Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Digital scrapbooking


euapap

Recommended Posts

Κορίτσια, ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά έχω δυο απορίες για το picasa:

1ον) πώς τις βρίσκετε όλες αυτές τις υπέροχες φωτογραφίες; με την αναζήτηση; γιατί εγώ προσπάθησα καί όλο κάτι άσχετες βρίσκω...

2ον) με ποιο πρόγραμμα τις επεξεργάζεστε, ώστε να ενσωματώνετε και τις δικές σας φωτογραφιες πχ να τις χρησιμοποιείτε ως φόντο;

 

Ευχαριστώ και ξανά συγγνώμη αν είμαι πολύ άσχετη...

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά έχω δυο απορίες για το picasa:

1ον) πώς τις βρίσκετε όλες αυτές τις υπέροχες φωτογραφίες; με την αναζήτηση; γιατί εγώ προσπάθησα καί όλο κάτι άσχετες βρίσκω...

2ον) με ποιο πρόγραμμα τις επεξεργάζεστε, ώστε να ενσωματώνετε και τις δικές σας φωτογραφιες πχ να τις χρησιμοποιείτε ως φόντο;

 

Ευχαριστώ και ξανά συγγνώμη αν είμαι πολύ άσχετη...

 

 

Εγω δε το κανω τόσο με την αναζητηση , εχω καναδυο που μαρεσουν στα Αγαπημενα και μπαινω στη συνδεδεμενες συλλογές του χρηστη που με οδηγει σε άλλο λεύκωμα κοκ Τα περισσότερα τα βρισκω στην τύχη !!

Τωρα το μαθαινω και δε ξερω τι άλλο να σου πώ !!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Τα λευκώματα στο Picasa δεν είναι δημόσια εκτός αν εσύ το επιλέξεις! αν δεν δημιουργήσεις δημόσιο λεύκωμα, τις φωτογραφίες σου μπορεί να τις δει μόνο όποιος έχει το link (π.χ. αν του στείλεις πρόσκληση ή αν κάποιος είναι τόσο τυχερός και το βρεί μόνος του πράγμα σχεδόν αδύνατο να πετύχει όλο αυτό το μακαρόνι!!!) ... Είναι εργαλείο της google πολύ αξιόπιστο και με πάρα πολλές παραμέτρους όπως π.χ. αυτά που ψάχνεις! Με αυτό θέλω να σου πω οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς ιδιαίτερο φόβο....

 

 

Τα λευκώματα στο Picasa δεν είναι δημόσια εκτός αν εσύ το επιλέξεις! αν δεν δημιουργήσεις δημόσιο λεύκωμα, τις φωτογραφίες σου μπορεί να τις δει μόνο όποιος έχει το link (π.χ. αν του στείλεις πρόσκληση ή αν κάποιος είναι τόσο τυχερός και το βρεί μόνος του πράγμα σχεδόν αδύνατο να πετύχει όλο αυτό το μακαρόνι!!!) ... ΟΝΤΩΣ

Συγγνωμη δε το ηξερα , τωρα μαθαινω και εγω να το χειρίζομαι

Εσυ εχεις δημιουργησει λευκωμα dimibo76 ;;Εγω δε θέλω να βαλω προσωπικές φωτο αλλά να κανω λευκωματα με καποιες εικόνες που μου αρεσουν (σταυροβελονια , βελονάκι κλπ )

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθεια,το θεμα τησ βαπτισησ ειναι τινκερμπελ!αν βρειτε τιποτα για προσκλητηριο,ετικεττεσ,φοντο οτιδηποτε θα ημουν υποχρεη!καθε προσφορα δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

paul beba δε σε ξεχασα !!Μπαινω από τον υπολογιστη της αδελφης μου Βρηκα πολλές εικόνες και θα στις στειλω με πμ όταν πάω σπίτι !

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eirinibyronas

μπορεις να μου βρεις και με θεμα πειρατες και newbaby?

 

σε εχουμε ζαλισει αλλα μας βρηκες καταπληκτικα πραγαμτα!!!

 

Για newbaby τι θέλεις ακριβώς ;Κατασκευες, εικόνες ;Γιατι υπαρχουν πολλά πράγματα !!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Οριστε με μωρα :

 

https://picasaweb.google.com/BABIPOA/LbumSemTTulo#

 

https://picasaweb.google.com/mamelsa3/Bebes#

 

Κατι τετοιο ψαχνεις ;; Θες και ιδεες για κατασκευες για babyshower ;

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

οποια κοπελα μπορεσει να τα επεξεργαστει ας μας πει πως και με ποιο προγραμμα..

