Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΙΝΟΞ ΨΥΓΕΙΟΥ


evi_at

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα! χρειαζομαι επειγοντως τη βοηθεια σας! καθαρισα κατα λαθος το ινοξ του ψυγειου με βιακαλ και εχει αφησει λεκεδες? τι να κανω?

eNortjK1UjK1NDM1VrIGXDAS3QKo03.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω τι να σου πω, δεν παίρνεις τηλ. καλύτερα την εταιρία που το αγορασες;

Πάντως εγώ το καθαρίζω με το ειδικό γαλακτωμα που καθαρίζω τις κεραμικές εστίες της κουζίνας και γίνεται τέλειο! Μια φορά έβαλα το λαδάκι που δίνει ο κατασκευαστής και έκανε τοπικούς λεκέδες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ομοιοπαθούσα, είχα καθαρίσει με ξύδι και σόδα τον φούρνο μικροκυμάτων απ' έξω inox(τι το' θέλα:?) και μου άφησε σημάδια. Μετά από λίγες μέρες το πέρασα με το ειδικό λαδάκι και επανήλθε στα ίσα σου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ομοιοπαθούσα, είχα καθαρίσει με ξύδι και σόδα τον φούρνο μικροκυμάτων απ' έξω inox(τι το' θέλα:?) και μου άφησε σημάδια. Μετά από λίγες μέρες το πέρασα με το ειδικό λαδάκι και επανήλθε στα ίσα σου.

 

καλημερα! οταν λες ειδικο λαδακι εννοεις το baby oil?αν οχι μπορεις να μου πεις ποιο να παρω? ευχαριστω!α κ χρονια πολλα!

eNortjK1UjK1NDM1VrIGXDAS3QKo03.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! οταν λες ειδικο λαδακι εννοεις το baby oil?αν οχι μπορεις να μου πεις ποιο να παρω? ευχαριστω!α κ χρονια πολλα!

 

Θα πάρεις τηλ.στηνεταιρια και θα σου πουν με τι θα το καθαρίσεις. Υπάρχει πάντως ένα σπρέι στο εμπόριο που λέγατε 3m stainless steel clean & polish.δοκιμάστε το είναι τέλειο.στην αρχή αν η συσκευή έχει λεκεδες θαμπαδες θα το περάσετε 2 φορές κ θα τριψετε επίμονα.δεν θέλει ποσότητα να ψεκασετε.κ δεν χρειαζετε να περάσετε λάδι μετα.θα το βρείτε στα service των εταιριών.

 

 

Σας το τονίζω....μην καθαριζετε τις συσκευές με ότι καθαριζετε τα υπόλοιπα ινοχ.π.χ. Βρύσες.δεν έχουν το ίδιο υλικό.οι βρύσες έχουν κ χρώμιο οι νεροχυτες έχουν ινοχ 18/10 κ ειδικά επεξεργασμένο.στις συσκευές χρησιμοποιούν 18/8 γτ είναι πιο μαλακό για νακανουν τις καμπύλες.να διαβάζετε ΠΆΝΤΑ τις οδηγειες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

τι τοθελες και συ το βιακαλ?με σαπουναδα πιατων και μετα με χαρτι κουζινας καιbaby oil για γυαλισμα που λενε και τα κοριτσια. καντο. λιγο θα γυαλισει και δε θα φαινετε. αλλα μαλλον δε διορθωνετε τελειως

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις τηλ.στηνεταιρια και θα σου πουν με τι θα το καθαρίσεις. Υπάρχει πάντως ένα σπρέι στο εμπόριο που λέγατε 3m stainless steel clean & polish.δοκιμάστε το είναι τέλειο.στην αρχή αν η συσκευή έχει λεκεδες θαμπαδες θα το περάσετε 2 φορές κ θα τριψετε επίμονα.δεν θέλει ποσότητα να ψεκασετε.κ δεν χρειαζετε να περάσετε λάδι μετα.θα το βρείτε στα service των εταιριών.

 

 

Σας το τονίζω....μην καθαριζετε τις συσκευές με ότι καθαριζετε τα υπόλοιπα ινοχ.π.χ. Βρύσες.δεν έχουν το ίδιο υλικό.οι βρύσες έχουν κ χρώμιο οι νεροχυτες έχουν ινοχ 18/10 κ ειδικά επεξεργασμένο.στις συσκευές χρησιμοποιούν 18/8 γτ είναι πιο μαλακό για νακανουν τις καμπύλες.να διαβάζετε ΠΆΝΤΑ τις οδηγειες χρήσεις.

 

με τι νατο τριψουμε επιμονα? γιαναμη αφησει γρατζουνιες ρωταω...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με τι νατο τριψουμε επιμονα? γιαναμη αφησει γρατζουνιες ρωταω...

 

Με μια παλιά φανέλα η με μια πετσέτα κουζίνας.κ με κινήσεις όλες προς την ίδια φορά.δλδ δεξιά αριστερά όχι κυκλικες.

