Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιθυμια/Αναγκη για στερεη τροφη?


Recommended Posts

Θα ηθελα τα φωτα σας.Ο μπεμπης μου ειναι 5 μηνων και κατι ημερων και θηλαζει αποκλειστικα.Οπως ανεφερα και σε αλλο topic εδω και εικοσι μερες ξυπναει 3-4 φορες την νυχτα κλαιγοντας γοερως και αναγκαζομαι να τον θηλαζω γιατι δεν σταματαει διαφορετικα.Στο σημειο αυτο να σημειωσω οτι πριν ξεκινησει αυτο το χούι κυμοταν ενα 8ωρο γεματο τα βραδια.

Αυτο ομως που κανει εντυπωσει ειναι οτι οταν τρωω και τον εχω αγκαλιαμε κοιταει με φανερο ενδιαφερον,θελει να πιασει ναυτο που τρωει και οταν κατευθυνω το κουταλι προς αυτον ανοιγει το στομα του.

Επειδη την Δευτερα θα παμε για εμβολιο στην παιδιατρο και θα της αναφερω και τα ξαφνικα ξυπνηματα και το ενδιαφερον του (αν εχω αντιληφθει σωστα) για τις στερεες τροφες και αυτη θα μου προτεινει εισαγωγη στις στερεες διοτι δεν ειναι και καμια φοβερη φαν του θηλασμου, εσεις τι θα μου προτεινατε να κανω να συνεχισω τον θηλασμο μεχρι να συμπληρωσει τους 6 μηνες ή να εισαγω τροφες ?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


sporiklos,εγω δεν θηλασα...

και παρολαυτα σε στερεες μπηκαμε 5 μηνων και 20 ημερων.

πιστευω οτι αφου το παιδακι σου ειναι ηδη 5 μηνων και καποιων ημερων δεν θα παθει τιποτε αν συμπληρωσεις και τους 6 μηνες...δεν νομιζω οτι θα εχει καποια διαφορα να ξεκινησεις νωριτερα!!

εκτος αν νομιζεις οτι δεν θα ξαναδιαταραχτει ο υπνος του μωρου(που μακαρι να ηρεμησει το παιδακι σου,για να ηρεμησεις κι εσυ...ξερω απο ξυπνηματα).

Απο την αλλη στο εξωτερικο ξεκινανε τις στερεες απο 4 μηνων....

Δεν νομιζω λοιπον να υπαρχει μπουσουλας...!!!

Link to comment
Share on other sites

sporiklos,

 

εμενα ο μικρος που θηλαζε αποκλειστικα ολα τα γευματα του μεχρι 6 μηνων (ακομα συνεχιζει θηλασμο, αλλα εχουμε βαλει και τις στερεες) κοιμοταν 8 απογευμα με 8 το πρωι.

 

Με το που μπηκε το πρωτο γευμα (6 μηνων και 1 ημερας)...πανε τα παλια μεγαλεια! Παλι κοιμαται κατι τις 8, αλλα ξυπνει απο τις 4 ως τις 6. Πιθανως να ειναι τυχαιο γεγονος, αλλα εγω νομιζω οτι ειναι απο την αλλαγη της διατροφης.

 

Οσο για το ενδιαφερον που λες, ειναι πολυ φυσιολογικο. Ειναι η ηλικια του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

sporiklos,εγω δεν θηλασα...

και παρολαυτα σε στερεες μπηκαμε 5 μηνων και 20 ημερων.

πιστευω οτι αφου το παιδακι σου ειναι ηδη 5 μηνων και καποιων ημερων δεν θα παθει τιποτε αν συμπληρωσεις και τους 6 μηνες...δεν νομιζω οτι θα εχει καποια διαφορα να ξεκινησεις νωριτερα!!

εκτος αν νομιζεις οτι δεν θα ξαναδιαταραχτει ο υπνος του μωρου(που μακαρι να ηρεμησει το παιδακι σου,για να ηρεμησεις κι εσυ...ξερω απο ξυπνηματα).

Απο την αλλη στο εξωτερικο ξεκινανε τις στερεες απο 4 μηνων....

