Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ?


Melia13

Recommended Posts

Διαβαζω καιρο τα παραπονα πολλων κοριτσιων για τις νονες, ελεγα να απαντησω στα πιο προσφατα αλλα μετα σκεφτηκα να ανοιξω νεο θεμα και να υπερασπιστω τη θεση της νονας. Εχω 3 βαφτιστηρια 6, 10 και 16 ετων. Τα βαφτιασα με αγαπη και λογω φιλιας με τους γονεις. Χριστουγεννα Πασχα γιορτες και γενεθλεια στα σπιτια τουςμε τα δωρα που τις περισσοτερες φορες μου ειχαν ζητησει τα ιδια η χρηματα τωρα στην μεγαλη. Δεν τα εστελνα τα πηγαινα παντα εγω η ιδια για να δω τα βαφτιστηρια μου και να βρεθουν και με τα παιδια μου. Με δεχονταν με προσμονη και αγαπη δεν λεω, αλλωστε ειμαστε φιλοι. Ομως.... Περιμενουν παντα να παω εγω , σπανια και κατοπιν προσκλησης εχουν ερθει σπιτι μου σε γιορτες μας (μα ενα τηλεφωνο μονο κι αυτο αργα γιατι ηταν απασχολημενοι)!!? Χειρουργηθηκα με μακρα αναρρωση καμμια κουμπαρα δεν μπηκε στο κοπο να μ επισκευτει. Μονο να βγουμε εξω κανενα Σαββατο. Εγω αντιθετως με τους νονους των παιδιων μου εχω χτισει μια σχεση οπου θεωρω οτι πρεπει παση θυσια να τους τιμησω στις γιορτες τους αλλα κι εκεινοι ειναι πολυ ενταξει απεναντι μας. Λεω λοιπον οτι ναι και η νονα περιμενει το βαφτιστηρι της να νοιαστει γι αυτην , να περασουν καποιες ωρες μαζι, και να αποδειξουν ετσι οι γονεις αυτο που λενε οτι η νονα ειναι το δευτερο πιο σημαντικο προσωπο στις ζωες των παιδιων. Καλα Χριστουγεννα σε ολους μας.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συμφωνώ μένια μαζί σου και επαυξάνω!!

έχει να κάνει με τον άνθρωπο όπως όλες οι σχέσεις..τι είναι νονός, τι κουμπάρος, τι φίλος

 

εμάς πχ η νονά δεν μας έχει καλέσει ποτέ σπίτι της..είναι ανύπαντρη και χωρίς υποχρεώσεις και δεν τις αρέσουν οι οικογειακές μαζώξεις.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ούσα κι εγώ μαμά+νονά... η σχέση αυτή είναι ΑΜΦΙΔΡΟΜΗ, άρα, υποχρεώσεις υπάρχουν και από τα δυο μέρη. Ναι μεν η νονά/ο νονός "πρέπει" να μην εξαφανίζεται ή/και να μην περιορίζεται στο τυπικό μέρος (δώρα Χριστούγεννα/Πάσχα/γιορτές-γενέθλια) αλλά και οι γονείς -ως ένδειξη σεβασμού προς τον Πνευματικό Γονιό των παιδιών τους- οφείλουν να είναι κοντά στους νονούς.

Όντως, αυτό που αναφέρεις σχετικά με την νοσηλεία σου και το γεγονός πως καμία εκ των δυο κουμπάρων σου δεν ήρθε για επίσκεψη, είναι "χοντροκοπιά" εκ μέρους τους.

Εκεί δεν παίζει ρόλο τόσο το "τυπικό" της υπόθεσης και καλά ότι πρέπει να πάω όσο ο ανθρώπινος παράγοντας... σαν φίλοι πάνω από όλα θα έπρεπε να ήταν εκεί χωρίς φυσικά να το ζητήσεις.

Ενα νόμισμα που έχει δυο πλευρές...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολύτο δικιο και εγώ έχω 3 βαφτηστήρια αλλά είναι μικρά ...Ολα ξεκινάνε απο τους γονεί ς όμως έγω στα δικά μου παιδιά όσο αφορά τους νονούς τους τους υπενθημίζω να πάρουν τηλέφωνο σε γιορτές τους αν δεν ανταλάξουμε επισκέψεις και να μιλάνε με αυτούς και ευτυχώς οι σχέσης τους είναι πολύ καλές. Το παδί απο μικρό όπως το μάθεις είναι έτσι θα συνεχίση και μεγάλο αλλα όλα ξεκινούν το ξαναλέω απο τους γονεις .....

