Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκέψεις και άγχος για το δεύτερο παιδί


Recommended Posts

φίλες μου καλημέρα! χρησιμοποιώ το account της φίλης μου της Ματίνας για να γράψω. Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα αλλά θέλω να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας... και να πάρω γνώμες. έχω μία μικρούλα 1 χρόνου και τώρα κοντεύω να κλείσω το 1ο τρίμηνο της δεύτερης εγκυμοσύνης. σκέφτομαι διάφορα και αγχώνομαι. με το πρώτο παιδί ασχοληθήκαμε αποκλειστικά, δεν μας ένοιαζε όταν ξυπνούσε και έκλαιγε τα βράδια, δεν ενοχλούσε και κανέναν... το πήγαμε στο δωμάτιό του όταν έγινε 3 μηνών, πηγαινοερχόμασταν όποτε χρειαζόταν κλπ κλπ. Καταλαβαίνετε, αποκλειστική ασχολία με την μικρούλα. Τώρα σκέφτομαι, το μοναδικό δεύτερο δωμάτιο που είναι δίπλα στο δικό μας είναι το δικό της. Το δεύτερο μωρό που θα μπει? οκ, θα το έχω δίπλα μου για τους πρώτους μήνες, μετά ? κι όταν θα ξυπνάει και θα κλαίει, η μικρή μας τι θα κάνει?? θα φτιάξω κάπως μια κουκέτα για να τα βολέψω και τα 2 στο δωματιάκι. αλλά σκέφτομαι τι θα γίνεται με τον βραδινό ύπνο... αν θα ξυπνάει η μπουμπού μου και άλλα τέτοια που με αγχώνουν πριν κοιμηθώ.... Έχετε παρόμοιες σκέψεις??

Σας ευχαριστώ!!!

 

Αλεξάνδρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλεξανδρα γεια σου:-)

Ειμαι στην ιδια φαση με εσενα.Ο γιος μου ειναι 13 μηνων και ειμαι 2 μηνων εγκυος.Το σπιτι εχει μονο ενα υπνοδωματιο εκτος απο το δικο μας και πραγματικα κι εγω σκεφτομουν τι θα κανω με το δευτερο παιδι.

Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως το νεο μωρο δεν ειναι απο τα μωρα που κοιμουνται ολο το βραδυ(οπως ο γιος μου)και φοβαμαι μηπως τον ξυπναει το βραδυ οταν πια φυγει απο το δικο μας δωματιο.

Η μονη λυση ειναι να κλεισω ενα χωρο στο σπιτι(ευτηχως το υπολοιπο σπιτι ειναι μεγαλο)και το κανω εξτρα δωματιο για το νεο μωρο.Αλλιως θα τα βαλω μαζι και οτι γινει.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αλεξανδρα!

Ακριβως τισ ιδιες σκεψεις καναμε με τον αντρα μου χτες! Η μικρη ειναι 6 1/2 μηνων κ εγω 2 μηνων εγκυος. Οπως λες ειχαμε την πολυτελεια να ασχολουμαστε αποκλειστικα ολο αυτον τον καιρο (που ειναι κ πιο δυσκολοι ας πουμε σε θεμα υπνου μηνες) μαζι της. Ειπαμε πως στην αρχη θα εχουμε το μωρο στο δωματιο μας για να μην ξυπναει την μεγαλη κ μετα βλεπουμε. Ποτε δεν ξερεις, μπορει να ειναι πολυ ησυχο μωρο...Τη μπεμπα την ειχα μαζι μου τους πρωτους 2 μηνες κ μετα στο δωματιο της. Ο κυριοτερος λογος ηταν οτι ξυπναγα με το καθε τσακ που εκανε, με το μωρο ομως τι θα γινει????? Να σου πω την αληθεια, εγω κατεληξα στο βλεποντας κ κανοντας. Μεχρι τοτε η μπεμπα θα ειναι 14 μηνων κ πολλα θα εχουν αλλαξει. Εσενα ειναι ιδιο φυλο κ τα δυο? Εμεις εχουμε 2 παιδικα υπνοδωματια αλλα ο αντρας μου επιμενει πως τα μωρα μεχρι καποια ηλικια πρεπει να κοιμουνται μαζι ακομα κ αν ειναι διαφορετικου φυλου. Ελα ομως που το δωματιο της μικρης ειναι ΡΟΖ οσο δεν παει αλλο. Πως τα πας με την εγκυμοσυνη κ το μωρο?

