Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ?


Melia13

Recommended Posts

Απολυτο δικο εχεις. Εμεις παμε στην νονα συνεχεια......και λογω του οτι εχουμε τουτου και ειναι και με διδιμα........αλλα συνεχεια σπιτι της ειμαστε και συνεχεια δωρα παω στα μικρα......δεν περιμενω μονο απο εκεινη......καμια σχεση............

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ κορίτσια να πω κι εγώ τον πόνο μου!!είμαι νονά ενός γλυκήτατου κοριτσιού 8 χρόνων παρακαλώ(ολόκληρες κοπέλες γίναμε;)).

η αντιμετώπιση από την κουμπάρα μου είναι επιεικώς απαράδεκτη.....μου το έχει αποδείξει πολλές φορές ότι με βλέπει σαν νονά-δώρα, χρήματα....και το θέμα είναι ότι αρχίζει να περνάει και στη μικρή αυτές τις αντιλήψεις!!

εννοείται ότι ποτέ δεν έχουν έρθει σπίτι μου σε γιορτές κ.τ.λ παρόλο που τους έχω προσκαλέσει, αλλά δεν βάζει και τη μικρή να με πάρει ένα τηλέφωνο!!!

τη μικρή την έβλεπα όσο ήταν μικρή επειδή πήγαινα σπίτι τους και τώρα κανονίζουμε και την παίρνω και πηγαίνουμε κάπου έξω..είτε για ψώνια, σε παιδότοπο κ.τ.λ

δεν μου έχει αναφέρει η κουμπάρα μου κάτι να την έχει πειράξει, απλά έτσι ήταν από την αρχή, δίνοντας μεγάλη σημασία στην αξία των δώρων!!

για παράδειγμα, τώρα τα χριστούγεννα της λέω δεν μπορώ να πάρω κάτι ακριβό στη μικρή γιατί φτιάχνω σπίτι αλλά όλο και κάτι θα της πάρω οκ?οκ!!

εε έβαλε τη μικρή να με πάρει τηλέφωνο(που δεν με έπαιρνε ποτέ) να μου ζητήσει φόρεμα και μπουφάν για τα χριστούγεννα!!!!τι να κάνω τώρα αφού μου το ζήτησε το παιδί??αναγκαστικά θα το πάρω!!

ο κουμπάρος μου από την άλλη είναι κύριος, οφείλω να το παραδεχτώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αυτο με ειχε απασχολησει και για τα 2 παιδια μου ολες οι εγκαρδιες φιλες μου μενουν σε αλλη πολη με αποτελεσμα οι επαφες τον περισσοτερο καιρο να ειναι τηλ. οταν λοιπον συζητουσαμε για την βαπτιση των μικρων τους ειχα πει οτι εχει σημασια σε αυτή την ηλικια η επαφή και γι αυτον τον λογο και τα δυο τα βαπτισαν οι κολλητοι του αντρα μου οι οποιοι ειναι αψογοι.Τα αγαπουν, τα παιζουν και τα βλεπουν αρκετα συχνα.Θα ηθελα να ειχα για νουνα και μια φιλη μου σαν επιβραβευση της σχεσης μας αλλα αυτο τελικα ειναι μονο τυπικο.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα αυτα τα κουμπαρια πρεπει να σκεφτομαστε με γνωμονα τα παιδια και οχι εμας.

Και οσο αφορα για αρρωστιες οπως καταλαβαινεται οι νονοι ουτε που κανουν τετοιες σκεψεις περι κρυολογηματων κλπ αλλα δεν εχει καμια σημασια :-))

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να ανοιξω αλλο θεμα γι αυτο το παραθετω εδω το παραπονο μου!!!ειμαι στην ιδια κατασταση με την menia!εχω 2 βαφτηστηρια, και ειμαι (θελω να πιστευω) παρα πολυ τυπικη σε γιορτες γεννεθλια!!!το θεμα ειναι πως οι κουπαροι μου ειναι το εντελως αναποδο...θα παρουν κανενα τηλ στις γιορτες μας για χρονια πολλα!στο σπιτι μας ερχονται σπανιοτατα!και αυτο που αναρωτιεμαι ειναι τελικα γιατι να ειμαι υποχρεωμενη να παρω και στο αδερφακι του βαφτησιμιου μου δωρο???οεο???πηγαμε προχθες και για πρωτη φορα δεν του πηρα κατι και κοιταξε με παραπονο τον μπαμπα του και αυτος του ειπε"δεν πειραζει αγορακι μου"!!!συγνωμη???δεν καταλαβα καλα!!!αυτοι γιατι δεν περνουν τιποτα ποτε για την κορη μου????τα πηρα τοσο ασχημα!!!"τερμα τα κοροιδα Αντωνακη μου!!!!"

Link to comment
Share on other sites

αλλά΄ένα τηλέφωνο για να δει τι κάνουμε το θέλω στάνταρ έστω μια φορά τον μήνα...