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω καιρο τα παραπονα πολλων κοριτσιων για τις νονες, ελεγα να απαντησω στα πιο προσφατα αλλα μετα σκεφτηκα να ανοιξω νεο θεμα και να υπερασπιστω τη θεση της νονας. Εχω 3 βαφτιστηρια 6, 10 και 16 ετων. Τα βαφτιασα με αγαπη και λογω φιλιας με τους γονεις. Χριστουγεννα Πασχα γιορτες και γενεθλεια στα σπιτια τουςμε τα δωρα που τις περισσοτερες φορες μου ειχαν ζητησει τα ιδια η χρηματα τωρα στην μεγαλη. Δεν τα εστελνα τα πηγαινα παντα εγω η ιδια για να δω τα βαφτιστηρια μου και να βρεθουν και με τα παιδια μου. Με δεχονταν με προσμονη και αγαπη δεν λεω, αλλωστε ειμαστε φιλοι. Ομως.... Περιμενουν παντα να παω εγω , σπανια και κατοπιν προσκλησης εχουν ερθει σπιτι μου σε γιορτες μας (μα ενα τηλεφωνο μονο κι αυτο αργα γιατι ηταν απασχολημενοι)!!? Χειρουργηθηκα με μακρα αναρρωση καμμια κουμπαρα δεν μπηκε στο κοπο να μ επισκευτει. Μονο να βγουμε εξω κανενα Σαββατο. Εγω αντιθετως με τους νονους των παιδιων μου εχω χτισει μια σχεση οπου θεωρω οτι πρεπει παση θυσια να τους τιμησω στις γιορτες τους αλλα κι εκεινοι ειναι πολυ ενταξει απεναντι μας. Λεω λοιπον οτι ναι και η νονα περιμενει το βαφτιστηρι της να νοιαστει γι αυτην , να περασουν καποιες ωρες μαζι, και να αποδειξουν ετσι οι γονεις αυτο που λενε οτι η νονα ειναι το δευτερο πιο σημαντικο προσωπο στις ζωες των παιδιων. Καλα Χριστουγεννα σε ολους μας.!

 

 

Σωστή...................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω menia απολυτα με οσα εγραψες κι ας μην εχω βαφτισει ακομα παιδακι. Άλλα όπως ειπώθηκε και παραπανω τα παντα ειναι θεμα ανθρωπου. Καλα εκανες και ανοιξες αυτο το θεμα γιατι οντως φαινεται μονο η πλευρα του γονιου και οχι του νονου/νονας. Πιστευω ότι θα υπάρχουν και αλλοι με παρομοια παραπονα με τα δικα σου...

Καλες γιορτες και σε σενα και στα παιδακια σου!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε menia...

 

Εμένα μου τη δίνει που νονά=δώρο ή χρήματα.

 

έχω 1 βαπτιστίρι. Δεν έχω άποψη σε τίποτα που το αφορά. Να μη το ταίζουν τόσες σοκολάτες και γλυκά γιατί είναι υπέρβαρο. Να βάλουν internet για να κάνει τις εργασίες του... 1002 πράγματα. Του πήρα δώρο λαπτοπ και το χρησιμοποιεί ο πατέρας του για να παιζει παιχνίδια. Γκρρρρ....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αχ...βρε κοριτσια...τετοιες σχεσεις σπανια ειναι ιδανικες.....

εχω 4 παιδια και 4 νονους ενα για το καθενα.....και εγω 2 βαπτιστηρια.....το συνολο 6 κουμπαρια...!!!!!(..........τι λετε παω για δημαρχος??:mrgreen:??)...τοσα χρονια τωρα προσπαθω να κρατησω τις ισσοροπιες......ειναι οντως δυσκολο.....!!!!!αλλά εγω προσωπκα απο την πλευρα μου προσπαθω να ειναι αψογη και στα βαπτιστηρια μου αλλα και στις νονες των παιδιων μου......τα εχω καταφερει αραγε?????:confused:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα παιδάκια βλέπουν την νονα=δώρο..... εντάξει αυτό δεν ειναι κακό ειναι χαριτωμένο.....δεν το βλέπουν με πονηριά οπως εμεις αλλα με την αγαθη καρδουλα τους.... το θέμα ειναι εμεις οι μεγαλοι τι αποψεις και τι σχεισεις εχουμε με τους κουμπαρους.