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλα θα πάρουν το δρόμο τους... αλλά αυτές οι σκέψεις με τρώνε τα βράδια πριν κοιμηθώ. Αν υπάρχει δεύτερο δωμάτιο δεν το συζητάω, είναι η λύση για να ασχολείστε με το μωράκι χωρίς να ξυπνάει το μεγαλύτερο. Εμείς με ένα δωμάτιο μόνο, απλά ευελπιστούμε ότι η μπουμπού μας θα κοιμάται βαριά και δεν θα ξυπνάει με τα κλάματα του μωρού. Θα είναι τόοοοοοοοσο διαφορετικά με δεύτερο μωρό στο σπίτι. Είναι όλα θέμα ύπνου... Επίσης σκέφτομαι ότι η μικρή μας θα πλησιάζει τα 2 της χρόνια και θα είναι φασαριόζα... Θυμάμαι ότι όταν ήταν βρεφάκι είχαμε απόλυτη ησυχία στο σπίτι και αυτό το καημενούλι κοιμόταν...... Τώρα ίσως να γίνεται χαμός στο σπίτι και να υπάρχει γενική αναμπουμπούλα.... Και η μαμά που δεν κοιμάται καλά τα βράδια, δεν είναι χαρούμενη μαμά την ημέρα!!!!

Γενικά καλά τα πάω, δεν έχω ούτε καφέ ούτε τίποτα (όπως στην προηγούμενη), έχω αναγούλες, αλλά όχι εμετούς. Πάντως έρχομαι τη δουλειά, κουράζομαι πολύ και το εμβρυάκι μου δεν μασάει!!!! Εσείς πως τα πάτε???

Link to comment
Share on other sites

Πολυ διαφορετικα σιγουρα! Ναι οντως ειναι καλυτερα που εχουμε ενα δευτερο δωματιο αλλα κ παλι δε νομιζω οτι θα εχει κ τεραστια διαφορα οταν θα ξυπναει το μωρο στο διπλανο δωματιο. Εσεις περπατατε? Εμεις δεν εχουμε καν μπουσουλησει απο οτι καταλαβαινεις οποτε ειμαστε ολη μερα αγκαλιτσα. Στην αρχη ειχα λιγο ροζ κ παιρνω ουτρογκεσταν. Ξεκουραση φυσικα δεν υπαρχει. Ειναι δυνατον να μην την σηκωνω? Τον υπνο τον εχω ξεχασει εδω κ πολυυυυ καιρο κ δεν ελπιζω να κοιμηθω παρα οταν θα πανε σχολειο ¨) Σκεφτεσαι να στειλεις τη μεγαλη παιδικο? Σκεφτομουν να μεινω στο σπιτι μεχρι να παει η μεγαλη παιδικο στα 2 1/2 ωστε να εχει μετα η μαμα μου να κραταει ενα μωρο. Αλλα ολα ειναι σκεψεις...θα δουμε

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Matinaki,

 

Γέννησα την Σεμίνα όταν ο Νικόλας ήταν 18,5 μηνών και... ναι είχα ακριβώς το ίδιο άγχος με το δικό σου... μόνο ένα παιδικό δωμάτιο και πολλά γύριζαν μέσα στο κεφάλι μου ! Νόμιζα πως δεν θα ξανακοιμηθούμε ΠΟΤΕ !!!