 

Το νερό ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ στα ινοχ

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι αντιμετώπισαν εγώ πριν λίγο καιρό στο ψυγείο μου.έτσι όπως είναι η κλουζινα μου με βόλευε όταν σφουγγαριζα κ άφηναν τον κούβα μπροστά στο ψυγείο.όταν όμως εστιβα την σφουγγαριστρα πεταγονταν σταγόνες νερού με απορρυπαντικο στο ψυγείο.με τον καιρο εμφανίστηκαν κάτι μαύρα στίγματα μόνο στην κάτω πόρτα τα οποία όταν τα παρατήρησα κατάλαβα ότι ήταν σκουριά.όταν ρώτησα την εταιρία μου είπαν ότι προκαλειτε απο τα χημικά τον απορρυπαντικων διότι τι ινοχ είναι πορωδες.το καθάρισαν λοιπόν καλά με το σπρέι κ ευτυχώς έφυγαν τα στίγματα.αν δεν έφευγαν με αυτο τον τροπο θα έπρεπε να προμηθευτώ ειδικό καθαριστικο.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι αντιμετώπισαν εγώ πριν λίγο καιρό στο ψυγείο μου.έτσι όπως είναι η κλουζινα μου με βόλευε όταν σφουγγαριζα κ άφηναν τον κούβα μπροστά στο ψυγείο.όταν όμως εστιβα την σφουγγαριστρα πεταγονταν σταγόνες νερού με απορρυπαντικο στο ψυγείο.με τον καιρο εμφανίστηκαν κάτι μαύρα στίγματα μόνο στην κάτω πόρτα τα οποία όταν τα παρατήρησα κατάλαβα ότι ήταν σκουριά.όταν ρώτησα την εταιρία μου είπαν ότι προκαλειτε απο τα χημικά τον απορρυπαντικων διότι τι ινοχ είναι πορωδες.το καθάρισαν λοιπόν καλά με το σπρέι κ ευτυχώς έφυγαν τα στίγματα.αν δεν έφευγαν με αυτο τον τροπο θα έπρεπε να προμηθευτώ ειδικό καθαριστικο.

καλησπερα! με ποιο σπρευ το καθαρισες?

eNortjK1UjK1NDM1VrIGXDAS3QKo03.png

 

Link to comment
Share on other sites

ecolab-chromol-50-ml.gif

κάπου διάβασα ότι κάποια κοπέλα το βρήκε στο carrefour .. εγώ το είχα βρεί σε σάιτ της Χιονοκρυσταλ αλλά τώρα το σάιτ δεν είναι διαθέσιμο .. πάντως κάνει ΤΡΕΛΛΗ δουλειά το Κρομολ .. το είχε μέσα το ψυγείο μου που είναι όλο Inox της Liebherr και το φυλάω σαν θησαυρό!! .. ακόμα και να το αφήσεις το λαδάκι και να μην το χρησιμοποιείς για χρόνια, δεν παθαίνει τίποτα!! Την ίδια δουλειά θα κάνει ;)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ecolab-chromol-50-ml.gif

κάπου διάβασα ότι κάποια κοπέλα το βρήκε στο carrefour .. εγώ το είχα βρεί σε σάιτ της Χιονοκρυσταλ αλλά τώρα το σάιτ δεν είναι διαθέσιμο .. πάντως κάνει ΤΡΕΛΛΗ δουλειά το Κρομολ .. το είχε μέσα το ψυγείο μου που είναι όλο Inox της Liebherr και το φυλάω σαν θησαυρό!! .. ακόμα και να το αφήσεις το λαδάκι και να μην το χρησιμοποιείς για χρόνια, δεν παθαίνει τίποτα!! Την ίδια δουλειά θα κάνει ;)

 

Σορρυ αλλα γτ όλοι μπερδευεστε με το λάδι.το λάδι δεν είναι καθαριστικο!!!!!

Πρέπει πρώτα να καθαριζετε τη συσκευή με κάποιο καθαριστικο κ μετα να περνάτε το λάδι.το λάδι λειτουργεί σαν προστατευτικό για να μην πιάνει δακτυλείες τοσο γρήγορα.επίσης θέλει πολύ λίγη ποσότητα γιατί αλλιώς αρχίζει κ τρέχει μετα απο κανά δυο μέρες κ φαίνεται σαν αηδία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά.....

δοκίμασε σε χλιαρο νερο με λίγο ξύδι βούτα ένα πανι στιμένο καλά πέρνα τους λεκέδες και αν δεν έχεις το λαδάκι που δίνουν όταν το αγοράζεις....βάλε όπως ειπαν τα κορίτσια baby oil.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα γτ όλοι μπερδευεστε με το λάδι.το λάδι δεν είναι καθαριστικο!!!!!

Πρέπει πρώτα να καθαριζετε τη συσκευή με κάποιο καθαριστικο κ μετα να περνάτε το λάδι.το λάδι λειτουργεί σαν προστατευτικό για να μην πιάνει δακτυλείες τοσο γρήγορα.επίσης θέλει πολύ λίγη ποσότητα γιατί αλλιώς αρχίζει κ τρέχει μετα απο κανά δυο μέρες κ φαίνεται σαν αηδία.