Link to comment
Share on other sites

Η βαφτισημια μου ειναι 5 χρονων.Ειναι κορη της καλυτερης μου φιλης.Παιδικες φιλες αγαπημενες απο τα 4 μας χρονια!!! Απο την ημερα που γεννηθηκε η μικρη λιωνω γι αυτην οπως και αυτη για μενα.Προσπαθω να την βλεπω οσο το δυνατο συχνοτερα και εννοειται πως παντα με τα δωρακια της ασχετα αν ειναι γιορτη η οχι.Εχουμε πολυ καλη σχεση και το ιδιο αγαπαει και τον αντρα μου με τον οποιο δεν ειμουν καν μαζι οταν την βαφτισα.Η μαμα της βεβαια (η παιδικη μου φιλη) φροντιζει και οταν δεν μπορουμε να βρεθουμε στο δεκαημερο και την βαζει να με μιλησει στο τηλεφωνο για να εχουμε συχνη επαφη.Αν και συνηθως μια το μηνα βλεπομαστε σιγουρα.

Απο την αλλη , η βαφτισιμια του αντρα μου, ιδια ηλικια , μενει στο ιδιο συγκροτημα με εμας.Αν θα παμε Χριστουγεννα και Πασχα να της δωσουμε τα δωρα της (που παντα πηγαινουμε) εχει καλως αλλιως ειμαστε ανυπαρκτοι κουμπαροι.Στεναχωριεμαι πολυ για το κοριτσακι.Ειμαστε μια πορτα και θα ηθελα πολυ να εχουμε στενοτερη σχεση αλλα η γαϊδαρα η κουμπαρα δεν το αφηνει καν το παιδι να ερθει σπιτι μας.Καλα για υποχρεωσεις δικες της απεναντι στους κουμπαρους (εμας) δεν το συζητω.Ανυπαρκτες.Στην αρχη προσπαθησα να εχω καλες σχεσεις, στο κατω κατω ο αντρας μου τους παντρεψε και τους βαφτισε το κοριτσακι.Ειδα κι αποειδα και το πηρα αποφαση.Τωρα πια στελνω μονο τον αντρα μου για τα δωρα του παιδιου που δεν μου φταιει σε τιποτα και δεν εχουμε καμια σχεση ......κουμπαροι ...μια πορτα !!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν ειμαι νονα αλλα εχεις απολυτο δικιο. παντως εγω με τους δικους μου κουμπαρους εχουμε πολυ καλες σχεσεις και συνεχεια ειμαστε μαζι. ειτε στο σπιτι του ενος ή του αλλου ειτε στο σπιτι μας ειτε μαζι εξω τα σαββατοκυριακα. εννοειται οτι η νονα δεν ειναι μονο για τα δωρα. εγω εχω παραπονο απο τη δικη μου νονα και ειμαι και γαιδουρα 33 χρονων γιατι ποτε ενα τηλεφωνο στη γιορτη μου δεν με πηρε και συγκεκριμενα μετα το δημοτικο ηταν σαν να μην υπηρχε. με πειραζει ακομη και τωρα!!!! εγω παντα και τηλεφωνο και επισκεψεις. αυτη μια φορα ηρθε σπιτι μας οταν ημουν μικρη και αυτο γιατι την καλεσαμε και δεν μπορουσε να κανει αλλιως και μια στο γαμο μου.... ε! ειναι καπως ετσι??? επιδιωξα οι νονοι των παιδιων να ειναι φιλοι για να μην χαθουμε και το εχω καταφερει, ελπιζω να συνεχιστει αυτο γιατι ειναι οτι καλυτερο για ολους!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω καιρο τα παραπονα πολλων κοριτσιων για τις νονες, ελεγα να απαντησω στα πιο προσφατα αλλα μετα σκεφτηκα να ανοιξω νεο θεμα και να υπερασπιστω τη θεση της νονας. Εχω 3 βαφτιστηρια 6, 10 και 16 ετων. Τα βαφτιασα με αγαπη και λογω φιλιας με τους γονεις. Χριστουγεννα Πασχα γιορτες και γενεθλεια στα σπιτια τουςμε τα δωρα που τις περισσοτερες φορες μου ειχαν ζητησει τα ιδια η χρηματα τωρα στην μεγαλη. Δεν τα εστελνα τα πηγαινα παντα εγω η ιδια για να δω τα βαφτιστηρια μου και να βρεθουν και με τα παιδια μου. Με δεχονταν με προσμονη και αγαπη δεν λεω, αλλωστε ειμαστε φιλοι. Ομως.... Περιμενουν παντα να παω εγω , σπανια και κατοπιν προσκλησης εχουν ερθει σπιτι μου σε γιορτες μας (μα ενα τηλεφωνο μονο κι αυτο αργα γιατι ηταν απασχολημενοι)!!? Χειρουργηθηκα με μακρα αναρρωση καμμια κουμπαρα δεν μπηκε στο κοπο να μ επισκευτει. Μονο να βγουμε εξω κανενα Σαββατο. Εγω αντιθετως με τους νονους των παιδιων μου εχω χτισει μια σχεση οπου θεωρω οτι πρεπει παση θυσια να τους τιμησω στις γιορτες τους αλλα κι εκεινοι ειναι πολυ ενταξει απεναντι μας. Λεω λοιπον οτι ναι και η νονα περιμενει το βαφτιστηρι της να νοιαστει γι αυτην , να περασουν καποιες ωρες μαζι, και να αποδειξουν ετσι οι γονεις αυτο που λενε οτι η νονα ειναι το δευτερο πιο σημαντικο προσωπο στις ζωες των παιδιων. Καλα Χριστουγεννα σε ολους μας.!