Δεν νομιζω λοιπον να υπαρχει μπουσουλας...!!!

 

περισσοτερο φοβαμαι μηπως διαταραχτει η παραγωγη γαλατος γιατι διαβασα στο forum οτι οι στερεες τροφες εχουν συμπληρωματικο ρολο ως προς τον θηλασμο ακομα και μετα τους 6 μηνες (αν εχω καταλαβει σωστα:confused:).

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

sporiklos,

 

εμενα ο μικρος που θηλαζε αποκλειστικα ολα τα γευματα του μεχρι 6 μηνων (ακομα συνεχιζει θηλασμο, αλλα εχουμε βαλει και τις στερεες) κοιμοταν 8 απογευμα με 8 το πρωι.

 

Με το που μπηκε το πρωτο γευμα (6 μηνων και 1 ημερας)...πανε τα παλια μεγαλεια! Παλι κοιμαται κατι τις 8, αλλα ξυπνει απο τις 4 ως τις 6. Πιθανως να ειναι τυχαιο γεγονος, αλλα εγω νομιζω οτι ειναι απο την αλλαγη της διατροφης.

 

Οσο για το ενδιαφερον που λες, ειναι πολυ φυσιολογικο. Ειναι η ηλικια του.

 

 

Τι λες τωρα? Δηλαδη τωρα ξυπναει τα βραδια ανα δυο ωρες με την εισαγωγη στερεων τροφων θα ξυπναει καθε μια?

Δεν θα το αντεξω!Θα πηδηχτω απο παραθυρα, πορτες μεχρι και κλειδαροτρυπες!:lol::lol::lol:

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα να περιμενω να συμπληρωσει τους 6 μηνες ή δεν πειραζει να μπουμε στις στερεες και λιγο νωριτερα?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια ειχα κ εγω γιατι κ οδικος μου ειναι 5 απο χθες,αλλα να σου πω...ολες μου ειπανε να περιμενω κ αυτο θα κανω....σε ενα μηνα θα ξεκινησω ρυζαλευρο με δικο μου γαλα.Αντεξες μεχρι τωρα...κανε λιγη υπομονη:D!Αυτο το συστηνει ο παγκ. οργ. υγ. ειναι καλυτερα,αν κ δε ξερω γιατι ,το ακολουθω πιστα!Υπαρχει καποιος αλλος λογος ομως που θελεις να το κανεις?Εμενα ο μικρος απο το 4ο εκανε σα τρελλος οταν τρωγαμε κ μια μερα αρπαξε το χερι της μανας μου που ετρωγε πατατες κ η εξυπνη τον αφησε να τη γλυψει...Τουρκος εγινα:evil::evil::evil:!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δε πειραζει βρε κοριτσι,αλλοι τα ξεκινανε απο το τριτο,ειναι δικη σου αποφαση ομως...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα να περιμενω να συμπληρωσει τους 6 μηνες ή δεν πειραζει να μπουμε στις στερεες και λιγο νωριτερα?

 

εγω παντως θα περιμενα να γινει 6 μηνων!!!

Μην φοβασαι βρε....

αλλωστε τα μωρακια μας εχουν κι αλλους λογους που μπορει να ξυπνανε τα βραδυα...

αλματα,δοντακια κλπ κλπ

Υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι οσο για το ξυπνημα...εμεις δε κοιμομαστε!:DΑλλα δε νομιζω να φταιει ο θηλασμος.Παντως αν νομιζεις οτι ξεκινοντας τις στερεες θα σταματησει να ξυπναει....πολλες μαμαδες λενε οτι το πιστευανε κ η ιστορια τις διεψευσε...οποτε δε μπορεις να ξερεις!Μπορει να περναει κανενα αλμα αναπτυξης...εμενα ο μικρος τη νυχτα οταν ξυπναει μιλαει μεσα στο υπνο του οπως οταν παιζει κ προσπαθει να γυρισει,οτι κανει κ τη μερα που παιζει κ στο τελος κουτπυλαει κ ξυπναει,100 φορες τη βραδια!Οτι κ να του δωσω δε προκειται να του το κοψω....:lol:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λες τωρα? Δηλαδη τωρα ξυπναει τα βραδια ανα δυο ωρες με την εισαγωγη στερεων τροφων θα ξυπναει καθε μια?

