Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποκοριστικο;


petula

Recommended Posts

Εδω σας θελω μαστορες :lol::lol::lol:

Ο γιος μου θα βαφτιστει με του πεθερου :twisted::twisted::twisted: (ας μην επεκταθω )Τρυφωνας :cry::cry: και Μαριος απο ταμα μου.Υποσχεθηκα στο σύζυγο να το φωναζουμε Τρυφωνα

:twisted: και δεν μου αρεσει καθολου ισως να φταιει και η αντιπαθεια μου στον πεθερο ως ενα σημειο ...ισως...

Ευχομαι οταν μεγαλωσει να θελησει απο μονος του το Μαριος .Πειτε μου καταρχην σας φαινεται πολυ χαλια ονομα; :oops::oops:

και καταδευτερον κανενα υποκοριστικο΄;; :D:D

S957.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια χαρα ειναι το ονομα :)

 

Οσο για υποκοριστικο: Φονης (ετσι λεγεται ο νονος του αδελφου μου απο το Ξενοφων), Νακης, Ακης

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοπέλα μου... μη σκέφτεσαι τον πεθερό σου όταν λές το όνομα! είναι κρίμα!! Να δεις που μέσα από τον γιόκα σου, θα αγαπήσεις και το όνομα!!

 

Το Τρύφωνας είναι ωραίο και αρκετά σπάνιο όνομα... δεν το συναντάς και κάθε μέρα... και αληθινά μ' αρέσει! δε στο λέω για παρηγοριά!

 

Υποκοριστικό τώρα... αν ντε και καλά θέλεις να το κόψεις... :lol::lol::lol:

Νάκος;;; από το Τρυφωνάκος;;;... Άκης;;; από το Τρυφωνάκης;;; :D

 

bizoudaki... μέχρι να απαντήσω... δεν είδα το δικά σου...! :oops::oops::oops::oops:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν σηναντικές προσωπικότητες με αυτό το όνομα που καμία σχέση δεν έχουν με τον πεθερό σου... παράδειγμα ο πολύ καυστικός Τρύφων Τριανταφυλλίδης (δεν μπογώ παγά να σου βάλω τγία :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μήπως τον Ιάσονα Τριανταφυλλίδη;;; :D:D:D

Το Τρύφων είναι υπέροχο όνομα. Τα δε υποκοριστικά του χάλια...

 

χμμμμμμ ΝΑΙ!

την πάτησα :lol:

 

βλακεία είπα, άκυρο το προηγούμενο ποστ μου :lol:

 

 

αλλά όπως και να έχει, υπάρχουν κι άλλε προσωπικότητες με αυτό το όνομα ε? :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το Τρύφωνας θα έλεγα Νάκος ή Φώννης.Αν και δεν ενθουσιάζομαι,ολόκληρο καλύτερο μου ακούγεται.

 

Όσο για να επιλέξει το Μάριος όταν μεγαλώσει ξέχνα το.Το όνομα το κολλάμε από μικροί επειδή αρχικά οι άλλοι μας φωνάζουν έτσι και δεν αλλάζει εκτός κι αν βγει κανένα υποκοριστικό.

 

Έχω 2 ονόματα με φωνάζουν με το 2ο από παιδί.Όταν ακούσω το πρώτο (κυρίως σε υπηρεσίες) δεν γυρνάω καν το κεφάλι μου. :?

Και πολλοί με ρωτάνε:"γιατί δε χρησιμοποιείς το....(το πρώτο)"

Τους λέω "ξέρω γω έτσι με έλεγαν πάντα"

Link to comment
Share on other sites

Το Τρυφωνας ετσι που το ακουω τωρα

μου φαινεται παρα πολυ ωραιο και ασυνηθηστο.

Δεν συμφωνω να του δωσεις υποκοριστικο.

Ετσι και εγω πριν καν μεινω εγκυος σκεφτομουν οτι δεν μου

αρεσε καθολου το ονομα του πεθερου μου.

Το ονομα ειναι Ζαχαριας.

Αλλα απο τοτε που γεννησα και φωναζουμε το μικρο Ζαχαρια μου

αρεσει παρα πολυ.

Ο ανθρωπος κανει το ονομα και οχι το ονομα τον ανθρωπο.

Οπως ειπε και η xrysalis μεσα απο το γιο σου θα αγαπησεις και το ονομα.

Ετσι εγινε με εμενα.

Το Τρυφωνας δεν το συνανταμε πολυ συχνα ενω το Μαριος πιο πολυ.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν στο λέμε για να σε παρηγορήσουμε....

τουλάχιστον είσαι σε καλό δρόμο!! φαίνεται να αλλάζεις γνώμη σιγά σιγά!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

το τραγικό θα ήταν απ τη μία να μην γουστάρεις τον πεθερό σου κι απ την άλλη να τον λένε και... Δράκο παράδειγμα και να πρέπει να πεις το παιδί δράκο! :lol:

 

Το Τρύφων όμως, είναι όντως ωραίο όνομα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

γεια σασ . ειμαι νεο μελοσ και θα ηθελα την βοηθεια σασ.σε 2 βδομαδεσ περιμενω το πρωτο μου παιδακι.το θεμα οτι δεν μπορουμε να βρουμε ονομα για τη μπουμπου μασ. μπορειτε να μου πειτε ιδεεσ για υποκοριστικα για ευδοξια? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

το εχω πει χιλιαδες φορες εδω μεσα. μην κοβετε τα ονοματα βρε κοριτσια, εκτος και αν προκειται για Αφροξυλανθη, Παρθενα, Σουλτανα, Παγωνα. το Ευδοξια ειναι ομορφο, γιατι να το κουτσουρεψετε; συν οτι εχει και ερμηνεια!! για σκεφτειτε το.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γοητευτικό όνομα για αγοράκι. Εμένα δηλαδή μ' αρέσει πολύ. Μην επηρεάζεσαι, όπως σου λένε πιο πάνω...

Να είναι γερός, να τον χαίρεσαι:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη,

Εξαιτίας της πληθώρας θεμάτων που σχετίζονται με το όνομα του μωρού, είτε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε κατά την διάρκεια της ετοιμασίας για βάφτιση ή ονοματοδοσία,

ανοίξαμε μια ειδική ενότητα για αυτό το σκοπό, στο φόρουμ του ParentsCafe.gr ! Δες εδώ έτσι ώστε να ξέρεις που θα βρίσκεις στο μέλλον τέτοιες συζητήσεις!

Όλες οι συζητήσεις που θα ξεκινούν/έχουν αυτή τη θεματολογία στο parents.gr, θα κλειδώνονται .

 

Οδηγίες εγγραφής:http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

 

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού: http://parents.org.gr/forum/showthre...32#post1397532

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...