 

όπως πολυ σωστά έθεσες το κάνεις εσυ...γιατι μάλλον έχεις μεγαλώσει σε ένα σωστό περιβάλλον...όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο.....υπάρχουν νονές και νονοι σαν εσένα, υπάρχουν νονοι που δεν ενδιαφέρονται και υπάρχουν και αυτοί που σου σπάνε τα νευρα....δεν τους βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι....ουτε θα σε κατηγορήσει κανεις.....

εμένα η κουνιάδα μου είναι νονά της κόρης μου και εκτός αυτού όλη μερα ξημεροβραδιάζεται σπίτι μας.....κάθε μέρα την βλέπει την κόρη μου....και ναι έχω παράπονα από εκεινη πρώτα από όλα γιατι δεν με ρώτησε κανεις αν την θέλω για νονά.....δεύτερον με τον κουτοπόνηρο χαρακτήρα που έχει δεν θέλω να πάρει τα πατήματα της το παιδί μου....και άσε που επεμβαίνει στο τι θα κάνω εγώ με το παιδί μου....οπότε τέτοια νονά τι να την κάνω....?

θα προτιμούσα να μην την έβλεπε ειλικρινά....

όταν ο άλλος σου χώνεται με το έτσι θέλω....δεν έχεις και πολλά περιθώρια.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα ανοιξες και συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!

Εχω 4 βαπτιστηρια!!!!!!!!!!!Τα 3 πρωτα τα βαπτισα οταν ημουν πολυ μικρη γιατι ειχαν μεσολαβησει οι γονεις μου!!!Τελος παντων, παντα ημασταν τυπικοι και να μην λειπει τιποτα στα βαπτιστηρια!!!Οταν ενηλικιωθηκα και απεκτησα "τσεπη" δικια μου,ανελαβα εγω τις υποχρεωσεις!!!

Παντα να πηγαινω και παντα φορτωμενη!!!!

Κατσε ρε συ.....γιατι επρεπενα πηγαινω παντα εγω????????????

Και το αλλο που μου την εδινε....και μιλαω παντα για τα πρωτα 3 βαπτιστηρια(απο το 4 και την οικογενεια του δεν εχω κανενα παραπονο,τους λατρευω και αυτοι το ιδιο!!)

Ερχονταν να με επισκευτουν ποτε λετε??????Χριστουγεννα και Πασχα οταν δεν μπορουσα εγω να παω!!!!!!!!!Γιατι?????????????

Εεεε βεβαια για να μην χασουν το δωρο!!!!!!

Ετσι παει?????????

Νονα=δωρα,χρηματα.............

Αυτο βεβαια εχει να κανει με την καθε οικογενεια και τι αρχες εχουν,αλλα συγνωμη ειναι πολυ γαιδουρια!!!

