Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΕΡΕΕΣ + ΘΗΛΑΣΜΟΣ + ΜΠΟΥΚΑΛΙ


Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Το κοριτσάκι μου κοντεύει να κλείσει τους 6 μήνες και σήμερα ξεκινάμε φρουτόκρεμα!!! Εν συνεχεία απογευματινό + κανονικό φαγητό.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Μέσα στη μέρα το μωρό πίνει ένα μπουκάλι. Είχαμε ξεκινήσει το ξένο στο μαιευτήριο, επειδή παρουσίασε χαμηλό ζάχαρο. Αν και η παιδίατρος μας είπε να πίνει 1 φορά στήθος (και μάλιστα με συμπλήρωμα εάν δεν χορταίνει) + 1 μπουκάλι, με τη βοήθειά σας την αψήφησα και δίνω στη μικρή μόνο 180μλ ξένο κάθε βράδυ. Η ανάπτυξή της είναι πάρα πολύ καλή, είναι στρουμπουλούλα και χορταίνει.

Τώρα, όμως, που αρχίζουν οι στερεές τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Εάν, όταν μπουν και τα τρία γεύματα της δίνω το μπουκάλι το βράδυ κανονικά, θα θηλάζει μόνο μία φορά την ημέρα; Δεν θα κοπεί το γάλα μου έτσι; Θα ήθελα να θηλάσει μέχρι τον χρόνο.

Από την άλλη δεν θέλω να αψηφήσω τελείως την παιδίατρο και να μην της δίνω μπουκάλι... και, όπως καταλαβαίνετε... δεν μπορώ και να την ρωτήσω, γιατί προβλέπω ότι θα μου πει να κόψω τον θηλασμό, αλλά δεν το θεωρώ σωστό.

να της μειώσω το βραδινό για να θέλει και στήθος; καμία ιδέα;;

Ίσως ρωτάω λίγο νωρίς, αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη για να το αντιμετωπίσω έγκαιρα, πριν βρεθώ στο αδιέξοδο...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

Το κοριτσάκι μου κοντεύει να κλείσει τους 6 μήνες και σήμερα ξεκινάμε φρουτόκρεμα!!! Εν συνεχεία απογευματινό + κανονικό φαγητό.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Μέσα στη μέρα το μωρό πίνει ένα μπουκάλι. Είχαμε ξεκινήσει το ξένο στο μαιευτήριο, επειδή παρουσίασε χαμηλό ζάχαρο. Αν και η παιδίατρος μας είπε να πίνει 1 φορά στήθος (και μάλιστα με συμπλήρωμα εάν δεν χορταίνει) + 1 μπουκάλι, με τη βοήθειά σας την αψήφησα και δίνω στη μικρή μόνο 180μλ ξένο κάθε βράδυ. Η ανάπτυξή της είναι πάρα πολύ καλή, είναι στρουμπουλούλα και χορταίνει.

Τώρα, όμως, που αρχίζουν οι στερεές τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Εάν, όταν μπουν και τα τρία γεύματα της δίνω το μπουκάλι το βράδυ κανονικά, θα θηλάζει μόνο μία φορά την ημέρα; Δεν θα κοπεί το γάλα μου έτσι; Θα ήθελα να θηλάσει μέχρι τον χρόνο.

Από την άλλη δεν θέλω να αψηφήσω τελείως την παιδίατρο και να μην της δίνω μπουκάλι... και, όπως καταλαβαίνετε... δεν μπορώ και να την ρωτήσω, γιατί προβλέπω ότι θα μου πει να κόψω τον θηλασμό, αλλά δεν το θεωρώ σωστό.

να της μειώσω το βραδινό για να θέλει και στήθος; καμία ιδέα;;

Ίσως ρωτάω λίγο νωρίς, αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη για να το αντιμετωπίσω έγκαιρα, πριν βρεθώ στο αδιέξοδο...

 

Αφήνω κατά μέρος τη "σκοπιμότητα" του ενός μπουκαλιού ξένου γάλακτος και απαντώ σ' αυτό που ρωτάς. Ναι με έναν ή ακόμα και με δύο θηλασμούς το γάλα σου θα μειωθεί και ενδεχομένως να αποθηλάσεις σύντομα.

 

Όταν ξεκινάνε στερεές τροφές τα μωρά δεν τρώνε ποσότητες και πρέπει να συμπληρώνουν με γάλα. Για μωρά που θηλάζουν αυτό σημαίνει ότι θηλάζουν πριν και μετά τη στερεά τροφή κατά βούληση. Αν συνεχίσεις έτσι, ακόμα κι αν αφήσεις το βραδυνό ως έχει δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...