Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χοληστερίνη - Θηλασμός - Φάρμακα


Recommended Posts

Μία φίλη που θήλαζε μέχρι πριν από μία εβδομάδα το 21 μηνών μωράκι της σταμάτησε να θηλάζει μετά από υποδείξεις των καρδιολόγου-γυναικολόγου-παιδιάτρου της.

Ο λόγος είναι ότι έχει χοληστερίνη 300 και θα πάρει φάρμακα που και οι 3 συμφωνήσανε ότι δεν είναι συμβατά με το θηλασμό.

Επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους γιατρούς, ρωτάω την αγλαΐα βασικά και όποια μανούλα γνωρίζει αν υπάρχουν φάρμακα για την χοληστερίνη που θα μπορούσε να προτείνει ώστε να μην σταματήσει να θηλάζει.

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Οι γιατροί είναι άσχετοι συνήθως. Ότι φάρμακο είναι να πάρει να το βάλετε σε αυτή την βάση δεδομένων και θα σας βγάλει αν είναι ασφαλές ;) Κοίταξα τυχαία το Lipitor που είναι σύνηθες για την χοληστερίνη και το βγάζει με Risk1, δηλαδή σχετικά ασφαλές.

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ένας καρδιολόγος ένας γυναικολόγος και ένας παιδιάτρος με ίδια γνώμη για την αντιμετώπιση ενός περιστατικού αλλά όπως λέει και η souzi201, είναι άσχετοι και ηλίθιοι θα συμπλήρωνα εγώ που σπουδάζουν τόσα χρόνια ενώ με μία διαδικτυακη βάση δεδομένων είμαστε καλυμένοι.

Εγώ λοιπόν θα εμπιστευτώ την souzi201. Μου φαίνεται πιο έγκυρη.

 

Ακόμη θα πρότεινα στη φίλη σου, μιας και το ζητάς, να μην πάρει τα φάρμακα αλλά να μασάει φύλλα καλεντουλας και θα γίνει καλά.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Οι γιατροί είναι άσχετοι συνήθως. Ότι φάρμακο είναι να πάρει να το βάλετε σε αυτή την βάση δεδομένων και θα σας βγάλει αν είναι ασφαλές ;) Κοίταξα τυχαία το Lipitor που είναι σύνηθες για την χοληστερίνη και το βγάζει με Risk1, δηλαδή σχετικά ασφαλές.

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

πες με ξανθιά, αλλά πως ψάχνει κανείς σε αυτό το site;

Βάζεις το φάρμακο; Μπορείς να βάλεις την αρρώστια;

Δηλαδή πως μπορώ να βρω τα φάρμακα για χοληστερίνη;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ιδέα για τα φάρμακα που δίνονται σε χοληστερίνη, ξέρω όμως από περιπτώσεις συγγενών και φίλων ότι ξεπέρασαν εντελώς το πρόβλημα με σωστή υγιεινή διατροφή (κατά προτίμηση σε συνεργασία με διαιτολόγο) και άσκηση.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηταν ένας καρδιολόγος ένας γυναικολόγος και ένας παιδιάτρος με ίδια γνώμη για την αντιμετώπιση ενός περιστατικού αλλά όπως λέει και η souzi201, είναι άσχετοι και ηλίθιοι θα συμπλήρωνα εγώ που σπουδάζουν τόσα χρόνια ενώ με μία διαδικτυακη βάση δεδομένων είμαστε καλυμένοι.

Εγώ λοιπόν θα εμπιστευτώ την souzi201. Μου φαίνεται πιο έγκυρη.

 

Ακόμη θα πρότεινα στη φίλη σου, μιας και το ζητάς, να μην πάρει τα φάρμακα αλλά να μασάει φύλλα καλεντουλας και θα γίνει καλά.

 

 

Δεν σπουδάζουν ΤΙΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!!!!!!!!

Είναι γνωστή η άποψή σου και η λατρεία σου στους αλάνθαστους γιατρούς και αληθινά εύχομαι να μην χαθεί για κανένα λόγο αυτή η εμπιστοσύνη.

 

Επέτρεψε μου όμως να τους αμφισβητώ και να έχω τη βεβαιότητα ότι δεν έψαξαν αρκετά για να βρουν στη φίλη μου φάρμακο συμβατό με το θηλασμό.

 

Δεν θα της δώσω εγώ φάρμακα. Έχω την ηθική να μην μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω. Απλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν φάρμακα που δεν θα βλάψουν το μωρό της για να τα προτείνει στους γιατρούς της.