Δηλαδη με εβλεπαν μονο ως "ο κουβαλητης"

Λυπαμαι................μας τελειωσε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 βαφτηστηρακια!το αγορακι μενει Θεσσαλονικη,ειναι 13 χρονων,η μαμα του ηταν φιλη της μαμας μου!Εκ των πραγματων οι επαφες ειναι λιγες!Μεχρι πριν 2-3 χρονια δεν με ενοιαζε που ημου η νονο-λεφτα-δωρα!Αλλα πλεον απογοητευτηκα!Ουτε στη γιορτη μου για χρονια πολλα!Εστελνα παντα δωρα και τωρα πλεον λεφτα σε γιορτες γενεθλια και καθε αρχη σχολικης χρονιας!Στα 8 του του εστειλα μια μπλουζα της ΑΕΚ με τις υπογραφες ολων των παιχτων!2 μηνες παρακαλαγα εναν γνωστο...Το λεω για να καταλαβετε οτι ημουν χαζονονα απο μακρια!Του εχω μεγαλη αδυναμια γιατι μεγαλωνει σε πολυ ασχημες συνθηκες,χωρις μπαμπα και μαμα αλα νταλων!Τωρα ηρθαν γιορτες θα στειλω το δωρακι στο παιδι!Οπως και να χει δεν νευριαζω με το παιδι αλλα μετη μαμα που δεν εχει πει ποτε παρε τη νονα σου να δεις τι κανει!!!

Με την μικρη μου εχουμε φοβερη σχεση...Η μαμα της ειναι κολλητη μου αλλα της ειχα εξηγησει πριν την βαφτισω οτι απο την στιγμη που θα χουμε καθημερινη επαφη να μην περιμενει δωρα καθε βδομαδα γιατι δεν ειμαι ο Ωνασης!!!Με αγαπαει πολυ το κοριτσακι μου και να σας πω την αληθεια ειτε με βλεπει με δωρο ή χωρις η χαρα του ειναι η ιδια!Προχτες πηγα να την δω στην γιορτουλα του νηπιαγωγειου και η χαρα της ηταν απεριγραπτη!Στα γενεθλια μας και στις γιορτες η μαμας της την βαζει να μας παρει τηλ. να μας ευχηθει πρωτη!!!Θ αγαπω νονακα μου!Να χαιρεθαι το μωρακι θου!!!Τι πιο γλυκο και ομορφο???

Αν εχουμε πολλες μερες να μιλησουμε με παιρνει και μου κανει παραπονα και εχει πολυ πλακα!

Εχω καταληξει οτι υπαρχουν ανθρωποι που εκτιμουν αυτα που δινεις και αλλοι που δεν τα εκτιμουν!Τα παιδακια δεν φταινε!Χαιρομαι αφανταστα οταν με παιρνει τηλεφωνο να δει τι κανω ασχετα αν της ειπε η μαμα της!!!!Εννοειται οτι αυρι πουθα της παω τα δωρα της θα παρω δωρακια και στα αδερφακια της!!!!

Εγω απο την αλλη νιωθω "υποχρεωση" στις νονες του μικρου μου και οσο τις βλεπω οτι νοιαζονται και ασχολουνται με το παιδι τοσο νιωθω ευγνωμοσυνη που ειναι το παιδακι μου τυχερο και εχει 2 ανθρωπους παραπανω να το αγαπανε!Και με μια τσιχλα να ερθουν μεθαυριο που λεει ο λογος το παιδι παιρνει τοση αγαπη που πραγματικα δεν με νοιαζει!Οταν μεγαλωσει βεβαια και θα ζηταει δωρακια αλλαζει!!!Κι επειδη τις βλεπουμε συχνα δεν τις αφηνω καθε φορα να του παιρνουν δωρακια οσο και να θελουν!!!

Ουφ τα πα!!!

Να χαιρεστε τα βαφτηστιρια σας!

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχει να κάνει με τον άνθρωπο......εγω προσωπικά δεν έχω απαιτήσεις για δώρα και έθιμα....αν και μέχρι στιγμής σε αυτο δεν με απασχολει διότι δεν βλέπω την νονά ως χρήμα...ή απλά να φέρει δωρο....μέχρι στιγμής τα δώρα που έχουμε πάρει απο την νονά ήταν μέσης αξίας και μάλιστα όσες φορές με ρώτησε ειδικά για ρουχο ή παπούτσι της είπα να μην πάρει κάτι ακριβό διότι δεν προλαβαίνουμε να τα φορέσουμε μερικές φορές....

