Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Θηλασμός & αντιβίωση - μωρό 4 μηνών

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι ρυθμιζόμενη διαβητική (με διατροφή) και εδώ και 10 μέρες έπαθα μία μόλυνση στο πόδι μου, από ένα νύχι μετά από χτύπημα και πονάω πολύ. Λόγω επικινδυνότητας λόγω του διαβήτη πρέπει να πάρω αντιβίωση.

Μου είπαν ότι πρέπει να διακόψω τον θηλασμό για να πάρω αντιβίωση (amoxil ή ceclor), αλλά απ' ότι διάβασα κάπου δεν χρειάζεται να το κάνω. Γνωρίζετε κάτι για τις 2 συγκεκριμένες αντιβιώσεις? Άν γίνεται να θηλάζω συγχρόνως? :confused:

Δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό ούτε για μία φορά άν είναι δυνατόν.

Η παιδίατρος με "πιέζει" να δώσω και ξένο γάλα από την πρώτη στιγμή και αντιστέκομαι, όπως κάνω και για το οικείο περιβάλλον και γι' αυτό δεν θέλω να την πάρω τηλέφωνο να την ρωτήσω... :-(

F7grp2.png%22%20width=%22400%22%20height=%2280%22%20border=%220%22%20alt=%22Lilypie%20First%20Birthday%20tickersM3olp2.png%22%20width=%22400%22%20height=%2280%22%20border=%220%22%20alt=%22Lilypie%20Kids%20Birthday%20tickers

Διαφημίσεις

και η ceclor και η amoxil είναι φάρμακα ασφαλή κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Αν θέλεις μπορείς να το τσεκάρεις μόνη σου στo http://www.e-lactancia.org. Το συγκεκριμένο site έχει δημιουργηθεί από το προσωπικό μιας παιδιατρικής κλινικής και ελέγχει τη συμβατότητα όλων των φαρμάκων με το θηλασμό. Άλλωστε, τις συγκεκριμένες αντιβιώσεις τις δίνουν και σε έγκυες και σε νεογέννητα, αν χρειαστεί.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να διακόψεις το θηλασμό. Οπλίσου με υπομονή για να αντιμετωπίσεις την (απαράδεκτη) παιδίατρο και το περιβάλλον σου.

Καλησπέρα,

είμαι ρυθμιζόμενη διαβητική (με διατροφή) και εδώ και 10 μέρες έπαθα μία μόλυνση στο πόδι μου, από ένα νύχι μετά από χτύπημα και πονάω πολύ. Λόγω επικινδυνότητας λόγω του διαβήτη πρέπει να πάρω αντιβίωση.

Μου είπαν ότι πρέπει να διακόψω τον θηλασμό για να πάρω αντιβίωση (amoxil ή ceclor), αλλά απ' ότι διάβασα κάπου δεν χρειάζεται να το κάνω. Γνωρίζετε κάτι για τις 2 συγκεκριμένες αντιβιώσεις? Άν γίνεται να θηλάζω συγχρόνως? :confused:

Δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό ούτε για μία φορά άν είναι δυνατόν.

Η παιδίατρος με "πιέζει" να δώσω και ξένο γάλα από την πρώτη στιγμή και αντιστέκομαι, όπως κάνω και για το οικείο περιβάλλον και γι' αυτό δεν θέλω να την πάρω τηλέφωνο να την ρωτήσω... :-(

Να συμπληρώσω μόνο, σ'αυτό που πολύ σωστά απάντησε η maggie, ότι το μόνο που απασχολεί στις συγκεκριμένες αντιβιώσεις είναι τυχόν αλλεργία στην πενικιλλίνη. Αν στην οικογένεια υπάρχει ιστορικό αλλεργιών ή αν το μωρό έχει εμφανίσει αλλεργίες, δες αν μπορείς να πάρεις άλλη αντιβίωση χωρίς πενικιλλίνη. Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να ενημερώσεις την παιδίατρο ότι θα πάρεις τέτοια αντιβίωση.

..και σε οποιαδηποτε περιπτωση χρειαστεις υποστηριξη, απευθυνσου σε συμβουλο γαλουχιας ειτε στο φορουμ (αγλαϊα) ειτε εδω:http://www.thilasmos.net/leaders.html

φροντισε να αλλαξεις παιδιατρο, ειδικα στην περιπτωση σου, κανεις ο,τι καλυτερο να θηλαζεις το παιδι σου, κ για σενα κ για το ιδιο!

φροντισε να αλλαξεις παιδιατρο, ειδικα στην περιπτωση σου, κανεις ο,τι καλυτερο να θηλαζεις το παιδι σου, κ για σενα κ για το ιδιο!

Πολύ σωστή παρατήρηση! Ο θηλασμός προστατεύει το μωρό και από τον διαβήτη, στο μέλλον, οπότε αν μη τι άλλο εξισορροπείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την όποια κληρονομική επιβάρυνση τυχόν έχει.