θελω κι εγω να φτιαξω το προσκλητηριο της μικρης αλλα δεν ξερω πως..

παντως μπραβο ειρηνη ειναι πολυ ομορφα!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια αμα εχετε φωτοσοπ μπορειτε να τα επεξεργαστειτε. επισης μπορειτε να κατεβασετε το gimp το οποιο ειναι opensource (δωρεαν) και εγκαθισταται ευκολα (εδω το λινκ) και να προσπαθησετε να το κανετε απο κει. ειναι παρομοιο του φωτοσοπ αλλα free(οχι δηλ. πειρατικο η σπασμενο κλπ που ισως σας δημιουργησει προβληματα στον υπολογιστη)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αμα εχετε φωτοσοπ μπορειτε να τα επεξεργαστειτε. επισης μπορειτε να κατεβασετε το gimp το οποιο ειναι opensource (δωρεαν) και εγκαθισταται ευκολα (εδω το λινκ) και να προσπαθησετε να το κανετε απο κει. ειναι παρομοιο του φωτοσοπ αλλα free(οχι δηλ. πειρατικο η σπασμενο κλπ που ισως σας δημιουργησει προβληματα στον υπολογιστη)

Εχω εγκαταστησει το συγκεκριμενο προγραμμα αλλα δεν καταφερνω να βαλω την μια φωτογραφια μεσα στην αλλη. μπορειται να με βοηθησετε σας παρακαλω

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://shabbyprincess.com/downloads.asp

 

απο εδω εφτιαξα κι εγω τις δικες μας προσκλησεις-βιβλιο ευχων και λοιπα...

κατεβασε τα να τα δεις ολα τα sets γιατι δεν τα δειχνει ολα στο thumbnail του δειγματος που χει εκει. εχει πολλαααααα...;):P

 

μηπως ειναι ευκολο να μου πεις σε τι χαρτι εκτυπωσες τις προσκλησεις και το βιβλιο ευχων?

επισης αν ειναι ευκολο επειδη εχω βρει πολυ ωραια σχεδια για την βαπτιση μας στο πικασα , μπορει καποιος να μου πει τι αλλη χρηση μπορω να κανω?δηλ. τα κανω σμικρυνση και τα βαζω σε ενα χαρτι και ετοιμη η προσκληση... (-οχι τοσο απλα φυσικα-).

τι αλλο μπορω να φτιαξω? οποια μαμα εχει χρησιμοποιησει το πικασα ή παρομοια, ας μας δωσει καμια ιδεα...

ευχαριστω πολυ:oops:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για το βιβλιο ευχων το εξωφυλλο, το εδωσα εξω, σε ψηφ. εκτυπωση και μου το τυπωσαν σε αυτοκολλητο, και τους πηγα το βιβλιο που χα αγορασει και μου το κολλησαν γυρω στα 15 ευρω αν θυμαμαι καλα ηταν διασταση Α3.

επισης τις προσκλησεις μου τις τυπωσε φιλος τυπογραφος (χωρις χρεωση) στο τυπογραφειο.

 

christy28 Δε χρησιμοποιω το συγκεκριμενο προγραμμα απλα σας ειπα να το κατεβασετε επειδη ειναι το αντιστοιχο του φωτοσοπ δωρεαν ομως. Το γενικο νοημα ειναι πως εχει μια παλετα που λεγεται layers, (ΣΤΡΩΣΕΙς ΕΙΚΟΝΩΝ)...ΟΠΟΙΑ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΩΤΕΡΟ LAYER ειναι απο πισω απο αυτες που ειναι σε ανωτερο layer ιεραρχικα.

δες καποιο Tutorial στο Youtube γιατι δεν ειναι απο τα πραγματα που μαθαινεται απο δω σιγουρα! tutorial Να πιασεις το νοημα...

 

πχ δες εδω http://www.youtube.com/watch?v=8aR3o7rYdx0.

Λιγο αν ψαξεις τα εργαλεια τι κανουν θα το καταλαβεις ;)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το βιβλιο ευχων το εξωφυλλο, το εδωσα εξω, σε ψηφ. εκτυπωση και μου το τυπωσαν σε αυτοκολλητο, και τους πηγα το βιβλιο που χα αγορασει και μου το κολλησαν γυρω στα 15 ευρω αν θυμαμαι καλα ηταν διασταση Α3.