εμένα το παράπονο μου είναι να μην προσπαθεί να κάνει το παιδί μου να μπερδευεται.....όταν εγώ και ο μπαμπάς της λέμε όχι σε κάτι να το καταλαβαίνει και να μην κάνει άλλα αντί άλλον....

οκ η νονά να είναι κοντά μας αλλά να συμβαδίζει και με την ρότα των γονιών...όχι όπως μας καπνίσει....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεω λοιπον οτι ναι και η νονα περιμενει το βαφτιστηρι της να νοιαστει γι αυτην , να περασουν καποιες ωρες μαζι, και να αποδειξουν ετσι οι γονεις αυτο που λενε οτι η νονα ειναι το δευτερο πιο σημαντικο προσωπο στις ζωες των παιδιων. Καλα Χριστουγεννα σε ολους μας.!

 

Ετσι ακριβως. Η σχεση δεν χτιζεται μονοπλευρα.

Χαιρομαι για τις αντιληψεις σου και θεωρω τυχερα τα παιδια που εχουν νονα με τετοιες πεποιθησεις .

Απλα μια συμβουλη. Εαν τα παιδια ειναι μικρα μην επηρεασει η "γαιδουρια" των γονιων την σχεση που θα θελανε και εκεινα να χτισετε αλλα δεν μπορουν να κανουν κατι ακομα.

Δωσε τοπο....

Πρωταγωνιστες ειστε εσυ και εκεινα σε αυτο και οσο δεν μπορουν εκεινα να κανουν κατι προσπαθησε εσυ.

 

ΥΓ. Αν η νονα-ος δεν εχουν παιδια με αποτελεσμα το σπιτι τους να ειναι ο εφιαλτης του γονιου με το θα σπασουν 1-2-3-4 πραγματα ή παραπανω ? :lol:) ή εχουν βρεφος στο σπιτι καποια "γαϊδουρια" δειξτε μια κατανοηση στις απουσιες των γονιων.... :? (αυτο ναι το κανω). Εννοειτε σε γιορτη νονου-ας οχι αλλα δυστυχως τα 2 παραπανω με κολανε στην πληθωρα τον επισκεψεων που θα ηθελα να κανω (σωθηκαν οι ανθρωποι λεμε :mrgreen:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα το παράπονο μου είναι να μην προσπαθεί να κάνει το παιδί μου να μπερδευεται.....όταν εγώ και ο μπαμπάς της λέμε όχι σε κάτι να το καταλαβαίνει και να μην κάνει άλλα αντί άλλον....

οκ η νονά να είναι κοντά μας αλλά να συμβαδίζει και με την ρότα των γονιών...όχι όπως μας καπνίσει....

 

Η μαμα λεει οχι και η νονα κακομαθαινει :mrgreen::mrgreen: (οχι στα σοβαρα αλλα ναι μια ατασταλεια και ενα παραχαιδεμα δεν με χαλαει)

Θελω να χτισουν την δικη τους σχεση και οχι να αντιγραψουν την δικη μου. Και ναι με ευχαριστει αυτο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι μια σχέση αμφίδρομη! Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη από τις κουμπαριές μου, αλλά κάνω και την αυτοκριτική μου, γιατί και εγώ δεν είμαι σίγουρη αν είμαι σωστή! Η νονά του γιου μου είναι μια πολύ καλή κοπελίτσα, που μου έκανε ιδιαίτερα αγγλικών όταν ήμουν έγκυος και ζήτησε μόνη της να τον βαφτίσει! Μόνο που αρκείται στα τυπικά! Μας επισκέπτεται μόνο για να φέρει τα δωράκια το Πάσχα και στη γιορτή και τα γενέθλια του παιδιού! Είναι αλήθεια ότι τα τελευταία χρόνια ήταν διορισμένη σε άλλες πόλεις και δεν είχε χρόνο, αλλά και φέτος που είναι στην ίδια πόλη, εκτός από τη γιορτή του παιδιού ούτε τηλέφωνο! Την δικαιολογώ, γιατί είναι μικρή και ετοιμάζει και το γάμο της τώρα! Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι και εγώ δεν έχω κάνει προσπάθειες για πιο στενή σχέση! Πάντως ο γιος μου την αγαπάει πολύ, γιατί έτσι τον έμαθα, αλλά και επειδή όταν έρχεται είναι πολύ γλυκιά μαζί του και ασχολείται! Θεωρώ ότι υπάρχει το υπόβαθρο, όταν και αυτή μπει σε πιο κανονικούς ρυθμούς να αναπτυχθεί καλύτερη σχέση!