 

 

Η τυφλή εμπιστοσύνη είναι χειρότερη σε μία εποχή που οι γιατροί συντηρούνται από τις φαρμακοβιομηχανίες......

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είσαι ξανθιά, είναι όντως λίγο περίεργο:D

Πηγαίνεις στο search by product και σου βγάζει τη λίστα. Εγώ αν δεν γνωρίζω την δραστική ουσία του φαρμάκου έχω βρει ένα site που έχει όλα τα φάρμακα είναι αυτό

http://f-anazitisi.farmakeutikoskosmos.gr/list_drugs.php

και ψάχνω από εκεί.

Σκεφτόμουν αν μπορεί να μας απαντήσει η Αγλαΐα ή όποια μανούλα ξέρει τι σημαίνει το σχετικά ασφαλές και σε σχέση με την ηλικία του μωρού, γιατί ας πούμε για το φάρμακο που σου είπα λέει ότι καλό είναι να αναβληθεί η θεραπεία για αργότερα για τους πρώτους μήνες θηλασμού. Τώρα το μωρό της φίλης σου είναι 21 μηνών, δεν είναι καθόλου το ίδιο με ένα μωρό π.χ. 5 μηνών, όμως και πάλι εμεις δεν μπορούμε να κρίνουμε. Τα κιλά παίζουν πάντα πολύ σημαντικό ρόλο στο πως μεταβολίζονται οι ουσίες, εξ' ου και η φαμακοκινητική στα παιδιά έχει να κάνει και με το βάρος τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σπουδάζουν ΤΙΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!!!!!!!!

 

Είναι γνωστή η άποψή σου και η λατρεία σου στους αλάνθαστους γιατρούς και αληθινά εύχομαι να μην χαθεί για κανένα λόγο αυτή η εμπιστοσύνη.

 

Επέτρεψε μου όμως να τους αμφισβητώ και να έχω τη βεβαιότητα ότι δεν έψαξαν αρκετά για να βρουν στη φίλη μου φάρμακο συμβατό με το θηλασμό.

 

Δεν θα της δώσω εγώ φάρμακα. Έχω την ηθική να μην μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω. Απλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν φάρμακα που δεν θα βλάψουν το μωρό της για να τα προτείνει στους γιατρούς της.

 

 

Η τυφλή εμπιστοσύνη είναι χειρότερη σε μία εποχή που οι γιατροί συντηρούνται από τις φαρμακοβιομηχανίες......

Εγώ έχω λατρεία στους γιατρούς? Ισα ίσα που λέω να πάρετε και δεύτερη και τρίτη ΙΑΤΡΙΚΗ γνώμη αν έτσι νιώθετε! Αλλάξτε γιατρό αν δε σας ικανοποιεί.

Εγώ απορώ που δεν καταλαβαίνετε πως κάθε περίπτωση είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ και δεν βρίσκονται λύσεις μέσα από το ίντερνετ.

Ναι, ξέρω κι εγώ να σου πω πως μπορείς να ρίξεις τη χοληστερίνη με σωστή διατροφή! Δεν το ρισκάρω όμως να σου το πω γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!! Που ξέρω εγώ τι άλλα προβλήματα έχει η κοπέλα.. Και γιατί έχει τόσο υψηλή χοληστερίνη(το 300 είναι πολύ!!!).. Δε μπορώ να ρισκάρω να προτείνω και αύριο να πάθει έμφραγμα!!!

Καμία τυφλή εμπιστοσύνη στους γιατρούς.. Μου λες πως ρωτάς για να το συζητήσεις μετά με τον γιατρό.. Που το ξέρεις εγώ πως η φίλη σου ή εγώ ή οποιαδήποτε που μας διαβάζει δεν είναι αρκετά αφελής ώστε να παρακούσει τους γιατρούς γιατί προτιμά αυτά που της λέω εγώ?

Γιατί δε μπορείτε να καταλάβετε πως αυτό με τα φάρμακα μπορεί να γίνει επικίνδυνο? Οι γιατροί της έδωσαν τα συγκεκριμένα φάρμακα για κάποιο λόγο. Μπορεί να πάει σε άλλους γιατρούς ή ακόμη και να αναλάβει μόνη της την ευθύνη να μην τα λάβει ΚΑΘΟΛΟΥ! Αλλά θα έχει η ίδια την ευθύνη.

ΕΓΩ όμως δε μπορώ να προτείνω τίποτα! Δεν πρέπει! Δεν επιτρέπεται!