Κι όμως. Η πραγματικότητα τα αντέστρεψε όλα... Περιττό να σου πω ότι και τα δυο μας παιδάκια κοιμήθηκαν εξ αρχής στις κούνιες τους και στο δωμάτιό τους (βέβαια μην φανταστείς ότι απέχουν χλμ το ένα από το άλλο - μιλάμε για μεσοτοιχία). Και μια χαρά τα βολέψαμε.

Να ξέρεις ότι "θέμα" θα έχεις περισσότερο με την μεγάλη σου που έχει συνηθίσει σε διαφορετική ρουτίνα ύπνου (με πιο πολλή ησυχία κλπ). Τα δεύτερα παιδάκια είναι πολύ πιο ευπροσάρμοστα κι αυτό λόγω συνθηκών. Συνηθίζουν δλδ να κοιμούνται με πρισσότερη φασαρία.

Μέχρι στιγμής πάντως η μικρή μας είναι καλόβολη στον ύπνο. Συνήθως δεν ξυπνάει εύκολα ενώ ο μεγάλος είναι λίγο πιο ευαίσθητος. ΟΚ. Έχουν τύχει και βραδιές που έκλαιγαν και τα δυο και προσπαθούσα να τα ηρεμήσω ταυτοχρόνως, αλλά, κάτι τέτοιο είναι πλέον σπάνιο. Τώρα κοιμάται πρώτα η Σεμίνα κανονικά και μετά πάμε με τον Νικόλα για ύπνο ! Εγερτήριο έχουμε μαζί σχεδόν πάντα !

... Και να δεις που τα δικά μου είναι ένα + ένα και σκεφτόμαστε από τώρα τί θα κάνουμε όταν μεγαλώσουν λίγο που πρέπει να τα χωρίσουμε λόγω φύλου. Κι επειδή δεν βλέπω να μας αξιώνει ο Θεός για σπίτι με 3 υπνοδωμάτια μάλλον η μαμά και ο μπαμπάς σε 5-6 χρονάκια (καλά να είμαστε) θα μεταφερθούν στο σαλόνι... ε ρε γλέντια !!!!

Με το καλό και με ένα πόνο έυχομαι σε όλα τα κορίτσια !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω το ίδιο άγχος..Εμένα ο μικρός μου θα είναι 3 παρά κάτι όταν θα γεννηθεί το δεύτερο. Τωρα ειμαι στον 3ο μήνα εγκυμοσύνης. Κι εμείς λέμε για το πρώτο δίμηνο να είναι μαζί μας στο δωμάτιο και μετά μαζί με τον αδερφούλη. Το μικρό θα κοιμάται πρώτο και μετά αργότερα θα κοιμάται και το "μεγάλο" Οταν θα ξυπνάει το μικρό για να φάει, ελπίζω πως δεν θα κλαίει τόσο όσο να ξυπάνει το μεγάλο..Εχω σκοπό να θηλάσω οπότε δεν θα χρειάζεται να περιμένει να ετοιμαστεί το γαλα κλπ. Τι να πω..και αν καμια φορά ξυπνήσει και ο μεγάλος, θα προσπαθώ να τον ηρεμήσω...ελπίζω να μην γίνεται συχνά.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε το ακριβώς αντιθετο άγχος.Ο γίος μου είναι 16 μηνών(σήμερα τα κλείσαμε) και ακόμα ξυπνάνει τα βράδυα,οχι μια,αλλά 3 φορές παρακαλώ, για "γκάλα".

Και σκέφτομαι, αν το μικρό είναι ήσυχο και το ξυπνάει ο μεγάλος ? τι κάνουμε?