Η νονά της κόρης μου (που και αυτή μόνη της ζήτησε να την βαφτίσει) είναι μια περίεργη κατάσταση! Ως πρώην εργοδότριά μου είχαμε και οικονομικές σχέσεις, στις οποίες συχνά δεν ήταν συνεπής! Αρχικά ήταν τυπική με τις υποχρεώσεις της στο παιδί (αλλά και στο μεγάλο μου έφερνε δωράκια), αλλά έτυχε να στείλει τα δωράκια με την υπάλληλό της και ας είναι στην ίδια πόλη. Δουλεύει πολλές ώρες βέβαια, αλλά είναι και ο τύπος που όταν θέλει κάτι από σένα είναι στη γλύκα και όταν νιώθει ότι δεν σε έχει ανάγκη μπορεί και να μη σου μιλήσει! Ο άντρας μου τα έχει πάρει μαζί της και δεν θέλει καμιά επαφή, αλλά εγώ θέλω να διατηρήσω τις ισορροπίες, κυρίως για χάρη της μικρής (που παρεπιμπτόντως στα γενέθλιά της αρκέστηκε να πάρει ένα τηλέφωνο, ούτε λόγος για επίσκεψη ή δώρο). Θα έπαιρνα την πρωτοβουλία να πάω με τη μικρή σπίτι της (γιατί βλέπω να χάνεται η επαφή και δεν το θέλω) αλλά είναι τέτοιος τύπος που φοβάμαι ότι μπορεί να ξυνίσει (δεν θέλω να νομίζει ότι το κάνω για να "εκβιάσω" δώρο)!

Το δικό μας βαφτιστήρι ζει στην Αθήνα και το βλέπουμε 2-3 φορές το χρόνο! Με αυτούς τους κουμπάρους έχω λίγο ψυχρανθεί, γιατί μια φορά που ο σύζυγος ήταν στην Αθήνα για δουλειές και τους πήρε τηλέφωνο με σκοπό να πάει να τους δει, βρήκανε δικαιολογίες και όχι μόνο δεν τον καλέσανε, αλλά ούτε καν (έστω ο κουμπάρος) να πεταχτεί να πιει έναν καφέ μαζί του! Και ιδίως ο άντρας μου τους έχει σταθεί πολύ και σε δύσκολες στιγμές! Θέλω να πιστεύω ότι απλώς τους πέτυχε σε άσχημη φάση...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο?Ο κολλητος του αντρα μου ειναι απιθανος με το παιδακι μου και θελω παρα πολυ να μας βαφτισει το δευτερο?Να του το προτεινουμε ή ειναι ντροπη?

Link to comment
Share on other sites

Ισως απο λαθος μου να εδωσα την εντυπωση οτι περιμενω απο τα βαπτιστηρια μου, οχι στους γονεις αναφερομαι. Κι ουτε προκειται ν αλλαξω κατι φετος τα ιδια θα κανω. Απλως ηθελα ν ακουστει και η αλλη πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο?Ο κολλητος του αντρα μου ειναι απιθανος με το παιδακι μου και θελω παρα πολυ να μας βαφτισει το δευτερο?Να του το προτεινουμε ή ειναι ντροπη?

Δεν ειναι ντροπη...

Οκ ισως ερθει σε δυσκολη θεση εαν δεν μπορει να το βαφτισει.... αλλα απο την αλλη μπορει να θελει και να ντρεπεται να το πει.

Εμενα πχ ντρεποταν ο αδελφος μου να μου πει να μου βαφτισει το παιδι και ετσι το εδωσα σε αλλον.

Για να ερθουμε ομως στο θεμα μας...

Εχω ενα βαφτιστηρι και 2 παιδακια.

Το βαφτιστηρι μου ειναι 10 ετων και δυστυχως σπανια το βλεπω.