 

Αυτό! Κι επειδή είμαι και νονά (άσχετα αν μεγάλωσε πια η βαφτιστήρα) δεν θέλω να γίνει η σύνδεση νονά = δώρο και γι' αυτό τους έχω πει ότι δώρο θα της παίρνουν μόνο όταν υπάρχει λόγος! Η παρουσία είναι που μετράει και φυσικά θα πρέπει να είναι αμφίδρομη! Η νονά έχει και δικαιώματα γιατί καλώς ή κακώς είναι η δεύτερη μάνα του παιιδού (κι αυτή τη λογική εγώ δεν την αλλάζω).

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

!και αυτο που αναρωτιεμαι ειναι τελικα γιατι να ειμαι υποχρεωμενη να παρω και στο αδερφακι του βαφτησιμιου μου δωρο???οεο???

 

Δεν νομιζω οτι σε υποχρεωσε κανεις για κατι τετοιο. Ισως απλα το εκανες και εμαθε ετσι το παιδι.

 

Χθες ειχα αυτη την συζητηση με τον νονο του Βασιλη ο οποιος πηρε δωρο του Βασιλη και πηρε και του Γιαννη.

Εννοιωσα ασχημα που του το ειπα αλλα διαβαζοντας το ποστ σου καταλαβα οτι ισως εκανα καλα που του το ειπα εγκαιρως γιατι ισως μετα γινοταν συνηθεια απο το παιδι που δεν θα μπορουσε να κοπει.

 

Του ειπα λοιπον οτι επειδη ζηλεψε ο Βασιλης που εφερε και στον Γιαννη δωρο (και οντως αυτος ηταν ο λογος) καλο θα ηταν Χριστουγεννα - Πασχα κλπ να μην παιρνει τιποτα στον Γιαννη παρα μονο στον Βασιλη.

Εχει μια περιεργη σχεση κεκτημενου με τον νονο του και δεδομενου οτι η νονα του Γιαννη ειναι αψογη επισης στο θεμα παρουσιας εκρινα οτι καλο ηταν να τους πω οτι ο καθενας εχει ενα βαφτιστηρι.

 

Προσωπικα ενοιωσα ασχημα που το ειπα γιατι δεν ηθελα να τον φερω σε δυσκολη θεση αλλα εχοντας το θαρρος το εκανα.

 

Η νονα μου οταν ημουνα μικρη εφερνε παντα και στον αδερφο μου δωρο επειδη εκεινου η νονα ηταν αφαντη. Σε τετοια περιπτωση ηταν πολυ καλη και ευγενικη η κινηση της γιατι η μαμα μου προσπαθουσε να το καλυψει παιρνοντας δωρα εκεινη του αδερφου μου και λεγοντας του οτι τα εστειλε η νονα του (κατι που δημιουργουσε περιεργα συναισθηματα στον αδερφο μου).

Και αν ισχυει στην περιπτωση σου (αφαντη/ος δλδ η/ο νονα/ος του αδερφου) θα ελεγα οτι ηταν ασχημο να μην τους προειδοποιησεις ωστε να φροντισουν να το καλυψουν παιρνοντας εκεινοι κατι.

 

Σε διαφορετικη περιπτωση δεν βλεπω τον λογο για κατι τετοιο.

 

Και ενταξει δεν μπορει να φταιει ο γονιος για το πως αντεδρασε ενα παιδακι. Ακουγεται λιγο....:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

η υποχρεωση των γονιων στους νονους, αντικατοπτριζεται στο οτι η μητερα κανει μετανοια στη νονα μετα το μυστηριο που σημαινει οτι της οφειλει πανω απο ολα σεβασμο..

 

 

οι νονοι του γιου μου ειναι πανω απο ολα φιλοι, τα παιδια τους τα εχω σαν βαφτιστηρια(δωρα χριστουγεννα, πασχα, γιορτες, γενεθλια) και πριν ερθουν τα μωρα μας ανταλασσαμε δωρα και εμεις οι μεγαλοι. εχουν υπαρξει καποιες παρεξηγησουλες, αλλα εχουμε μια καλη σχεση κ ελπιζω ετσι να παραμεινει..

 

 

εμενα σαν νονα δεν μου εχουν φερθει οπως θα ηθελα.. η κουμπαρα μου δεν εχει ερθει ποτε στο σπιτι μου(μενει επαρχια) και την βαφτιστηρα μου την βλεπω μονο οταν πηγαινω εγω.. καποια στιγμη με πειραξε και παραλιγο να γινοταν μεγαλη παρεξηγηση, αλλα επειδη εγω σαν βαφτιστηρι ειχα ανυπαρκτη νονα, τα καταπινω ολα και το μονο που με νοιαζει ειναι η μικρη και να μη χαλασω τη σχεση μου μαζι της..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...