 

Και για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ, θα σου πω κι ένα πρόσφατο δικό μου περιστατικό. εγώ είμαι έγκυος και έχω μύκητες.. Ο γιατρός μου, μου πρότεινε να πάρω Daktarin. Αποφάσισα να μην τα πάρω. Προσωπικά αποφεύγω τα φάρμακα όσο μπορώ. Ομως έχω εγώ την ευθύνη των πράξεών μου!!! Εσύ μπορείς να πάρεις τέτοιο βάρος? Να μου πεις πως δε μου χρειάζεται ένα φάρμακο? Κι αν σε ακούσω και πάθω κάτι? Μπορείς να πάρεις τέτοια ευθύνη?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

40+mama και υπόλοιπα κορίτσια, θα πρότεινα να μην απαντάτε στην itsme και να μην δίνετε σημασία στα μηνύματά της. Είναι προφανές και από παλιότερα μηνύματά της ότι είναι κακόβουλος χρήστης που προσπαθεί με ειρωνικά, επιθετικά και προκλητικά μηνύματα να προκαλέσει εντάσεις και κλειδώματα στα θέματα του θηλασμού. Προσωπικά πολύ αμφιβάλλω για το αν είναι καν έγκυος όπως ισχυρίζεται.

 

Θα πρότεινα, προκείμένου να μην κλειδωθούν κι άλλα θέματα, να μην της δίνου,ε καμία σημασία

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

η 40+ mama μας ρώτησε αν τα φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό.

Η φίλη της έχει τις εξής επιλογές:

Α) Τα προτεινόμενα φάρμακα δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό

1) Βρίσκει συμβατά φάρμακα, ενημερώνει τον γιατρό της για τα εναλλακτικά σκευάσματα και συνεχίζει την αγωγή της και τον θηλασμό

2) Αναζητά συμβατά φάρμακα αλλά δεν βρίσκει

i) Διακόπτει τον θηλασμό και παίρνει τα φάρμακά της γιατί νιώθει ότι αυτό είναι το πιο σωστό για όλη την οικογένεια

ii) Συνεχίζει τον θηλασμό και καθυστερει την έναρξη της θεραπείας της γιατί κρίνει ότι αυτό είναι πιο σημαντικό για την οικογένεια της αυτή τη στιγμή

 

Β) Τα φάρμακα είναι συμβατά και οι γιατροί είπαν π@π@ριές γιατί βαριόντουσαν να το εξακριβώσουν

 

Η κοπέλα πρέπει να έχει τη δυνατότητα και την ενημέρωση να κάνει την πιο σωστή επιλογή για την οικογένειά της.

 

itsme βλέπω ότι σε ενδιαφέρει πολύ ο θηλασμός μια και συχνάζεις πολύ σε αυτή την ενότητα. Προσπάθησε λοιπόν να ενημερωθείς όσο πιο καλά μπορείς για να είσαι έτοιμη όταν έρθει η ώρα. Αυτή τη στιγμή μπορείς να μάθεις ότι το www.e-lactancia.org είναι αξιόπιστο site και μπορούμε να πάρουμε σωστές απαντήσεις στο ερωτήματα για τη συμβατότητα φαρμάκων. Κάνε μια επίσκεψη στο site και διάβασε ποιοι και γιατί το συντηρούν.

 

40 + mama, θα΄ήταν καλύτερα να μας πεις τη δραστική ουσία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

itsme δεν αμφισβητούμε τους γιατρούς, αλλά κάτι πολύ συγκεκριμένο: δεν έχουν γνώσεις για τα φάρμακα που είναι συμβατά με τον θηλασμό. Έχω μπροστά μου τον οδηγό σπουδών δεν υπάρχει πουθενά σχετικό μάθημα με τον θηλασμό, ούτε καν στις φαρμακολογίες που διδάσκονται.

Ρίξε μια ματιά σε προβλήματα των μαμάδων μέσα στο φόρουμ, σε αυτά που πρότειναν οι γιατροί για τον θηλασμό και μετά την βιβλιογραφία.

Από την άλλη, σαφώς κανείς δεν πρέπει να το παίζει γιατρός, είναι επικίνδυνο και ειρήσθω εν παρόδω κακώς δεν πήρες τα φάρμακα που σου έδωσε ο γιατρός που είσαι και εγκυούλα-κατά τη γνώμη μου πάντα. Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψες, μας λες ότι κάνεις αυτό που κατηγορείς...