εμένα προσωπικά κοπελιά, ούτε σαν αηδία φαίνεται, ούτε τρέχει και καθαρίζει κιόλας .. δε χρειάζεται να καθαρίσω το ψυγείο πριν το απλώσω ούτε καν με νερό .. ίσως ο τρόπος που το έκανες εσύ να μην ήταν ο σωστός ..

όση ποσότητα κι αν έβαλα .. πολύ .. λίγο .. δεν έσταξε .. δε "λάδιασε" .. δεν έδειξε σαν αηδία .. το αντίθετο .. σαν καινούριο το έκανε!!!!!!!!

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά κοπελιά, ούτε σαν αηδία φαίνεται, ούτε τρέχει και καθαρίζει κιόλας .. δε χρειάζεται να καθαρίσω το ψυγείο πριν το απλώσω ούτε καν με νερό .. ίσως ο τρόπος που το έκανες εσύ να μην ήταν ο σωστός ..

όση ποσότητα κι αν έβαλα .. πολύ .. λίγο .. δεν έσταξε .. δε "λάδιασε" .. δεν έδειξε σαν αηδία .. το αντίθετο .. σαν καινούριο το έκανε!!!!!!!!

 

 

Κοπελια .......εκτός απο το ψυγείο στο σπίτι μου έχω κ αλλα 40 ψυγεία κ άλλες τόσες συσκευές στο μαγαζί που τις καθαρίζω με το σπρέι.το λάδι αν μείνει πολλές μέρες χωρίς να το ξαναπερασουμε κολλάει η σκόνη επάνω κ φαίνεται.με το σπρέι πάντως εμένα κάθε φορά οι πετστετες γίνονται μαύρες...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! οταν λες ειδικο λαδακι εννοεις το baby oil?αν οχι μπορεις να μου πεις ποιο να παρω? ευχαριστω!α κ χρονια πολλα!

 

ecolab-chromol-50-ml.gif

κάπου διάβασα ότι κάποια κοπέλα το βρήκε στο carrefour .. εγώ το είχα βρεί σε σάιτ της Χιονοκρυσταλ αλλά τώρα το σάιτ δεν είναι διαθέσιμο .. πάντως κάνει ΤΡΕΛΛΗ δουλειά το Κρομολ .. το είχε μέσα το ψυγείο μου που είναι όλο Inox της Liebherr και το φυλάω σαν θησαυρό!! .. ακόμα και να το αφήσεις το λαδάκι και να μην το χρησιμοποιείς για χρόνια, δεν παθαίνει τίποτα!! Την ίδια δουλειά θα κάνει ;)

Αυτό ακριβώς εννοούσα, Και εγώ το έχω 2 χρόνια τώρα και το φυλάω σαν κόρη οφαλμού. Είμαι πολύ ευχαριστημένη όχι μόνο για το πόσο καλά καθαρίζει και γυαλίζει αλλά και την διάρκεια που προσφέρει.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ecolab-chromol-50-ml.gif

κάπου διάβασα ότι κάποια κοπέλα το βρήκε στο carrefour .. εγώ το είχα βρεί σε σάιτ της Χιονοκρυσταλ αλλά τώρα το σάιτ δεν είναι διαθέσιμο .. πάντως κάνει ΤΡΕΛΛΗ δουλειά το Κρομολ .. το είχε μέσα το ψυγείο μου που είναι όλο Inox της Liebherr και το φυλάω σαν θησαυρό!! .. ακόμα και να το αφήσεις το λαδάκι και να μην το χρησιμοποιείς για χρόνια, δεν παθαίνει τίποτα!! Την ίδια δουλειά θα κάνει ;)

 

 

σε ποιο σημειο το βρισκουμε στα καθαριστηκα???

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο σημειο το βρισκουμε στα καθαριστηκα???

ναι .. λογικά εκεί που πουλάνε και άλλα καθαριστικά για φούρνους, εστίες κλπ κλπ ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Κοπελια .......εκτός απο το ψυγείο στο σπίτι μου έχω κ αλλα 40 ψυγεία κ άλλες τόσες συσκευές στο μαγαζί που τις καθαρίζω με το σπρέι.το λάδι αν μείνει πολλές μέρες χωρίς να το ξαναπερασουμε κολλάει η σκόνη επάνω κ φαίνεται.με το σπρέι πάντως εμένα κάθε φορά οι πετστετες γίνονται μαύρες...

 

καλημερα και απο μενα,

κοριτσια σαν συναδελφος και εγω της Νικολ θα σας πω ακριβως τα ιδια.

πρωτα πρεπει να τα καθαρισουμε και μετα λαδακι.

και το chromol κανει πολυ καλη δουλεια και το baby oil.

και αυτο για την σκονη φυσικα και ισχυει, απλα στο σπιτι μας δεν εχουμε τοση σκονη οση στα καταστηματα.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...