Είμαι 3 μηνών και το μόνο που παρακαλάμε με τον άντρα μου είναι μέχρι να γεννήσω να το έχει κόψει αν και εγώ έχω απογοητευθεί.Εχω την εντυπωση οτι ο γιός μου θα πάει φαντάρος και ακομα θα ξυπνάει για "γκάλα" χαχαχαχαχα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα εμενα η μπουμπου μου ειναι 11 μηνων εχθες τα εκλεισε και ειμαι 5 μηνων εγκυος σε αγορακι...σκεφτομαι ακριβος τα ιδια πραγματα με την διαφορα οτι το κρεββατι της μπεμπας μου ειναι διπλα απο το δικο μας...δωματιο εχει αλλα φοβατε σε ενα χωρο μονη της αν και μικρουλα οποτε θα βαλω τα μωρακια μου μαζι το ενα παρεα στο αλλο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ διαφορετικα σιγουρα! Ναι οντως ειναι καλυτερα που εχουμε ενα δευτερο δωματιο αλλα κ παλι δε νομιζω οτι θα εχει κ τεραστια διαφορα οταν θα ξυπναει το μωρο στο διπλανο δωματιο. Εσεις περπατατε? Εμεις δεν εχουμε καν μπουσουλησει απο οτι καταλαβαινεις οποτε ειμαστε ολη μερα αγκαλιτσα. Στην αρχη ειχα λιγο ροζ κ παιρνω ουτρογκεσταν. Ξεκουραση φυσικα δεν υπαρχει. Ειναι δυνατον να μην την σηκωνω? Τον υπνο τον εχω ξεχασει εδω κ πολυυυυ καιρο κ δεν ελπιζω να κοιμηθω παρα οταν θα πανε σχολειο ¨) Σκεφτεσαι να στειλεις τη μεγαλη παιδικο? Σκεφτομουν να μεινω στο σπιτι μεχρι να παει η μεγαλη παιδικο στα 2 1/2 ωστε να εχει μετα η μαμα μου να κραταει ενα μωρο. Αλλα ολα ειναι σκεψεις...θα δουμε

 

 

φίλες μου γεια σας!Δεν ξέρετε πόσο "χαίρομαι" που υπάρχουν κι άλλες κοπέλες στην δικιά μου φάση... Κι εγώ έχω στο μυαλό μου τη φάση που θα κλαίνε και τα δύο μαζί το βράδι....... αααααααααααααα :P

emmanouelitsa περπατάμε εδώ και 10 μέρες!! Με τα χεράκια ψηλά, για να κάνει ισορροπία. Utrogestan παίρνω κι εγώ, 3 τη μέρα, προληπτικά. Αλλά κι εγώ την παίρνω αγκαλίτσα (11 κιλά!!), δεν γίνεται αλλιώς. Και ό,τι γίνει... Τώρα, κι εγώ θέλω να ξαναθηλάσω, οπότε αυτό είναι το καλό του άμεσου ταίσματος. Μόνο θυμάμαι στη μικρή μου, πρώτα την άλλαζα και μετά την θήλαζα μέσα στο βράδυ και μέχρι να γίνει αυτό έκλαιγε πολύ.....

Ξυπνάει ο μικρούλης τόσο συχνά για "γκάλα"; :D Εγώ δίνω στη μικρή μου το "κοιμάμαι και μεγαλώνω" και βρήκα την ησυχία μου. Κοιμάται σερί. Εκτός όταν την ενοχλούν τα δοντάκια της, που ξυπνάει καμιά φορά... Αχ, λέτε να πάρουν όλα το δρόμο τους από μόνα τους και εμείς τζάμπα ανησυχούμε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο μενα εμενα η μπουμπου μου ειναι 11 μηνων εχθες τα εκλεισε και ειμαι 5 μηνων εγκυος σε αγορακι...σκεφτομαι ακριβος τα ιδια πραγματα με την διαφορα οτι το κρεββατι της μπεμπας μου ειναι διπλα απο το δικο μας...δωματιο εχει αλλα φοβατε σε ενα χωρο μονη της αν και μικρουλα οποτε θα βαλω τα μωρακια μου μαζι το ενα παρεα στο αλλο!!

 

 

δηλαδή θα είστε όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο?? χαμός θα γίνεται! θα βοηθάει και ο άντρας σου!! Πάντως θα πρέπει σιγά σιγά να την βάλεις στο δωμάτιό της, με φωτάκια με ωραίες παραστάσεις και θα ξέρει ότι η μαμά είναι δίπλα της. Να μαθαίνει σιγά σιγά να ανεξαρτητοποιείται. Τα ξέρεις φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξυπνάω και μεγαλώνω το έχω ξανακούσει κάνει όντως δουλειά?