Δεν θα το αντεξω!Θα πηδηχτω απο παραθυρα, πορτες μεχρι και κλειδαροτρυπες!:lol::lol::lol:

 

Οχι μωρε, στο δικο μου ετυχε ετσι. Αλλα αν το ξερα θα συνεχιζα αποκλειστικο θηλασμο μεχρι το ετος.

 

Εγω θα περιμενα να γινει 6 μηνων. Στη τελικη, αυτα που του προσφερει το μητρικο γαλα δε μπορει να του τα προσφερει αλλη τροφη. Και μη ξεχνας....φρουτα, κρεας και λαχανικα θα εχει την ευκαιρια να φαει σε ολη του τη ζωη. Γαλατακι της μαμας...μονο τωρα! ;)

 

Ποια παιδιατρο εχεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν εχω προβλημα με το ξενυχτι αν ειναι για το καλο του μικρου.Αποψε μαλιστα μου φανηκε οτι το συνηθισα λιγακι:rolleyes:.Οποτε θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και θα επιμεινω να συμπληρωσουμε τους 6 μηνες αν η ιατρος προτεινει το αντιθετο.

 

Ραννια την Βλαχα Βασιλικη εχω παιδιατρο.Ηταν στο Νοσοκομειακο του Ριου υπευθυνη του παιδοογκολογικου. Για να μην εκθεσω και την γυναικα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειναι κατα του θηλασμου απλα στην πρωτη δυσκολια μου προτεινε συμπληρωμα αλλα το παρεβλεπα.

 

Παντως και εγω να περιμενω ειχα σκοπο απλα ηθελα επιβεβαιωση.Ευχαριστωωωωω!:)

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τα φωτα σας.Ο μπεμπης μου ειναι 5 μηνων και κατι ημερων και θηλαζει αποκλειστικα.Οπως ανεφερα και σε αλλο topic εδω και εικοσι μερες ξυπναει 3-4 φορες την νυχτα κλαιγοντας γοερως και αναγκαζομαι να τον θηλαζω γιατι δεν σταματαει διαφορετικα.Στο σημειο αυτο να σημειωσω οτι πριν ξεκινησει αυτο το χούι κυμοταν ενα 8ωρο γεματο τα βραδια.

Αυτο ομως που κανει εντυπωσει ειναι οτι οταν τρωω και τον εχω αγκαλιαμε κοιταει με φανερο ενδιαφερον,θελει να πιασει ναυτο που τρωει και οταν κατευθυνω το κουταλι προς αυτον ανοιγει το στομα του.

Επειδη την Δευτερα θα παμε για εμβολιο στην παιδιατρο και θα της αναφερω και τα ξαφνικα ξυπνηματα και το ενδιαφερον του (αν εχω αντιληφθει σωστα) για τις στερεες τροφες και αυτη θα μου προτεινει εισαγωγη στις στερεες διοτι δεν ειναι και καμια φοβερη φαν του θηλασμου, εσεις τι θα μου προτεινατε να κανω να συνεχισω τον θηλασμο μεχρι να συμπληρωσει τους 6 μηνες ή να εισαγω τροφες ?

ακριβως τα ιδια!!!!!και στην ηλικια ειμαστε ισα.η μπεμπα μου απο τον 4ο τρελενεται με οτι φαγητο τρωμε,θελει να ορμηξει να τα φαει ολα.ετσι δειχνει τουλαχιστον.δεν ειναι οτι πειναει αλλα η φυσιολογικη περιεργεια να γευτει τα παντα!!!απο τον 5ο τρωει τηλεκοντρολ κινητα πληκτρολογια και αλλα κουμπακια....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ετσι εξερευνουν τα μωρακια το περιβαλλον τους.μην ασησυχεις,μια χαρα ταισμενο τον εχεις τον μπεμπη σου.!!!

