει κάτι τέτοιο, αλλά όταν σου το λέει ο γιατρός δεν το λαμβάνεις υπόψη σου? Ξέρω και γω, τι να πω?

 

σορρυ για αυτό και χωρίς παρεξήγηση αλλά η πρώτη παιδίατρος που είχες δεν πρέπει να τα πήγαινε και πολύ καλά με την εξέλιξη και την τεχνολογία

 

δεν υπάρχει "φαινομενικό" σημείο βρασμού... το νερό ή βράζει ή δεν βράζει

κι απ τη στιγμή που φτάσει να κάνει μπουρμπουλήθρες, τότε βράζει!

βγάζει ατμούς!! τι είναι οι ατμοί δλδ αφού δεν βράζει?

 

μην κάνετε τη ζωή σας πιο δύσκολη απ όσο ήδη είναι με ένα μωρό...

η επιστήμη μας βοηθάει με την εξέλιξη της στα τεχνολογικά προϊόντα και είναι κρίμα να είμαστε τεχνοφοβικοί και να μην βοηθιόμαστε και να ταλαιπωρούμαστε χωρίς λόγο

:D

Link to comment
Share on other sites

 

 

δεν υπάρχει "φαινομενικό" σημείο βρασμού... το νερό ή βράζει ή δεν βράζει

κι απ τη στιγμή που φτάσει να κάνει μπουρμπουλήθρες, τότε βράζει!

βγάζει ατμούς!! τι είναι οι ατμοί δλδ αφού δεν βράζει?:D

 

Φυσικά και δεν υπάρχει "φαινομενικό" σημείο βρασμού.

ΟΜΩΣ, για πλήρη αποστείρωση -να σκοτωθούν όλα τα μικρόβια- δεν αρκεί το νερό να φτάσει σε θερμοκρασία βρασμού. Χρειάζεται να παραμείνει σε αυτήν για μερικά λεπτά. Ο βραστήρας σταματάει τη λειτουργία του μόλις το νερό βράσει και ο βρασμός σταματάει...

Αυτή είναι η επιστημονική απάντηση για το θέμα. :wink:

Όσο για το χρονικό διάστημα της αποστείρωσης ο δικός μας παιδίατρος λέει μέχρι τους 2 μήνες :) Μετά ούτως ή άλλως το παιδί βάζει χέρια και πράγματα στο στόμα :?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση? γιατι δηλαδη να χρησιμοποιουμε βραστηρα? αφου το νερο θα πρεπει να βραζει ας πουμε 10 λεπτα. ο βραστηρας ειναι χρησιμος οταν θελουμε να βρασουμε γρηγορα νερο και για να κανουμε οικονομια στο ρευμα. για τα μωρα που χρησιμευει?? :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση? γιατι δηλαδη να χρησιμοποιουμε βραστηρα? αφου το νερο θα πρεπει να βραζει ας πουμε 10 λεπτα. ο βραστηρας ειναι χρησιμος οταν θελουμε να βρασουμε γρηγορα νερο και για να κανουμε οικονομια στο ρευμα. για τα μωρα που χρησιμευει?? :oops:

Χρησιμευει στο να βρασεις νερο για να ετοιμασεις γαλα-σκονη ή τσαι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εχω και εγω 2 αποριες:

δινω στο μικρο βρασμενο νερο ,το βραζω το κρυωνω και δινω στο μικρο,ποση ωρα μπορει να μεινει στο μπουκαλι το βρασμενο νερο;

αποστειρωνω στην κατσαρολα.οταν βγαζω τα μπιμπερο απο την κατσαρολα τα αφηνω αποσυναρμολογημενα να στεγνωσουν τελειως και μετα τα βαζω στο ψυγειο ή τα τιναζω τα συναρμολογω και τα βαζω στο ψυγειο;

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση - αφου βαζουμε το νερο στο θερμος το οποιο δεν ειναι αποστειρωμενο, δεν χαλαει η αποστειρωση ? Το θερμος πως το καθαριζουμε - αποστειρωνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση - αφου βαζουμε το νερο στο θερμος το οποιο δεν ειναι αποστειρωμενο, δεν χαλαει η αποστειρωση ? Το θερμος πως το καθαριζουμε - αποστειρωνουμε ?