Λές αυτό να είναι η σωτηρία μου? Εχω πάθει πλάκα.Αφου ξυπνάω απο μόνη μου πλέον λίγα λεπτά πριν ξυπνήσει ο γιος μου.Νομίζω οτι δεν θα κοιμηθώ σερύ ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξυπνάω και μεγαλώνω το έχω ξανακούσει κάνει όντως δουλειά?

Λές αυτό να είναι η σωτηρία μου? Εχω πάθει πλάκα.Αφου ξυπνάω απο μόνη μου πλέον λίγα λεπτά πριν ξυπνήσει ο γιος μου.Νομίζω οτι δεν θα κοιμηθώ σερύ ποτέ ξανά.

 

joela, λέγεται "κοιμάμαι και μεγαλώνω" της ΝΟΥΝΟΥ. Εμένα ήταν 9 μηνών και ξυπνούσε γύρω στις 5 για γάλα, και ξανακοιμόταν, που σημαίνει ότι ξυπνούσε επειδή πεινούσε. Με την πρώτη φορά που της το έβαλα στο γάλα, κοιμήθηκε σερί. Τώρα ξυπνάει γύρω στις 9. (και κοιμάται στις 9). Δεν το έχουν δυστυχώς όλα τα σούπερ μάρκετ, πρέπει να το ψάξεις λίγο. πάντως είναι θαυματουργό!! (εκτός και αν ο μικρός σου ξυπνάει για άλλους λόγους, εκτός πείνας.

Κορίτσια εγώ έχω μία μεγάλη καρέκλα στο δωμάτιο της μικρής μου και όταν την ταίζω οραματίζομαι πως θα είναι η διαρρύθμιση με το μωράκι μαζί... Το πάω για χαμηλή κουκέτα, μάλλον κατα παραγγελία, γιατί το δωμάτιο είναι πολύ μικρό... Καμία άλλη φίλη που τα έχει περάσει ήδη αυτά??

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια τελικα ειμαστε πολλες που περναμε το ιδιο αγχος!!!!!!!!!!και εγω μια απο τα ιδια!!!!!η μικρη μου ειναι 17 μηνων και εγω εγκυος 5,5 μηνων.εμεις εχουμε βεβαια και τριτο υπνοδωματιο αλλα τι να το κανεις;;;;;;η κορη μου ειναι τοσο ευαισθητη στον υπνο που ακομα και για τουαλετα να σηκωθουμε το βραδυ μας ακουει και ξυπναει!!!!!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:ποσο μαλλον να ειναι και ενα μικρουλι που θα κλαιει ειτε για γαλα ειτε για πονακια.......αντιο υπνε............και τοτε τι κανουμε με 2 παιδια ξυπνια μεσα στην νυχτα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ΕΦΙΑΛΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι........

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ηρθαν κι εγω στο κλαμπ!ο μικρουλης μου ξυπναει ακομη 1-3 φορες τη νυχτα....για αγκαλια,παιχνιδι,χερακι και καμια φορα για γαλα!ειμαστε στην προσπαθεια να σταματησουμε να τον περνουμε στο κρεβατι μας αλλα ρε κοριτσια νυσταζουμε τοσο πολυ που αν κλαιει η μουρμουραει πανω απο λεπτα δεν αντεχουμε!Εχει πιαστει το κορμακι μου στο παλιοστρωμα που εχω στο δωματιο του για να ξαπλωνω μεχρι να ξανακοιμηθει!Αρχιζω και να φουσκωνω και δυσκολευομαι γενικα!