Link to comment
Share on other sites

40+mama και υπόλοιπα κορίτσια, θα πρότεινα να μην απαντάτε στην itsme και να μην δίνετε σημασία στα μηνύματά της. Είναι προφανές και από παλιότερα μηνύματά της ότι είναι κακόβουλος χρήστης που προσπαθεί με ειρωνικά, επιθετικά και προκλητικά μηνύματα να προκαλέσει εντάσεις και κλειδώματα στα θέματα του θηλασμού. Προσωπικά πολύ αμφιβάλλω για το αν είναι καν έγκυος όπως ισχυρίζεται.

 

Θα πρότεινα, προκείμένου να μην κλειδωθούν κι άλλα θέματα, να μην της δίνου,ε καμία σημασία

Μπράβο το βρήκες! Δεν είμαι έγκυος και γι'αυτό κυνηγάω μανιωδώς τις γυναίκες που θηλάζουν, από ψύχωση..

Είστε σοβαρές μωρέ?

Δε πα να σκοτώσετε και κόσμο, δεν ξανασχολούμαι!

Αν δε καταλαβαίνετε μεγάλες γυναίκες πως είναι επικίνδυνο να κόβετε, να δίνετε και να αλλάζετε φάρμακα, τι να σας πω κι εγώ!

Εχει κολλήσει το μυαλό σας πως όλες μανιωδώς προσπαθούμε να σας κόψουμε τον θηλασμό! Δε διαβάζετε καν τι γράφω και μου απαντάτε με μπαρούφες πως είμαι κατά του θηλασμού!

Αν βρεις έστω και μία πρόταση στην οποία να αφήνω τέτοια υποψία πες μου να τη συζητήσουμε.

Συνεχίστε να ασκείτε λοιπόν άφοβα την ιατρική σας.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

το Diabecinn Cholesterol, από ό,τι είδα, είναι συμπλήρωμα διατροφής με βάση το εκχύλισμα κανέλλας zn112!

Diabecinn™ Cholesterol Contents Per Capsule:

Water-based cinnamon extract (ZN112) 112mg

Red Yeast Rice Extract 0.4% 400mg

http://olea.skroutzstore.gr/p.Diabecinn-Cholesterol.122327.html

Μαλιστά διατίθεται και από καταστήματα με βιολογικά είδη και όχι αποκλειστικά από φαρμακεία. Η κανέλλα σίγουρα δεν είναι επικίνδυνη, αλλά καλύτερα ας περιμένουμε την απάντηση της Αγλαΐας, αν είναι ΟΚ να πάρει τόσο μεγάλη ποσότητα σε κάθε δόση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί αυτό το φάρμακο προτείνεται όταν έχεις διαβήτη τύπου2, το ξέρω από έναν γνωστό. Μου είπε ότι γράφει πάνω ότι δεν χορηγείται σε εγκύους και θηλάζουσες, αλλά αυτό δεν είναι αξιόπιστο γιατί το γράφουν πάντα επειδή είναι υποχρεωμένοι-π.χ το γράφουν και πάνω στο fenugreek που το παίρνουμε για αύξηση παραγωγής. Περίμενε να απαντήσει η Αγλαΐα ή καμια μανούλα που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη που θήλαζε μέχρι πριν από μία εβδομάδα το 21 μηνών μωράκι της σταμάτησε να θηλάζει μετά από υποδείξεις των καρδιολόγου-γυναικολόγου-παιδιάτρου της.

Ο λόγος είναι ότι έχει χοληστερίνη 300 και θα πάρει φάρμακα που και οι 3 συμφωνήσανε ότι δεν είναι συμβατά με το θηλασμό.

Επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους γιατρούς, ρωτάω την αγλαΐα βασικά και όποια μανούλα γνωρίζει αν υπάρχουν φάρμακα για την χοληστερίνη που θα μπορούσε να προτείνει ώστε να μην σταματήσει να θηλάζει.

 

Mπορώ να απαντήσω μόνο αν γνωρίζω τις δραστικές ουσίες των φαρμάκων.

Πολύ συχνά για την ίδια πάθηση υπάρχουν φάρμακα από risk level 0 μέχρι 2 ή ακόμη και 3.

 

Yπάρχουν μερικοί γιατροί που ενδιαφέρονται και πιθανότατα έχουν το βιβλίο drugs in pregnancy and lactation

 

drugprg7.jpg

 

Eπίσης το site αυτό

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

έχει δημιουργηθεί στα πλαίσια του Εθνικού Συστήματος Υγείας της Ισπανίας στο Marina Alta's Hospital από μια ομάδα 9 γιατρών διαφόρων ειδικοτήτων και ενός φαρμακολόγου

 

Αν επιλέξεις το developmental team μπορείς να δεις την ομάδα των επιστημόνων που συμμετείχαν.