οσο για τις στερεες,εμενα η παιδιατρος στον 5ο μηνα μου ειπε να δωσω φρουτοκρεμα,μπισκοτοκρεμα και βανιλια και σιγα σιγα να αποθηλασω.κουκουρουκου δηλδ.την αγνοησα εντελως.συνεχιζω αποκλειστικα τον θηλασμο μεχρι τον 6ο.

:-D:grin:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις γενικές οδηγίες στο βιβλιάριο υγείας του μωρού, θα δεις ότι αναφερει η εναρξη των στερεών τροφών να μη γίνεται πριν τον 6ο μήνα, για τα μωράκια που θηλάζουν. Αυτή είναι και η επίσημη θεση του παγκόσμιου οργανισμού υγείας, της αμερικάνικης παιδιατρικής εταιρίας κλπ και η unicef στα φυλλάδιά της αυτό αναφέρει. Και οι δυο παιδίατροι που είχα το ίδιο μου είχαν πει. Μαλιστα ο νυν παιδίατρός μας μου είπε ότι τα μωρά που θηλαζουν αποκλειστικά ξεκινάνε στερεές στον 6ο χωρίς να αντικαθιστούν γεύματα, ενω τα μωράκια που δε θηλάζουν ξεκινάνε στερεές στον 5ο, και πρέπει οπωσδηποτε να γίνει αντικατάσταση γεύματος γάλακτος με στερεές. Με λίγα λόγια, περίμενε λίγο ακόμα. ;)

 

Μη συνδέεις τον βραδινό ύπνο και τα ξυπνήματα με τη διατροφή του μωρού. Οπως είπε και η φίλη πριν, κι εγώ τον γιό μου τον θηλαζα αποκλειστικά μεχρι 6 μηνών και κοιμόταν όλο το βράδυ χωρίς να ξυπνάει, από 6 μηνών και μετά ξύπναγε κάθε μια-μιαμιση ώρα, θηλαζε 10-15 λεπτά και ξανακοιμόταν. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι που βγήκαν τα πρώτα δόντια, 3 μηνες μετα!

Δε θελω να σε απογοητεύσω, αλλά σε αυτη την ηλικία κανένα πρόγραμμα ύπνου δεν είναι σταθερό!

 

Εχω και μια μπεμπα 5 μηνών. Δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό μας από τον προηγούμενο μήνα. Να φανταστείς, μια μερα την κραταγα αγκαλιά με το ενα χέρι και στο αλλο χέρι κράταγα ενα γιαούρτι, πηγαίνοντας να ταϊσω τον μικρό. Ε λοιπόν η μπέμπα έσκυψε, εχωσε το χέρι της στο γιαούρτι και μετά το πήγαινε κατ ευθείαν στο στόμα! Μ επιασε πανικός βεβαια, γιατί είχα βαλει και μέλι στο γιαούρτι! Τεσπα ήθελα απλά να σου δείξω πόσο ενδιαφέρον δέιχνουμε κι εμείς για τις τροφές. Υπομονή λίγο ακόμα θα πρεπει να κανει η μπουμπού μου και μετά να δω πόσο καλόφαγη θα είναι!

 

Σας αφήνω τωρα γιατί με καλέι το καθήκον!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να κλεισω το θεμα επειδη μολις γυρισα απο την παιδιατρο.Εν ολιγοις μου ειπε οτι το παιδι θα ξεκινησει με λιγο ρυζαλευρο, μετα τον εκτο μηνα, μονο το πρωι και σταδιακα θα του το αυξανω κουταλια κουταλια για τον πρωτο μηνα.Τα νυκτερινα ξυπνηματα τα αποδιδει στις αυξημενες αναγκες του παιδιου για τροφη λογω αναπτυξης.Αποδειξη οτι ενω το υψος του ακολουθει την προσωπικη καμπυλη(βρισκεται στη καμπυλη του 90), το βαρος μειωσε ρυθμο αυξησης.Μου προτεινε λοιπον να τον ταιζω πιο συχνα μεσα στη ημερα μηπως και δεν ξυπναει το βραδυ.Σας ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...