Τον πρωτο καιρο με ειχε πιασει στην κυριολεξια πανικος τι θα κανουμε με 2 παιδια οχι μονο τη νυχτα...γενικα!αλλα τωρα ειμαι σε φαση νιρβανα...θα τα καταφερουμε μια χαρα!!!Αλλες μανουλες δλδ πως τα καταφερνουν?Εμεις εχουμε και 3η κραβατοκαμαρα αλλα θα περιμενουμε να γεννηθει ο μπεμπης με το καλο θα τον εχουμε κανα διμηνο μαζι μας και θα δουμε πως θα ειναι τα πραγματα και αποφασιζουμε τοτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαστε πολλές στο κλαμπ δηλαδή!! Καλά το σίγουρο είναι ότι τόσες και τόσες μανούλες το κάνουν... θα τα καταφέρουμε κι εμείς. Αλλά είναι καλό να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας.... ανακουφίζει!!!!!

Αν είχαμε κι εμείς 3 υπνοδωμάτια θα είμασταν βασιλιάδες!! :-P Κορίτσια, καλές εγκυμοσύνες να έχουμε και με το καλό να έχουμε τα μωράκια μας στα χέρια μας, να είναι υγιή, κι εύχομαι να μην "παιδευτούμε" πολύ με τον ερχομό τους.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν κι εγω στο κλαμπ!ο μικρουλης μου ξυπναει ακομη 1-3 φορες τη νυχτα....για αγκαλια,παιχνιδι,χερακι και καμια φορα για γαλα!ειμαστε στην προσπαθεια να σταματησουμε να τον περνουμε στο κρεβατι μας αλλα ρε κοριτσια νυσταζουμε τοσο πολυ που αν κλαιει η μουρμουραει πανω απο λεπτα δεν αντεχουμε!Εχει πιαστει το κορμακι μου στο παλιοστρωμα που εχω στο δωματιο του για να ξαπλωνω μεχρι να ξανακοιμηθει!Αρχιζω και να φουσκωνω και δυσκολευομαι γενικα!

Τον πρωτο καιρο με ειχε πιασει στην κυριολεξια πανικος τι θα κανουμε με 2 παιδια οχι μονο τη νυχτα...γενικα!αλλα τωρα ειμαι σε φαση νιρβανα...θα τα καταφερουμε μια χαρα!!!Αλλες μανουλες δλδ πως τα καταφερνουν?Εμεις εχουμε και 3η κραβατοκαμαρα αλλα θα περιμενουμε να γεννηθει ο μπεμπης με το καλο θα τον εχουμε κανα διμηνο μαζι μας και θα δουμε πως θα ειναι τα πραγματα και αποφασιζουμε τοτε!

 

πόσο χρονών είναι ο μικρούλης σου??? Σας βλέπω κι εσάς και τους 4 στο κρεβάτι σας!! χι χι

Link to comment
Share on other sites

θα έχουν και μικρή διαφορά τα αδερφάκια! αυτό είναι το παρηγορητικό για όταν μεγαλώσουν. Μπορεί να μας ταλαιπωρήσουν λίγο μικρά, αλλά μετά θα είναι αγαπημένα αδελφάκια!! Εμένα θα είναι 19 μηνών η μικρή μου όταν θα γεννηθεί το μωράκι. μαμάααααααααααααααα:shock:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι πιστευω κοριτσια..θα ζοριστουμε λιγο αλλα θα το συνηθησουμε τελικα και δε θα μας φαινεται και τιποτα.Η μαμα μου ειχε 4(και δουλευε) το ενα μετα το αλλο και τα εχει καταφερει θαυμασια..οποτε αγχωνομαι την σκεφτομαι και γελαω με τον εαυτο μου που πνιγομαι σε μια κουταλια νερο:)

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα εχουν 14 μηνες διαφορα!!!!τοση ακριβως εχω κ εγω με την αδερφη μου.Κ η μαμα μου τοτε γυρισε στις 40 μερες στη δουλεια,τελειωνε το δευτερο πτυχιο της κ δεν ειχε καθολου βοηθεια με τις δουλειες του σπιτιου!!!!κ ομως επιβιωσε!!ποσο χειροτερα να ειμαι εγω;;χιχι!ισως τελικα να μπορουμε να κανουμε πολλα περισσοτερα πραγματα απο οτι πιστευουμε:))να σας ρωτησω κατι:η δευτερη εγκυμοσυνη ειναι ιδια με την πρωτη σας;;