 

Είναι από τις πιο ενημερωμένες βάσεις που ανανεώνονται συνεχώς, δηλαδή μόλις υπάρχει σχετική δημοσίευση για κάποιο φάρμακο την αναρτούν. Αν δεν υπάρχει σχετική επιστημονική δημοσίευση, δεν θα βρεις το φάρμακο ή θα το βρεις με ελλειπή στοιχεία.

 

Αν δεν είναι δημοσιευμένα τα στοιχεία του φαρμάκου μπορεί η μητέρα να τους γράψει, συνήθως απαντούν σε 2-3 ημέρες.

 

Επίσης μπορεί να επικοινωνήσει με το Jack Newman, Καναδό παιδίατρο που απαντά συνήθως σε ένα 24ωρο

 

Questions? Email Jack Newman at [email protected] or Edith Kernerman at [email protected]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Biabecinn Cholesterol σας λέει κάτι;

 

To Diabecin Chlesterol δεν είναι φάρμακο, είναι συμπλήρωμα διατροφής με υδατικό εκχύλισμα κανέλας και μαγιά ρυζιού. Είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

Θα πάρει μόνο αυτό ή και αυτό;

 

Αν η μητέρα βρίσκεται στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Καβάλα, Ξάνθη, Λάρισα, Ηράκλειο, μπορώ να την παραπέμψω σε γιατρό που γνωρίζει καλά τη συμβατότητα των φαρμάκων με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

To Diabecin Chlesterol δεν είναι φάρμακο, είναι συμπλήρωμα διατροφής με υδατικό εκχύλισμα κανέλας και μαγιά ρυζιού. Είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

Θα πάρει μόνο αυτό ή και αυτό;

 

Αν η μητέρα βρίσκεται στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Καβάλα, Ξάνθη, Λάρισα, Ηράκλειο, μπορώ να την παραπέμψω σε γιατρό που γνωρίζει καλά τη συμβατότητα των φαρμάκων με το θηλασμό.

 

Μένει Λάρισα. Και καταρχήν θα πάρει αυτό. Για άλλο δεν μου είπε ακόμη.

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μένει Λάρισα. Και καταρχήν θα πάρει αυτό. Για άλλο δεν μου είπε ακόμη.

 

Και οι 3 γιατροί συμφώνησαν ότι δεν πρέπει να συνεχιστεί ο θηλασμός!

 

Αν το μωρό έχει κληρονομήσει την υπερχοληστεριναιμία από τη μητέρα (είναι κυρίαρχο το γονίδιο και αν το έχει κληρονομήσει θα έχει συμπτώματα...) το να τραφεί με αγελαδινό γάλα στη θέση του μητρικού θα είναι άκρως επικίνδυνο.

 

Οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν προσπαθούν να προστατέψουν το παιδί. Για να μην αναλάβουν καμία ευθύνη και για να μην αφιερώσουν τον ελάχιστον χρόνο για το καλό του παιδιού, προτιμούν να προστατέψουν τον εαυτούλη τους... Πολύ λυπηρό...:?

 

Στη Λάρισα υπάρχει γιατρός που γνωρίζει αλλά δεν ξέρω αν αυτό το διάστημα εργάζεται. Θα σου στείλω τα στοιχεία με πμ και νομίζω ότι μπορεί να τηλεφωνήσει και να ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Θα ηθελα πολυ απο περιέργεια καθαρά να μάθω αν ο θηλασμος απο μόνος του ρίχνει τα επίπεδα χοληστερίνης στο αίμα. Ειχα ανεβασμένη χοληστερίνη εδώ και 15 χρονια περίπου και με αυστηρή δίαιτα μια φορα έπεσε στα 200.Το ανώτερο που ειχα ηταν 270.Δεν πήρα ποτε χάπια απλα εκανα γυμναστική,πρόσεχα οσο μπορούσα και τα επίπεδα της ηταν συνήθως στα 220. Τωρα 19 μηνες μετα απο την γέννηση του γιου μου και αποκλειστικόυ θηλασμου εκανα εξετάσεις και η χοληστερίνη μου ειναι 155! Μπορει να οφείλεται στον θηλασμο; Γιατι δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.. Τρώω τα πάντα...γλυκά,τυριά,τηγανητα και ολα τα υγιεινά...Παρακαλώ κάποια έμπειρη μανούλα η η κυρία Αγλαΐα να μου λύσει την απορία μου...Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...