Τρεχει αυτο τρεχουμε εμεις και δεν εχουμε τον χρονο. Ομως σε μεγαλο προβλημα υγειας του ειμασταν διπλα σε αυτο και στους γονεις του. Τρεξαμε, ψαξαμε γιατρους και συνεισφεραμε και οικονομικα παροτι η κουμπαρα μου χτυπιοταν και δεν ηθελε να παρει τα χρηματα. Οταν ημασταν εξωτερικο παντα επαιρνε τα δωρακια του, παντα ομως , και ειχαμε και τηλεφωνικη επικοινωνια.

Πιστευω οτι δεν εχουν παραπονα απο εμας και καταλαβαινουν τα καθημερινα μας τρεξιματα και τον ελαχιστο χρονο μας αφου και οι ιδιοι ζουν σε μια τρελα.

Το ιδιο συμβαινει και με τους νονους των παιδιων μου. Δεν τα βλεπουν συχνα λογω υποχρεωσεων (η μια τωρα ζει και εκτος της πολης μας) αλλα ξερω οτι ανα πασα στιγμη πορκυψει κατι θα ειναι διπλα μας, οπως ηταν διπλα μας σε ολες τις φασεις της ζωης μας.

Τα παιδια μας δεν τους βλεπουν ποτε ως δωρα ή πορτοφολια και ειδικα ο μικρος μου ανυπομονει να βρεθει με τις νονες τους, ειδικα με την μικρη, γιατι παιζουν και κανουν τρελες.

Τωρα για το αν βλεπονται 20 φορες τον χρονο ή 100 δεν με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει η ουσιαστικη επαφη με τα παιδια μου και με το βαφτιστηρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαινει και με τους νονους των παιδιων μου. Δεν τα βλεπουν συχνα λογω υποχρεωσεων (η μια τωρα ζει και εκτος της πολης μας) αλλα ξερω οτι ανα πασα στιγμη πορκυψει κατι θα ειναι διπλα μας, οπως ηταν διπλα μας σε ολες τις φασεις της ζωης μας.

Τα παιδια μας δεν τους βλεπουν ποτε ως δωρα ή πορτοφολια και ειδικα ο μικρος μου ανυπομονει να βρεθει με τις νονες τους, ειδικα με την μικρη, γιατι παιζουν και κανουν τρελες.

Τωρα για το αν βλεπονται 20 φορες τον χρονο ή 100 δεν με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει η ουσιαστικη επαφη με τα παιδια μου και με το βαφτιστηρι μου.

 

ούτε εμένα με ενδιαφέρει το πόσες φορες θα την δει...

 

αλλά΄ένα τηλέφωνο για να δει τι κάνουμε το θέλω στάνταρ έστω μια φορά τον μήνα...

 

και από την πλευρά μας εννοείται!

 

παράλογο??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο?Ο κολλητος του αντρα μου ειναι απιθανος με το παιδακι μου και θελω παρα πολυ να μας βαφτισει το δευτερο?Να του το προτεινουμε ή ειναι ντροπη?

Προτιμας να σου προτεινει (και να γινει ισως) νονος καποιος που δεν θελεις?

Εγω θα του το ελεγα διευκρινιζοντας βεβαια το οτι δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης αν πει οχι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια μας δεν τους βλεπουν ποτε ως δωρα ή πορτοφολια και ειδικα ο μικρος μου ανυπομονει να βρεθει με τις νονες τους, ειδικα με την μικρη, γιατι παιζουν και κανουν τρελες.

Οτι χτιζεις παιρνεις.;)

Αν χτισεις μια σχεση παω να δω το βαφτιστιρη μονο οταν ειναι καποια γιορτη και να βγω απο την υποχρεωση με το να παω δωρο φταιει το παιδι να σε δει σαν δωροαποστολεα?

 

Νονοι.... χτιστε σχεση με συναισθηματα οχι με δωρα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως απο λαθος μου να εδωσα την εντυπωση οτι περιμενω απο τα βαπτιστηρια μου, οχι στους γονεις αναφερομαι. Κι ουτε προκειται ν αλλαξω κατι φετος τα ιδια θα κανω. Απλως ηθελα ν ακουστει και η αλλη πλευρα.

Το καταλαβα. Απλα ηθελα να το τονισω γιατι δεν ειναι σωστο να επηρεαστει η σχεση σας απο αυτο ;) Βαστα γερα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...