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης η δευτερη...καμια σχεση με τη πρωτη.Στην πρωτη ειχα ολη μερα ναυτιες και εμετους,επισης ποναγε φρικτα η κοιλια μου απο πονους περιοδου επειδη μεγαλωνε η μητρα και γενικα το πρωτο τριμηνο ηταν εφιαλτικο.Τωρα ειχα πολυ λιγες ναυτιες για 2 εβδομαδες μονο τα πρωινα και δεν με ποναει καθολου η κοιλια μου.Γενικα σαν να μην ειμαι εγκυος νιωθω αν εξαιρεσεις την κοιλια που μεγαλωνει απο τωρα......

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικα σαν να μην ειμαι εγκυος νιωθω αν εξαιρεσεις την κοιλια που μεγαλωνει απο τωρα......

 

Ακριβως ετσι....Αφου τις περισσοτερες φορες ξεχναω οτι ειμαι εγκυος!!! Η κοιλια μου απο την αλλη ειναι λες κ ειμαι στον 5ο μηνα:?Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μεχρι κ τον 6ο δεν καταλαβαιναν οτι ειμαι εγκυος κ τωρα νοιωθω ηδη πολυυυυ χοντρη παρολο που δεν εχω παρει ουτε ενα γραμμαριο. Στην πρωτη το στηθος μου εγινε τερααααστιο την πρωτη ημερα καθυστερησης κ ποναγε απιστευτα κ τωρα δεν εχει πρηστει καθολου. Να μην ανησυχω δηλαδη που αυτη η εγκυμοσυνη ειναι χωρις συμπτωματα ε????? Το μονο που νοιωθω ειναι ατελειωτη κουραση κ φυσικα χωρις καθολου ξεκουραση....

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι....Αφου τις περισσοτερες φορες ξεχναω οτι ειμαι εγκυος!!! Η κοιλια μου απο την αλλη ειναι λες κ ειμαι στον 5ο μηνα:?Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μεχρι κ τον 6ο δεν καταλαβαιναν οτι ειμαι εγκυος κ τωρα νοιωθω ηδη πολυυυυ χοντρη παρολο που δεν εχω παρει ουτε ενα γραμμαριο. Στην πρωτη το στηθος μου εγινε τερααααστιο την πρωτη ημερα καθυστερησης κ ποναγε απιστευτα κ τωρα δεν εχει πρηστει καθολου. Να μην ανησυχω δηλαδη που αυτη η εγκυμοσυνη ειναι χωρις συμπτωματα ε????? Το μονο που νοιωθω ειναι ατελειωτη κουραση κ φυσικα χωρις καθολου ξεκουραση....

 

καλα τι να σου πω....ακριβως τα ιδια συπτωματα!!και η δικια μου η κοιλια ειναι σαν 5 μηνων αφου ντρεπομαι να λεω οτι ειμαι μονο 2 μηνων:oops:

Κι εγω νιωθω θεοχοντρη!!Το στηθος μου κι εμενα στην πρωτη ποναγε τρομερα και ειχε πρηστει ενω τωρα τιποτα.Και εννοειται η κουραση ειναι αβασταχτη ολη μερα.Σαν να δουλευω στην οικοδομη νιωθω αχαχχαχαχ

Αρα ολα καλα πανε να μην ανησυχουμε και να κανουμε υπομονη.....

 

Παντος για την κοιλια εχω μια θεωρια...επειδη ειναι οι εγκυμοσυνες πολυ κοντα (ιδιως η δικη σου) μαλλον το σωμα δεν εχει προλαβει να επανελθει και ετσι μολις μειναμε εγκυος θυμηθηκε αμεσως την προηγουμενη του κατασταση και πρηστηκε....ξερω ισως ακουγετε τρελλο αλλα μπορει και να ισχυει.:?

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...