επισης τις προσκλησεις μου τις τυπωσε φιλος τυπογραφος (χωρις χρεωση) στο τυπογραφειο.

 

εισαι αψογη! ευχαριστω πολυ! :wink:

οποια αλλη μαμα εκανε κατι παρομοιο, ας μας ενημερωσει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αμα εχετε φωτοσοπ μπορειτε να τα επεξεργαστειτε. επισης μπορειτε να κατεβασετε το gimp το οποιο ειναι opensource (δωρεαν) και εγκαθισταται ευκολα (εδω το λινκ) και να προσπαθησετε να το κανετε απο κει. ειναι παρομοιο του φωτοσοπ αλλα free(οχι δηλ. πειρατικο η σπασμενο κλπ που ισως σας δημιουργησει προβληματα στον υπολογιστη)

 

V & a θέλω να σε ρωτήσω αν πρέπει να δώσουμε στοιχεία για να εγκαταστήσουμε το πρόγραμμα, ονοματεπώνυμο, mail κλπ.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οχι, αλλα και να ζηταει κ να το βαλεις δεν ειναι κατι κακο, βασικα αυτο ειναι προγραμμα opensource (ελευθερο λογισμικο το οποιο ο καθενας που επιθυμει μπορει να βελτιωσει προγραμματιστικα ή κατι τετοιο)..Ομως χει περασει πανω απο 1μισι χρονος απο τοτε που ειχα αναγκαστει να το κατεβασω, οποτε δε μπορω να πω σιγουρα πως θυμαμαι ή μπορει απο τοτε να εχει βγει αλλη εκδοση η οποια να σου το ζηταει. Παντως αν σου ζητησει email ας πουμε δεν ειναι τοσο φοβερο.. (αν σου ζητησει πιστωτικη καρτα ειναι το φοβερο ,,,χεχεχχ πλακιτσα! δε θα σας ζητησει....)αλλα εγω αν μου ζητουσε τοτε σιγουρα θα το βαλα και δε μου χει ερθει κανενα email ποτε απο αυτουε οποτε μαλλον δε ζηταει. Αν εχεις προβλημα να δωσεις mail τοτε μπορεις αν σου το ζητησει να σταματησεις την εγκατασταση.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οχι, αλλα και να ζηταει κ να το βαλεις δεν ειναι κατι κακο, βασικα αυτο ειναι προγραμμα opensource (ελευθερο λογισμικο το οποιο ο καθενας που επιθυμει μπορει να βελτιωσει προγραμματιστικα ή κατι τετοιο)..Ομως χει περασει πανω απο 1μισι χρονος απο τοτε που ειχα αναγκαστει να το κατεβασω, οποτε δε μπορω να πω σιγουρα πως θυμαμαι ή μπορει απο τοτε να εχει βγει αλλη εκδοση η οποια να σου το ζηταει. Παντως αν σου ζητησει email ας πουμε δεν ειναι τοσο φοβερο.. (αν σου ζητησει πιστωτικη καρτα ειναι το φοβερο ,,,χεχεχχ πλακιτσα! δε θα σας ζητησει....)αλλα εγω αν μου ζητουσε τοτε σιγουρα θα το βαλα και δε μου χει ερθει κανενα email ποτε απο αυτουε οποτε μαλλον δε ζηταει. Αν εχεις προβλημα να δωσεις mail τοτε μπορεις αν σου το ζητησει να σταματησεις την εγκατασταση.

 

Όχι, δεν έχω πρόβλημα, ίσως τυπικό να είναι. Σε ευχαριστώ πάντως! Θα το κατεβάσω, γιατί προς το παρόν δε με βλέπω να αγοράζω το photoshop, αν και πολύ θα το ήθελα..

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

εισαι αψογη! ευχαριστω πολυ! :wink:

οποια αλλη μαμα εκανε κατι παρομοιο, ας μας ενημερωσει..

 

εγώ ασχολήθηκα για πρώτη φορά με digital επεξεργασία και μπορώ να πω κατάφερα κάποια πράγματα:-), σας βάζω δείγμα από τα "έργα" μου να μου πείτε την γνώμη σας....

wishbookcopy.jpg

 

είναι ένα photobook που ετοιμάζω με θέμα τις διακοπές, το έχω σχεδόν έτοιμο και το μόνο που θα κάνω είναι να το στείλω να μου το εκτυπώσουν, πιστεύω ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα, θα σας ενημερώσω μόλις το παραλάβω.....

