Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοτα γεμιστη ποσες ωρες


kiriaki76

Recommended Posts

χρειαζεται στο φουρνο:confused:θα την κανω αυριο.σκεφτικα μηπως την εβαζα απο σημερα το βραδυ να ψηνεται σιγα σιγα?

το εχει κανει καμια σας:-P

καλα χριστουγεννα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν το εχω κανει...αλλα η κοτα γενικα ψυνεται πιο γρηγορα απο αλλα ειδη πουλερικων..πχ γαλοπουλα...θα ελεγα να μην το ρισκαρεις...αν την βαλεις νωρις το πρωι...στο χαμηλο μεχρι το μεσημερι θα εχει γινει...λουκουμι!!!και θα την ελενχει πιο συχνα....να μην σε φαει ακι το ανχος ολη την νυχτα και δεν μπορεσεις να κοιμηθεις....!!!

οτι και να αποφασισεις καλη επιτυχια και καλα χριστουγεννα....

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!

Η κοτα θελει πολλες ωρες μονο οταν ειναι χωριατικη επειδη ειναι πιο σκληρο το κρεας της.Αν ειναι εμποριου θελει τοση ωρα οση την ψηνεις γενικως στο φουρνο.Θα σε συμβουλευα να την βαλεις αυριο να την κανεις.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Θα την έχεις βάλει τώρα βέβαια αλλά εγώ με τα κρέατα ακολουθώ πλέον τη μέθοδο του σιγοψησίματος για να μην στεγνώνουν. Αρνί, κατσίκι, χοιρινό (3-4 κιλά κομμάτι) τα βάζω ολόκληρα και τα ψήνω στους 140 με αέρα για 4 ώρες. Για να μην ξεραθεί από πάνω μπορεί να τα σκεπάσω με αλουμινόχαρτο ή λαδόκολλα μετά από 1-2 ώρες και στο τέλος τα ξεσκεπάζω πάλι να ροδοκοκκινήσουν. Αν τα βιάσω π.χ. στους 150 γεμίζει το ταψί ζουμιά που πάει να πει ότι τα έβγαλε το κρέας και στεγνώνει. Όταν τελειώσει το ψήσιμο τα αφήνω να σταθούν ένα τέταρτο να απορροφήσουν τους χυμούς τους και μετά κόβω.

 

Η κότα μπορεί να γίνει και στις 3 ώρες. Άντε καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...