Κάνεις μια πολύ σημαντική προσπάθεια και είναι κρίμα να την υπονομεύει η παιδίατρός σου χωρίς κανέναν λόγο.

Καλή συνέχεια!

Διαφημίσεις

Θα συμπληρωσω κι εγω οτι δεν υπαρχει προβλημα με την αντιβιωση εκτος ιστορικου αλλεργιας οπου περνεις ειδικη αντιβιωση.Κι εγω χρειαστικε να παρω πριν 2 μερες κ αρχισα να το ψαχνω,μιλησα κ με την Αγλαια κ μου ειπε οτι το ποσοστο φαρμακου που λαμβανει το μωρο ειναι ελαχιστο κ καλυτερα ειναι να το παιρνεις κ να θηλαζεις κανονικα παρα να μη θηλαζεις.Δες τι μου ειπε εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=69805 (τερμα κατω)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, είμαι άρρωστη και ο μικρός επίσης. Επειδή εμένα εξελίχθηκε γρήγορα σε οξεία πυώδη αμυγδαλίτιδα μου χορήγησαν αντιβίωση Augmentin έπειτα από συνεννόηση με την παιδίατρο. Ο μικρός έχει απλά μύξες, μπορώ να περιμένω βελτίωση και στην δική του υγεία τώρα που παίρνω εγώ αντιβίωση; Θέλω να πω περνάν οι δραστικές ουσίες στο γάλα μου;

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, είμαι άρρωστη και ο μικρός επίσης. Επειδή εμένα εξελίχθηκε γρήγορα σε οξεία πυώδη αμυγδαλίτιδα μου χορήγησαν αντιβίωση Augmentin έπειτα από συνεννόηση με την παιδίατρο. Ο μικρός έχει απλά μύξες, μπορώ να περιμένω βελτίωση και στην δική του υγεία τώρα που παίρνω εγώ αντιβίωση; Θέλω να πω περνάν οι δραστικές ουσίες στο γάλα μου;

Χωρίς να είμαι ειδική, νομίζω ότι οι μύξες του μικρού, που λογικά οφείλονται σε κάποιο κρύωμα ή ίωση και δεν σχετίζονται απαραίτητα με αμυγδαλίτιδα, δεν επηρεάζονται από αντιβίωση, ακόμα κι αν την έπαιρνε ο ίδιος.

Ούτως ή άλλως όμως, η δραστική ουσία που περνάει στο γάλα από τις αντιβιώσεις είναι πάρα πολύ μικρή και δεν νομίζω ότι έχει θεραπευτική δράση.

Αυτά με επιφυλάξεις και με βάση την λογική μου

jv42p3.png

DfUyp2.png

Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Palladin. Δεν φοβάμαι για αμυγδαλίτιδα αφού δεν κολλάει, κι εγώ την έπαθα γιατί έτρεχα το Σάββατο το πρωί στο κρύο. Απλά ήθελα να δω αν μπορεί να τον κάνει καλύτερα η δόση που παίρνει μέσα από το γάλα μου. Από χθες το βράδυ πάντως είναι πολύ καλύτερα. Δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την συσκευή ρινικής απόφραξης οπότε φαντάζομαι πως επηρεάζει.

Ευχαριστώ Palladin. Δεν φοβάμαι για αμυγδαλίτιδα αφού δεν κολλάει, κι εγώ την έπαθα γιατί έτρεχα το Σάββατο το πρωί στο κρύο. Απλά ήθελα να δω αν μπορεί να τον κάνει καλύτερα η δόση που παίρνει μέσα από το γάλα μου. Από χθες το βράδυ πάντως είναι πολύ καλύτερα. Δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την συσκευή ρινικής απόφραξης οπότε φαντάζομαι πως επηρεάζει.

Εμένα ο ΩΡΛ μου είπε ότι μπορεί να κολλάει, ειδικά αν κάποιος έχει πεσμένο ανοσοποιητικό. Εγώ πάντως την κόλλησα. Για το μωρό, η παιδίατρός μου μού είπε απλά να πλένω καλά τα χέρια μου. Η αμυγδαλίτιδα δεν κάνει μύξες, οπότε υποθέτω ότι ισχύουν αυτά που σου είπε η Palladin σε σχέση με την αντιβίωση κλπ.

Για την ιστορία πάντως, ο γιος μου δεν κόλλησε παρότι θήλαζε ακατάπαυστα το βράδυ (κοιμόμαστε μαζί) ακόμα και πριν πάρω αντιβίωση και συνεχίσαμε έτσι όλες τις μέρες που ήμουν χάλια.

Ρωτησα την παιδίατρο για το αν η δικη μου αντιβιωση που επερνα μπορουσε να βοηθησει το μωρο γιατι χρειάστηκε να παρει και αυτος την ιδια αντιβιωση και μου είπε πως μακαρι να γινώταν για να μη χρειαζότανμ τα μωρα να πέρνουν φάρμακα αλλα το ποσοστό που περναει στο γάλα ειναι ελαχιστο.