 

αααα, τα κιτ που έχω τα έχω κατεβάσει δωρεάν από το shabbyprincess και τα επεξεργάζομαι μέσω photoshop. μου έπερνε ωωωωωωωωώρες μέχρι να φτιάξω μια σελίδα μιας και δεν ήξερα το photoshop, τελικά όμως με την πολλή χρήση το ψηλοχειρίζομαι τώρα και φτιάχνω πολύ γρήγορα μια σελίδα.....

αυτό που θέλω να πω είναι ότι και να μην ξέρει κάποιος τα προγραμμάτα με την χρήση τα μαθαίνει:wink:

Επεξεργάστηκαν by fotini33
διαγραφή φωτογραφιών
Link to comment
Share on other sites

Fotini 33 πολύ όμορφο!! Εγώ ούτε στα όνειρά μου.. Και μου αρέσει πολύ η φωτογραφία.. Πόσο στοιχίζει το photoshop? Έχω ακούσει πως είναι πανάκριβο (και πανδύσκολο).

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο στοιχίζει το photoshop? Έχω ακούσει πως είναι πανάκριβο (και πανδύσκολο).

 

Ναι ε????:P:P:P (Δες ποσο κανει ) Γιαυτο βρε σας ειπα να κατεβασετε το Gimp που κανει ιδια δουλεια περιπου...τουλαχιστον απο τα τουτοριαλ που εχω δει τα ιδιαα κανει...εμεις εχουμε φωτοσοπ στη δουλεια παντως (αγορασμενο εννοειται μαζι με ολα τα υπολοιπα σχετικα του, 2.500 πηγε) και ευτυχως γιατι το δουλευω απο το 1996, που να μαθει τωρα η γρια νεα γραμματα:evil::evil::evil::evil:????

 

fotini33 ειναι τελεια αυτα που χεις κανει, εγω τα αλμπουμ των παιδιων απο τη βαφτιση ειπα να κανω και ακομα δεν εχω κανει τιποτα απο τον ιουνιο...δεν εχω πολυ χρονο βασικα...κι ειμαι και της δουλειας τρομαρα μου που θα πρεπε να τα ξεπεταω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ναι ε????:P:P:P (Δες ποσο κανει ) Γιαυτο βρε σας ειπα να κατεβασετε το Gimp που κανει ιδια δουλεια περιπου...τουλαχιστον απο τα τουτοριαλ που εχω δει τα ιδιαα κανει...εμεις εχουμε φωτοσοπ στη δουλεια παντως (αγορασμενο εννοειται μαζι με ολα τα υπολοιπα σχετικα του, 2.500 πηγε)

 

 

Άσε θα το αφήσω για αργότερα.. 1000-1500 οk αλλά αν είναι να φτάσει τα 2500.. Προσπάθησα να το κατεβάσω to gimp, αλλά για κάποιο λόγο δεν εγκαθίσταται σωστά, κάτι κάνω λάθος, αλλά θα ξαναπροσπαθήσω..

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, κορίτσια:-):-) (άρα καλά τα πάω, αφου σας άρεσε)

το photoshop μου το έφερε η αδελφή μου, αλλιώς σιγά μην το έπερνα τώρα που βλέπω τις τιμες:shock:

 

v & a, έχεις κάποια άλλα site να μου προτείνεις με free download kits?

τώρα που πήρα φόρα....

Link to comment
Share on other sites

Άσε θα το αφήσω για αργότερα.. 1000-1500 οk αλλά αν είναι να φτάσει τα 2500.. Προσπάθησα να το κατεβάσω to gimp, αλλά για κάποιο λόγο δεν εγκαθίσταται σωστά, κάτι κάνω λάθος, αλλά θα ξαναπροσπαθήσω..

 

 

ρε κοριτσια συγγνώμη κιόλας, αλλά με 2500 ευρω αναλαμβάνω ναας φτιάχνω ΟΤΙ ΟΤΙ θελετε εφόρου ζωης ως γραφίστρια που είμαι :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

αν το θες για ιδιωτική χρήση (στο σπίτι) δεν ειναι αναγκη να έχεις το αυθεντικό....

 

μόνο στις εταιρειες υποχρεούνται να έχουν τα αυθεντικά προγραμματα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...