 

Εμάς ο γιατρός μας είπε δυο φορές τη μέρα να βάζω στο θέρμος βρασμένο νερό , να το κουνάω και μετά να το χύνω. Έτσι ξεπλένεται από τα άλατα. Τώρα τι να σου πω!Εγώ αυτό και προς το παρόν είμαστε εντάξει. Καμιά άλλα ιδέα κορίτσια? :P

 

Link to comment
Share on other sites

Στο θερμός βάζω μία φορά την ημέρα η ανά δύο μέρες ξύδι με βραστό νερό, το αφήνω κάνα δεκάλεπτο και μετά το ξεπλένω πολύ καλά μέχρι να ξεμυρίσει. Το ξύδι εξαφανίζει τα άλατα κι έτσι το θερμός παραμένει καθαρό συνέχεια.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ βραστήρα

Ο παιδίατρος μου είπε στον βραστήρα να βράζω δυο φορές το νερό. Το βράζω μια φορά- κρυώνει και το ξαναβράζω. Το νερό διατηρήτε -λέει- 24 ώρες, εγώ βέβαια το κρατάω λιγότερες ώρες. Από αυτό το νερό (ο βραστήρας μου είναι χωρητικότητας 1 λιτρου) θα κανει 3-4 γεύματα το μωρό μου. Δηλαδή μπορεί να βράσει το ίδιο νερό 3 και 4 φορές.

Ο γιατρός μου έδωσε το οκ για αυτό αλλά θα ήθελα να διαβάσω και την δική σας άποψη.

Τα άλατα κι εγώ τα καθαρίζω με ξύδι.

Το θερμός -μου είπε- απαραίτητα να αποστειρώνεται, γιαυτο χρησιμοποιούμε τα θερμός που είναι από μέταλο(που μπορούμε να τα βράσουμε σε κατσαρόλα) και όχι αυτά που έχουν πλαστικά μέρη.

Επίσης για κάποια φίλη που γράφει σχετικά δεν χρειάζεται να στραγγίζουμε τα νερά στα μπουκάλια που είναι από την αποστείρωση. Τα αφήνουμε λίγο να κρυώσουν και μετά στο ψυγείο.

Εγώ πάντως 3 μήνων τώρα που πήγε το μικρούλι αυτά κάνω από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε (και στη κλινική βραστήρα χρησιμοποιούσαν) και δόξα το θεό δεν φάνηκε να την πειράζει την μικρή μου.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ zwza!

δηλαδή οταν βγαζω τα μπιμπερο απο την κατσαρολα τα συναρμολογω,τα αφηνω να κρυωσουν λιγο και τα βαζω στο ψυγειο;

 

Εγώ τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτή!Και εγώ για το ψυγείο δεν ήξερα!Για πείτε ρε κορίτσια!

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ zwza!

δηλαδή οταν βγαζω τα μπιμπερο απο την κατσαρολα τα συναρμολογω,τα αφηνω να κρυωσουν λιγο και τα βαζω στο ψυγειο;

ακριβώς!! Οι σταγόνες που έχουν μέσα τα μπουκάλια δεν μας πειράζουν γιατί έτσι και αλλιώς είναι αποστειρωμένες.

 

 

Εγώ τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτή!Και εγώ για το ψυγείο δεν ήξερα!Για πείτε ρε κορίτσια!

Τα μπουκάλια διατηρούν την αποστείρωση όσο ο αποστειρωτής είναι κλειστός.

Από τη στιγμή που θα ανοίξεις το καπάκι του αποστειρωτή για να βγάλεις ένα μπουκάλι και θα το ξανακλείσεις με τα υπόλοιπα μουκάλια μέσα, παύει να υφίσταται πλέον η αποστείρωση. Τουλάχιστον σε μένα αυτό είπε ο παιδίατρος αλλά όπως διαβάζω οι γνώμες των παιδιάτρων διϊστανται σε πολλά θέματα οπότε γιατί δεν ρωτάς και το δικό σου να δεις ποια είναι η θέση του. Προσωπική μου άποψη πάντως, δεν χάνεις και τίποτα να τα έχεις μέσα στο ψυγείο, φυσικά όχι περισσοτερο από 24 ώρες, για περισσότερη ασφάλεια.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...